Oprogramowanie

Thunderbird 60 - odświeżony klient pocztowy do pobrania

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-08-07

Mozilla postanowiła kontynuować rozwój swojego popularnego programu pocztowego. Nowy Thunderbird to odświeżona warstwa wizualna oraz rozszerzona funkcjonalność. Co nowego pojawiło się w stabilnym wydaniu 60?

Znane i lubiane pocztowe oprogramowanie do firmy i do domu oficjalnie wróciło do żywych. Udostępniony został Thunderbird 60 – solidnie odświeżony program do wysyłania, odbierania i zarządzania wiadomościami e-mail.

Co nowego w Mozilla Thunderbird 60?

Thunderbird 60 to nowe stabilne wydanie programu, zawierające liczne nowości i poprawki. Tym, co rzuca się w oczy już na samym początku, jest nowy wygląd – to Photon, a więc interfejs tego samego typu, z jakim mamy do czynienia w przeglądarce Firefox.

Thunderbird interfejs

Karty kwadratowe (zamiast zaokrąglonych) mają lepiej się prezentować i zwiększać czytelność. A skoro już przy komforcie użytkownika jesteśmy, to warto wspomnieć o możliwości przełączania się między motywami jasnym i ciemnym (teraz zawartymi w programie).

Jeśli chodzi o funkcjonalność, poprawiono przede wszystkim obsługę załączników w oknie tworzenia wiadomości. Ich dodawanie i przeglądanie ma być ułatwione, a ryzyko przypadkowego wysłania – ograniczone do minimum.

Thunderbird załącznik

Kolejne ulepszenia dotyczą funkcji kalendarza (który teraz pozwala na kopiowanie i usuwanie serii wydarzeń czy też wyświetlanie lokalizacji w niestandardowych widokach). Thunderbird 60 to także możliwość planowania wysyłania poczty (przez serwery CalDAV) oraz konwersji folderów mbox do maildir (i na odwrót), jak również obsługa FIDO U2F (jeśli chcesz, sprawdź pełną listę zmian).

Ostatnia nowość nie ma wpływu na funkcjonalność, ale wypada o niej wspomnieć. To nowe logo, które prezentuje się następująco:

Thunderbird nowe logo 

Pobierz Mozilla Thunderbird 60 (download):

Pobierz Mozilla Thunderbird 60

Źródło: Mozilla

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Program może nie jest idealny, ale siedząc na nim kilka lat bardzo się do niego przyzwyczaiłem. Jak i cała rzesza wspołpracowników :D
  Oby tak dalej. Trzymam kciuki za rozwój TB!
 • avatar
  W końcu coś ruszyło z maildir :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Kiedy wersja 64 bit ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Przez lata używałem Tb, ale niestety z powodu jego niestabilności w połączeniach IMAP musiałem zrezygnować (np. gdy serwer rozłączał połączenie z jakiegoś powodu, to Tb uparcie twierdził, że je ma i nie chciał się połączyć ponownie, trzeba było przełączać w offline albo nawet restartować aplikację). Poza tym edycja odpowiedzi na maila w HTML wysłanego od kogoś z Outlooka często psuła cały układ (wystarczyło w złym miejscu coś usunąć), no i w zasadzie dopiero dodatek Conversations daje komfort pracy przy ciągu wielu wiadomości.

  Osobiście polecam alternatywy, np. darmową wersję eM Clienta do dwóch kont.
 • avatar
  FireFox i Thunderbird to nierozłączna para zarówno w domowym Windows jak i na Linux-ie w pracy.
 • avatar
  Używam od lat
 • avatar
  Thunderbirda używałem wiele lat, nawet jako portable na pendrive'ie, żeby móc poza domem pocztę sprawdzić w swój ulubiony sposób. Ale z czasem rozwój zaczął kuleć co skończyło się zablokowaniem dostępu do kilku dostawców poczty, m.in. Gmaila. Wiem, można ten dostęp odblokować ale kosztem bezpieczeństwa a na to już nie mogłem sobie pozwolić. I od paru lat śmigam głównie na interfejsach przeglądarkowych... i przyzwyczaiłem się. Nie wiem, czy skuszę się ponownie na TB, chyba poczekam, czy nie jest to syreni śpiew tego klienta.
 • avatar
  Liczyłem na dwuwierszową listę maili (ala outlook)
 • avatar
  Ja od 10 lat w firmie używam właśnie Thunderbirda ale bardzo szkoda że najnowsza wersja nie obsługuję wtyczki Stationery - Papaterie :( ciekawe czy twórcy zaktualizują wtyczkę aby była kompatybilna z wersją 60 Thunderbirda bo bardzo mi tego brakuję.
 • avatar
  Jak dla mnie lepszy niz Outlook. Uzywam od lat i jeszcze sie nie zawiodlem, a aktualizacje nie pogarszaja tego stanu.

  www.systim.pl
 • avatar
  Jak dla mnie lepszy niz Outlook. Uzywam od lat i jeszcze sie nie zawiodlem, a aktualizacje nie pogarszaja tego stanu.

  www.systim.pl