Na topie

(Prawie) co druga reklama w sieci blokowana przez Polaków

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet Tematyka: Internet w firmie

Polacy znajdują się na pierwszym miejscu w rankingu krajów z największym odsetkiem odsłon stron internetowych z włączonym adblockerem.

(Prawie) co druga reklama w sieci blokowana przez Polaków

A A

Na 100 odsłon stron internetowych w Polsce w 46 przypadkach reklamy są zablokowane. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez OnAudience. To zła wiadomość dla reklamodawców i serwisów, tym bardziej że odsetek ten zwiększył się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Rok temu blokada występowała „tylko” w 42 proc. przypadków, a więc „trochę” ich przybyło. Nie zmienia się natomiast to, że Polacy zajmują pod tym względem pierwsze miejsce na świecie. O dwa punkty procentowe wyprzedziliśmy w tym roku Greków, o cztery – Norwegów i o pięć – Niemców. 

Ale zaraz, przecież według innego badania kilka miesięcy temu reklamy blokowało 51 proc. Polaków. To prawda, z tym że – jak tłumaczą autorzy tego badania – „podobnie jak w zeszłym roku ranking przedstawia odsetek odsłon, a nie unikalnych użytkowników blokujących reklamy, co jest kluczowe dla właściwego zobrazowania skali tego zjawiska”.

Eksperci z OnAudience szacują, że tylko w tym roku i tylko w Polsce w wyniku blokowania reklam przez użytkowników wpływy z nich będą mniejsze o 409 milionów dolarów. Na całym świecie zaś – o 42 miliardy dolarów.

Co z tym można zrobić? Autorzy badania uważają, że jedyną skuteczną bronią w walce z adblockerami jest stawianie na dobrze dopasowane do konkretnych użytkowników reklamy, które zarazem nie są w żaden sposób inwazyjne. Można się jednak zastanawiać, jaki wpływ będzie to miało dla osób, które i tak tego nie dostrzegą, bo te reklamy blokują (co oczywiście nie znaczy, że nie należy dążyć do tego, by reklamy były jak najmniej uciążliwe).

Źródło: OnAudience, Cloud Technologies. Foto: makamuki0/Pixabay

Odsłon: 3844 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. sabaru
    Oceń komentarz:

    25    

    Opublikowano: 2017-08-11 15:13

    Nigdy więcej reklam, a że jakaś strona biadoli że z tego powodu że nie będzie miała przychodów i padnie bo ja nie kliknę w banerek to mnie to gówno obchodzi. Wcześniej jakoś tej danej strony nie było i się żyło to jakim cudem jest mi ona teraz do życia potrzebna.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-08-11 22:03

      Powiem wiecej kiedys reklam nie bylo wogole i jakos strony funkcjonowaly dzis strony chca tylko zarobic oferujac czesto karadziony lub slabej jakosci content "zawartosc" a same reklamy w dobie internetu mobilnego poprostu zjadaja cenne gigabajty ,strony oblepione reklamami narazaja osoby odwiedzajace na straty finansowe i tyle.

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-08-12 03:09

        Otóż to.

        Skomentuj

    2. Alovsskyy
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-08-12 11:48

      Nic nie mam do reklam o ile są w jakiś estetyczny sposób umieszczone, a nie wchodzisz na jakąś stronę i masz pokaz slajdów z reklam jak w Polsacie, a później się dziwią dlaczego ludzie blokują reklamy. Taki inwazyjny sposób na reklamy bardzo odstrasza użytkowników.

      Skomentuj

  2. spocco
    Oceń komentarz:

    41    

    Opublikowano: 2017-08-11 15:14

    Reklamojebcy są sami sobie winni.

    Skomentuj

  3. shadowman333
    Oceń komentarz:

    24    

    Opublikowano: 2017-08-11 15:25

    Jak producent zrobi dobry produkt, dobrze wyceniony, to żadna wielka reklama nie jest potrzebna. Producenci robią syf, a potem płacz, że się nie sprzedaje, bo użytkownicy blokują reklamy. ;)

    Skomentuj

  4. Fenarid
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2017-08-11 15:54

    Nie żal mi nikogo. Serwisy same do tego doprowadziły przez swoją pazerności i ilość/wielkość reklam na swoich stronach.
    Odzyskać stracone zaufanie będzie niezmiernie trudno i dobrze.
    Teraz czekam aż gracze będą mieli dość bycia dojonym na DLCki, mikrotranzakcje itp i pokażą środkowy palec korporacją.

