Na topie

Polak rozwiązał problem z gniazdami USB - Jędrzej Blaut otrzymał złoty medal w Genewie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Pamięć flash

„Podatne gniazdo USB typu A” Jędrzeja Blauta ma za zadanie rozwiązać problem wkładania urządzeń do portu złą stroną.

Podatne gniazdo USB

AA

Komu nigdy w życiu nie zdarzyło się próbować włożyć wtyku USB (czy to pendrive, dysk twardy, peryferia czy zupełnie coś innego) nie tą stroną? Jeden ze studentów krakowskiej AGH - Jędrzej Blaut - znalazł na to sposób i zaprojektował pomysłowe gniazdo, dzięki któremu ten problem może wkrótce przejść do historii. Za swój wynalazek otrzymał ponadto nagrodę podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości w Genewie.

W dniach 10-14 kwietnia odbywała się w Genewie Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości. Podczas tegorocznej, 41. już edycji swoje projekty zaprezentowało łącznie 725 wynalazców z 45 krajów. Przeszło 60 tysięcy zwiedzających mogło obejrzeć ponad tysiąc wynalazków – jednych bardziej, drugich mniej rewolucyjnych.

Jury, składające się kilkunastu osób z różnych krajów wyłoniło najciekawszy ich zdaniem wynalazek. Złoty medal otrzymał Polak, Jędrzej Blaut, na co dzień student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jędrzej Blaut MWW Genewa
(Jędrzej Blaut - pierwszy od prawej)

„Podatne gniazdo USB typu A” Jędrzeja Blauta ma za zadanie rozwiązać problem wkładania urządzeń do portu złą stroną. Konstrukcja listwy gniazda została przeprojektowana w taki sposób, by dostosować się do ułożenia końcówki wtyku. 

Warto tutaj dodać, że jednocześnie zmianie nie ulegają gabaryty portu, co oznacza, że „podatne gniazda” bez problemu mogą zastąpić te standardowe. Wynalazek jest też kompatybilny z wszystkimi dotychczasowymi generacjami USB. Czas na, być może, najważniejsze – rozwiązanie Polaka ma już zapewnioną ochronę patentową.

Gratulujemy!

Źródło: AGH

Odsłon: 21886 Skomentuj newsa
Komentarze

57

Udostępnij
 1. DustEater
  Oceń komentarz:

  49    

  Opublikowano: 2013-04-20 10:14

  małe a cieszy :D
  nawet w takich rzeczach dobrze słyszeć o nagradzanych Polakach :)

  Skomentuj

  1. DustEater
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2013-04-20 10:44

   widzę że jakiś FULL HEJT poleciał na wszystkie posty xD pewnie do tego jakieś multikonto idioty z mały ptakiem

   Skomentuj

  2. liptons
   Oceń komentarz:

   14    

   Opublikowano: 2013-04-20 17:52

   Nie ma sie z czego cieszyć. W Polsce jest mnóstwo wynalazców, niektórzy osiągneli prawdziwe perełki, nowe rodzaje paliw, sposoby na oszczedzenie miliardów, nowe systemy zabezpieczeń..

   Ale niestety Polska blokowana przez mafie, które mają kase z obecnych zacofanych rozwiązań, nie dopuszcza niczego do wdrożenia.

   A teraz powód dla którego nie ma sie co cieszyć, skoro nie Polska, to reszta krajów chętnie kupuje te patenty, bo mają technologie i stać ich na wdrażanie jej, zarabiaja na tym i oszczedzaja, w Polsce nie ma żadnych szans na rozwój, wszyscy uciekają, najlepsi specjaliści z Polski siedzą w USA albo zachodniej Europie czy nawet rozwijającej sie Azji.

   Niestety Polska nie przetrwa kolejnych 20 lat. Gwarantuje.

