Na topie

Rząd pomoże w wymianie kas fiskalnych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Innowacje w firmie

E-paragony lada chwila mają stać się standardem. Rząd postara się o to, by transformacja przebiegała bez większych problemów.

Rząd pomoże w wymianie kas fiskalnych

A A

Polski rząd chciałby, by „klasyczne” kasy fiskalne na dniach zaczęły znikać z rynku. Aby przyspieszyć ten proces zaoferuje przedsiębiorcom ulgi, które pozwolą kupić nowy sprzęt do firmy nieco taniej.

Z „klasycznymi” kasami fiskalnymi (niezapisującymi w pamięci danych o transakcji) jest taki problem, że są one bardzo trudne do skontrolowania. Dlatego też rząd chce, by firmy decydowały się na kasy fiskalne online, generujące e-paragony. Zamierza wymusić taką zmianę, ale zaoferuje też swoją pomoc.

E-paragony, czyli paragony w wersji elektronicznej, mają zwiększyć komfort nabywcy i sprzedawcy, a przy okazji uszczelnić system podatkowy. Rozporządzenie o nich wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Rok później pierwsi przedsiębiorcy będą musieli być już wyposażeni w takie urządzenia. Więcej na ten temat w newsie: E-paragony od 2018 roku.

Konkretnie przedsiębiorca, który kupuje pierwszą kasę fiskalną lub znajduje się w grupie zobowiązanej do wymiany tego sprzętu, będzie mógł liczyć na ulgę na jego zakup w wysokości 1000 złotych. 

Kim są ci „zobowiązani przedsiębiorcy”? Najpóźniej 1 stycznia 2019 roku kasy fiskalne online będą musiały znaleźć się na stacjach benzynowych i w firmach z sektora motoryzacyjnego. Kilka miesięcy później, w lipcu, do przepisów będą musieli się dostosować również przedstawiciele branż gastronomicznej i budowlanej. Styczeń 2020 z kolei to termin dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz klubów fitness.

Choć 1 stycznia 2018 roku wejdą w życie przepisy o kasach fiskalnych online i e-paragonach, wciąż nie wszystko jest jasne. Rząd zapewnia jednak, że nie będzie nieprzyjemnych niespodzianek.

Źródło: Money, Dziennik Gazeta Prawna. Ilustracja: Alexas_Fotos/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3026 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
 1. sabaru
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-18 14:54

  Ciekawe jak ten system padnie czy w tedy będzie można zrobić zakupy. Teraz jest jak braknie taśmy w kasie to nie da się zrobić zakupów, a co tu mówić dopiero o takim czymś.

  Skomentuj

  1. ElFi_
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-09-18 15:07

   A niby czemu nie, obecne kasy mają pamięć to te nowe tym bardziej. Jak system wstanie to odbierze dane z pamięci kasy. Problemem jest coraz powszechniejsza inwigilacja, tym razem online. Przedsiębiorca jest traktowany jak złodziej, teraz zakładają mu monitoring, co potem - monitoring w domach zwykłych Kowalskich? Żeby ten system chociaż automatycznie rozliczył przedsiębiorcę, ale co to to nie, po co ułatwiać, lepiej dodać obowiązków, to będzie można zatrudnić nowych urzędników...

   Skomentuj

   1. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-18 19:09

    Wszyscy chcą żyć w bogatym i rozwiniętym państwie ale nikt nie chce płacić podatków. Ot paradoks

    Skomentuj

    1. ElFi_
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-09-18 23:24

     Tak, chciałby, ale państwo nigdy nie będzie bogate jak urzędnicy (w tym najwyższego szczebla czyli z rządu) będą marnotrawić (a wręcz kraść) te miliony z tych podatków, które to tak uporczywie potem ściągają, bo ciągle jest za mało. Każdy chętnie by płacił podatki, ale musi być jakiś umiar a 60% podatku to już gruba przesada, no i co dzień słyszysz o jakiejś aferze, tu kilka miliardów poszło nie wiadomo na co, tam poszło. Może oddajmy cały dochód, może wtedy państwu wystarczy.....

     Skomentuj

   1. sabaru
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-18 15:28

    Mnie właśnie zastanawia co z miejscami jak tego internetu nie ma. Są przecież np. wsie gdzie w ogóle nie dociera a mimo tego będzie trzeba mieć taką kasę.

