Na topie

Autorzy filmu Mother! chcieli, by dobrze się go oglądało ...na smartfonie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: Film

Darren Aronofsky nie ma złudzeń – więcej osób zobaczy jego nowy film zatytułowany Mother! na smartfonach niż w kinach.

  • Autorzy filmu Mother! chcieli, by dobrze się go oglądało ...na smartfonie
A A

Quentin Tarantino czy Christopher Nolan to reżyserzy, którzy starają się, by ich filmy robiły ogromne wrażenie na widzach w kinie. Właśnie w kinie, na dużym ekranie i z przestrzennym dźwiękiem. Rzeczywistość wygląda jednak dzisiaj nieco inaczej…

Darren Aronofsky (który ma na swoim koncie takie perełki jak Pi, Requiem dla snu czy Czarny łabędź) zaserwował niedawno widzom film Mother! (Polacy muszą jeszcze na niego poczekać). Zbiera on głównie pozytywne oceny, ale nie recenzje są w tym momencie najważniejsze. Ciekawe jest bowiem podejście reżysera, który nie ma złudzeń – „większość ludzi ogląda filmy na iPhone’ach”, mówi.

Dlatego właśnie Aronofsky stara się, by jego filmy dobrze wyglądały i brzmiały na smartfonach. Już jego poprzednie dzieło, Noe: Wybrany przez Boga, miało parametry bardziej pasujące do ekranu telefonu, a podczas produkcji dramatu/horroru Mother! z Jennifer Lawerence w roli głównej poszedł o kilka kroków dalej.

Postawił na przykład na wiele zbliżeń, by osoby oglądające film na małych ekranach lepiej widziały emocje w twarzach bohaterów. Wraz z operatorem i kolorystą przeglądał też Mother! klatka po klatce, by upewnić się, że kolory i jasność są odpowiednie dla wyświetlaczy smartfonów. Postarał się również o specjalną wersję ścieżki dźwiękowej dostosowanej właśnie do urządzeń, na których widzowie najczęściej będą ten film oglądali (i słuchali).

„To frustrujące. Mamy dzisiaj do dyspozycji niesamowite formaty audio, takie jak Dolby Atmos i wiele czasu spędzamy na tym, by wykorzystać ten potencjał, aby później zredukować to wszystko do dwóch albo i jednego głośnika” – to już słowa produkcyjnego partnera Aronofskiego, Scotta Franklina. – „Chcielibyśmy, by ludzie oglądali filmy w kinach, ale rzeczywistość jest inna”.

Źródło: Quartz. Foto: TeroVesalainen/Pixabay (CC0) ze screenem Paramount Pictures

Odsłon: 3270 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. rlistek
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2017-09-16 16:51

    W
    T
    F
    ?

    Skomentuj

  2. Adrian Waleczny
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-09-16 17:22

    Oglądanie filmów na smartfonach?Na 5 calach?Jak ktoś lubi,proszę bardzo,dla mnie to śmiech na sali.

    Skomentuj

    1. HardCorak
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-16 17:28

      no nie wiem. jak dla mnie na 5 calach fhd ogląda się równie dobrze jak na tv 40cali. no chyba że ty patrzysz na smartfon z tej samej odległości co na tv.

      Skomentuj

      1. pablo11
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-09-17 00:20

        Co wynika z faktu fullhd ?? I tak prawdopodobnie nie widzisz różnicy pomiędzy hd a fullhd. A za kilka lat po oglądaniu filmów na komórce w góry będziesz musiał zabierać okulary, bo będziesz widział wyraźnie na odległośc 1metra...

        Skomentuj

        1. owatanka
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-09-17 14:38

          Bo niby wszyscy ludzie ktorzy nie korzystaja ze smartfonow maja zdrowe oczy...

          Pewnie ze ogladanie filmow na smartfonie mija sie z celem bo obraz jest zbyt maly ale kazdy oglada jak mu jest najwygodniej a nie jak ktos mowi ze jest prawidlowo ,u znajomego ktory ma 65" tv kiedy gra stawia fotel 2 metry od tv mi nie odpowiada takie bliskie ogladanie i patrze z odleglosci 3 metrow z kanapy co kto woli.

          Apropo filmow nie wiem czy ktos to juz widzial ale calkiem fajny krotki film traktujacy o polskiej histori.

          https://www.youtube.com/watch?v=Q88AkN1hNYM

          Skomentuj

          1. Robert2137
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-09-17 21:03

            @owatanka
            Świetny materiał Video. Dziękuje.

            Skomentuj

    2. deton24
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-09-17 00:06

      Na tablecie 10" 16:10 dla mnie to jeszcze za mały ekran z bliska, ale już niebo lepiej jak na 5"

      Skomentuj

  3. Mizuiro
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-09-16 17:58

    Format kinowy 21:9 to totalna porażka w czasach gdzie większość monitorów i smartphonów to 16:9.

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-16 18:53

      Porażka to są właśnie telewizory 16:9 i brak modeli 21:9.

      Skomentuj

  4. Radical
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-09-16 18:49

    Takie zycie niestety. Co z tego ze mam w domu 55 cali tv, monitor 27 jak przy dzieciakach kompletnie nie mam czasu na ogladanie i najczesciej ogladam seriale na komorce w drodze do pracy...

    Skomentuj

  5. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-09-16 18:59

    I bardzo dobrze. Już od dawna oglądam tylko na smartfonie.

    Skomentuj

  6. Marucins
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-17 09:44

    Zwariowali!?

    A kto ogląda filmy na małym badziewnym ekranie gdy ma obok normalny KOMFORTOWY odbiór?

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-17 12:23

      Ludzie o skrajnie niskich wymaganiach audio-wizualnych.

      Skomentuj

      1. Sora_
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-18 13:09

        Ludzie ktorzy maja malo czasu, lub brak dostepu do owych komfortowych ekranow (nawet jezeli je fizycznie posiadaja np. ktos moze te ekrany komfortowo wykorzystywac w danej chwili - np. dzieci ogladajac sobie bajki z YT w 720p na telewizorze 4K....).

        Skomentuj

      2. mesjan
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-18 13:52

        Ludzie którzy na co dzień podróżują pociągiem lub autobusem np. student dojeżdżający codziennie do innego miasta na wydział lub osoby dojeżdżające do innego miasta do pracy. Lepiej ten czas spożytkować oglądając właśnie na smartfonie ulubiony np. serial. A co do kwestii jakości wizualnych to nie każdy materiał filmowy wymaga dużej rozdzielczości np. film "Awatar" oglądałem w 1080 bo miał dużo detali i efektów specjalnych, serial "Teoria wielkiego podrywu" 720 a serial "Futurama" w zupełności wystarczał w jakości 480.

        Skomentuj

  7. Massai
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-17 14:43

    Ja to nawet filmów z jutuba na smartfonie nie oglądam, a już normalnie pełnometrażowy film? Porażka.

    Skomentuj

  8. sambaverde
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-17 20:56

    Pytanie zasadnicze:
    Czy bateria smartfona wytrzyma do końca filmu?