Na topie

E-paragony od 2018 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Innowacje w firmie Prywatność

Ministerstwo Finansów chce, by 1 stycznia 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy o e-paragonach. Co to oznacza dla klienta i przedsiębiorcy?

E-paragony od 2018 roku

A A

1 stycznia 2018 roku – taki termin wymarzyły sobie Ministerstwa Finansów i Rozwoju na wejście w życie rozporządzenia o e-paragonach. To dość odważne plany, bo projekt jest iście rewolucyjny. To innowacja, która dotknie każdego sprzedawcę w naszym kraju, jak również każdego klienta.

E-paragony, czyli co?

Tak jak sugeruje to nazwa, e-paragon jest elektroniczną wersją paragonu, czyli dowodu dokonania zakupów i płatności. Nowy rodzaj kasy fiskalnej nie będzie drukował papierowego potwierdzenia transakcji, lecz przygotowywał cyfrową informację, która trafi następnie do internetowej bazy danych. 

Wprowadzenie e-paragonów od strony przedsiębiorcy

Wejście przepisów w życie oznacza konieczność wymiany obecnej, standardowej kasy fiskalnej na kasę online / kasę z elektronicznym zapisem kopii. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że nie będzie to zmiana gwałtowna – zmiany będą wdrażane stopniowo i nie każdy sprzedawca będzie musiał podjąć taką inwestycje przed 1 stycznia. 

Tak czy inaczej do wymiany są 2 miliony kas i prędzej czy później będzie trzeba je zastąpić tymi nowoczesnymi. Szczegóły jednak nie zostały na razie ustalone (a przynajmniej podane). Rozważane jest również wdrożenie systemu, w którym dane z kas byłyby przesyłane w ramach raportu do JPK.

Wprowadzenie e-paragonów od strony klienta

Dla klienta wprowadzenie e-paragonów oznacza z kolei odświeżenie „zakupowej rutyny”. Oto bowiem przy kasie będziemy musieli podać informację: numer telefonu, adres e-mail, a może numer PESEL. Taki jest przynajmniej jeden ze scenariuszy. Na razie nie wiemy, jak konkretnie będzie można potwierdzić swoją tożsamość, ale jakoś najpewniej będzie trzeba. To zaś rodzi obawy o prywatność i anonimowość na zakupach.

Według innego scenariusza klient nie będzie musiał podawać żadnych danych, lecz otrzyma numer identyfikacyjny, który pozwoli sprawdzić paragon w internetowej bazie, ale – jak wspominaliśmy – projekt dalej jest tworzony, więc niczego nie można powiedzieć na pewno.

Jednocześnie e-paragony to zwiększenie komfortu kupowania. Po pierwsze – nie będzie trzeba przechowywać papierowych paragonów (które lubią się gubić i niszczyć). Po drugie – będzie można szybko (na smartfonie lub komputerze) podejrzeć swoją historię zakupów (o ile tylko faktycznie powstanie scenatralizowana baza z kontami użytkowników). Raz jeszcze jednak pojawia się niepokój o to, kto jeszcze będzie mógł nasze zakupowe praktyki podejrzeć i przeanalizować.

Po co nam e-paragony?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, są dwa podstawowe powody, dla których mają być wprowadzone e-paragony. Pierwszym jest uszczelnienie systemu podatkowego, drugim zaś popularyzacja płatności bezgotówkowych (których Polacy – jak wynika z badania ING – jak najbardziej chcą). Pomysłodawcy widzą w tym również szansę na kolejny krok w stronę cyfryzacji podstawowych usług, co równie mocno cieszy jednych, co innych niepokoi.

Źródło: Polsat News, PAP. Ilustracja: dutchpirates/Pixabay

Odsłon: 3687 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
 1. Radical
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:07

  "bowiem przy kasie będziemy musieli podać informację: numer telefonu, adres e-mail, a może numer PESEL." - Od 2018 roku 98% transakcji w polsce wykona osoba o numerze pesel 11111111111 z numerem telefonu 111111111 posługująca się emailem email@email.pl

  Skomentuj

  1. franiux
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-07-31 15:29

   Ma być obowiązek przelewania wypłaty na konto więc każdy będzie musiał mieć konto więc i kartę będzie miał wtedy przy zakupach nawet gotówkowych wystarczy zeskanować zbliżeniowo kartę i już jest przypisana transakcja do peselu bez jego podawania. Inny sposób - dowody osobiste mogą mieć chip rfid. Jak dzieci będą kupować - żaden problem, dowód można i dziecku wyrobić. Emeryci - też żaden problem, już raz zmuszano ich do wymiany dowodu, drugi raz też można. Ostatni krok przed likwidacją gotówki.

   Skomentuj

   1. miedzianek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-31 18:39

    Głupie, bo co, jeśli zgubię kartę ;)? Nie jeść zanim nie przyjdzie druga?

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-01 01:20

     jak zgubisz gotówkę to jeść będziesz za darmo?
     W czym problem by mieć zapasową kartę w domu?

     Skomentuj

     1. Kiciulek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-02 01:38

      może w tym, że za posiadanie kart się płaci i niektórym nie jest potrzebna do szczęścia?

