Na topie

Do przeczytania składników na opakowaniu nie będziesz już potrzebował lupy

Autor:
Przemysław Jankowski

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Software i prawo

Rozporządzenie 1169/2011 w sprawie znakowania żywności wprowadza nowe wytyczne dotyczące projektowania opakowań, definiując również wielkość czcionki.

wysokość czcionki appendix

AA

W grudniu ubiegłego roku weszło w życie Rozporządzenie 1169/2011, które wprowadziło nowe wytyczne w temacie projektowania opakowań. Jedną z uwzględnionych wartości, jest minimalny rozmiar czcionki, który ma przyczynić się do lepszego przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Według nowych regulacji, najmniejsza czcionka powinna mieć rozmiar „x” w wysokości przynajmniej 1,2 mm dla większości opakowań na rynku. W większych opakowaniach z powierzchnią o polu mniejszym niż 80 cm kwadratowych dopuszczalne jest zastosowanie czcionki o „x” w wysokości 0,9 mm. Co ważne, wielkość czcionki nie jest równa jej rozmiarowi wyznaczonemu w punktach, co wprowadza mnóstwo zamieszania.

Źródła, w tym na przykład Food and Drink Industry Ireland, jako minimalną czcionkę (x=1,2 mm) wskazują Times New Roman 8, dla x=0,9 mm odpowiednio Times New Roman 6. Problem pojawia się, gdy chcemy użyć innego fontu, bo czcionki mają rożne wysokości i dlatego rozmiaru 8 nie powinniśmy traktować jako uniwersalny - radzi Alicja Sidorowicz, koordynator SHOS.PL, projektu zajmującego się weryfikacją opakowań spożywczych pod kątem Rozporządzenia 1169/2011.

Dodajmy, że 1,2 mm to wysokość „x”, czyli wysokość liter, takich jak a, c, x, z czy choćby u. Określenie ich wysokości wpływa na pozostałe litery, których wysokość ustalana jest automatycznie. Problem może jednak zaistnieć, gdy trzeba określić wysokość wersalików. Jak podaje przewodnik po Rozporządzeniu wydany przez IJHRS: w przypadku liter drukowanych i cyfr należy stosować wielkość czcionki jak dla litery „A” w wyrazie „Appendix” podanym jako przykład w Załączniku IV rozporządzenia.

wysokość czcionki

Rozporządzenie 1169/2011 definiuje wysokość czcionki, którą zapisane będą obowiązkowe informacje na temat żywności. Wysokość ta, to „x” = 1,2 mm. Dopuszczalne są jednak wyjątki, które łatwo jest przeliczyć w stosunku do powierzchni opakowania, jeśli to ma kształt prostopadłościanu. Problemy zaczynają się w przypadku opakowań o nieregularnym kształcie.

Jeżeli mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi kształtami opakowań (cylindrycznymi, nietypowymi) za największe pole powierzchni, według najnowszych wytycznych, należy uznać 1/3 jego powierzchni bocznej objętej jednym polem widzenia, bez wieczek, denek i nakrętek - tłumaczy Alicja Sidorowicz. Dodajmy jednak, że wszelkie wyliczenia dotyczą tylko powierzchni, które nadają się na zadruku.

Rozporządzenie rozpisane zostało cztery lata temu, a w życie weszło w zeszłym roku. Ciągle jednak część opakowań nie została dostosowana do nowych wytycznych, a wśród tych zaprojektowanych od nowa zdarzają się błędy. Dlaczego warto przyłożyć się do poprawnego i czytelnego zaprojektowania opakowań pod względem czcionki?

12 zasad wysokości czcionki

Otóż wielkość czcionki jest dla konsumenta jedną z najważniejszych zmian, wprowadzonych przez przytaczane Rozporządzenie. Celem zmiany jest umożliwienie konsumentom podejmowania racjonalnych decyzji zakupowych oraz, osobom z problemami ze wzrokiem, sprawdzania składników danych produktów bez konieczności sięgania po lupę.

System Harmonizacji Opakowań Spożywczych (SHOS.PL) to instytucja powołana w celu propagowania edukacji na temat znakowania opakowań spożywczych. SHOS.PL prowadzi szkolenia dla przedsiębiorców oraz działania edukacyjne skierowana do konsumentów, ucząc ich, między innymi, podejmowania decyzji zakupowych.

Źródło: Nonoproblemo

Odsłon: 14540 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. barwniak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-09-14 10:55

  A kiedy wprowadzą prosty unormowany system oznaczeń zdrowej żywności, tak abym nie musiał czytać.
  Coś takiego jak z oznaczeniami jajek.

  Skomentuj

  1. znik70
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-15 07:35

   dobrze że chociaż to weszło. dalekie od ideału, ale uniemożliwia podawanie składu mikrodrukiem. za to powinni łapy ubijać.

   kolejna kwestia, alkohole. to jest normalnie święta krowa, szczególnie na winach. na nich nie ma żadnego składu tylko jakiś bełkot o nutach i innych nic nie mówiących gniotach. nawet na piwie nie wiemy ile mają dolanego spirytusu, a ja bym się chciał piwa napić a nie miksu wody aromatów barwników tanin niacyn i spirytusu.

   Skomentuj

 2. StartX_pl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:06

  Cud diety według codex alimentarius...

  Skomentuj

  1. StartX_pl
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-09-14 11:13

   Ale trzeba przyznać skurczybykom, poprawili mój poziom życia.

   Skomentuj

 3. mesjan
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-09-14 11:56

  Wprowadziliby podatek dla producentów stosujących opakowania z tworzyw ciężko biodegradalnych bo już prawie wszystko w plastiki pakują nawet 5 liści sałaty, a ty to potem segreguj i płać coraz więcej za śmieci. Może wtedy wróciłyby czasy mleka, śmietany oraz napoi w szklanych butelkach oraz papierowych opakowań. Kiedyś też pamiętam polskie produkty były oznaczane znakiem dobre bo polskie a teraz nic takiego nie ma. Wiele można by było w tematyce opakowań na dobre zmienić a oni wielkość czcionki uzgodnili.

  Skomentuj

 4. kerry_sd
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-09-14 12:19

  najbardziej mnie śmieszy skład pewnego piwa: 95 % piwo, 5 % sok

  Skomentuj

  1. adamgr
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2015-09-14 13:12

   To prawie tak jak dzisiejsza szynka.
   95% woda, 5% mięso.

   Skomentuj

   1. Satanski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-09-14 15:14

    Chcesz podsmażyć to pryska, jakby diabła święconą wodą polać...

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!