    Skomentuj

  5. mutissj
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-08-11 16:21

    Bardzo dobrze, aby odrobić zaufanie by musieli 10 lat nie stosować agresywnych reklam

    Skomentuj

  6. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-08-11 16:26

    " jedyną skuteczną bronią w walce z adblockerami jest stawianie na dobrze dopasowane do konkretnych użytkowników reklamy"

    Nie znam ani jednej osoby, która by coś kupiła zostając namówiona reklamą znalezioną w internecie.

    Skomentuj

      1. interceptor
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-08-11 17:46

        Wgl nie wpadłem nigdy na pomysł kliknąć na reklamę produktu na jakiejś stronie a tym bardziej kliknąć odnośnik, przejść do sklepu i to od razu kupić. Zdziwiło mnie to że ludzi tak robią.

        Skomentuj

          1. owatanka
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-08-11 22:07

            Mi sie czesto zdarza przejsc na jakas trone sklepu mimo iz mam zainstalowane adblockery to i tak jeszcze reklamy sie pokazuja i dodaje je recznie mimo wszystko czesto reklama sie ukrywa pod jakims przyciskiem i bam otwiera sie strona...cyrk.

            Skomentuj

  7. kokosnh
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2017-08-11 16:35

    Kiedyś nikt nawet nie myślał o blokowaniu reklam, dopiero jak zaczęli lądować gif-y, lub filmiki, oraz wyskakujące okienka które trudno jest zamknąć bo uciekają, zaczęło się blokowanie.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:11

      A skoro zaczęli tak robić, to pewnie dlatego, że taka reklama okazała się nieskuteczna. A to dowodzi, że ta również skuteczna nie jest, skoro ludzie blokują.

      Skomentuj

  8. Barubar24
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-08-11 16:40

    U mnie jest zablokowanych 100 reklam na 100%. Kiedyś chętnie oglądałem Onet, ale odkąd pojawił się Stworek wywaliłem onet na zbity pysk.

    Nie mam nic przeciwko reklamom, ale blokery powstały przez te cholerne wyskakujące i ryjące mordę na cały głos.
    Onet jak widać nie wyciągnął wniosków.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:12

      To w ramach eksperymentu wejdź sobie na pudelka :D Przeżyjesz lekki szok :P

      Skomentuj

  9. Ashinek
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-08-11 17:27

    Ja długi czas nie blokowałem reklam, natomiast wiele stron w Polsce zaczęły rzucać mi reklamami na cały ekran. Jak zaczął mi krzyżyk z nich uciekać, albo wydobywał się dźwięk powiedziałem basta. To już jest przesada. Problem jest taki, że ludzie zaczęli się irytować i zamiast reklamy zachęcać kojarzą się z czymś uciążliwym

    Skomentuj

  10. interceptor
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-08-11 17:40

    Nie dziwię się. Sam blokuję a w TV przełączam kanał lub idę do WC.

    2 Powody:

    1. Jest to jakieś 90% mojej niechęci do reklam w necie. Reklamy są uciążliwe. Sęk w tym że albo przeszkadzają albo spowalniają prace komputera. Jak by były to statyczne jpg czy png to spoko ale jak mam ekonomicznych laptok z eko procesorem to po zablokowaniu reklam strona chodzi ok lub prawie ok a z reklamami nie da się jej używać. I nie... nie będę kupował lepszego kompa po to aby jakieś durne reklamy oglądać.

    2. Pozostałem 10% niechęci to to że reklama jest formą kłamstwa, manipulacji, propagandy, nachalnego nakłaniania do kupienia czegoś co nie jest potrzebne najcześciej do niczego. Zachłanne korporacje stosują swoją socjotechniki aby wytworzyć w ludziach kupienia ich produktu. Bo normalnie by tego nie kupili. Reklamy są subiektywne. Kłamią że ten produkt jest naj hiper. Jak by to była forma ogłoszenia i rzetelnych informacji o produkcie to ok ale w takiej formie jak teraz uważam każdą za oszustwo i manipulację. Jeśli dzięki mnie jakaś pazerna korporacja będzie miała mniej dochodów to bardzo dobrze. Wgl nie powinny istnieć takie twory.

