Na topie

Klient sam sobie kasjerem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Coraz więcej sklepów wprowadza rozwiązania, które umożliwiają dokonanie zakupów bez konieczności stania później w kolejce.

Klient sam sobie kasjerem

A A

Roboty mogą pozbawić pracy wiele osób. Część kasjerów może jednak zostać zastąpionych przez… klientów. To koncepcja tzw. sklepów przyszłości, w których nie ma kas ani kolejek, a wszystko czego potrzeba do zakupów to smartfon. Koncepcja, która powoli zaczyna się urzeczywistniać.

Sklep przyszłości, czyli co?

O „sklepach przyszłości” pisaliśmy już wielokrotnie. Najgłośniejszym projektem jest Amazon Go, ale zdecydowanie nie jest jedynym. Podobne projekty są już realizowane w Polsce i na świecie. Żeby podać tylko kilka przykładów:

Wspominamy o tym, ponieważ kolejne testy takiego rozwiązania ruszyły ostatnio w stolicy. Konkretnie – możliwość dokonywania zakupów ze smartfonem w dłoni została oddana klientom sklepów Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej. 

Zakupy bez kasjera – jak to działa?

W sklepach francuskiej sieci wykorzystywana jest usługa Scan&Go, do której dostęp można uzyskać poprzez aplikację Mój Carrefour (dostępną na systemy Android i iOS). Zasada działania jest prosta: „przypinamy” kartę Mastercard do konta, idziemy do sklepu, skanujemy kody kreskowe produktów za pomocą kamery smartfona i dokonujemy płatności.

Scan&Go

Na razie z koszykiem i smartfonem trzeba podejść do kasy (i okazać wygenerowany w aplikacji kod albo też zapłacić w tradycyjny sposób). Z czasem jednak ten etap ma zniknąć i wszystko będzie można zakończyć na smartfonie. 

Bo Polacy lubią nowinki

„Ponad 1/3 Polaków zdarza się kupować oraz płacić mobilnie. To oczywiste, że wraz z rozwojem rynku technologii mobilnych i zasilaniem naszej bazy konsumentów młodymi klientami ten odsetek będzie rósł. Dzięki Scan&Go chcemy zagwarantować im, że mogą odwiedzić sklep Carrefour i zrobić oraz zapłacić za zakupy tak jak chcą: szybko i bezpiecznie” – mówi Marcin Olech z Carrefour Polska.

Kamila Kaliszyk z Mastercard Europe dodaje: „Automatyczne rozwiązania zakupowe zyskują w naszym kraju na popularności z dwóch głównych powodów: nie lubimy tracić czasu w kolejkach, a także przyzwyczailiśmy się już do wygodnych i szybkich płatności bezgotówkowych. […] Ponad 60% polskich konsumentów uważa, że gdyby wszyscy płacili bezgotówkowo, kolejki byłyby krótsze”.

Takich sklepów będzie coraz więcej

Z czasem Scan&Go trafić ma do kolejnych sklepów sieci Carrefour. Trzeba też dodać, że rozwiązania umożliwiające bezobsługowe zakupy rozwijają również Tesco, Piotr i Paweł, Komputronik czy Delikatesy 13. 

Po co to wszystko? Powodów jest co najmniej kilka. To między innymi poprawa komfortu klientów i zainteresowanie młodszych użytkowników, ale też oczywiście zmniejszenie kosztów pracowniczych. To wszystko sprawia, że takich „sklepów przyszłości” będzie bez wątpienia przybywać.

Źródło: Carrefour, Money, inf. własna. Foto: freestocks.org/Pexels (CC0)

Odsłon: 3227 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. G-36_Rebel
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-09-16 14:04

    Tzreba byc niezlym idiota zeby jeszcze samemu kasowac swoje produkty. Rozumiem, spieszy mi sie mam 3 produkty na lunch to jeszcze sie poswiece. Dla mnie smieszne jwst to ze sami, za darmoche bedziemy robic na rzecz hipermarketu, bo niby nam wygodniej.

    Skomentuj

    1. zeniu
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-09-16 14:06

      Jak alternatywą jest stanie pół godziny w kolejce...

      Skomentuj

      1. stalkerpl
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-17 12:57

        kto ci karze iść do marketu w którym stoisz te pół godzin, jeden market tylko w mieście

        Skomentuj

    2. takewon
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-16 14:32

      Prosta sprawa, np. w Holandii w marketach Jumbo, możesz samemu skanować produkty do skanera przy wózku, a przy kasie podajesz skaner i się tylko rozliczasz. W tym przypadku chcą pominąć ostatni krok. Problem pozostaje z nieuczciwymi klientami, którzy będą pomijać kilka produktów by wyciulać sklep (jak nawalą produktów na cały wózek to nawet kamery i inne metody nie wykryją oszustwa, tylko ręczne sprawdzanie przez ochronę co raczej klientów nie doda).

