Na topie

Microsoft uchyla rąbka tajemnicy odnośnie cen Windows 10 - raczej nie zachwycają

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Oprogramowanie Systemy operacyjne Tematyka: Windows 10 Producenci: Microsoft

Producent zapowiadał, iż Windows 10 dostępny będzie w bardzo atrakcyjnych cenach, ale trudno je takowymi określać.

Windows 10 ceny

AA

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Windows 10 zadebiutuje na rynku niemal w samym środku wakacji, bo 29 lipca. Dziś możemy podzielić się z wami informacjami dotyczącymi cen nowej wersji systemu, ponieważ Microsoft uchylił wreszcie rąbka tajemnicy w tej kwestii.

Niektórzy użytkownicy będą mogli skorzystać z opcji darmowej aktualizacji (proces rezerwacji już ruszył), ale nie zabraknie też osób, które będą chciały lub musiały dokonać zakupu. Z jakim wydatkiem trzeba będzie się w przypadku Windows 10 liczyć?

W USA za Windows 10 Home zapłacić trzeba będzie 119 dolarów, a za Windows 10 Pro już 199 dolarów. Możliwa ma być również opcja przesiadki z wersji Home na Pro, ale kosztować ma ona 99 dolarów, a więc nie wydaje się szczególnie korzystna.

„Najłatwiejszą drogą do rozpoczęcia korzystania z Windows 10 jest uaktualnienie swojego systemu za darmo. Można będzie jednak także kupić kopię Windows 10, jeśli nie zdecydujemy na aktualizację lub jeśli chcemy dokonać zakupu z innych powodów, takich jak na przykład chęć zainstalowania systemu na samodzielnie zmontowanym komputerze. Sugerowane ceny detaliczne Windows 10 w USA będą takie same jak w przypadku Windows 8.1.”

Jak ocenić należy powyższe kwoty? Zapewne każdy będzie miał tu swoje zdanie, ale należy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze z uwagi na zmiany związane z rynkiem walut w Polsce może przełożyć się to na dość wysokie sumy. Po drugie natomiast Microsoft zapowiadał, iż Windows 10 dostępny będzie w bardzo atrakcyjnych cenach, co zachęcać ma do zakupu legalnego oprogramowania. Jak widać, atrakcyjność to chyba pojęcie względne.

Źródło: ibtimes.co.uk, neowin

Odsłon: 12412 Skomentuj newsa
Komentarze

53

Udostępnij
  1. alb3rt
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2015-06-02 11:03

    A abonament? Będzie czy nie?

    Skomentuj

    1. Felek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-02 12:12

      Za jakiś czas wejdzie windows365, który będzie miał DX13 i gry będą chodziły o 300% szybciej ze względu na to, że 70% obliczeń będzie przeniesione w chmury :)
      Oczywiście na abonament, a im wyższy, tym większe przyspieszenie DX13, w najtańszym segmencie przyspieszenie będzie tylko 20%.

      Skomentuj

    2. Marucins
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-06-02 15:05

      Nie będzie.
      Skąd taki pomysł? Nikt o tym nie mówi a ludzie podłapali brednie i sami plotkują.

      Masz 1 rok na aktualizację free. Jak tego nie zrobisz - płacisz.
      Jeśli po roku czasu system zwali się tak że trzeba postawić od nowa 7/8 a potem upgrage - płacisz.

      Tak o działa.
      Ten rok to taka promocja. Albo inaczej - dostajesz jednorazówkę za free.

      Skomentuj

      1. abukiewicz
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-06-02 15:57

        to sobie zrób obraz systemu zaraz po instalacji windowsa i nie będzie trzeba się męczyć z 7/8 i upgradem potem...

        Skomentuj

      2. Johny6
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-07-14 10:22

        Upgrade do W10 przypisywany jest do klucza produktu i po reinstalce zainstalujesz ponownie W10

        Skomentuj

  2. Preston2009
    Oceń komentarz:

    43    

    Opublikowano: 2015-06-02 11:06

    Gdyby u nas kosztował 99zł nikomu nie opłacałoby się piracić. Niestety przez wywindowane średnie zarobki przepłacamy codziennie.