    Ale jak by nie było problemów z zamulaniem kompa to mógłbym nie blokować i pomijać je swoim wzrokiem. Może chcą wymusić kupno nowego lapka aby nakręcić produkcję i sprzedaż. Figa z makiem :)

    Skomentuj

    1. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-08-12 00:43

      Pal licho jak tylko spowalniają. Naciąłem się raz na wyskakujące reklamy, które próbowały mi instalować syf na kompie (bez antywirusa ani rusz). Od tego momentu mam politykę zero tolerancji dla reklam. Przez to też odchodzę od stron wymuszających wyłączanie wszelkich wtyczek blokujących reklamy.

      Skomentuj

    2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:15

      Wreszcie ktoś kto gada mądrze, reklamy kierowane do półgłówków - to nie dla mnie. Ja mogę sobie zobaczyć ile coś kosztuje jaką ma specyfikację, a nie broszurę promocyjną czy grafikę 4GB - włączamy niskie ceny....nosz ku...

      Skomentuj

  11. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-08-11 18:13

    Bo jesteśmy mądrzy i nie chcemy gówna oglądać.

    Skomentuj

  12. Marucins
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-11 21:22

    Nie widzę w tym problemu.
    A wy widzicie?

    Skoro nie umie się zrobić porządnie strony z nie inwazyjnymi reklamami, których jest więcej niż treści to tak będzie.

    Skomentuj

  13. pX.Snake
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-08-12 00:07

    I po co te miliony wydane na kampanie reklamowe?
    Wszystkich to tylko wqr....jak przejście przez deptak i co dwa kroki pajace z ulotkami które i tak lądują w koszu.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:18

      Akurat te pajace z ulotkami, to często są ludzie szukający jakiegokolwiek zatrudnienia. Dobrą praktyką będzie wzięcie od takiego gościa i stu ulotek bo on ma forsę od tego ile tych ulotek rozniósł, a tam bardzo słabo płacą, a skoro tak możesz mu pomóc to wspomóż go biorąc całą masę ulotek, które potem możesz wyrzucić do kosza u siebie w domu, gdzie jeszcze - nie jesteś obserwowany. On zarobi, a Ty nic nie stracisz. Super biznes.

      Skomentuj

  14. skalak23
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-12 11:30


    Do firefoxa polecam darmowy dodatek Adguard

    Kto go raz zainstaluje będzie używał go stale
    https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/adguard-adblocker/?src=search

    Jest też wersja samodzielna płatna ale można też ją przetestować za darmo przez kilka dni.
    https://adguard.com/pl/welcome.html
    Są wersje na windows, mac, android, ios
    https://adguard.com/pl/license.html

    Skomentuj

  15. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-12 11:50

    Najlepsze są obliczenia ile to milinów dolarów mniej zarobiono na reklamach w Polsce. Moim zdaniem to zdanie równie dobrze mogłoby brzmieć
    "tylko w Polsce w wyniku blokowania reklam przez użytkowników firmy zaoszczędziły 409 milionów dolarów kosztów związanych z wyskakującym banerami które tylko śladowo zwiększają sprzedaż jednocześnie nastawiając sporą grupę potencjalnych klientów negatywnie do reklamowanego produktu"

    Prawda jest taka, że te obliczenia to tylko życzenia ludzi żyjących z reklam. Gdyby nagle zniknęły adblocki to dwukrotnie zwiększona liczba odsłon reklam nie sprawiłaby magicznie, że budżety firm na reklamę by się podwoiły. Najzwyczajniej w świecie spadła by stawka za unikalną odsłonę.

    Skomentuj

  16. gormar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-12 15:34

    Ja dopiero teraz zorientowałem się, że blokuje reklamy, chociaż nie używam żadnego specjalistycznego narzędzia. Ale zawsze mam aktywny NoScript do przeglądarki, gdyż nigdy nie wiadomo na co się trafi w sieci.

    Kiedyś reklamy były osadzone w stronach lub oddzielnymi ramkami. Teraz patrze to wszystko przez skrypty leci. Najciekawsze, że na stronie Benchmarka po odblokowania wykonywania JS widzę zaledwie jedną reklamę, ale włączonych skryptów było około 10-ciu. O co tu chodzi? OCTB?

    Skomentuj

  17. jonny2003
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-13 13:09