Na topie

Oracle wprowadza do oferty instancje na bazie procesorów AMD Epyc

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Serwery

Kategoria: Komputery Podzespoły Serwery Procesory Tematyka: AMD Epyc Oracle Procesory AMD Producenci: AMD

Instancje na bazie procesorów AMD Epyc mogą pochwalić się najlepszym w swojej klasie stosunkiem ceny do wydajności dla klientów Oracle Cloud Infrastructure.

 • Oracle wprowadza do oferty instancje na bazie procesorów AMD Epyc
A A

Firma AMD coraz pewniej wkracza na rynek serwerów i centrów danych. W trakcie konferencji Oracle OpernWorld 2018 ogłoszono, że jest już dostępna pierwsza instancja Oracle Cloud Infrastructure na bazie procesorów AMD Epyc. Tym samym Oracle stało się największym dostawcą usług w chmurze, który oferuje rozwiązania „Bare Metal” na procesorach AMD Epyc. Co to oznacza dla klientów?

Nowe procesory są wykorzystywane w systemach serii „E”, które będą wiodły prym wśród serwerów „bare metal”. Z kolei system Standard „E2” jest dostępny od razu jako pierwsza z instancja z serii. Producent chwali się, że średni wskaźnik kosztu na godzinę pracy rdzenia wynosi tylko 0,03 USD w przypadku instancji na bazie Epyc, co jest o 66% mniejszą wartością niż w przypadku instancji ogólnego przeznaczenia, jakie oferuje konkurencja. Jest to też najbardziej efektywna kosztowo instancja dostępna w jakiejkolwiek chmurze.

Oracle instancje
Konfiguracje 16- i 24- rdzeniowe mają być dostępne w pierwszej połowie 2019 roku

Ponadto dzisiejsza premiera obejmuje też nowe 1-, 2-, 4- i 8-rdzeniowe konfiguracje VM Shape, które wykorzystują zalety procesorów Epyc, w tym wiodące w branży liczbę rdzeni, przepustowość pamięci, możliwości w zakresie połączeń I/O i zaawansowane funkcje ochrony. Z jednej strony są to zatem produkty idealne do zadań chmur ogólnego przeznaczenia, a z drugiej świetnie współgrają z aplikacjami Oracle.

Dzięki nawet 64 rdzeniom per serwer i nawet o 33% większej liczbie kanałów pamięci niż porównywalne instancje x86 Standard E2 jest idealnie dopasowana do zadań z zakresu analizy danych, które potrzebują właśnie dużej liczby rdzeni i przepustowości pamięci. W ramach ekosystemu Hadoop firma AMD współpracuje z wieloma wiodącymi dostawcami takimi, jak Cloudera, Hortonworks, MapR i Transwarp. Instancja AMD sprawdzona w pełnym teście 10TB Terasort zademonstrowała nawet 40% oszczędności w porównaniu do innych instancji x86.

Oracle - wydajność

W sektorze systemów HPC większa przepustowość pamięci instancji EPYC sprawia, że są to znakomite rozwiązania dla zastosowań takich, jak modelowanie pogody, komputerowa dynamika płynów, symulacje i analiza zderzeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, a także do eksploracji złóż ropy naftowej i gazu. Przykładowo w przypadku symulacji przepływu ośrodka wokół samolotu przy wykorzystaniu oprogramowania Fluent CFD (komórka 14M) działającego na 4 węzłach serwerowych, instancja bazująca na procesorze Epyc wykazała nawet 30% redukcję całkowitych kosztów przy skróceniu ogólnego czasu symulacji.

Instancje są ogólnie dostępne w ramach Oracle Cloud Infrastructure zlokalizowanej w East-Ashburn w Stanach Zjednoczonych, do końca października będą dostępne w Londynie, a do końca roku także w innych regionach Stanów Zjednoczonych i Europy.

