Na topie

Polska mierzy wysoko - będziemy podbijać kosmos

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Tak przynajmniej zakłada „Polska Strategia Kosmiczna” przedstawiona ostatnio przez Ministerstwo Rozwoju.

  • Polska mierzy wysoko - będziemy podbijać kosmos
A A

Nie niskie koszty produkcji, lecz wiedza, innowacje i postęp technologiczny mają stać u podstaw nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju. Jednym z elementów „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” jest projekt, który nazywa się „Polska Strategia Kosmiczna”. Zakłada on, że za półtorej dekady, licząc od dzisiaj, staniemy się istotnym graczem w europejskim sektorze kosmicznym

Branża kosmiczna jest obecnie jedną z najprężniej się rozwijających i najbardziej zaawansowanych technologicznie. Większości nie trzeba tego tłumaczyć i wygląda na to, że doskonale zdaje sobie z tego sprawę także Ministerstwo Rozwoju. Dlatego też opracowana strategia zakłada, że Polacy będą rozwijać nowe materiały i technologie, które sprawdzą się w przyszłych misjach kosmicznych i które pozwolą polskiemu sektorowi kosmicznemu osiągać obroty przekraczające 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego.

Czy te założenia nie są czasem zbyt optymistyczne? 

Ministerstwo Rozwoju się z taką opinią nie zgadza. Jak (całkowicie zresztą słusznie) mówi: „polskie jednostki naukowo-badawcze i uczelnie wyższe mają wieloletnie doświadczenie w działalności kosmicznej i spore osiągnięcia w tej dziedzinie, zwłaszcza w budowie instrumentów badawczych na misje kosmiczne i elementów do satelitów oraz w przetwarzaniu uzyskiwanych z kosmosu danych”.

Oprócz Ministerstwa Rozwoju nad poprawnym wdrażaniem „Polskiej Strategii Kosmicznej” czuwały będą również resorty obrony narodowej, środowiska, spraw zagranicznych oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Oczywiście niezwykle istotną częścią projektu stanowi też sama Polska Agencja Kosmiczna.

Dobra wiadomość jest taka, że nie zaczynamy od zera. Od 2012 roku, kiedy to Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, liczba polskich podmiotów wyrażających chęć w udziałach ESA wzrosła z 50 do 300. 

Zaczniemy od satelity obserwacyjnego

Wiemy też jaki będzie jeden z pierwszych dużych projektów realizowanych w ramach tej strategii. Będzie to ważący około 100 kilogramów satelita obserwacyjny do monitorowania pogody, natężenia ruchu oraz planowania i badania stanu upraw. – „Do końca marca mamy mieć gotowe studium wykonalności związane z budową satelity. (…) Pozwoli nam ono przygotować się finansowo do odpowiedzi na pytanie, kiedy i w jakim czasie, i w jakim modelu organizacyjnym ten satelita będzie mógł być wykonany” – mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Po ustaleniu wspomnianych przez wiceminister Emilewicz szczegółów, przyjdzie czas na budowę satelity, co pochłonąć ma od pięciu do siedmiu lat. – „Każdy kraj chce mieć swojego satelitę i dąży do niezależności. To jest nasz priorytet” – podsumowała z kolei Otylia Trzaskalska-Stroińska z Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju.

Źródło: Radio Zet, Polskie Radio

Odsłon: 2656 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
  1. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-02-17 15:54

    Jaki kraj taki "podbój"

    Skomentuj

    1. spocco
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-02-17 17:01

      Nie no faktycznie, "hejtujmy" każdą dobrą inicjatywę tylko dlatego, że działa rozważnie i zamiast budować od razu stację kosmiczną, wolą postawić na przetestowanie i sprawdzenie wszystkiego w praktyce. No ale masz rację, lepiej byłoby od razu na starcie wysłać najlepiej grupę kilkudziesięciu astronautów.... a zresztą co tam, jesteśmy WIELKA POLSKA jak za Zygmunta III więc i ambicjami musimy dorównać, wyślijmy za jednym razem całą ludność np. Warszawy! w końcu życie to gra, wpiszemy kod i będzie nas już na to stać.

      Skomentuj

      1. scooby
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-02-17 19:43

        Inicjatywe to sobie kazdy moze miec...
        Sek w tym ze Polska wlasnie w tym tygodniu zostala zadluzona na najwieksza do tej pory skale, sadzisz wiec ze na taka inicjatywe nas stac?

