Na topie

Otwarte hotspoty Wi-Fi? Czas się z nimi pożegnać

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Wygląda na to, że gdy następnym razem będziemy chcieli skorzystać z Wi-Fi, będziemy musieli okazać dowód osobisty.

 • Otwarte hotspoty Wi-Fi? Czas się z nimi pożegnać
A A

Takie mamy czasy, że łączność z Internetem wielu z nas chce utrzymywać cały czas. Pomagają w tym smartfony i telekomy, które oferują coraz bardziej atrakcyjne pakiety internetowe i mogą pochwalić się coraz lepszym zasięgiem. Jeśli jednak pakiet się wyczerpie lub zasięg okaże się niewystarczający, są jeszcze otwarte hotspoty Wi-Fi, które są dostępne na przykład w komunikacji miejskiej, sklepach, kawiarniach i restauracjach, i które pozwalają za darmo i anonimowo połączyć się z siecią. No, przynajmniej tak to na razie wygląda. Najpewniej jednak już niedługo.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który może doprowadzić do końca publicznych hotspotów Wi-Fi bez haseł. Od werdyktu nie ma odwołania, a płynące z niego wnioski są następujące: osoba lub instytucja udostępniająca łącze w ramach hotspotu Wi-Fi może być traktowana jako dostawca Internetu, to do niej należy zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie sieci i to właściciel hotspotu jest (współ)odpowiedzialny za cyberprzestępstwa dokonane za jego pomocą.

O co w ogóle chodzi? Otóż sprawa dotyczyła Tobiasa McFaddena, który prowadzi w Monachium sklep i który w tymże sklepie otworzył hotspot Wi-Fi dla swoich klientów. W 2010 roku Niemiec został oskarżony przez tamtejszy oddział Sony Music o to, że przy pomocy jego sieci doszło do nielegalnego udostępniania utworu muzycznego. Sprawa rozpoczęła się w sądzie regionalnym, aż po kilku apelacjach trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który podtrzymał pierwszy wyrok – McFadden jest winny niezabezpieczenia sieci.

Co to może oznaczać? Ni mniej, ni więcej – koniec otwartych hotspotów Wi-Fi jest blisko. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł bowiem, że operator hotspotu Wi-Fi musi zadbać o to, by niemożliwe było anonimowe korzystanie z Internetu. Do jego obowiązków należeć ma wylegitymowanie użytkownika chcącego połączyć się z siecią, a następnie udostępnienie mu hasła, dzięki któremu będzie w stanie to zrobić. Wciąż zatem możliwe będzie darmowe korzystanie z Internetu w miejscach publicznych, ale będzie to trochę bardziej skomplikowane.

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej takie zabezpieczenie hotspotu to kompromis dla wszystkich trzech stron: właściciele praw autorskich mogą dbać o swoje interesy, przedsiębiorcy działać zgodnie ze swoją wolą, a użytkownicy korzystać z Internetu w miejscach publicznych. A co wy o tym myślicie?

Źródło: Europa, dobreprogramy, inf. własna. Foto: Banalities/Flickr

Odsłon: 4740 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Skaza
  Oceń komentarz:

  28    

  Opublikowano: 2016-09-19 16:17


  Zatem koniec darmowego WiFi na dworcach, lotniskach, pociągach, supermarketach, itp...? Tylko dlatego, że prawdziwi złodzieje pragną wydusić jeszcze więcej, gdzie tylko można...

  Przecież to zupełny absurd! Podobnie można uzasadniać konieczność zamknięcia autostrad, bowiem mogą z nich korzystać kradzione samochody.

  Co dalej? Ograniczenie widoku z okna?

  Skomentuj

   1. Ratheal
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-09-20 09:45

    Potwierdzam, z tym, ze ja zazwyczaj podaje zmyslone dane. Jesli wymagana jest aktywacja sms to po prostu podaje nr telefonu.

    Skomentuj

 2. rlistek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-19 16:47

  "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok,[...]. Od werdyktu nie ma odwołania"

  A to niby co ma znaczyć, bo w państwach członkowskich obowiązuje prawo danego kraju, nie UE.

  Skomentuj

  1. Shunex
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2016-09-19 17:24

   I tu sie mylisz bo prawo Unijne jest ponad krajowym.
   Unia to wspólnota wiec obowiązuje to wszystkich jej członków...

