Na topie

Microsoft ostrzega przed zagrożeniem i znów aktualizuje Windows XP

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Dla Microsoftu bezpieczeństwo jest ważniejsze niż przekuwanie słów w czyny, które mogłyby przysłużyć się poprawie bezpieczeństwa.

Microsoft ostrzega przed zagrożeniem i znów aktualizuje Windows XP

A A

Miało nie być więcej aktualizacji Windows XP, a Microsoft znów robi sobie z gęby cholewę. Najpierw wydał łatkę bezpieczeństwa, by zapobiec rozprzestrzenianiu się cyberprzestępczego narzędzia WannaCry (które sporo zresztą namieszało). Teraz gigant z Remond natknął się na nowe potencjalne zagrożenie i… raz jeszcze wydał aktualizację dla użytkowników swojego 15-letniego systemu.

Microsoft zidentyfikował „kilka słabych punktów, które stwarzają zwiększone ryzyko cyberataków” w swoich systemach. Jeśli korzystacie z Windows 10, 8.1 lub 7 albo Windows Server w wersji od 2008 do 2016, to aktualizację zabezpieczającą otrzymacie automatycznie (o ile nie wyłączyliście tej funkcji). W innym przypadku powinniście to zrobić ręcznie.

Taką możliwość otrzymali posiadacze komputerów z systemami Windows 8 i Vista, ale też teoretycznie niewspieranego już Windows XP. Dlaczego? „Ponieważ te aktualizacje zapewniają dodatkową ochronę przed potencjalnymi skutkami ataków o charakterystyce zbliżonej do WannaCry”.

Z jednej strony ma to sens, szczególnie jeśli przypomni się te skutki, których nie uniknęły na przykład szpitale w Wielkiej Brytanii. Z drugiej jednak strony kontynuowanie wydawania aktualizacji dla „niewspieranych” systemów nie jest chyba najlepszym sposobem na zachęcenie klientów do przejścia na nowsze wersje, prawda?

Łatka dostępna jest na stronie Microsoftu.

Źródło: Engadget

Odsłon: 5297 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. brusss
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-06-14 16:16

    To co powinni wtedy zrobić? Zablokować możliwość uruchomienia starego systemu? Straty wizerunkowe w przypadku następcy WannaCry będą większe, niż straty wynikające z nie uaktualniania.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -11    

      Opublikowano: 2017-06-14 18:13

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Straty wizerunkowe? Nie zapomniałeś przypadkiem o tym, że dla Microsyfu liczy się wyłącznie Windows Ten?

      Skomentuj

      1. darioz
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2017-06-14 18:42

        Jak zwykle płacz gimbusa siedzącego na Windows 7 albo XP! Straciłeś okazję aby siedzieć cicho! Ciesz się że dostajesz jakiekolwiek aktualizacje na te swoje przestarzałe systemy z Windows 7 na czele!
        Microsoft się skupia na swoim nowym systemie i nie ma obowiązku wypuszczać aktualizacje na stare systemy! A to że to to robi to tylko z dobrej woli!
        Jak już tak narzekasz na Microsoft to daj se spokój z Windows i zainstaluj Ubuntu! Ciekawe jak długo wytrzymasz bez konkretnego oprogramowania z Windows! Pewnie się przeprosisz z Windows po maksymalnie 3 miesiącach! Bo na Ubuntu programów jest tyle co kot napłakał nie mówiąc o grach!

        Skomentuj

        1. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-06-14 18:47

          Ojejku Panie Darioz!!!(wystarczająca ilość wykrzykników?) proszę okazać litość!!! Z dobrej woli aktualizuje hehe :D Ja siedzę i na Windows 7 i na Linux Mint 18.1 KDE do Twojej wiadomości, zatem strzał celny tylko w połowie :P

          Skomentuj

        2. Himoto
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2017-06-14 20:05

          Ostatnimi czasy, gdyby nie FF XIV to bym już dawno Winde kopnął z dysku. Mam postawionego Minta z playerem i Blenderem [bo głupio coś ponad 6h robić bez muzyki w tle], i powiem ci że Blendek lepiej działa pod linuksami niż pod windowsami. Tylko nie ciskaj głupot że z tego programu nikt nie korzysta bo się bardziej skompromitujesz niż fanatycy 3dmaxa i produktów nadgryzionego Jabłka :).

