Na topie

MIT proponuje szybsze i tańsze trenowanie sieci neuronowych

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: MIT sztuczna inteligencja

Nowy algorytm inżynierów z MIT pozwala na przeszło 200 razy szybsze projektowanie sieci neuronowych. To stwarza szansę na demokratyzację sztucznej inteligencji.

 • MIT proponuje szybsze i tańsze trenowanie sieci neuronowych
A A

Aktualnie wytrenowanie standardowej sieci neuronowej zajmuje firmie Google około 48 000 godzin pracy GPU. Naukowcy z instytutu MIT znaleźli sposób na skrócenie tego czasu do zaledwie 200 godzin. W czym tkwi sekret pozwalający na ułatwienie wdrażania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji?

Otóż inżynierowie opracowali specjalny algorytm, który automatyzuje znaczną część zachodzących procesów i ostatecznie optymalizuje projektowanie wyspecjalizowanych sieci neuronowych pod kątem konkretnych platform sprzętowych. 

W nowym algorytmie wykorzystano wiele rozmaitych technik – na przykład odpowiednia binaryzacja pozwoliła zmniejszyć wykorzystanie pamięci. Sztuczna inteligencja pozwoliła odnaleźć rozwiązania, dzięki którym tworzenie sieci neuronowych po prostu jest wydajniejsze.

„Im większa przestrzeń wyszukiwania, tym więcej nieznanych rzeczy można odnaleźć. Nie wiesz, czy coś może być lepsze niż przeszłe ludzkie doświadczenie, pozwól więc przekonać się o tym sztucznej inteligencji” – powiedziała Han Cai z zespołu naukowców. 

Inżynierowie z MIT mają nadzieję, że ich (skracające czas i obniżające koszty) rozwiązanie pozwoli większej liczbie osób korzystać i eksperymentować z sieciami neuronowymi, a w efekcie – przyspieszać demokratyzację, to znaczy zwiększanie dostępności społeczeństwa do sztucznej inteligencji. 

Źródło: MIT News, Engadget, Extreme Tech. Ilustracja: Chelsea Turner, MIT

Odsłon: 7249 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. jacekwr
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-03-23 20:19

  Należy PILNIE wprowadzić odpowiedzialność prawną twórcy za działania SI którą stworzył i / lub się posługuje. Bo za chwilę gimbaza będzie miała sieci które będą za nią pisały śmieci na benchmarku albo innym facebooku. A spamerzy narzędzia doskonale imitujące maile i telefony od homo (jeszcze nie/ledwo/już nie) sapiens. Itd. I wtedy się zacznie... :///

  Skomentuj

  1. C24k3n
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-03-23 21:11

   TAK! I ukarany powinien być twórca mikroskopu bo ułatwił tworzenie wirusów. Ukarany powinien też być każdy twórca/wynalazca gdy jego narzędzie zostanie wykorzystane w złym celu.

   Skomentuj

  2. musslik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-24 11:49

   ja bym się nie martwił jeśli to będzie inteligencja bo bełkotu (i tu mam lukę w pojęciach bo gimnazja polikwidowali a ciekaw jestem jakie słowo zastąpi) gimbazy mamy wszędzie pełno ;)

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-25 12:47

   ukarać BMW i Audi za to że z udziałem tych samochodów jest wyraźnie więcej wypadków.

   Skomentuj

 2. gormar
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-23 20:23

  No ciekawe. Może DLSS Nvidii wreszcie zacznie poprawnie
  działać. ;)

  Skomentuj

 3. anemusek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-03-24 09:26

  Padło tysiące razy sztuczna inteligencji, a nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu, które było by w nią zaopatrzone. Ba. nawet nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu zahaczającym o tzw "algorytmy sztucznej inteligencji".
  Przestańcie serwować ten bełkot marketingowy dla inteligentnych inaczej i po prostu opisujcie rozwiązania takimi jakimi są bez tej niestrawnej papki.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-25 12:56

   ta niestrawna papka wygląda po prostu jak przedruk lub tłumaczenie wprost papki, którą produkują marketingowcy różnych firm. w tym przypadku MIT. w innych artykułach mamy papkę od Intela i paru innych.

   Skomentuj

 4. xxx.514
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-24 18:19

  Używają sztucznej inteligencji do optymalizacji sztucznej inteligencji. Wygląda trochę na perpetuum mobile. Pytanie tylko, czy skończy się to jak w Matrixie czy Mass Effekcie; czy jednak rozwinie się to w bardziej pokojowy sposób.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!