Źródło: AMD, Oracle

Odsłon: 2859 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij

Serwery w marketplace

 1. Yaceek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-26 07:06

  Teraz niech tylko Amazon wyskoczy, że od dzisiaj do AWS będą wkładać EPYC i Intel będzie w ciemnej.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-10-26 10:38

   w zasadzie to wszyscy po kolei szykują się na Epyc, ale problemem jest dostępność tych układów, oraz oczekiwanie na wersję 7nm, i Epyc będą pierwszymi prockami w tej litografii. W każdym razie serwery są już dostępne, można zamawiać, czasem trzeba nieco dłużej poczekać. W sumie to i dobrze, bo na rynku serwerowych CPU zbiera się najwięcej kasy. Najważniejsze jest to, że AMD zachowuje bardzo dobrą zgodność wsteczną, więc nie trzeba zmieniać żadnych chipsetów, płyt, podstawek, po prostu drugą generację Epyc pakuje się do tych samych płyt tak samo jak w przypadku ThreadRiper, wystarczy przeflashować ROM (teraz to jest UEFI którego z całego serca nie cierpię), i można działać :)

   Skomentuj

 2. Dudi4Fr
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-26 08:06

  To musi dopiero boleć zarząd Intela. Nie ryzen który ich zmusił do przejścia z 4 jajek na 8 w ciągu zaledwie półtora roku w mainstream, ale właśnie segment chmury i serwerowni.

  No cóż takie efekty siedzenia i zawijania w sreberka przez te kilka ostatnich lat. Może w końcu Intel przypomni sobie dzięki realnej konkurencji co to innowacja.

  Skomentuj

  1. Ravir
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2018-10-27 20:22

   Znajomy zarządza duża serwerownią - i turlał się ze smiechu widząc Wasze komentarze.

   Po pierwsze : cena to PIATA lub SZÓSTA kategoria !!! Na pierwszym miejscu jest łatwość implementacji i niezawodność.

   Masz serwerownię na Intelach - CAŁY soft jest do nich dostosowany - czy Myślicie, że ktoś ZARYZYKUJE nową platformę AMD ??? Jeśli tak to polecam się leczyć.
   Wybiera się droższego Intela - bo "pasuje" do już posiadanych rozwiązań. Sprawdzonych, niezawodnych.
   A CENA ? Sprzęt się amortyzuje latami - taniej wyjdzie kupić droższego Intela i mieć ŚWIĘTY SPOKÓJ - niż kupić tańszego AMD i "bujać" się z dostosowaniem naszej platformy do niego.
   Po za ceną sprzętu - POLICZCIE też koszty jego wdrożenia i obsługi - to zrozumiecie czemu Intel może spać spokojnie :) jeszcze bardzo długo.

   Dlatego śmieszą mnie proroctwa o upadku Intela :) :)

   Cieszy mnie to, że w końcu AMD coś pokazało - bo konkurencja jest dla nas, konsumentów najlepsza. ale do intela oraz NVidii - AMD to jeszcze SPORO brakuje.

   Skomentuj Historia edycji

 3. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-26 09:39

  Powoli dzieje się tak jak ktoś wcześniej przewidział: w pierwszej kolejności AMD odbije z rąk Intela sektor serwerowy, potem HEDT i cywilne dekstopy, a na samym końcu - mobilny.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-26 10:45

   Tak naprawdę segment mobilny to AMD już odbił, jednak problemem jest dostępność laptopów z ryzenami. Problemu z zakupem nie ma, ale to dzięki brakowi informacji. Idziesz do sklepu, patrzysz na wystawki i ofertę "od ręki", i masz 100% inteli. jak chcesz ryzena, musisz przejrzeć ofertę na necie i zamówić, przychodzi zwykle w 2 dni robocze. To jest powód dlaczego intele nadal świetnie schodzą z półki, zaś ryzeny sprzedają się słabo. po prostu nie są wepchnięte tuż pod nos kupującemu. Przy czym konstrukcje w porównywalnej cenie amd vs intel, mają lepsze parametry w przypadku amd.

   z tego Intel doskonale zdaje sobie sprawę, i dlatego pcha produkcję na siłę, aby swoim produktem po prostu zasypać rynek, aby z tej wielkiej góry nie wystawała żadna konstrukcja AMD. Jednak Intel wie że to ryzykowna strategia, i długo tak nie pociągnie. Zwłaszcza w obliczu opinii użytkowników, którzy kupując kolejnego wg. parametrów znacznie szybszego laptopa, w ogóle tego nie odczuwa, a pracuje mu się na nim wolniej. znam to z autopsji. zaś sam ostatnio dla siebie kupiłem lapka z ryzen5 :)

   Skomentuj

   1. piruet1974
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-10-26 19:35

    Ja ma dwa na Ryzenach, 5 od HP 17' i 7 os Asusa z 15'. Do standardu dołożyłem w obu m.2 i po kostce pamięci.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!