Na topie

Jak zarobić na e-sporcie nie będąc graczem?

Autor:
Martyna Szweda

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry komputerowe Tematyka: e-Sport Praca

E-sport to nie tylko emocjonująca przygoda, ale także pożądana przez wielu ścieżka kariery. Wstąpienie do świata wirtualnych gier to nie tylko kariera progracza. Można współtworzyć ten zwariowany świat również w inny sposób,

 • Jak zarobić na e-sporcie nie będąc graczem?
A A

Jeżeli marzysz o zrobieniu kariery w e-sportowym świecie, ale rola progamera nie koniecznie jest dla Ciebie, poniżej przedstawiamy listę kilku propozycji, jak połączyć pasję do cybersportu z zarabianiem pieniędzy.

Analityk e-sportowy

Czasem łączony z funkcją trenera drużyny, jednak dzisiaj największe składy nie tylo rozdzielają tę funkcję od roli trenera, ale również posiadają kilku analityków zajmujących się odrębną tematyką. Jeżeli kręcą się statystyki i potrafisz przełożyć te wszystkie cyferki na rzeczywistość, to jest to robota dla Ciebie. Będziesz musiał działać także w drugą stronę tj. w  jasny i klarowny sposób przedstawić osiągnięcia drużyny, a następnie wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. Praca analityka jest bardzo odpowiedzialna, ale może przynieść niesamowitą satysfakcję, kiedy patrzymy na to, jak poprawiają się osiągnięcia drużyny - której część przecież stanowimy. Jako analityk będziesz współpracować z trenerem w celu ustalenia najlepszej strategii i pomożesz w nakreśleniu planu rozwoju drużyny.

Trener

Obecnie zwany również coachem. Trener to osoba, która stoi najbliżej zawodników. Musi znac ich mocne i słabe punkty, ale także potrafić wesprzeć ich w trudnych chwilach i zmotywować do walki. Twoim zadaniem będzie opracowanie optymalnego planu treningowego dla całego zespołu, jak również pomoc w rozwijaniu indywidualnych umiejętności każdego z graczy. Czasem będziesz musiał ostro skrytykować swoich podopiecznych, by innego dnia razem z nimi świętować sukces. Najczęściej trenerzy to byli zawodnicy e-sportowi, ale zdarzają sie także wyjątki od tej reguły.

Komentator

W raz z dynamicznym rozwojem e-sportu pojawiła się potrzeba profesjonalnego komentarzu toczących się pojedynków. Komentatorzy wirtualnych rozgrywekto profesjonaliści znający od podszewki nie tylko wybrana przez siebie grę, ale także zespoły i poszczególnych zawodników. W zależności od preferencji komentatorzy są zatrudniani przez organizacje e-sportowe, takie jak  ESL.  Można też własnym sumptem zajmować się komentowaniem meczy przez kanały streamingowe. Spora cześć z popularnych streamerów zajmuje się nie tylko  komentowaniem rozgrywek, ale także wydarzeniami toczącymi się w sferze swoistego "e-sportowego lifestyle'u". Wielu z nich, podobnie jak progracze może pochwalić się statusem gwiazdy. Najlepszym tego przykładem na polskiej scenie jest oczywiście Piotr Skowyrski, czyli "Izak".

Dziennikarz

E-sport stał się modny i dziś każdy szanujący się portal związany z nowymi technologiami chce publikować artykuły związane z tym tematem. Cyber rozgrywkami interesują się równiez strony zajmujące się "klasycznym" sportem, a także witryny informacyjne. Od kandydata oczekuje się znajmości tematu, łatwości pozyskiwania informacji, i ciągłej czujności - wszak w tym świecie wiadomości łatwo się deaktualizują. Zawód dziennikarza e-sportowego na pewno będzie ciekawy dla fana  cybersportu -  musisz mieć jednak lekkie pióro i szeroką dyspozycyjność czasową.