          Skomentuj

        3. hjgvcygv
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2017-06-14 20:49

          Ma obowiązek... 7 trafi wsparcie dodatkowe w 2020 r. więc do tego czasu powinien wypuszczać aktualizacje bezpieczeństwa dla windowsów od 7 w górę. A to, że je sabotuje... to są wygłupy niezgodne z umową.

          Skomentuj Historia edycji

        4. owatanka
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-06-15 09:08

          Hehe ciekawe ze windows 7 mial najwiecej infekcji bo az 98% wliczajac w to systemy home 32 i 64bit ,windows 10 0.03% a windows XP mial tak malo infekcji ze nie zostal uwzgledniony na wykresach...
          Nowsze nie znaczy lepsze a tym bardziej trzeba pamietac ze to glownie uzytkownik ponosi wine w razie awari systemu spowodowana zawirusowaniem czy smieciami z tym zwiazanymi.

          Skomentuj

  2. sabaru
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-14 16:40

    Widać z systemu WXP korzysta jest bardzo dużo osób skoro zdecydowali się na wypuszczenie aktualizacji do tak starego systemu.

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-06-14 20:53

      Na osobach im niewiele (wcale ?) zależy tylko problem w instytucjach i firmach. Sporo sprzętu innego niż komputery domowe działa na XP, na przykład bankomaty.

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-06-15 14:56

        W koncu ktos, kto ogarnia cos wiecej niz tylko gimby siedzace na desktopie i wojujace co lepsze XP vs 7 vs 10.

        Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-06-14 17:10

    Wszystkie przeglądarki już zablokowały aktualizacje dla XP'pka,

    ale najważniejsza funkcja odtwarzacza filmików html5 dla XP działa poprawnie, więc minie jeszcze sporoooo lat zanim to zmienią, dlatego żywotność XP nie jest zagrożona.



    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-15 20:04

      I slusznie, po co latac przegladarke spacjalnie na XP, skoro kernel pod spodem dziurawy jak sito.

      Skomentuj

  4. Q2hvY2hsaWs2
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-06-14 17:21

    Nie rozumiem oburzenia (bo tak to odczytuję) autora tekstu. Raczej bym się cieszył z tego powodu, że ów łatka się pojawiła, oznacza to tylko, że MS jednak przedkłada ogólne bezpieczeństwo ponad swój zarobek.

    A co do samego XP - w bardzo wielu miejscach MS wspiera XP, bo musi. Bo takie ma umowy. A to, że łatka jest ogólnodostępna, a nie tylko dla poszczególnych klientów biznesowych to nic tylko plus.

    Tak czy inaczej to, że XP dostał te dwie bardzo krytyczne łatki bezpieczeństwa nie oznacza, że jest to system bezpieczny i nie należy myśleć o aktualizacji. Kto tak myśli jest idiotą.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-06-14 18:14

      Jakie ma umowy? Wsparcie zakończyło się ho ho ho...

      Skomentuj

      1. Himoto
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-06-14 20:27

        właśnie nie wszędzie, np. sektor bankowy nadal ma wsparcie produktów M$ w tym także systemu windows XP i jego modyfikacji spotykanych w bankomatach. To tylko jeden z przykładów takiego działania które mimo ogólnego wygaśnięcia wsparcia nadal istnieje.

        Dalsza wypowiedź to zapewne lekki przesadyzm ale wbrew pozorom na rynku nadal dużo tych urządzeń działa pod kontrolom wind XP.

        Windows XP był akurat tym pechowym systemem [dla M$] który rozpowszechnił się najszerzej tam gdzie dziś M$ chętnie dziś upchałby jakiś win 10. Problemem jest tylko to że duża część np. wspomnianych bankomatów jest nie najwyższych lotów i taki win 10 już na nich się nie uruchomi, a wiele banków woli nadal prowadzić bankomat na przestarzałym systemie niż go wymienić tylko dla zasady na jakiś nowiutki. Podobnie jest z innymi gałęziami gospodarczymi, urządzenia diagnostyczne do aut, maszyny typu wtryskarki, frezarki i inne urządzenia sterowane programowo dość często opierają się na starszych wersjach windowsa albo nawet DOS'a. Aparaty do USG tomografii i wiele innych urządzeń specjalistycznych, o ile nie są to urządzenia z ostatnich 7 lat to często jeszcze działają pod kontrolą przerobionych windowsów XP [nie miałem osobiście do czynienia z tym sprzętem więc domniemuję po wypowiedzi znajomego ze szpitala]. Jakby nie patrzeć M$ nie tylko ma umowy z szaraczkami, lecz często musi zadbać o oprogramowanie u frim z sektora wojskowego, a tam jak coś działa to jest dobre i się tego nie wywala, co najwyżej modernizuję albo zastępuje lepszym, ale sam system operacyjny często zostaję ten co był.