      Skomentuj

     2. miedzianek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-10 00:21

      Jak zgubię kasę, to mam możliwość zapłacenia kartą. Albo pobrania kasy z bankomatu. A w przypadku rezygnacji z gotówki-to spore ograniczenie

      Skomentuj

 2. skypan
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:11

  "Oto bowiem przy kasie będziemy musieli podać informację: numer telefonu, adres e-mail, a może numer PESEL"
  W dobie smartfonów wystarczył by kod do zeskanowania umieszczony np. na kasie za pomocą oficjalnej aplikacji. Mamy płacić i jak ktoś chce to skanuje. Tylko jak to by wyglądało by w marketach gdy kupa ludzi :) No i co ze starczymi osobami ? Tak czy siak papierowa forma wydruku powinna być nadal dostępna na życzenie klienta.

  Skomentuj

 3. adam88
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:18

  Niestety z tym peselem czy nr telefonu to jakieś bzdury wymyślone przez pismaka żeby podgrzać atmosferę. Tzw fake news żeby narobić zamieszania w społeczeństwie.

  Nie jest nigdzie powiedziane, że nowa kasa fiskalna nie będzie drukowała papierka, być może w nowej formie. A do sprawdzenia paragonu w internecie żadne dane osobowe nie będą potrzebne - wystarczy numer paragonu.

  Skomentuj

  1. franiux
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-07-31 15:33

   PESELa ani nr telefonu nikt fizycznie nie będzie podawał, ale mogą wprowadzić obowiązek skanowania karty płatniczej lub dowodu osobistego z chipem rfid. Tylko jak rozwiążą kwestie obcokrajowców.

   Skomentuj

 4. genezyp
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:20

  Pierwszy będe protestował przed takimi rozwiązaniami. Jak jeszcze rozumiem, żeby przez internet do US były przesyłane raporty dobowe, tak nie pojmuje po co PESEL czy numer tel lub mail przy zakupie bułek w sklepiku "na rogu".

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-01 01:23

   bo obracasz pieniędzmi i US chce o tym wiedzieć jak i kiedy.
   Dostają i tak informację z Twojego banku za kazdym razem jak wyplacasz gotówke czy tez robisz platnosci kartą więc jaki jest teraz problem by paragon był dostepny elektronicznie?

   Pomysl tak - zlikwiduje to problem migających się od płacenia alimenciarzy którzy robią na czarno.

   Druga kwestia - te składowanie paragonów ma na celu nie sprawdzanie kowalskiego tylko sprzedawcę. Po prostu wielu sprzedawców na lewo nie rejestruje sprzedazy i nie rozlicza się z tego.

   jak pozbędą się archaicznego sposobu placenia gotówką to taki pan kazio który cos tam sprzedaje i nie odprowadza podatków nie beędzie mial mozliwosci pobrania należnosci od klienta bo ten mu z karta wyskoczy.

   Skomentuj Historia edycji

 5. NanoXen
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:53

  a czy sama płatność kartą już nas w jakiś sposób nie uwierzytelnia? przecież wiadomo do kogo należy karta, wystarczy żeby była połączona z tym systemem i już załatwione..

  Skomentuj

  1. silvver
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-31 21:04

   Wiesz, że nie każdy płaci kartą?

   Skomentuj

   1. NanoXen
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-01 00:44

    tak, ale cały ten system dąży do transakcji bezgotówkowych... więc będzie płacone kartą

    Skomentuj

    1. Q'bot
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-01 07:39

     Tja... zwłaszcza Pani Moherowa na lokalnym bazarku za oskubaną gęś zapłaci kartą...

     Skomentuj

     1. NanoXen
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-01 20:47

      od "Pani moherowej na bazarku" paragonu pewnie nie masz więc to zupełnie inna sprawa jest ;)

      Skomentuj

 6. Marucins
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:53

  Sra... w banie.
  Weź i płać zrootowanym telefonem!
  Niech najpierw Banki uszczelnią szare komórki w łepetynach i dostosują usługi pod klientów!

  Skomentuj

 7. Satanski
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-07-31 14:55

  lol, niezłe jaja. Najwyżej zacznę konkretniejsze towary importować z zachodu, bo na pewno nie pozwolę się kontrolować wrednemu karłowi i jego świcie.

  Skomentuj

 8. nazaropeth
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-31 16:00

  Prawda jest brutalna - projekt wisiał od lat i kto był zorientowany ten przygotował się do nowych przepisów. Duże sieci mają już od dłuższego czasu możliwości techniczne aby "eparagon" mógł być wystawiany. Bardzo wiele jednak sklepów korzysta ze starszych urządzeń posiadających jedynie port RS232 do komunikacji z komputerem kasowym, co już utrudnia proces przesyłania danych po "zatwierdzeniu" przez moduł fiskalny.
  Wszystkie małe kasy pójdą w odstawkę. Wiele nawet nie ma modułu kopii elektronicznej do zrzutu danych.
  Kwestia przekazywania danych też jest bardzo śliska. Podobnie jak z rejestracją kart SIM, gdzie przekazywane są przecież konkretne dane do systemu.

  Skomentuj

  1. skypan
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-31 16:27

   Choćby MediaMarkt :)

   Skomentuj

 9. itekiti
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-31 23:06

  W czechach mają elektroniczne paragony. Na każdym jest numer FIK (fiskalny identyfikacyjny kod), który można sobie potem sprawdzić na specjalnej stronie internetowej wraz z danymi z paragonu i wtedy wiadomo, czy dany sprzedawca wysłał informacje o sprzedaży do ministerstwa czy nie... - czyli większa kontrola sprzedawców.

  Skomentuj

 10. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-02 09:13

  W UK w części sklepów to normalnie funkcjonuje - podajesz tylko email. Zwykle i tak papierową wersje dostaje się, łatwiej z nią o zwrot. Po za tym jaki problem założyć konto na skrzynce tylko w tym celu, by dostawać paragony?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!