Systemy operacyjne

Problemy po aktualizacji Windows 10? System sam ją odinstaluje

przeczytasz w 1 min.

Dobra zmiana: jeżeli aktualizacja Windows 10 okaże się niekompatybilna z posiadaną wersją systemu lub sprzętem i w wyniku tego spowoduje problemy z uruchamianiem komputera, to zostanie automatycznie odinstalowana.

Nieuruchamiające się lub uruchamiające się wieki komputery po aktualizacji systemu Windows 10 – właściwie już się do tego przyzwyczailiśmy. Microsoft chce jednak, by takie scenariusze odeszły w niepamięć, a pozwolić na to ma nowe, ciekawe rozwiązanie.

Zasada brzmi następująco: jeśli ostatnia aktualizacja powoduje problemy z komputerem i nie da się ich inaczej wyeliminować, to Windows 10 automatycznie ją odinstaluje. Taką informację odnajdujemy na stronie pomocy Microsoftu. 

W sytuacji, gdy system będzie zmuszony do odinstalowania dopiero co zainstalowanych aktualizacji, na ekranie monitora pojawi się powiadomienie w stylu: „usunęliśmy niektóre ostatnio zainstalowane aktualizacje, aby przywrócić prawidłowe działanie urządzenia po nieudanym uruchomieniu”. 

Windows 10 cofnij

Microsoft zapowiada też, że Windows 10 nie dopuści do ponownej automatycznej instalacji aktualizacji, z którą były problemy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących doniesień zarządzone będzie 30-dniowe wstrzymanie (i w tym czasie specjaliści zbadają i spróbują rozwiązać problem).

Wszystko to brzmi bardzo dobrze, ale czas pokaże, czy rzeczywiście będzie to działać jak należy, czyli czy po pierwsze: system w porę zorientuje się, że coś jest nie tak i będzie jeszcze w stanie cofnąć ostatnie zmiany, a po drugie: że odinstalowanie problematycznych aktualizacji nie będzie powodować kolejnych problemów.

Wypada też dodać, że choć problemy związane z aktualizacjami Windows 10 bywają irytujące, to sam fakt ich występowania nie może dziwić. System jest obecny na 800 milionach maszyn o najrozmaitszych konfiguracjach i to naturalne, że w tym lub innym przypadku coś może pójść nie tak. 

Źródło: Microsoft Support, Engadget, ZDNet, How-To Geek

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    miedzianek
    2
    'System jest obecny na 800 milionach maszyn o najrozmaitszych konfiguracjach i to naturalne, że w tym lub innym przypadku coś może pójść nie tak. '

    To nie może być wymówką, przecież to norma, że jest olbrzymia ilość konfiguracji. Jakoś z Win7 nie było aż takich jaj, mimo, że też był na tych komputerach. Nie było samoczynnych formatów, awarii ssd/hdd, uwalania sprzętu...
    • avatar
      kropak
      2
      Będzie numer jak się odinstaluje zupełnie :D
      • avatar
        kola01
        2
        To MS będzie robił teraz jeszcze więcej nie przetestowanych, tzn. nie działających aktualizacji. Bo najwyżej się odinstalują. I finał będzie taki, że z nas - użytkowników zrobią testerów i będziemy później mieć komunikaty w stylu: "System zainstalował 20 aktualizacji ale usunął 19 bo nie działały poprawnie albo nie były dla Twojej wersji systemu".
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          "Microsoft zapowiada też, że Windows 10 nie dopuści do ponownej automatycznej instalacji aktualizacji, z którą były problemy" - ROTFL XD
          • avatar
            skalak23
            1
            Taki mechanizm powinien być zaimplementowany już dawno temu że jak jakaś aktualizacja powoduje problemy u dużej liczby użytkowników to MS wydaje kolejną która sprawdza czy dana aktualizacja jest zainstalowana i usuwa aktualizację powodującą problemy. Potem poprawiają to co spieprzyli i wypuszczają to co powinno niezawodnie działać od początku
            • avatar
              levusek1992
              1
              Wczoraj po aktualizacji do 10, już system normalnie wystartował i doinstalowywał sobie jakieś aktualizacje. Stwierdził błąd i cofnął wszystko do 7. W niezłym szoku byłem. Nawet login był wpisany już do logowania
              • avatar
                leon-san
                0
                @BrumBrumBrum
                > zapisane w licencji W10

                Ta licencja, jest ważna tylko i wyłącznie wtedy jeżeli kupowałeś ją elektronicznie i zgodziłeś się na nią przed dokonaniem płatności.

                Jeżeli kupowałeś sprzęt z preinstalowanym W10, albo instalarot na jakikolwiek fizycznym nośniku, to licencja nie obowiązuje. Bo musiałbyś ją dostać wcześniej i podpisać przed zakupem.
                • avatar
                  sabaru
                  0
                  Ciekawe kiedy wpadną na pomysł żeby dać całkowitą możliwość wyłączenia wszelkich aktualizacji.
                  • avatar
                    lkozierowski
                    0
                    zastanawiam się, kto sobie liczy, ile traci czasu, czyli pieniędzy przez nieudane aktualizacje aLBO ZNIKAJĄCE PLIKI I DRIVERY przez restarty bo niekompatybilne albo grafa się rozjechała ???
                    I niby myśli sobie, łe fajnie, bo mam windowsa za darmo.
                    • avatar
                      gormar
                      0
                      Samodzielnie pobrałem łatkę KB4482887, która dodaje Reptoline (rodzaj łatki dla Spectre) do jądra systemu i nie widzę problemów. Mimo, że gdzieś czytałem, że w niektórych konfiguracjach powoduje spowolnienie systemu. Jak widać trzeba mieć szczęście ;).