    Skomentuj

    1. adam6056
      Oceń komentarz:

      32    

      Opublikowano: 2015-06-02 12:03

      Nie dość że waluta nasza jest ch***** to jeszcze zarobki najbardziej zje**** :D
      mójKrajTakiPiekny^2

      Skomentuj

      1. ModeratorChodziWRurkach
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2015-06-03 14:42

        Zarobki zaczynają już się robić sensowne. Jak pierwszy raz od ponad 6 lat odwiedziłem Polskę i akurat szukałem ludzi do pracy, to trzeba już wyskoczyć z kaski profesionalnie. Poniżej 8k/mc trudno znaleźć programistów aplikacji internetowych wartych współpracy.

        Skomentuj

      2. ModeratorChodziWRurkach
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2015-06-03 14:45

        Nawet wsród bardzo młodych ludzi wykonujących bardziej standardowe prace nie spotkałem nikogo, kto zarabiałby poniżej 2k/mc. Większość, w pierwszej połowie swojej dwudziestki, zarabia pomiędzy 2k-4k, a ci z konkretniejszym zawodem w okolicy 8k-10k.

        Skomentuj

    2. acetylen10
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2015-06-02 12:59

      kupić oryginał 7/8 za pół ceny 10 i zrobić up'a. to powalczyli z piratami :) szał dupy normalnie. zrobić homa za nawet 199zł i by szło jak ciepłe bułeczki... cała polytyka hamburgerów... szkoda że linux nadal jest niszowy, gdyby ubuntu bez kombinacji ogarniało podstawowe funkcje "internet,gry" dawno bym zapomniał o m$

      Skomentuj

      1. mikovitz
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-06-02 19:15

        Upgrade z 7 do 8 był za 129zł, teraz z 7 i 8 do 10 macie za free, ale i tak wszyscy narzekają. Widać, że niektórych nic nie jest w stanie zadowolić. Może jak by MS musiał by dopłacać do każdej kopii?

        Skomentuj

        1. Makkk
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-06-03 09:34

          Ale upgrade z 7 na 8 był przecież na stałe, a nie tylko na rok... Chyba, że czegoś nie wiem.

          Skomentuj

          1. Johny6
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-07-14 10:20

            Chyba faktycznie nie wiesz

            Skomentuj

    3. baca130
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-03 00:42

      To narzekaliby, że jest po 99 a nie 9.99

      Skomentuj

  3. naqerpl
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2015-06-02 11:13

    Zapowiada się następny system piracony na potęgę ...

    Skomentuj

    1. Dudi4Fr
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2015-06-02 11:19

      Nie sadze że będzie aż tak źle. Bardzo dużo użytkowników przejdzie z 7 i 8(.1) za darmo na nowy system przez ten darmowy rok, głównie przez aktualizacje z poziomu Win Update. A w krajach jak Francja, czy Niemcy 119€ czy nawet te 199€ za system to śmieszne pieniądze w porównaniu do Polski gdzie wersja Pro będzie kosztować 1/3 wypłaty...

      Skomentuj

      1. Hawkins
        Oceń komentarz:

        20    

        Opublikowano: 2015-06-02 11:36

        ewentualnie 1/2 wypłaty

        Skomentuj

        1. mordimer
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2015-06-03 08:17

          Ewentualnie wypłatę xDDD

          Skomentuj

      2. moorell
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-06-02 12:55

        Nie wiem czy miałeś okazję pomieszkać "w krajach jak Francja, czy Niemcy" ale gwarantuję Ci, że wiele obywateli tych kraji mocno się zastanowi zanim kupi którąkolwiek z wersji Windows.

        Skomentuj

        1. acetylen10
          Oceń komentarz:

          6    

          Opublikowano: 2015-06-02 13:03

          kupią kupią 100eur na zachodzie to jak dla Polaka 100zł... w Polsce Ci co muszą też kupią niestety...

          Skomentuj

          1. acetylen10
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-06-02 13:08

            ahh ta edycja... dodatkowo w10 zostanie wciśnięty wraz z ceną laptopów w sklepach! 4 lata temu kupowałem lapka, chciałem kupić o określonych parametrach ale bez systemu bo na nim windows był mi zbędny iiii....... niestety nie znalazłem. słabszy model znalazłem z windowsem i bez, różnica prawie 300zł bo był na nim 7 home :)

            Skomentuj

          2. moorell
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-06-02 13:15

            Muszę przyznać, że macie nieco zbyt mocno wyidealizowany obraz zachodu. Owszem, sporo osób kupi, sporo osób zarabia całkiem porządne pieniądze. Ale błagam, nie generalizujcie aż tak mocno. Jest też sporo osób, dla których 100 Euro to całkiem dużo...