        Dlatego mimo usilnego zabijania starego biednego XP M$ nadal w przypadkach krytycznych wypuszcza łatki mimo powszechnego braku wsparcia.

        Skomentuj

        1. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-14 23:05

          Tylko, że łata jest wydana dla wszystkich, a nie tylko specjalnie dla sektora bankowego.

          Ostatnio widziałem w Kauflandzie, na wadze, na której ważyłem owoce - Windows 8.1 i włączoną konsolę :D no i rzecz jasna jakiś błąd, to dopiero było zabawne jak ludzie chcieli zważyć a tu.....znane im z codziennego życia Windowsy :P

          Skomentuj

          1. Q2hvY2hsaWs2
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-06-15 10:33

            No to dopiero śmiechy i chichy... windows nie jest systemem tylko dla domowego peceta - Eureka!

            A tak na poważnie - tak jak Himoto rozwiną moją wypowiedź to się z tym zgadzam.

            Łata jest wydana dla wszystkich, bo widocznie poziom zagrożenia jest wystarczająco duży. Czasem lepiej jest przedłożyć nad jakieś deklaracje bezpieczeństwo ogółu.

            A druga sprawa co do mojego zdania, że XP nie jest bezpieczny... 2 łatki krytyczne dla wszystkich... a teraz się zastanów czy tylko te dwie łatki zostały wydane odkąd się skończyło ogólne wsparcie? A może sektory bankowe czy wojsko dostało takich łatek więcej na przestrzeni lat? Nigdy nie wiesz. Dlatego bym raczej nie wierzył, że dzięki tym dwóm łatkom jakiś XP Home jest super bezpieczny.

            Skomentuj

          2. Q2hvY2hsaWs2
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-06-15 13:26

            rozwinął*

            Skomentuj

  5. bychol
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-06-14 18:34

    Wsparcie dla ludu się zakończyło, dla firm nie :D, firmy nadal płacą za aktualizacje i je dostają, niektóre firmy nie mogą sobie pozwolić na przesiadkę na inny system bo oprogramowanie którego używają działa na XP.

    Skomentuj

  6. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-15 16:20

    Windows 10 na dzień dzisiejszy to naprawdę dobry system. Poprawili niedociągnięcia poprzednich wersji i używa się go obecnie bardzo przyjmie i wygodnie. Nie widzę żadnego sensu trzymania się kurczowo siódemki a tym bardziej Xp. I żeby nie było sam byłem zagorzałym zwolennikiem 7 ale po przesiadce na dziesiątkę creators update nie wrócę do poprzednich wersji. Na dzień dzisiejszy jest to najlepszy system od Microsoftu. Po prostu.

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-15 18:11

      Będę musiał zajrzeć na ile poprawili 10 bo przed CUpdate trochę słabo było ze stabilnością w niektórych wypadkach. Już nie mówiąc o zawieszającym się menu start :) [sam miałem z tym problem kilkukrotnie].

      Skomentuj

  7. Hakuren
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-16 08:40

    Nie widzę sensu bezmyślnego krytykowania MS. Tak mówili, że nie będzie łatek, ale niestety dobrze sobie zdają sprawę, że tu ludzkie życie jest na linii - brytyjski NHS to niemalże wierna kopia naszych kas chorych/NFZ, tylko z wyższymi kosztami - nie mieli się na kim wzorować biedaki... Proszę wejść do jednego z "narodowych" szpitali i zobaczyć co śmiga w intranecie. Ano XP. Sam znam wiele laboratoriów, które nigdy nie zrezygnują z tego systemu. Osprzęt, często gęsto unikalny lub jedyny na świecie, warty krocie nie ma żadnych możliwości wymiany OS. A że świat poszedł do przodu nie ma żadnego znaczenia. Lepsze jest wrogiem dobrego. A analogowe bardzo często jest lepsze niż cyfrowe.