   Skomentuj

   1. Himoto
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2016-09-19 17:46

    Jeżeli prawo Unijne jawnie łamie prawo [myślę o konstytucyjnych zapisach] danego kraju, co do mylenia się to ty się mylisz, bo ogólne zapisy UE nie mogą narzucać czegoś sprzecznego z prawem wewnętrznym danego kraju, jeśli Trybunał UE uznał że Niemiec jest sam sobie winien to oznacza że wewnętrzne przepisy tego kraju też tak twierdzą lub ewentualnie nie ma przepisu który mógłby posłużyć za wyznacznik w tej konkretnej sytuacji.
    Przykład : mamy w Polsce zapis o dozwolonym użytku własnym - chodzi o np. nagrywanie programu tv na vhs itd. była sprawa gdzie też psioczono że zaraz będziemy musieli zmieniać własne prawo bo Trybunał UE stwierdził że szkodzi to interesom właścicieli praw autorskich. Do dzisiaj zapisy w tej materii leżą jak były i nikt normalny nie zaryzykuję ich zmiany, a w np. Francji czy Anglii prawo tak przebudowano że 30-50% polaków już by kilka razy po sądach ciągali, dlatego lepiej zapoznaj się z różnicami prawnymi i zapisami UE oraz ich wpływem na prawo wewnętrzne danego kraju. Zresztą Trybunał UE orzeka głównie na podstawie prawa wewnętrznego danego kraju członkowskiego.

    Skomentuj

  2. kokosnh
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-19 17:30

   obowiązuje i to, i to, niektóre zapisy prawne danego kraju są wyżej od unijnych, niektóre niżej ( z tym że właśnie większość jest niżej )

   Skomentuj

 3. carbo888
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2016-09-19 16:47

  I tak nie korzystam z hotspotów, to jest po porostu niebezpieczne.

  Skomentuj

 4. deseczka
  Oceń komentarz:

  14    

  Opublikowano: 2016-09-19 16:48

  Kolejny krok w stronę średniowiecza...

  Skomentuj

 5. michael85
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-09-19 18:46

  Witajcie w totalitarnym świecie UE. Jesteś nachodźcą to możesz mordować, gwałcić i kraść bezkarnie. Jesteś praworządnym obywatelem nie skorzystasz nawet z WiFi!

  Skomentuj

  1. behemot
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-19 19:46

   Twój komentarz znaczy tyle, że praworządni obywatele chętnie by też (rzekomo) bezkarnie sobie pomordowali, gwałcili i kradli, i są dyskryminowani wzlędem "nachodźców".
   Dziwni ci praworządni obywatele.

   Skomentuj

 6. Hans Olo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-09-19 23:54

  Nic z tych rzeczy. To tylko RFN. Tam prawo autorskie to jest czysta patologia. Nam to póki co nie grozi.

  Skomentuj Historia edycji

 7. Nickon
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-20 09:44

  Tak szczerze, to z otwartego Wifi korzystają chyba tylko samobójcy. Jeśli ktoś jest świadomy niebezpieczeństwa przyłączania się do takiej sieci, to w życiu tego nie będzie robił. Wystarczy ktoś z podstawową wiedzą informatyczną, zainstalowanym Kali Linuksem i dostępem do Youtube, żeby przeprowadzać nawet bardziej skomplikowane ataki. JS Incjection, MITM i inne. Nawet połączenia szyfrowane nie są tutaj jakimś mega problemem.

  Skomentuj

 8. endrju_pl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-20 10:00

  Ja osobiście nie korzystam praktycznie z otwartych, darmowych sieci, ale zdecydowanie mi się nie podoba ten pomysł. To nie powinno iść w tę stronę. To całe ograniczanie wolności skończy się tak że biednego człowieka za nawet drobną pomyłkę będzie można zamknąć, a bogaty i tak będzie bezkarnie robił co tylko będzie chciał.

  Skomentuj

 9. anzeh
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-20 10:29

  Faszyści

  Skomentuj

 10. ciomasta
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-21 09:31

  UNIA powinna zostać ZNISZCZONA !!

  Skomentuj

 11. guru43
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-25 17:39

  Aha czyli wychodzi na to, że za niedługo, jeśli będę chciał skorzystać z publicznej toalety, to muszę okazać dowód, ponieważ ktoś tam kiedyś zgwałcił jakąś kobietę...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!