            Skomentuj

          3. Preston2009
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2015-06-02 13:53

            Pewnie jedynie dla tych co wzięli kredyt na dom, samochód i połowę wyposażenia w domu.

            Skomentuj

          4. Adriano6293
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-06-02 14:38

            Tak sie sklada ze mieszkam w Szkocji od 9 lat, i wiem jak tu jest i napewno nie jest tak jak ludzie opowiadaja, tu trzeba sie niezle narobic zeby cos zarobic, sam zarabiam pomiedzy £1000-£1200 i te £99 za sytem moze nie jest drogo ale napewna bym sie liczyl z wydaniem tych pieniedzy :)

            Skomentuj

          5. acetylen10
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-06-02 15:32

            ja nie wiem własnie skąd myślenie że oni tak liczą? jak wszędzie jeden liczy drugi nie, ale nie mów że nie stać obywatela niemiec na winde za 100eur... proszę... nie wspominam o "turkiszach, rumunach i reszcie co robią na czarno i kombinują co zrobi żeby się nie narobić i zarobić". byłem,bywam, pracowałem, mam rodzinę (emigrantów z czasów prl, nie zbieraczy ogórków) którzy tam są od 30lat, wiem jak wyglądają realia. gdybym nie miał dobrej pracy w Polsce na pewno siedziałbym w dojczach. fakt jak się jedzie z językiem na poziomie kali jeść kali pić i zarabia 1000tojro na ogórkach no to sory hameryki nie ma!!!

            Skomentuj

          6. Engorino
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-06-02 16:05

            100 euro to dużo dla osoby pracującej w Niemczech, daj spokój przy minimalnej płacy 8.5 euro na godzinę to on praktycznie za dniówkę kupi W10 w wersji Home, jak to się ma do naszych zarobków gdzie pracodawcy płacą śmieszne kwoty takie jak chociażby 5zł na godzinę.

            Skomentuj

          7. cyferluu
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2015-06-02 16:42

            5zl za godzine na reke zaraz po gimnazjum i bez doświadczenia to ładne pieniądze. :) bo dorosły człowiek zarbiajacy tyle to chyba 1/2 etatu i grupa inwalidzka. Natomiast 8.5 na rękę to jest śmiesznie mało i to z ponad 4ro letnim doświadczeniem w serwisie!!! gdzie bga czlowiek laserem z oka robi. Ale win to nie problem kluczyk jakiś się zawsze znajdzie w tym czy tamtym scrapie,

            Skomentuj

          8. Engorino
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2015-06-02 18:47

            Po jakim gimnazjum. Żyjemy chyba w innym świecie. Ostatnio była afera ponieważ w Łodzi ktoś chciał płacić zł (złotówkę) za godzinę. W Niemczech sprzątając plac dostaniesz te 8.5 euro u nas nie dostaniesz nawet 10zł/h. Jestem po bardzo dobrej szkole z uprawnieniami na maszyny budowlane a nikt mnie nie chciał zatrudnić, ponieważ jestem bez doświadczenia (jak zdobyć doświadczenie kiedy nikt nie chce przyjąć?)

            Skomentuj

          9. Kenjiro
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-06-02 13:54

            Nie wiem jak Francuz, ale Niemiec się dziesięć razy zastanowi zanim wyda 100€. Piractwo u nich też kwitnie, nawet bardziej niż u nas:
            http://sdtimes.com/top-20-countries-software-piracy/
            Powyższe wyniki są ilościowe, a nie procentowe, więc po uwzględnieniu ilości ludności może być inaczej, ale mimo to daje pogląd, że Polska jest takim samym krajem jak inne.

            Skomentuj

          10. ModeratorChodziWRurkach
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-06-03 14:31

            Przestańcie już powtarzać te farmazony, że 100€ to jak 100zł dla Polaka.

            Skomentuj

          11. Johny6
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-07-14 10:22

            To ile w takim razie?

            Skomentuj

      3. Marucins
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-02 15:07

        Zadajesz sobie sprawę że po roku czasu jak ci padnie ten wspaniały system i chcesz postawić go od nowa i mimo to że miałeś Win10 to musisz zapłacić. Bo okres darmowy (ten nieszczęsny 1 rok) minął.

        Skomentuj

        1. acetylen10
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-06-02 15:35

          po roku ceny mogą spaść, wróci sie do 8 albo kupi 10. a może i coś przez ten rok się zmieni... ważne że rok za darmo, w świecie elektroniki to dużo.