        Skomentuj

        1. spocco
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-02-17 22:35

          Nie w tym tygodniu, tylko ten proces trwa już dobre 2-3 dekady! Więc co polecasz teraz zrobić? przestać wydawać jakiekolwiek pieniądze? A może zrozumiesz fakt, że zamiast marnować kasę na idotyczne półautostrady czy świecące pustkami stadiony, można tą samą kwotę przeznaczyć np na inwestycje i wtedy bilans wydatków się nie zmienia, a postęp narodu już tak. No ale jak się mądrzysz, to sam to powinnieneś wiedzieć.

          Skomentuj

          1. scooby
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2017-02-17 23:19

            Przeczytaj sobie jak obecny rzad wlasnie w tym tygodniu zadluzyl Polske na dekady a pozniej wroc i wyraz swoj optymizm w inwestycje "kosmiczne" oraz bilans z takiej inwestycji.

            Skomentuj

          2. arturho7
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-02-18 12:47

            Idź zarabiać z tymi zaKODowanymi formułkami na innych forach, mało ci politycznych?

            Skomentuj

          3. Dexterr
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-02-21 15:33

            500+ to nie jest iwestycja. To kiełbasa wyborcza i generator długu.

            Skomentuj

  2. Dizzy
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-02-17 15:57

    Ciekawe czym tam polecimy? Helikopterami zapewne :D

    Skomentuj

  3. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-02-17 18:03

    Polska już miała program kosmiczny, nazywał się "Interkosmos". W międzyczasie jedyne niebo na które stać III RP to te które sobie wymodli. Rakiet nie będzie, co najwyżej Karol Wojtyła ;]

    Skomentuj

  4. Hezen
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-02-17 18:13

    To jeszcze wszystkiego nie wyprzedali? No nie możliwe!

    Skomentuj

  5. darioz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-02-17 18:16

    Ja bym chciał żeby kiedyś władzę przejął Ruch Narodowy i rozpoczął budowę nie czwartej czy piątej rzeczypospolitej ale budowę wielkiego Imperium Polskiego!
    Tak Imperium którego każdy będzie się bał i respektował! Wielkie Imperium musi mieć setki jak nie tysiące głowic nukrealnych, setki bomb wodorowych, setki bomb neutronowych, tysiące rakiet dalekiego zasięgu, broń chemiczną i biologiczną!
    Uważam ze tylko partie jak Ruch Narodowy będą zdolne do budowy Imperium, które będzie najpotężniejszym państwem świata zostawiając daleko w tyle USA, Chiny i Rosję razem wziętę!
    Imperium które będzie mogło prowadzić wojnę nawet za wszystkimi krajami świata!
    Dlatego trzeba najpierw wyjść z Unii, z Nato zerwać wszelkie umowy międzynarodowe! To jest konieczne aby postawić pierwszy krok do budowy Imperium!

    Skomentuj Historia edycji

    1. scooby
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-02-17 19:40

      Takie cos juz bylo, nazywalo sie III Rzesza... nie polecam.

      Skomentuj

    2. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-02-17 20:00

      "przejął Ruch Narodowy" "budowę wielkiego Imperium Polskiego!"

      Lubie cie.

      Skomentuj

    3. wiktorn86
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-02-18 15:31

      Z tym NATO to wcale nie taki zły pomysł. Za czasów Układu Warszawskiego wojska ZSRR użyczały sojusznikom bomb wodorowych. Dziś pucujemy się amerykanom żeby wysłali dziesięć czołgów. Ot taka skala.

      Skomentuj

      1. Dexterr
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-02-21 15:36

        Jakim sojusznikom?? Rosjanie mileli w tych krajch bazy i w nich mogli mieć bomby jakie chcieli bez jakiejkolwiek wiedzy niby sojuszniika.

        Skomentuj

  6. HoseArkadioMorales
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-02-17 20:09

    Precz z żydami z wiejskiej !!!!

    Skomentuj

  7. mrocznysedes
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-02-17 21:46

    Jak na razie zamiast podbijać kosmos to od ponad roku tworzymy kosmos u siebie. ;-)

    Skomentuj

  8. ICE1979
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-02-18 03:06

    Kolejny program zeby bylo na co kase od ludzi w podatkach krasc. Bedzie problem z emeryturami a co dopiero plan kosmiczny- chyba ze chca emerytow w kosmos wyslac