Psycholog

Tak samo jak piłkarze, siatkarze, czy tenisiści również e-sportowcy korzystają czasem z opieki psychologa. Wbrew pozorom zdrowie psychiczne okazuje się tak samo ważne jak ponadprzeciętny refleks, czy zdolność analitycznego myślenia. O równowagę między ciałem i duchem ma zadbać psycholog. Tutaj samo zainteresowanie CSem czy LOLem nie wystarczy - potrzebny jest takżę tytuł mgr psychologii,a kursy dotyczące psychologii e-sportowej będą dodatkowym atutem. W tym fachu dużo zalezy od twojego doświadczenia, talentu, ale także empatii. Konieczna będzie też znajomość specyfiki środowiska wirtualnych rozgrywek oraz godziny spędzone nie tylo w roli psychologa, ale również gracza. Nie wyobrażam sobie psychologa e-sportowego, który sam chociaż przez chwilę nie był aktywnym graczem danej produkcji. Poza wsparciem samych zawodników będziesz także brał udział w rekrutacji nowych graczy, czy ustalaniu planu treningowego.

Scorekeeper

To praca która nie wymaga od Ciebie znajomości e-sportowej tematyki, ale jeżeli jesteś fanem cyber-rozgrywek, bedzię to dla ciebie na pewno przyjemny sposób zarabiania pieniędzy. Praca polega na ogladaniu meczy e-sportowych i wpisywaniu w wyników na stronach związanych z tematyką e-sportową. Nie wymaga to więc zbyt wielkich umiejętności, a firmy zatrudniające na stanowisku scorekeepera są gotowe wypłacić Ci pensję za, defacto, oglądanie meczy. Zarobki nie są powalające, ale jeżeli jesteś studentem, ktory chce sobie dorobić - może to być praca marzeń.

Jak widać świat e-sportu oferuję sporo możliwości zatrudnienia, może się okazać, że pasja poparta sporą dawką pracy i wytrwałości może zamienić się w super karierę.

Odsłon: 12291 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. pablo11
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2018-12-23 22:08

  Można też stworzyć portal z betami i zarabiać na naiwności obstawiających.

  Skomentuj

 2. Balrogos
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-24 10:38

  To bardzo proste sprzedajemy doping czyli specjalne Gejmingowe napoje energetyczne, można też sprzedawać czity tylko no to juz trudniejsza sprawa bo trzeba to popogramowac wszystko, a na zawody do pamieci myszki wgrac :)

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-24 12:06

   W sumie z tym dopingiem napojami to dobry pomysł. Zrobić 2 wersje. Jedną wersje standard- woda mineralna w barwionej butelce (zadziała lepiej niż jakikolwiek inny napój). I wersja turbo, w której dodajemy smak z energetyka z mocno rozcieńczonymi pozostałymi substancjami. W małych butelkach można to sprzedawać dosyć drogo.

   Co do hacksów to najlepiej niewykrywalne, Aimbota na turnieje offline dość łatwo stworzyć. Wallhacka trochę trudniej skonstruować. Hacksy na Lany mają ten problem, że ciężko ukryć sprzętowy.

   Skomentuj

  2. rlistek
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-26 01:21

   W cywilizowanych krajach jak np. Korea Południowa juz teraz, a mam nadzieje niedługo i w innych częściach świata, za tworzenie i dystrybuowanie cheatów idzie się do więzienia.

   Ponadto juz od dawna na żadne liczące się zawody esportowe nigdzie nikt nie wniesie swojego sprzętu. Zgłaszasz organizatorowi na jakich modelach peryferiów grasz i on ci to dostarcza na miejsce. Każde nieautoryzowane podłączenie czegokolwiek do komputerów turniejowych z miejsca cię dyskwalifikuje. To samo każda próba połączenia własnego urządzenia z wewnętrzną siecią LAN.
   Ze swoim sprzętem to się przyjeżdża na jakieś małe, lokalne, nieznaczące rozgrywki, gdzie organizator jedzie po kosztach.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!