   Skomentuj

   1. Askvoll
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2013-04-21 10:37

    Gwarantuję, że przetrwa :) Po prostu ktoś zarobi na tym pomyśle, a zwykle są to ponadnarodowe korporacje, które mają kasę i pomysły z wielu międzynarodowych głów. Zaściankowe marzenia o Wielkiej Samowystarczalnej Polsce, która sama jak pancernik będzie płynąć przez światowe oceany to mrzonki. Świat się unifikuje i globalizuje, a to oznacza, że wszyscy stajemy się częścią jednego organizmu i nie chodzi tu o narodowość, a o postęp ogólny i kasę korporacyjną. No ale to nie miejsce na takie dywagacje :)

    Skomentuj

    1. liptons
     Oceń komentarz:

     5    

     Opublikowano: 2013-04-21 10:57

     Ciekawe jak przetrwa Polska skoro już nie potrafi sie sama utrzymać, zlikwidowano lub rozkradziono lub sprzedano nasz majątek i te gałęzie w któym mogliśmy ssie rozwijac, ZUS i OFE nie mają ani grosza wszystko na bierząco idzie, dlatego przedłużają w nieskonczonosc wiek emerytalny, jesteśmy uzależnieni od UE jedyna kasa jaką mamy jest od nich.

     Ale UE upadnie i euro również (oby jak najpozniej bo sam zarabiam w euro) ale to sie stanie wtedy Polska będzie w dziurze, rynek pracy sie kurczy, robimy coraz dłużej za coraz mniej i mamy najdroższe produkty w Europie (względem zarobku przykład GRY), w razie wojny nie obronimy sie, a już prawie połowa terenów polskich jest wykupiona przez obcych inwestorów, korporacje, prywatne macki żydowskie, w razie wojny odsprzedadzą najsilniejszemu dostana ile chcą i Polska jak zostanie na mapie to bedzie jeszcze mniejsza.

     A najlepsze że politycy tylko kradną, a za 20 lat co będzie ich nie obchodzi co bedzie, połowa z nich zdechnie albo sobie uciekną z pociechami do ciepłych krajów. W końcu na EURO 2012, stadionach, autostradach (najdrozszych i najgorszych w europie) te świnie wyprowadziły grube miliardy! Ustawiane przetargi i planowane afery

     Skomentuj

     1. maker
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-04-22 15:05

      Spowolnienie gospodarcze dotknęło cała Europe nie tylko Polske...ZUS zawsze kulał i kuleć będzie nie tylko w Polsce jest problem z takim systemem emerytalnym, ponieważ jest on uzależniony od ilości dzieci. Polska nie ma praktycznie żadnej polityki prorodzinnej więc nie łódź się że będzie lepiej...

      Buduj najlepiej schron na przyszłość albo wyjeżdżaj zawczasu bo jak już nas najadą będzie za późno bo Cię do wojska zaciągną...

      Reszta o czym mówisz to jest ogólna niekompetencja urzędników, źle sformułowane umowy i nadal kulejące prawo w Polsce. Ogólnie u nas jak ruszysz jedno gówno zaraz wdepniesz w kolejne... Niestety potrzeba jeszcze trochę czasu za nim wyjdziemy na prostą kolego, ponieważ Polska jest stosunkowo młodym Państwem jeżeli chodzi o demokracje i jeszcze wiele musimy się nauczyć. Scenariusz jaki Ty opisujesz to jak Majowie, którzy "mówili" o końcu świata...

      Skomentuj

  3. Varso
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2013-04-20 18:08

   I tak ktoś to opatentuje albo firmy się nie dogadają i płyty Intela będą miały czarowny na górze a w AMD totalnie na odwrót :D

   Skomentuj

 2. barwniak
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2013-04-20 10:22

  "Komu nigdy w życiu nie zdarzyło się włożyć wtyku USB (czy to pendrive, dysk twardy, peryferia czy zupełnie coś innego) nie tą stroną?"
  Mało komu się to może udać chyba, że zdeformuje wtyk/gniazdo :)

  Chyba chodziło raczej o to, że każdy spotkał się z koniecznością obrócenia wtyczki USB.
  Nie bardzo widać z obrazka, ani z opisu jak to działa. Najwyraźniej rozwiązanie to bazuje na mechanice.
  Nie bardzo wiem za co to wyróżnienie. Apple w swoim Lighting rozwiązał to elektrycznie, co jest znacznie lepszym pomysłem, a o żadnej nagrodzie nie słyszałem.

