Oprogramowanie

Thunderbird 68 - odświeżony klient pocztowy do pobrania

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-08-28

Mozilla postanowiła kontynuować rozwój swojego popularnego programu pocztowego. Nowy Thunderbird to szeroka funkcjonalność w nowoczesnym wydaniu. Co konkretnie pojawiło się w stabilnej wersji 68?

Znane i lubiane pocztowe oprogramowanie do firmy i do domu w 2018 roku oficjalnie wróciło do żywych. Rok 2019 ma być pełen dowodów na to, że Thunderbird jest potrzebny i ma się dobrze, a jednym z nich jest nowe wydanie: oto co ma do zaoferowania program do wysyłania, odbierania i zarządzania wiadomościami e-mail w wersji oznaczonej liczbą 68.

Co nowego w Mozilla Thunderbird 68?

Thunderbird 68 przynosi kilka istotnych zmian i nowości. Wprowadzono między innymi możliwość okresowego działa filtrów (i usprawniono ich działanie), dodano opcję „zaznacz wszystkie foldery jako przeczytane” w menu pod prawym przyciskiem myszy, a także uzupełniono listę kompatybilnych technologii o uwierzytelnianie Yandex OAuth 2.

Thunderbird screen

Nowy Thunderbird ułatwia również instalację i korzystanie z różnych paczek językowych, pozwala na wyświetlanie opcji w zakładkach, a nie oknach i oferuje zoptymalizowane menu „hamburger”. Wersja 68 dodaje też MAPISendMailW oraz TCP keepalive do protokołu IMAP, jak również wprowadza pełną obsługę unicode w interfejsach MAPI 

Thunderbird 68 to także ulepszone wykrywanie phishingu, bardziej dopracowane motywy graficzne oraz zwiększony z 20 do 200 MB próg automatycznego kompresowania. Można również liczyć na wzrost wydajności, ale… 

Uwaga: z programem Thunderbird w wersji 68 mogą nie współpracować niektóre rozszerzenia (ponieważ programiści muszą je samodzielnie dostosowywać). Miejcie to na uwadze, planując aktualizację. Zaleca się też wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych, których nie chce się utracić (ponieważ istnieje ryzyko ich skasowania). 

Mozilla Thunderbird 60 (download) - pobierz program:

Pobierz Mozilla Thunderbird


Najważniejsze nowości wprowadzone w poprzednich wersjach:

 • odświeżony interfejs (Photon)
 • możliwość wyboru motywu jasnego lub ciemnego
 • poprawiona obsługa załączników
 • możliwość zarządzania seriami wydarzeń w kalendarzu
 • planowanie wysyłania poczty (CalDAV)
 • dostępne konwertowanie mbox-maildir

Źródło: Mozilla

marketplace

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Program może nie jest idealny, ale siedząc na nim kilka lat bardzo się do niego przyzwyczaiłem. Jak i cała rzesza wspołpracowników :D
  Oby tak dalej. Trzymam kciuki za rozwój TB!
 • avatar
  W końcu coś ruszyło z maildir :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Kiedy wersja 64 bit ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Liczyłem na dwuwierszową listę maili (ala outlook)
 • avatar
  Przez lata używałem Tb, ale niestety z powodu jego niestabilności w połączeniach IMAP musiałem zrezygnować (np. gdy serwer rozłączał połączenie z jakiegoś powodu, to Tb uparcie twierdził, że je ma i nie chciał się połączyć ponownie, trzeba było przełączać w offline albo nawet restartować aplikację). Poza tym edycja odpowiedzi na maila w HTML wysłanego od kogoś z Outlooka często psuła cały układ (wystarczyło w złym miejscu coś usunąć), no i w zasadzie dopiero dodatek Conversations daje komfort pracy przy ciągu wielu wiadomości.

  Osobiście polecam alternatywy, np. darmową wersję eM Clienta do dwóch kont.
 • avatar
  FireFox i Thunderbird to nierozłączna para zarówno w domowym Windows jak i na Linux-ie w pracy.
 • avatar
  Używam od lat
 • avatar
  Ja od 10 lat w firmie używam właśnie Thunderbirda ale bardzo szkoda że najnowsza wersja nie obsługuję wtyczki Stationery - Papaterie :( ciekawe czy twórcy zaktualizują wtyczkę aby była kompatybilna z wersją 60 Thunderbirda bo bardzo mi tego brakuję.
 • avatar
  Jak dla mnie lepszy niz Outlook. Uzywam od lat i jeszcze sie nie zawiodlem, a aktualizacje nie pogarszaja tego stanu.

  www.systim.pl
 • avatar
  Jak dla mnie lepszy niz Outlook. Uzywam od lat i jeszcze sie nie zawiodlem, a aktualizacje nie pogarszaja tego stanu.

  www.systim.pl
 • avatar
  wersja to 60.8, a nie 68, panie redaktorze Kulik, proszę nie wprowadzać w błąd.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Thunderbirda używałem wiele lat, nawet jako portable na pendrive'ie, żeby móc poza domem pocztę sprawdzić w swój ulubiony sposób. Ale z czasem rozwój zaczął kuleć co skończyło się zablokowaniem dostępu do kilku dostawców poczty, m.in. Gmaila. Wiem, można ten dostęp odblokować ale kosztem bezpieczeństwa a na to już nie mogłem sobie pozwolić. I od paru lat śmigam głównie na interfejsach przeglądarkowych... i przyzwyczaiłem się. Nie wiem, czy skuszę się ponownie na TB, chyba poczekam, czy nie jest to syreni śpiew tego klienta.
 • avatar
  poprawiło się coś z wydajnością ? bo w ostatnim czasie zmieniałem z Thunderbird na Postbox a ostatnio na eM Client