Na topie

Zamelduj się przez Internet [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Od stycznia 2018 roku możliwe jest zameldowanie się bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i profil eGO.

Zamelduj się przez Internet [AKT.]

A A

Aktualizacja, 3 stycznia 2018: Zgodnie z zapowiedziami wystartowała usługa umożliwiająca zameldowanie się przez Internet. Skorzystać z niej może każdy, kto ma Profil Zaufany (eGO) – bezpłatnie przy zameldowaniu stałym lub za 17 złotych w przypadku pobytu czasowego. Formularz online (jak i wszystkie potrzebne informacje) znajdują się na stronie Obywatel.gov.pl.

News, 30 sierpnia 2017: Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w 2018 roku nie zniknie jednak obowiązek meldunkowy. Jak tłumaczy Rada Ministrów, gromadzenie informacji na temat miejsca zamieszkania obywateli jest istotne dla systemu administracyjnego i bezpieczeństwa. Meldunek ma być jednak mniej kłopotliwy, bo będzie można dokonać go przez Internet.

1 stycznia 2018 roku w życie wejdzie nowy formularz meldunkowy, dostępny także w wersji cyfrowej. Oznacza to – teoretycznie – że każdy obywatel będzie mógł zaktualizować swój adres zameldowania przez Internet. 

Dlaczego teoretycznie? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w Polsce rzadko takie projekty ruszają na czas, więc możliwe, że taka możliwość pojawi się z pewnym opóźnieniem. Gdy zaś się już pojawi – i tutaj powód drugi – konieczne będzie do tego posiadanie Profilu Zaufanego (eGO). Wprawdzie uzyskanie go nie jest szczególnie dużym problemem, ale wciąż wiele osób go nie ma.

Można więc z góry narzekać, ale bez wątpienia wypada też docenić kolejne starania związanie z cyfryzacją administracji w naszym kraju. Oczywiście pozostaje też pytanie, czy unowocześnianie procesów związanych z archaicznym prawem to najlepsze, na co możemy liczyć, ale to już inny temat.

Cyfryzacja usług w Polsce przebiega całkiem dynamicznie. Będący sercem systemu serwis Obywatel.gov.pl pozwala skorzystać posiadaczom Profilu Zaufanego z ponad 30 różnych usług bez konieczności wychodzenia z domu. To między innymi składanie wniosków: o dowód osobisty i prawo jazdy, o przyznanie 500+ czy o uzyskanie różnego rodzaju zaświadczeń i odpisów, ale też na przykład sprawdzanie stanu punktów karnych.

Źródło: PAP, CIR. Foto: Sephelonor/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5762 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-08-30 13:24

  Uzyskanie profilu eGO jest cholernie dużym problemem, bo trzeba się w tym celu osobiście pofatygować do jednej z wielu instytucji lub mieć konto w jednym z niewielu banków.
  Jak mam stać w kolejkach w urzędzie lub zakładać specjalnie konto w jakimś badziewnym PKO, to mi się nóż w kieszeni otwiera.
  A nawet gdybym miał profil eGO, to na znak protestu przed tym głupim obowiązkiem nie będę się przemeldowywać z miejsca, gdzie byłem zameldowany w dzieciństwie i niech mnie pocałują w zadek. Prędzej wyjadę z tego kraju, niż będę się meldować.

  Skomentuj

  1. Q'bot
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-30 14:49

   True.
   Najlepszy meldunek jest na miejsce, którego już nie ma ;]

   Skomentuj

  2. vegasnight9
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-08-30 17:06

   Dlaczego uważasz że PKO jest "badziewne". Rozwiń myśl gdyż mam tam konto od 10 lat i nie zauważyłem badziewności dlatego jestem ciekawy Twoich argumentów. Może mnie przekonasz.

   Skomentuj

  3. gormar
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-30 17:45

   Z tego co słyszałem ilość banków, w których będzie można potwierdzić profil zaufany ma wzrosnąć.

   Skomentuj

 2. Fiona
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-31 07:16

  Przecież to było wiadome od początku iż nie zniosą tego obowiązku.
  Prezes od lat jest opętany wizją absolutnej kontroli każdego.

  Skomentuj

  1. carbo888
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-01-03 15:53

   sądy nie mogłyby już zaocznie wystawiać wyroków ale byłoby zamieszanie..

   Skomentuj

 3. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-01-03 20:19

  Biorąc pod uwagę możliwości konta oraz profity jakie dostaje się za jego korzystanie.Ja korzystam z mbank i mimo pogorszenia atutów tego konta takie coś jak mOkazje spełnia całkowicie moje potrzeby.
  To ,że lubi ktoś przepłacać w takim PKO czy innym to jego sprawa ja wiem co dla Mnie najlepsze.

  Skomentuj

 4. webster58
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-03 21:15

  Nie miałem problemu z bankami bo ePUAP zakładałem 4 lata temu i potwierdzić trzeba było jednym podpisie w dowolnym urzędzie np w ZUS co raptem trwało ok 3 minut.

  Niemniej jednak na stronie po przejściu formularza dostałem 500... (server error 500) .... więc generalnie jeszcze nie działa pomimo ładnej strony itp.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!