          Skomentuj

        2. ModeratorChodziWRurkach
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-06-03 14:32

          Zdajesz sobie sprawę, że każdy kto sznuje swój czas i pieniądze ma back-up?

          Skomentuj

      4. ModeratorChodziWRurkach
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-03 14:29

        Akurat Francuzi piracą na potęgę, a 100€ to wcale nie jest dla nich mało. Nie ma takiego czegoś jak 100€ dla Francuza = 100zł dla Polaka. Jedna stówka od drugiej bardzo różni się siłą nabywczą. Nawet ludzie zarabiający powyżej 5k€ dobrze się zastanowią czy im takie wydatki w ogóle są potrzebne.

        Skomentuj

        1. vitapy
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-06-04 11:49

          Cała prawda o piractwie, twórcy Wiedźmina powinni wraz z ich policją pozaglądać do amerykańskich mieszkań o 6-ej rano ;-)

          http://sdtimes.com/top-20-countries-software-piracy/

          Skomentuj

  4. InsanePlumber
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2015-06-02 11:52

    Jedynie co mnie może przekonać do przesiadki na windows 10
    to DX12.
    Jeśli doniesienia/zapewnienia o wyższej wydajności względem poprzednich DX się potwierdzą.
    Ale to za jakieś parę lat kiedy gry zaczną wykorzystywać potencjał DX12.
    Do 2020 będę używał nadal windows 7 64bit.

    Skomentuj

  5. Dragonik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-06-02 12:18

    Najlepeiej poczekać na testy DX 12 bo jak wiadomo zapowiedzi sobie a rzeczywistość sobie

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-02 13:55

      A na co tu czekać. Zanim pojawi się odpowiednia liczba gier, które będą poprawnie używać DX12, minie rok albo więcej. To samo było z DX11, DX9, itp.

      Skomentuj

      1. cyferluu
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-06-02 16:53

        gry w dx12 i tak nie będą działać ani wyglądać lepiej "znacząco" niż na konsolach na to zwyczajnie sony i Microsoft nie pozwolą. Trochę logiki.

        inna sprawa jeżeli chodzi o gry tylko dla PC ale to tak za 2-3 lata się okażę

        Skomentuj

  6. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2015-06-02 12:32

    Mnie ciekawi tylko jedna rzecz. Czy jak na laptopie zrobię darmową aktualizacje z Windows 7 do Windows 10, to od tego momentu będę mógł wykonywać czystą instalacje z płyty instalacyjnej Windows 10, podając kod Windows 7. To jest chyba najważniejsza kwestia z darmową aktualizacją. Jak Windows 10 będzie legalny tylko wtedy, kiedy będziemy przeprowadzać update z Windows 7, to po roku już nie zainstalujemy sobie darmowego Windows 10 w przypadku konieczności przeinstalowania systemu. W takim przypadku można powiedzieć, że system jest darmowy, ale tylko przez ten pierwszy rok, kiedy będzie można wykonywać aktualizacje. Nie znamy bowiem dnia, ani godziny, kiedy będzie trzeba przeinstalować system operacyjny. Pomijam kwestie jak będzie chodził komputer po takiej aktualizacji, a czystej instalacji systemu.
    Ceny Windows 10 są zdecydowanie za wysokie. Takie ceny dla firm, które zarabiają przy użyciu komputerów ja rozumiem, ale dla Kowalskiego, który potrzebuje systemu, żeby neta przeglądać, muzyki posłuchać, film obejrzeć lub zagrać to mocna, mocna i jeszcze raz mocna przesada. Dla użytkownika domowego Windows powinien kosztować 120, ale złotych z możliwością oczywiście przenoszenia go na dowolny komputer. Powinny również być licencje na kilka komputerów w niższej cenie, ponieważ w domu często jest kilka komputerów/laptopów. W takich cenach niech się nie dziwią, że ludzie używają pirackich kopii w domu.

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-06-02 13:21

      Ja dopiero jak wszystkie te kwestie zostana jasno i jednoznacznie wyjaśnione to pomyślę o zmianie 7 na 10 w ciagu tego pierwszego roku.
      Nie chcę usłyszeć, że jestem piratem i mam zapłacić wysokie odszkodowanie za 4 komputery w firmach mojej i żony jak właśnie będę musiał zainstalować na czysto 10 lub będę chciał wrócić do 7 z jakichś powodów (chociażby braku na 10 sterowników i oprogramowania do sprzętu, który posiadam).
      Poza tym myślę, że w firmach nie ma powodu gonić za zmianą na 10 - nie ma w niej nic nowego co byłoby przydatne w wiekszości firm.