  Skomentuj

  1. stachoo86
   Oceń komentarz:

   15    

   Opublikowano: 2013-04-20 10:39

   W pełni się zgadzam. Mało tego według mnie nagrodę powinna otrzymać osoba, której w ogóle udało się włożyć urządzenie "nie tą stroną" xD

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-04-20 14:46

    Kilka osob miałem już w pracy które wsadzily tak pendriva, bo niektóre nie maja pelnego gniazda tylko sam język ze stykami.
    http://pclab.pl/news37540.html

    daleko szukac nie trzeba

    Skomentuj

   2. SebeekS
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-04-20 17:30

    Nie wszystkie urządznia usb mają pełne, obudowane złącze ...

    Skomentuj

  2. Damian_jo
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2013-04-20 11:24

   Miałem napisać to samo - chyba raczej ... może NIE nikt (bo znam takich którzy na siłę PRÓBOWALI włożyć po kilku próbach obrócenia wtyku i wsadzania "na ślepo") ale mało takich się zdarza.
   Szczególnie że usb jest nawet wytrzymałe (nie chodzi o wsadzenie pendrive i ruszanie nim w pionie czy poziomie aż do złamania)
   Tak więc chyba nikomu się nie zdarzyło "wsadzić" odwrotną stroną pendrive ...

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2013-04-20 14:45

    zdziwisz się, da się wsadzić odwrotnie. Jest cała masa pendrive'ow które nie maja pełnej wtyczki. Można je wsadzić odwrotnie do gniazda

    Skomentuj

  3. rs777
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-04-20 11:34

   Nie chodzi o to by włożyć, ale próbować, bo prostokątny wtyk wyglada identycznie z boku, a jak wciskasz go z tyłu obudowy to nie widzisz czy dobrą stroną. HDMI jest lepsze bo ma przekroj trapezowy i odrazu w oczy się rzuca, która stroną podpinać.

   Skomentuj

  4. stentsk
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-04-20 13:25

   W tym wypadku nie można rozwiązać tego elektrycznie (co jest proste), bo wtyk USB można włożyć tylko w jeden poprawny sposób. Choć to jest rozwiązanie mechaniczne to elektryczne również, bo po obu stronach "języka" w gnieździe muszą być ścieżki. Tak ja to rozumuję, przedstawione obrazki nie wiele mówią. Proste i genialne. Mi nie raz zdarzyło się wkładać źle pendrive, tymbardziej, że producenci obudów lub paneli USB obracają gniazda wedle uznania ...

   Skomentuj

   1. Promilus
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-04-20 19:43

    Proste tak, genialne - niezupełnie. Ma jeden mankament. Element PCB ze ścieżkami scrossowanymi (góra o odbicie dołu by niezależnie od tego jak się próbuje włożyć mieć prawidłowo ułożone 5v, gnd, d+ oraz d- - samo to wymaga dwuwarstwowego laminatu zamiast jedno jak do tej pory - co zwiększa koszt. Jednocześnie ten kawałek PCB musi jakoś się przemieszczać jednocześnie zachowując kontakt elektryczny. W 99% takie gniazda stają się dość szybko zawodne ze względu na zanieczyszczenia i utlenianie styków. Innymi słowy ubijasz interes i wymieniasz w miarę dużą niezawodność za wygodę. Nie wszędzie jest takie parcie, a z całą pewnością nie w przemyśle.

    Skomentuj

    1. Promilus
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2013-04-21 21:21

     Nie wiem kto tak rozrzutnie rozdaje minusy, ale inteligentny człowiek oprócz oceny zostawi jakąś merytoryczną odpowiedź, a tego brak.

     Skomentuj

  5. MrGimp99
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-23 17:57

   Tak, tylko że apple musiało zmienić całe złącze i jego kształt, a tutaj stare pendrive'y będą pasować do nowego usb :)

   Skomentuj

 3. NgiffigN
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-20 10:24

  "Podatne gniazdo USB! Tylko 10 razy droższe od zwykłego Super Okazja!!!" Tak to mnie więcej będzie wyglądać jak będzie to dostępne.

  Skomentuj

 4. rs777
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2013-04-20 10:29

  Pomysł zacny, gratulacje! Chciałbym to wypróbować bo załączony obrazek niewiele mi mówi.

  Skomentuj

 5. luk9400
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2013-04-20 10:32

  Fajne, ale pewnie jak każdy taki wynalazek nawet nie wejdzie do produkcji.

