Na topie

Ile cyberprzestępcy zarobili na ataku WannaCry?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Rzeczywisty zysk nigdy nie będzie do końca znany, ale jest pewna liczba, która pozwala w (wydaje się całkiem precyzyjny sposób) określić „zarobek”.

Ile cyberprzestępcy zarobili na ataku WannaCry?

A A

Wiele mówi się o tym, jak ogromne straty powodują cyberprzestępcy, a właściwie rozprzestrzeniane przez nich złośliwe oprogramowanie. Ostatnio jest to głównie ransomware, czyli żądające od ofiar wpłacenia okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików na komputerze. Spójrzmy jednak na temat z drugiej strony, czyli na to, ile na tym zyskują atakujący.

Najgłośniejszym cyberatakiem w tym roku bez wątpienia był WannaCry. Cyberprzestępcom udało się w ciągu jednego weekendu zainfekować około 250 tysięcy komputerów z systemami Windows, co doprowadziło do paraliżu wielu firm i instytucji na całym świecie (w tym brytyjskich szpitali, niemieckich kolei i europejskich fabryk samochodowych).

Ci, którzy rozprzestrzeniali WannaCry żądali okupu w bitcoinach, czyli najpopularniejszej obecnie kryptowalucie, o równowartości około 300 dolarów. Część ofiar faktycznie zdecydowała się na jego wpłacenie – i to właśnie jest kwota, którą (mniej lub bardziej dokładnie) można rozumieć jako „zarobek” cyberprzestępców.

Łącznie do „wirtualnych portfeli” atakujących trafiło około 140 tysięcy dolarów (w bitcoinach), czyli jakieś pół miliona złotych. Przez dwanaście miesięcy „cyfrowe pieniądze” pozostawały na swoich miejscach i eksperci twierdzili, że tak już zostanie, bo w WannaCry upatruje się raczej akcji politycznej (za którą miałaby stać Korea Północna) niż nakierowanej na zysk. Tymczasem…

W nocy z 3 na 4 sierpnia w ciągu piętnastu minut wykonano 7 transakcji (każda na kwotę około 20 tysięcy dolarów), które sprawiły, że „portfele” zostały wyczyszczone. Nie wiadomo, co się z nimi stanie (najpewniej będą przepuszczone przez różne konta, aż ich pochodzenie zostanie zatarte albo też zostaną wydane w tzw. darknecie, czyli sieci wykorzystywanej do działalności wybiegającej daleko poza prawo).

Wracając jednak do pytania z tytułu – jeśli cyberprzestępcom faktycznie uda się zamienić bitcoiny w gotówkę, (pomijając już wszystkie koszty) „zarobek” wyniesie około pół miliona złotych. Czy to dużo? I tak, i nie. Tak – bo to pół miliona, które jakby nie było im się nie należy, ale nie, biorąc pod uwagę skalę paraliżu, do jakiego doprowadzili. 

Według ekspertów Lloyd’s bowiem atak WannaCry spowodował straty gospodarcze na poziomie 8 miliardów dolarów. Na tę sumę składają się głównie straty wynikające z napraw sprzętu i przerw w prowadzeniu działalności (a więc opóźnieniu produkcji, niezrealizowanych na czas projektów itp.). W porównaniu z tą liczba, cyberprzestępcy rzeczywiście „zarobili” niewiele, ale czy wystarczająco mało, by nie spróbowali ponownie?

Źródło: Quartz, Money, Reuters, inf. własna. Foto: 1588877/Pixabay

Odsłon: 3749 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. dragoniczny
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-08-04 09:18

  Skąd wzięliście równoważność ok. 300 dolarów za 1 bitcoin'a? Z tego co patrzę, to aktualna cena wynosi 2788 dolarów za sztukę:
  https://bitinfocharts.com/pl/markets/#USD
  A w nocy z 2 na 3 sierpnia była to kwota oscylująca w granicy 2700 dolarów.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-08-04 09:26

   Niczego takiego nie napisałem. :)
   Cyberprzestępcy żądali wpłacenia okupu w wysokości 300 dolarów, tyle że w walucie bitcoin (czyli niecałego 1 bitcoina).

   Skomentuj

   1. dragoniczny
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-04 09:43

    Dobra, mój błąd i liche czytanie ze zrozumieniem xD

    Skomentuj

  1. mmrqs
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-04 15:11

   Rynek bitcoin jest wart dziś ok. 40 miliardów dolarów, takie okupy o wartości 140tys. nie miały żadnego wpływu na jego kurs.

   Skomentuj

    1. gormar
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-06 17:21

     marvinnie, tezy z przytoczonego przez Ciebie artykułu zostały wyssane z małego palca u brudnej nogi. Przykładowo: nie ma żadnych dowodów, że wzrost ceny BitCoina został spowodowany przez nagły wzrost liczby portfeli. W szczególności, że do wykonania wszystkich płatności w WannaCry potrzeba by ich było co najwyżej 500. W rzeczywistości to pewnie nawet połowy tego nie przybyło, gdyż zakładając konto na giełdzie aby zakupić tę wirtualna walutę, korzystamy z portfela danej giełdy i stamtąd możemy przeprowadzić przelew gdziekolwiek chcemy.

     Za to obroty pod czas handlu tą pseudo walutą przekraczają 580mln $ dziennie i te dodatkowe 140 tys. nie spowodowało by nawet minimalnego wzrostu cen. Chociaż nie można zaprzeczyć, że niezliczone lamenty nad WannaCry mogły spowodować oczekiwanie wzrostu wartości tej waluty i przyciągnąć inwestorów. Co w efekcie stało się samospełniającą przepowiednią.

     Skomentuj

    2. mmrqs
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-07 23:35

     po co mam czytac, skoro na codzien zyje z btc i jestem na biezaco ze wszystkimi PRAWDZIWYMI informacjami ze swiata krypto?

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!