    Skomentuj

   2. sabaru
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-18 15:32

    Kolejny który myśli że jak więcej kasy wpłynie do rządu to więcej będzie dla obywatela. Ciekawe skąd się tacy biorą.

    Skomentuj

   3. Tomasz Słowik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-18 17:50

    A jak ktoś nie ma Internetu w miejscu pracy i nie czuje potrzeby tworzenia Wi-Fi z telefonu?

    Skomentuj

   4. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-09-18 19:42

    Nie wiem co bierzesz, ale byś wskazał dostawcę, bo niezły ma towar...

    Uważasz jakoby problemem były dziury w systemie, a to nie dziury są problemem, a całe prawo podatkowe, które z zasady można o kant d... rozbić. System, w którym najłatwiej robić wałki na słupach (najlepiej na grube miliony), system, w którym wprowadza się wyjątki od reguł (np. odwrotny VAT), tylko dlatego, że reguły są z gruntu wadliwe (czyli VAT). A gdy co roku mądre głowy mówią i piszą o reformie VAT, to kolejne rządy robią ruchy pozorowane w postaci kolejnych wyjątków.
    Ba, a kodeks pracy, a szczególnie podatków pracowniczych (w tym składek ZUS), którego nawet największe głowy nie obejmują w całości.
    A sprzeczności pomiędzy różnymi kodeksami, gdzie pewne sformułowania co innego znaczą w jednym kodeksie, a co innego w drugim?
    To trzeba by zaorać i zrobić od nowa, ale na górze siedzą osoby bez odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i umiejętności, ale za to populistycznie rozdając nie swoje pieniądze na prawo i lewo, bo taki jeden zadysponował...

    Skomentuj

 2. .Alx.
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2017-09-18 15:06

  E-paragon + e-dowód = e-inwigilacja

  Cały system polega na tym, by powiązać KAŻDĄ nawet najdrobniejszą transakcję z konkretną osobą, czyli kupując gazetę w kiosku będziemy zmuszeni ujawnić swoją tożsamość za pomocą e-dowodu (lub innego elektronicznego dokumentu).
  Powiązane to będzie z likwidacją gotówki ! Skutki nie trudno sobie wyobrazić, absolutna kontrola o której najwięksi dyktatorzy mogliby tylko pomarzyć.

  Oczywiście cała ta operacja powiązana będzie z kampanią propagandową (ten news jest jej częścią), po której nowy system zostanie bez większych oporów zaakceptowany, bo przecież to dla "naszego dobra i bezpieczeństwa" plus sztandarowa BZDURA mówiąca, że "uczciwi nie mają się czego obawiać".

  Świat Orwell'a i Huxley'a wita, pobrzękując... e-łańcuchami

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-09-18 16:13

   Zacznij książki może pisać, albo przynajmniej scenariusze. Wróżę ci ogromną karierę! Jestem pewien twojego sukcesu tak bardzo jak tego, że opisana przez ciebie rzeczywistość czeka na nas już tuż za rogiem!

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-18 23:02

    Pewnie nie dostrzega rzeczywistości. Wystarczy, że rząd zrealizuje swój pomysł inwigilacji i dostanie pozwolenie od banku na temat transakcji. Swoją drogą jakim prawem miałbym okazywać dowód dla sprzedawcy, może ew. sprawdzić date urodzenia. Reszte może się bujać.

    Ludzie nie dostrzegają dzisiejszej inwigilacji. Ona jest wszechobecna. Facebook to nudny temat, Apple, Google o nich warto byłoby porozmawiać.
    Myślicie po co w telefonach czytniki odcisku palca a teraz skanery twarzy ?? Żeby powiązać waszą twarz w BIGDATA z waszym kontem na fb. Jak nie macie konta na FB nic nie szkodzi. Wystarczy, że kupiliście cokolwiek przez internet, google swoimi reklamami razem z łapkami facebooka jest praktycznie wszędzie. Nie mówiąc już o chromie, bo ten bezwstydnie zczytuje Twoje dane osobowe z każdego sklepu bezbłędnie analizując które to imie, które nazwisko a które adres.
    Amerykańskie firmy pracują pełną parą, by połączyć wszystkie potrzebne składniki, nawet w tej chwili gdy siedzicie sobie na tej stronce jesteście śledzeni przez tych tam z lewej artykułu... Te przyciski są wszędzie... Ciasteczka również...

    Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-09-19 00:47

     Spoko, oczywiście, że firmy cię śledzą po spersonalizowane, przez co dużo skuteczniejsze reklamy to ogromny biznes i z tego się te firmy przecież utrzymują. Nie płacisz przecież za usługi google czy facebooka abonamentem, a oglądaniem reklam, które ci pokazują.

     I może nie dostrzegam tej waszej czarnej wizji rzeczywistości, ale za to to co dostrzegam to dziesiątki miliardów złotych rozkradanych rocznie za czasów poprzednich rządów, które teraz trafiają do budżetu przez co też i do nas - obywateli. A przez te wyłudzenia i kradzieże jesteśmy gospodarczo tak daleko w tyle za zachodem europy. Wystarczy popatrzeć na Koreę Południową, zniszczoną podczas wojny nie mniej niż Polska, jak się odbudowała i gdzie doszła. Jedyna różnica, że nie mieli tyle tych skorumpowanych pijawek, które we własnym interesie rozkradały i niszczyły gospodarkę własnego kraju i działali w interesie nie Polski a krajów sąsiednich. Z jakich powodów nie trudno się domyślać.
     Możecie sobie %&#$&%#$ bajki dla niepełnosprawnych intelektualnie, o zagrożonej demokracji czy rzekomym łamaniu konstytucji, bo ja dostrzegam działania które w skuteczny sposób ograniczają te złodziejskie procedery i coraz większą liczbę pieniędzy które trafiają do budżetu państwa, a przez co i do nas obywateli. Cały ten przepis o tych nowych kasach wygląda mi dokładnie na to - dalsze ograniczanie wyłudzeń podatkowych. Tyle.

     Skomentuj Historia edycji

     1. Franz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-19 02:32

      To zacznij dostrzegać tę czarną wizję rzeczywistości, bo urzędnicy skarbowi (i nie tylko) jak tylko nauczą się korzystać z tego strumienia wiedzy o obywatelach to zaczną robić z tej wiedzy użytek, który bardzo wielu obywatelom mocno zaszkodzi i nie mam tu na myśli oszustów podatkowych, czy wyłudzaczy VAT.

      Już teraz polscy urzędnicy skarbowi mając do dyspozycji obecną wiedzę krzywdzą wielu ludzi, a co dopiero, gdy dostana nowe potężne narzędzia.
      Niestety nie można liczyć na obronę sądów, bo te często "przyklepują" nawet najgłupsze decyzje urzędników.

      Skomentuj

 3. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-18 19:27

  Zobaczymy jak to będzie, bo jeśli ktoś zacznie wymagać, żeby np. warzywniak czy krawcowa na rynku zakładali specjalnie łącze, aby spełnić wymóg obsługi e-paragonu, to albo zwiększy się czarna strefa, albo ludzie zrezygnują z prowadzenia małych biznesów, bo przestanie się opłacać.

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-19 00:54

   Ja wiem, łącze LTE to może jakieś 30zł miesięcznie. Już widzę jak ktoś zamyka warzywniak, który mu się nagle przestanie opłacać, bo mu miesięczny koszt wzrośnie o 30zł.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Tomasz Słowik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-19 13:23

    Gorzej, jak mu się to łącze wysypie akurat w trakcie wysyłania raportu albo nie będzie działać przez dłuższy czas. Jest to kolejny problem i rzecz do ogarnięcia dla przedsiębiorcy. Tylko po to, by darmozjady w urzędzie miały wygodniej.

    I oczywiście problem będą mieli najmniejsi, bo duże firmy i tak mają ludzi od tego albo problem spadnie na szergowych pracowników / kierowników.

    Skomentuj

     1. Tomasz Słowik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-21 23:55

      No tak, bo ludzie nie mają nic lepszego do roboty tylko pisać oświadczenia i się tłumaczyć ze względu na ułomność wymuszonego systemu. A potem się jeszcze zastanawiać czy urzędnik będzie sosie, by takie oświadczenie uznać.

      Czyli brak raportu spowodowany siłą wyższą uniemożliwi mi jeszcze legalną pracę kolejnego dnia. Genialnie, masz jeszcze jakieś fascynujące spostrzeżenia?

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!