  Skomentuj

 6. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2013-04-20 11:00

  Mi sie nie zdarzylo. Dostane nagrode ? ;-)
  Dygresja jest taka, ze jesli Polak wymyslil, to pewnie w Polsce tylko tak sie zdarza, zeby wkladac wtyczki na odwrot ;-)

  Skomentuj

 7. Mulciber
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-20 11:55

  Ciekawe po jakim czasie coś takiego się rozwali. Dla mnie cała sytuacja jest absurdalna, źle zaprojektowane złącze zyskuje popularność i w ciągu tylu lat nie mogli poprostu zmienić lekko kształtu wtyczki tylko cudują z jakimiś zapadniami?

  Skomentuj

 8. QaziG
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2013-04-20 12:07

  dostali DIPLÓME :)
  a wystarczyło ząbek z jednej strony zrobić ,albo cycek po środku ...

  Skomentuj

  1. Fuse23
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-04-21 19:36

   i tak by złą stroną wkładali :P

   Skomentuj

 9. Balrogos
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-20 13:05

  Jakby mi powiedzieli że za to dają nagrody też bym zrobił :)

  Skomentuj

 10. d4w1dl
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2013-04-20 13:17

  Zdecydowanie trudniej trafić w PS/2 :)

  Skomentuj

  1. c0lin.
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-04-20 14:26

   Dokładnie! Z tym to się czasem trzeba było męczyć jak z tyłu komputera na ślepo się wkładało :D A teraz to z USB żaden problem, wtyczkę odwracamy i tyle. PS/2 były okrągłe, to można było pod wieloma kątami próbować, czasem ciężko było trafić na to właściwe ustawienie, gdy nie widzieliśmy portu. :P

   Skomentuj

 11. Dragonik
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-20 15:18

  Dokładnie z PS/2 tak było żę się kombinowało jak włożyć.

  Skomentuj

  1. retigon
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-04-21 10:32

   Zwłaszcza problem z wygiętymi pinami w wtyczce PS/2.

   Skomentuj

   1. retigon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-04-21 10:37

    Poniekąd stąd bierze się przesiadka PS/2 na usb. A dzięki panu Blaucie, będzie bardziej wygodne korzystanie z usb.

    Skomentuj

 12. kryst85
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-04-20 15:40

  Zaczną to produkować Chińczycy to gniazdo już nie będzie podatne na zmianę kierunku, będzie się blokować itp. Poza tym w obecnych gniazdach odwrotnie nie mogę włożyć kabla USB jest to fizycznie nie możliwe.

  Skomentuj

  1. Czaszka
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-04-21 19:12

   zapewne minimum 80% twojego komputera wyprodukowali Chińczycy...

   Skomentuj

   1. kryst85
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-04-22 21:54

    Nie zdziw się twojego też tam wszystko się robi.

    Skomentuj

 13. Sakret
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-04-20 17:45

  gratulacje ;]

  Skomentuj

 14. marcin_mo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-04-20 18:11

  Nie rozumiem Was. Ktoś poświęciłą czas i miał chęć coś udoskonalić a wiekszości komentujących jak zykle coś nie pasuje i tylko wymyślaja jak to bedzie nie przydatne. Za to na pewno nikt was nie nagrodzi...

  Skomentuj

 15. ikanterban
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-04-20 18:28

  literka A, literka G ... :)

  Skomentuj

 16. VervaX
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-20 18:32

  Bez sensu!!! usb i tak można wsadzać bez problemu wystarczy na nie spojrzeć przed włożeniem :p a przerabiać usb można na wile różnych sposobów np. jak w mac ale oni przecież za to nic nie dostali więc niewiem po co te nagrody.

  Skomentuj

  1. retigon
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-04-21 10:41

   Jak by wszyscy ludzie myśleli jak ty to by nic nie ruszyło do przodu (np. konstrukcja samochodów).

   A nagroda być może za uniwersalność.

   Skomentuj

   1. retigon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-04-21 16:52

    Co do uniwersalności - jest kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. W sondzie zaznaczyłem "Jakoś mnie to nie rusza". Ale innym może się przydać.

    Skomentuj

 17. Hans Olo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-04-20 19:15

  Parę miesięcy temu było promowane rozwiązanie odwrotne: czyli dwustronny wtyk. Ale nie było polskie i coś mi się wydaje, żę nasz cwany Polak postanowił zrobić to samo z drugiej strony, gdy to zobaczył. Nie mówię, że to źle, bo zasadniczo lepiej jeśli to gniazdo będzie uniwersalne, a nie wtyk.

