Na topie

Raspberry Pi - już 12,5 mln sprzedanych płytek

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Płytki Rapsberry Pi sprzedają się dobrze i co szczególnie istotne: coraz lepiej. Wystarczyło 5 lat, by zyskać taką popularność.

 • Raspberry Pi - już 12,5 mln sprzedanych płytek
A A

Malutkie i niedrogie płytki Raspberry Pi pozwalają każdemu wynalazcy i elektronikowi zaprojektować i stworzyć własne, działające urządzenia i gadżety, między innymi do automatyki domowej. W ciągu pięciu lat obecności na rynku zdołały zyskać ogromną popularność i wyrobić sobie nie tylko rozpoznawalną, ale też cenioną markę. Sprzedaż również należy do niezłych.

Ponad 12,5 miliona płyt z rodziny Raspberry Pi znalazło już swoich właścicieli – taką informację przekazał oficjalny magazyn The MagPi. Wynik ten stawia płytki w ścisłej czołówce najlepiej sprzedających się komputerów ogólnego przeznaczenia (pokonany został nawet kultowy Commodore 64). Poniżej można zobaczyć, jakie wersje Raspberry Pi sprzedają się najlepiej:

Raspberry Pi wykres

Jak więc widać, najlepiej sprzedaje się najnowsza spośród pełnowymiarowych płytek Raspberry Pi, czyli 3B. To jasno pokazuje, że popularność rośnie, co zaś pozwala żywić nadzieję, że płytki nigdzie się nie wybierają i producent będzie przygotowywał ich kolejne wersje. Sukcesem można nazwać też 1-procentowy wynik Pi Zero W – w ciągu zaledwie 4 dni bardzo tania płytka z łącznością bezprzewodową znalazła 100 000 nabywców.

Źródło: The MagPi, The Verge

Odsłon: 5314 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. gormar
  Oceń komentarz:

  -19    

  Opublikowano: 2017-03-18 13:23

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Aby to jeszcze czemuś służyło a nie tylko powiększaniu góry elektrośmieci.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-03-18 19:43

   skończysz gimnazjum to wróc do tego komentarza i przeproś.

   Skomentuj

  2. Filippo386
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-03-18 20:23

   Akurat o zastosowania RPi nie musisz się martwić...jest ich nieskończenie wiele.

   Skomentuj

   1. behemot
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-19 10:57

    Zastosowań jest mnóstwo, płytka jest fajna, ale o ile w Polsce RPi ma taką cenę, że kupujesz ją w konkretnym celu (najczęściej z myślą o Kodi) albo po to, żeby się nią dłużej pobawić, tak jak posłuchasz różnych vlogerów/podcasterów z USA/UK gadających o RPi ciągle przewija się następujący motyw:
    „10/30/35$? To tak śmieszna kwota, że możesz sobie kupić kilka płytek w ciemno i rzucić w kąt, może się kiedyś do czegoś przydadzą”. Do tego RPi jest zwyczajnie modne, więc wypada je mieć w szufladzie.
    Część problemu z dostępnościa RPi zero to właśnie pokłosie kupowania przez niektórych po kilka sztuk pomimo braku pomysłu na zagospodarowanie tego urządzenia. Ale kupują, bo tanie i kiedyś się przyda, a że zanim się przyda wyjdzie kolejna, mocniejsza wersja którą też kupią, to w ten sposób generujesz elektrośmieci.
    Spokojnie ze 20% z tych 12,5 mln leży i kurzy się nieużywana. 20% to oczywiście liczba wyssana z palca, ale nie zdziwiłbym się gdyby odsetek był nawet większy.

    Od razu zaznaczam, że uważam RPi za świetny produkt i bardzo przydatną fundację, sam posiadam i używam zamiennie jako firewall/modem i kodi-box, w zależności jaka karta jest akurat w czytniku. Nie da się jednak zaprzeczyć, że maja swój wkład w globalna produkcję elektrośmieci, nawet, jeśli w ogólnej skali jest to ślad pomijalnie mały.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-03-19 12:40

     to ze kilku leszczy w ten sposób mowi to nie oznacza ze mają racje.

     Skomentuj

     1. behemot
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-03-19 20:59

      Sprzęt jest tak tani, że rozdawany jest jako gadżet, a tych „leszczy” jest wbrew pozorm całkiem sporo.
      Gdyby u nas RPi3 kosztowało 25 zł, sporo osób miałoby po kilka sztuk od tak, bo tanie a może się przydać. Przecież o to chodzi w tym projekcie, żeby komputerek był ultra tani i Brytyjczyk się nie martwił gdy go popsuje oraz żeby każdy chętny miał do niego dostęp, pomimo, że jakiś odsetek ludzi chwilę się nim pobawi i rzuci w kąt.

      Skomentuj

 2. carbo888
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-03-18 13:25

  szkoda, że rpi zero jest trudno dostępne

  Skomentuj

 3. fifek19
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-03-18 13:25

  Fajny sprzęt. Sam zrobiłem na nim pracę inżynierską - Dom Inteligentny w autorskim wydaniu, następnie system monitorowania serwerowni w dwóch firmach.

  Dla początkujących też super sprzęt do nauki, tak linuxa jak i sprzętu typu czujniki, diody, przekaźniki i cała reszta elektronicznych zabawek. W internecie jest mnóstwo projektów, przykładowych programów i poradników. W parze idzie przyjazny język programowania jakim jest python. W łatwy sposób (dzięki bibliotekom) można komunikować się z czujnikami, sterować podłączonymi urządzeniami.

  Skomentuj

 4. kola01
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-03-19 19:03

  Raspberry Pi 3B nadaje się też jako drugi kompletny komputer, np. do sypialni, drugiego pokoju itp. Nie jest oczywiście demonem prędkości ale jest tak mały, że można go wszędzie ukryć - np przykleić na rzep z tyłu telewizora lub nieużywanego już monitora (ma wielkość karty kredytowej !) i kosztuje z obudową poniżej 200 zł (do kompletu wystarczy mocniejszy zasilacz od tabletu/komórki). Szybka i prosta wymiana systemu polegająca po prostu na przełożeniu karty micro SD jest bardzo wygodna (wystarczy już 8GB). Np. wkładasz jedną kartę - wstaje Linux z internetem, wkładasz inną - wstaje centrum multimedialne z KODI, wkładasz trzecią - wstaje Android, wkładasz czwartą - wstaje konsola do gier retro itp. A systemy uruchamiają się zazwyczaj w kilka-kilkanaście sekund.

  Jako centrum multimedialne (system LebreElec z KODI) nadaje się wyśmienicie - pracuje naprawdę bardzo szybko, bez najmniejszej zadyszki. Działa wszystko (bez rozdzielczości 4K) i w pełni stabilnie. Obsługiwać go można wygodnie pilotem od telewizora (przez HDMI CEC).
  Polecam - super zabawka, komputer czy narzędzie do pracy.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!