Na topie

Dowód osobisty w komórce? Zapomnijcie o tym

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Miało być tak, że wszystkie potrzebne dokumenty będzie mogła zastąpić aplikacja na smartfona. O programie mDokumenty sporo się mówiło, ale przyszłość projektu „dowód w komórce” nie przedstawia się najlepiej.

  • Dowód osobisty w komórce? Zapomnijcie o tym
A A

Ponad rok temu wystartował pilotaż programu mDokumenty. Wtedy to Ministerstwo Cyfryzacji (na którego czele stała wówczas Anna Streżyńska) zapowiadało, że w komórce będzie można mieć uznawane dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie polisy OC czy też legitymację studencką. Nie będzie jednak tak pięknie.

Zamiast portfelu z kilkoma różnymi „dyskietkami” wystarczy mieć w kieszeni smartfona. Taką wizję (niedalekiej) przyszłości przedstawiało Ministerstwo Cyfryzacji, ale teraz zdaje się, że się z niej wycofuje. Jak informuje internetowy portal Wyborczej, projekt „dowód w komórce” został wstrzymany i w najbliższym czasie nie będzie najpewniej wznawiany.

mDokumenty

Choć z niektórych źródeł dochodzą informacje, że ostatecznie nie jest wykluczone kontynuowanie prac, Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że priorytet jest niski. Pracownicy resortu koncentrują się bowiem teraz głównie na nowej wersji dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (tzw. e-Dowód) – dokumencie nowoczesnym, ale wciąż w postaci „dyskietki”.

Same mDokumenty natomiast będą istnieć, tyle tylko że skorzystają z nich jedynie osoby, które się uczą. W komórce będzie można mieć bowiem legitymację szkolną i studencką. 

mLegitymacja

Źródło: Wyborcza, Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna

Odsłon: 3990 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-06 11:46

    Kolejna rzecz do koszyczka obecnego rządu, który z pompą zaczyna wielkie projekty, aby je bez medialnego szumu ubijać. PR pełną gębą, a robić nie ma komu...

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-06 11:47

      PS. Żeby nie było, również nie jestem miłośnikiem poprzednich "rządów", które też obiecywały złote góry (chociaż mniej niż obecni), a było, jak było.

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-07-06 11:54

      bardzo się cieszę że to się im nie udało. kolejne elektroniczne utrudnienie. chip RFID w dowodzie osobistym to też fatalny pomysł.

      Skomentuj

      1. bonio89
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-10 08:16

        Wiadomo dowód osobisty powinien być wystrugany na kamieniu.

        Skomentuj

    3. brigthmight
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-06 19:22

      To jest ogolna bolaczka wszystkich panstwowyc systemow informatycznychh. Mowiac krotko za duze pieniadze robi sie buble, ktore nie nadaja sie do wdrozenia. Wdraza sie na sile i zaczyna przygotowywanie nowej wersji itd, itp, ... kasa leci i biznes sie kreci, a ten projekt wroci jeszcze bo mamy XXI wiek i papier czy plastik juz nie jest nam potrzebny do niczego.

      Skomentuj

  2. benutzer
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-07-06 11:57

    Ja wiem, że autor chce być trendy i cool, ale jaka forma dyskietki? Czy to aby nie jest forma karty kredytowej?

    Skomentuj

  3. Vergory
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-06 12:14

    Proszę nie powielać bzdur z wyborczej.
    https://komorkomania.pl/36098,mtozsamosc-mobywatel-dowod-w-smartfonie

    Skomentuj

    1. darry dooman
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-06 14:38

      proszę zauważyć, że nikt wprost nie powie, że zawaliliśmy i dajemy sobie z tym tematem spokój...więc gadka o nadinterpretacji jest normalnym wyjściem z trudnych pytań...a tak, to kasy brakuje i to tylko jeden z wielu projektów które zostaną wstrzymane...zostaną tylko te lobbowane przez ziomków obecnej władzy...

      Skomentuj

      1. Vergory
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-06 14:56

        Spoko, masz rację.
        Nie podoba mi się jednak format (i tytuł) tego artykułu, który wydaje się jakby miał wywołać w czytelniku, że projekt już zawieszono, a tak (jeszcze) nie jest.

        Skomentuj

        1. germo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-06 15:54

          Przeczytałem podlinkowany artykuł i nie widze aby projekt mDokumenty miał być kontynuowany w formie proponowanej przez Strzeżyńską: zastąpienie dowodu osobistego w kontakcie z urzędnikami, a w przyszłości i prawa jazdy.
          Sensacyjny ton GW nie zmienia tego, że wcale bzdur nie napisali.

          Skomentuj

  4. jarekzon
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-06 12:36

    A potem się nagle okaże, że wziąłem kilka kredytów. Bardzo dobrze, że tego nie będzie.

    Skomentuj

    1. scooby
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-06 15:14

      czyli jak teraz zgubisz dowod osobisty i "odnajdzie" go "zyczliwa" osoba to nie bedziesz mial kilku kredytow?

      Obecnie nie ma mozliwosci sprawdzenia w 100% czy ktos Tobie nie nastukal kilku kredytow na skradziony dowod - taka ciekawostka z kraju ktory wydawalby sie zaawansowany. Temat byl dosyc dobrze rozpisany na niebezpieczniku pare miesiecy temu.

      Przy dowodzie elektronicznym mialbys przynajmniej slady tego jakie instytucje go sprawdzaly.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-07 14:24

      @jarek, ostatnio zostawiłem portfel w domu z dokumentami. Dzieki aplikacji w telefonie wraz ze zweryfikowanym kontem mogę mieć dowód przy sobie.
      O kredyt się nie martw - nie wezmie nikt kredytu na cos takiego.

      Skomentuj

  5. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-06 13:10

    Czy jak zeskanuję kod, otrzymam numer telefonu do pani Brzozowskiej Karoliny?

    Skomentuj

    1. digitmaster
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-10 08:43

      Jak byś nie zauważył to są sample. Po czym poznać? Np. że data urodzin odbiega od numeru pesel. A jak byś poszukał w googlach to znalazłbyś źródło tego obrazka.
      Ponadto poczytaj sobie o rodo zanim zaczniesz głosić kolejne rewelacje. Typowy dla ciebie wpis. Nie wiem ale się wypowiem.

      Skomentuj

  6. DragonRed
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-07 13:35

    Dowód na komórkę to najlepsza rzecz jaka mogła nas spotkać.To , że ludzie mają problem z ochroną swoich istotnych danych bo nie wiedzą co z czym się je to potem są problemy.Na telefonie komórkowym zawsze możesz dezaktywować NFC a karcie debetowej już nie dlatego ludzie kombinują z przecinaniem modułu i traktowaniem polem elektromagnetycznym.

    Skomentuj

    1. DaviM
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-07 16:49

      Gatts - analfabeta i wróżbita - założył sobie kolejne konto.

      Skomentuj

  7. limera1n
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-07 14:11

    póki urzędowała Streżyńska w tym biedaministerstwie to coś się działo. A teraz? Czego wymagać od gościa po studiach humanistycznych xD