      Skomentuj

      1. mikovitz
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-06-02 19:22

        OD wersji 8 Windows posiada funkcje odświeżania systemu. Nic nie musisz przeinstalowywać. Kilka kliknięć i masz system na komputerze jak w dniu instalacji. Zero formatowania itp. Zresztą jadę na win 8 od dnia premiery (teraz już 8.1), czyli niedługo miną trzy lata i nie widzę potrzeby robienia czegokolwiek z systemem.

        Skomentuj

  7. davidoff
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-06-02 12:37

    jak jest z licencją jak zrobie update z 8 na 10 mam płyte Z87 i będę chciał powiedzmy za 2lata nowa płyte kupić to nie zaisntaluje 10 i też nie zainstaluje 8 ?

    Skomentuj

    1. Preston2009
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-02 13:57

      Właśnie, jakie będą dozwolone zmiany w sprzęcie? Wiadomo nikt nie może przewidzieć awarii, ale ja np. zmieniam coś w kompie raz na pół roku. Jak nie będę mógł ulepszać kompa to ja też zostanę na W7. Będzie u mnie jak ze STEAM, czyli omijam szerokim łukiem.

      Skomentuj

    2. Marucins
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-02 15:11

      Czemu nie zainstalujesz? Jaką obecnie masz wersję 8?
      Po 2 latach aktywacja online powinna puścić 8 bez problemu. Gorzej że mimo instalacji Win10 w pierwszym roku to po 2 latach będzie aktualizacja płatna.
      Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie kopii partycji z OSem aby w przyszłości można było to odtworzyć :)

      Skomentuj

  8. maoper77
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-02 14:28

    "Zapewne każdy będzie miał tu swoje zdanie, ale należy pamięć o dwóch sprawach".
    tu powinno być "pamiętać"

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-04 08:48

      a to dlaczego musisz 2 dni walczyc ?
      normalnie przywracasz system z poziomu windowsa czy tam tez trybu awaryjnego i instaluje sie 8.1 z automatu bez podawania jakiegokolwiek klucza.

      Skomentuj

  9. Kcysiu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-03 11:23

    A co z obsługą aplikacji Androida pod Windowsem natywnie? Ostatnio o tym pisaliście. Będzie czy nie? Bo to jedna z najlepszych funkcjonalności Windowsa którą by miał. Szczególnie na tabletki :)

    Skomentuj

  10. suntzu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-04 18:57

    Licencje będzie można jak w 8 przenosić na nowy komputer?

    Skomentuj

  11. TMStoke
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-04 20:44

    Drodzy redaktorzy.
    roszę sprawdzić i potwierdzić, że Windows umożliwił czystą instalację systemu Windows 10, zamiast procesu aktualizacji z Win 7 i Win 8.1.

    Czyli posiadając wyżej wymienione systemy i chcąc w ciągu roku od premiery dziesiątki przejść za darmo na najnowszy OS możemy przeprowadzić czystą instalację systemu używając klucza nabytego przez nas Win 7 i 8.1 :)

    Skomentuj

    1. TMStoke
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-06-04 20:44

      Proszę sprawdzić i potwierdzić* - ehh ta edycja :D

      Skomentuj

  12. RomanXT
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-06-06 23:01

    Czytając tutaj nie które komentarze że dla Niemca czy Francuza 100 EU to jest cena "zaporowa", mam wrażenie że że są to osoby które mieszkają na księżycu. Natomiast stwierdzenia że bardzo dużo ludzi w Polsce zarabia po 4 czy 8 tyś jest totalną ignorancją tak jak bym słyszał Polskich polityków którzy maja diety po 30 tyś (z prowadzeniem biura) i nie żyją w Polskiej rzeczywistości. Owszem są programiści którzy mają po 8 tyś ale ilu ich jest?? a taki sam programista w Niemczech zarabia 8 tyś ale EURO więc jak to można porównywać!?. Moja firma produkuje i sprzedaję oświetlenie typu premium i 99,90% idzie na zachód a tam to kupuje przysłowiowy kowalski, u nas nawet zamożni nie kupowali bo za szkoda im było wydać 29UE na lampkę kiedy Chinskie G... mogą mieć za 6 EU.
    Tak jak ktoś stwierdził dla Niemca 100EU to tak jak dla Polaka 100zł. i to jest prawda.