Procesory

Procesory AMD Ryzen 9000 coraz bliżej. Zdjęcie wywołało burzę w sieci

przeczytasz w 2 min.

AMD przygotowuje się do premiery nowych procesorów Ryzen, a w sieci pojawia się coraz więcej przecieków o nowym sprzęcie. Jak się okazuje, nie wszystkie informacje są wiarygodne i łatwo tutaj o wtopę.

Procesory AMD Ryzen z rdzeniami Zen 5 były zapowiadane już w 2022 r., ale ciągle czekamy na premierę jednostek. A podobno jest na co czekać! Mamy otrzymać wydajniejszy sprzęt, który trafi do nowoczesnych komputerów do gier.

Atmosferę wokół premiery podsycają nieoficjalne przecieki, które pojawiają się w branżowych mediach. Problem w tym, że niektóre informacje są fałszywe.

Zdjęcie procesora Ryzen 9000

Kojarzycie zdjęcie poniżej? Ujawniona fotografia rzekomo przedstawia wczesną wersję inżynieryjną procesora Ryzen 9000 (Granite Ridge) wyposażoną w 8 rdzeni/16 wątków na bazie architektury Zen 5. Doniesienia miał potwierdzać kod OPN 100-000001290-11, który już wcześniej pojawiał się w internetowych przeciekach. Zdjęcie było opisywane przez serwisy technologiczne.

AMD Ryzen 9000 - zdjęcie procesora

W rzeczywistości to podróbka. Szybko wyszło na jaw, że ujawnione zdjęcie zostało spreparowane - serwis Overclocking wskazuje, że autorem fotki jest użytkownik serwera discord o nazwie millosh_r.

Slajd z budowy procesorów Zen 5

Fałszywek jest więcej. Kilka dni temu kanał Moore's Law is Dead opublikował slajd, który miał przedstawiać silnik wykonawczy architektury Zen 5.

AMD Zen 5 - budowa

Materiały potwierdzały wsparcie dla zestawu instrukcji AVX512, co miało przekładać się na znaczny wzrost wydajności w aplikacjach wykorzystywanych do wspomagania sztucznej inteligencji.

Bionic_Squash twierdzi, że slajd nie pochodzi od producenta. W rzeczywistości został spreparowany przez kilku znajomych, którzy chcieli nakłonić autorów przecieków do udostępnienia fałszywych informacji. Moore's Law is Dead usunął grafikę, jednak podkreśla, że przedstawione dane potwierdzają jego informatorzy i są prawdziwe.

AMD przygotowuje podstawkę AM5+

Przy okazji warto wspomnieć o doniesieniach na temat nowej platformy AM5+, której źródłem miała być nowa wersja aplikacji MC Extractor – na liście zmian pojawiła się informacja o „dodaniu wsparcia dla automatycznego wykrywania rozmiaru danych w AMD AM5+”.

Niektóre serwisy podchwyciły newsa i zaczęły hucznie informować o planach wprowadzenia nowej platformy. Informacja o platformie AM5+ została dostrzeżona także przez nas, ale Damian poddał ją w wątpliwość.

MC Axtractor - informacja AM5+

Autor aplikacji MC Extractor wskazuje, że wpis został źle zinterpretowany - symbol „+” odnosi się po prostu do platformy AM5 z uwzględnieniem nowszych/przyszłych platform, a nie do konkretnej platformy AM5+.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    1
    "Zdjęcie wywołało burzę w sieci "
    Chyba w sieci neuronowej autora tego "clickbajtusa"