      Skomentuj

    3. drcocaina
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-16 14:51

      W Biedrze tracę średnio 10 - 15 minut dziennie na staniu do kasy. Daje mi to ponad godzinę za cały tydzień. Nie powiem Ci ile zarabiam średnio godzinowo (przedsiębiorca) ale dla mnie ten czas to stracone pieniądze. Więc nie gadaj głupot bo moja księgowa kasuje mnie średnio 60 zł na godzinę.

      Skomentuj Historia edycji

      1. endrju_pl
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-16 15:55

        Zgadzam się całkowicie i bardzo czekam na rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się kolejek przy kasach. Mnie też niezmiernie denerwuje kilkanaście minut stania przy kasie, a jak czasami nie ma produktu w danym sklepie i trzeba drugi raz stać w innym to naprawdę ciśnienie może skoczyć.

        Skomentuj Historia edycji

      2. ifeelveryblah
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-09-16 17:11

        Zmień sklep. Po co chodzić do sklepu, który nie szanuje klienta? Ja w Warszawie chodzę do Carrefour, czas oczekiwania do kasy to 0-60 sekund, dłużej raczej nie.

        Skomentuj

        1. drcocaina
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-16 18:07

          Mam szacunek do pieniędzy - staram się nie przepłacać. Szacunek powinien być w każdym sklepie bo ja robiąc zakupy zapewniam im pensje.

          Skomentuj Historia edycji

          1. ifeelveryblah
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-09-16 20:43

            Tylko, że w tym przypadku Biedronka jest droższa plus dodatkowo o wiele mniejszy wybór :)

            Skomentuj

          2. Silver
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-09-17 02:11

            Plus nie wspiera polskiej gospodarki. I nie mówię tu przez pryzmat tego, że żydonimo to portugalska firma. Również przez to, że grubo ponad połowa produktów to import i mówię to także jako były pracownik. Świnie i wyroby "niby polskie" typu kiełbasa czy inne z Niemiec pochodzą.

            Skomentuj

          3. Fiona
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-09-18 10:21

            Przedsiębiorca robiący zakupy w Biedronce ?

            Dziecko kłamać też trzeba umieć !!!!

            Skomentuj

          4. drcocaina
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-19 19:30

            Lepiej w Biedronce niż u Francuzów/Anglików/Niemców.

            Skomentuj

          5. Snake73
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-19 21:35

            A co takiego lepszego jest w Portugalczykach niż we Francuzach/Anglikach/Niemcach?

            Skomentuj

    4. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-17 10:49

      Każdemu wg potrzeb, jeśli komuś to pasuje to ja nie mam nic przeciwko dopóki istnieje to jako alternatywa.

      Skomentuj

  2. miszczu0097
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-16 14:40

    W Tesco są automatyczne kasy. Skanujesz produkty, wrzucasz na wagę, płacisz ;p

    Skomentuj

    1. Lister
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-17 00:29

      W LeClerku to samo... i ciekawostka, nawet do tych kas potrafią być kolejki :)

      Skomentuj

  3. sabaru
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-09-16 14:49

    Jak roboty nasz we wszystkim pomału zastępują to kto te towary będzie kupował jak nikt pracy nie będzie miał i co za tym idzie kasy.

    Skomentuj Historia edycji

  4. Vyzygota
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-16 15:07

    "Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej." A w jakim to mieście???

    Skomentuj

    1. drcocaina
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-09-16 15:19

      Jak możesz nie wiedzieć? Przecież to "stolica" polski - Poznań - tak mi się wydaje :).

      Skomentuj Historia edycji

    2. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-16 15:33

      Odpowiedź na Twoje pytanie jest w zdaniu wcześniej: "Wspominamy o tym, ponieważ kolejne testy takiego rozwiązania ruszyły ostatnio w stolicy". Stolica: Warszawa. ;)

      Skomentuj

    3. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-17 10:51

      Przecież powszechnie wiadomym jest, że dla niektórych istnieje tylko Warszawa : )

      Skomentuj

  5. ifeelveryblah
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-16 17:15

    "Carrefour przy ulicy Światowida oraz w Galerii Północnej. " W obydwu Carrefourach? Bo ten w Galerii Północnej jest przy Światowida, no i ten naprzeciwko Galerii Północnej też jest przy Światowida.

    Skomentuj

  6. baca130
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-16 17:20

    Ja mam samoobsługowe kasy w Kauflandzie i zawsze z nich korzystam. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż stanie w kolejce.

    Skomentuj

    1. ifeelveryblah
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-09-16 17:31

      Specjalnie dla ciebie zrobili?