  Skomentuj

 18. neur0sh1ma
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-04-20 20:52

  no i fajnie. a jak to działa?

  potrzebne? hmmm może nie niezbedne, alke nawet mi, choć staram się uważać, zdarzyło się zepsuć gniazo w obudowie, kiedy wpychałem, spiesząc się, pendraka "na chama"...

  zwiększy to koszta? bez przesady... o ile? maksymalnie o złotówkę. co innego że pewnie sprzedawane bedzie jako "cudowny port usb, okazja jedyna na świece" ...

  Skomentuj

 19. RexRX
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-20 21:29

  Polak potrafi

  Skomentuj

 20. kruk200
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-21 00:18

  Super, Gratulacje za pomysł i prostote. Można? Można! Tylko czy to aż tak straszny problem przekręcię wytczke o 180 stopni? xD

  Skomentuj

  1. kryst85
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-04-22 21:59

   dla 4 osób które dały ci minusa jest ciężko, ale to chyba jakieś debile

   Skomentuj

 21. toniek-94
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-21 08:23

  Świetny pomysł :) Już jestem ciekawy kiedy pomysł Polaka trafi na rynek.

  Skomentuj

 22. retigon
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-21 10:29

  Z jednej strony genialne w swej prostocie, z drugiej czemu nie pomyśleli o tym konstruktorzy urządzeń wykorzystujących złącze usb.

  Skomentuj

  1. kryst85
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-04-22 22:02

   Bo liczy się każdy grosz. Wiesz o tym, że producenci zmniejszyli nawet średnice nóżek rezystorów przewlekanych przykładowo takich 0.6W o 0.1mm ? ktoś powie, że żadna różnica w cenie, ale dla miliona sztuk już jest sporo.

   Skomentuj

 23. Marucins
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-21 11:27

  Teraz niech z fajną oferta uderza do firm aby taki wynalazek nie pozostał na papierze a wszedł w użycie z nowymi laptopami czy płytami głównymi.

  Skomentuj

 24. yarekdragon
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2013-04-21 13:01

  po mojemu genialne :D

  Skomentuj

 25. retigon
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-21 16:49

  Po minusach widać że ktoś zazdrości pomysłu i nagrody.

  Skomentuj

 26. MasterBarti
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-04-21 17:56

  Fajna sprawa, wsadzasz na ślepo i od razu wchodzi :P

  Bardzo dobre zastosowanie by to miało w tylnych gniazdach w komputerze i we wszelakich urządzeniach w których usb jest z tyłu. A jest takich wiele. Pomyślał ktoś z hejtujących o tym ??

  Gratulacje i pozdrowienia dla Jędrka, bo znam go z podstawówki :P Może kiedyś to przeczyta :D

  Skomentuj

  1. MasterBarti
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-04-21 17:58

   Tylko ciekawe o ile zmniejszy się żywotność takiego gniazda.

   Skomentuj

 27. maluch1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-21 22:13

  Polak potrafi i polska nie zbankrutuję tak jak myślicie już nie takie problemy w dziejach państwa były nasz nowy ustrój ma 23 i to jest mało żeby coś w tym czasie ogromnego zrobić ...

  Skomentuj

 28. hasior
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-10 20:23

  OK, super, lecz czy to rozwiązanie nie koliduje z architekturą USB? Przecież gdy wsuniesz wtyczkę odwrotnie, to zero jest tam gdzie powinno byc napiecie, D- tam gdzie D+ i odwrotnie. Pytam, bo się nie znam :)

  Skomentuj

 29. wireks
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-10-04 15:43

  mam problem z wkładaniem wtyczki do gniazdka prądowego 220V z bolcem uziemiajacym. Jak Pan J.B. rozwiazałby tren problem?i

  Skomentuj

 30. wireks
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-10-04 15:51

  dwa razy więcej metalu na styki, żeby dla dyskusyjnej "wygody" nie odwracać parę razy w życiu wtyku, co trwa 1 sekundę. A co z wtyczkami i gniazdami sieciowymi 230V?. Tam też nie zawsze się trafia prawidsłowo, a nikt nie wprowadza gniazd z dwoma bolcami i wtyczek z dwoma dziurkami, bo to zwykłe marnotrawstwomateriału i antywynalazczość...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!