Internet

Nawet 15 lat więzienia za publikowanie i oglądanie terrorystycznych treści (w UK)

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-10-06

Terroryzm z roku na rok staje się coraz bardziej poważnym problemem i (według Amber Rudd) tylko zdecydowane kroki mogą być lekarstwem.

Internet jest chętnie i na różne sposoby wykorzystywany przez terrorystów. Dlatego też trzeba walczyć z nieodpowiednimi treściami w sieci na wszelkie możliwe sposoby, a kary powinny być możliwie wysokie. 

Tak uważa Amber Rudd, członkini brytyjskiej Partii Konserwatywnej, która zapowiedziała, że ma zamiar zwiększyć maksymalną karę za wielokrotne oglądanie oraz publikowanie w sieci materiałów związanych z terroryzmem – z obecnych 10 do 15 lat.

Przepisy mają być również rozszerzone. Obecnie karą zagrożone są tylko materiały pobierane i przechowywane na dyskach. Wkrótce dołączą do nich „streamingi”. Nie może być bowiem (według Rudd) legalne prowadzenie transmisji np. z przygotowywania bomby. 

Nie wolno także oglądać takich treści. Między innymi dlatego, że to, co jest oglądane masowo, często jest w taki lub inny sposób promowane w serwisach. Innym powodem może być motywowanie autorów do kontynuowania „dzieła”.

Oczywiście nie każdy, kto natknie się na terrorystyczne treści będzie od razu sądzony. Przypadkowe wejście na nieodpowiednią stronę każdemu może się zdarzyć. Zwolnieni z kary będą również dziennikarze, śledczy i naukowcy, którzy mają uzasadnione powody, by uzyskiwać dostęp do takich materiałów.

Jeszcze do niedawna za posiadanie materiałów terrorystycznych uznawano przedmioty oraz elementy i substancje chemiczne, które mogłyby być wykorzystane w ataku. Obecnie zalicza się do nich także instrukcje robienia bomb, eseje ideologiczne, kazania oraz materiały wideo mogące służyć do promowania terroru.

Amber Rudd zwróciła też uwagę na to, że najważniejsze jest to, by serwisy do wymiany treści (takie jak Facebook, Twitter czy YouTube) usuwały terrorystyczne materiały tak szybko jak to możliwe. Wprawdzie ich właściciele starają się to robić, ale polityk zachęca, by zwiększyć efektywność tych działań.

Źródło: BBC. Foto: misign/Pixabay (CC0)

marketplace

Komentarze

24
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jak można zakazać komukolwiek oglądania czegokolwiek? Przecież to już wybija poza skalę absurdu....
  Zaloguj się
 • avatar
  Zdarza mi się wchodzić na tę mroczniejszą stronę internetu. Widziałem sporo filmików autorstwa psycholi z ISIS itp. Nie jara mnie to ale twierdzę że należy znać wroga i do czego jest gotów.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Świetny krok" by zakończyć akty terroryzmu na zachodzie xD To może lepiej po prostu nie wpuszczać byle kolorowego do siebie z bliskiego wschodu i nie będzie potrzeb na takie głupie przepisy?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ok, zależy, co wezmą za 'treści terrorystyczne'. Bo jeśli to będą newsy o terrorystach/zamachach, artykuły na temat terroryzmu, prace naukowe...Powolna cenzura...
 • avatar
  To idzie jeszcze dalej! Pod to prawo mają podchodzić nie tylko materiały poświęcone terroryzmowi, ale również... 'far-right propaganda', tzn. prawicowa propaganda.

  W polskich warunkach oznaczałoby, że całe TVP zostałoby skazane na 15 lat więzienia.

  Polecam materiał YT v=bnIaLoSlFWg.
 • avatar
  Hmm... czyli oglądanie posiedzeń parlamentu będzie u brytoli karane więzieniem? ;>
  Zaloguj się
 • avatar
  I zapewne politycy mają decydować co jest treścią terrorystyczną, a co nie...
 • avatar
  A kto będzie określał co jest terroryzmem? Ano minister hehehe sprawiedliwości. A jaka będzie wykładnia?

  50 zabitych w strzelaninie = samotny wilk, nieterroryzm
  Butelka z benzyną w pudełku po butach, bez ofiar = terroryzm
 • avatar
  Już to widzę jak zaczną blokować treści "terrorystyczne",.
  Wspaniała Anglia, jak tam żyć?
 • avatar
  ludzie są jak sarny wypuszczone z klatki z zoo do lasu pełnego niebezpieczeństw.
 • avatar
  Świat Orwell'a coraz bliżej.
 • avatar
  Jedyną szansą dla Europy ale i dla całego świata jest powrót do wartości chrześcijańskich i napisanie całego światowego prawa od nowa tak aby było zgodne w 100% w tym co jest napisane w Biblii najświętszej ze wszystkich świętych ksiąg!!!
  Zaloguj się
  -8