Na topie

Roboty - ile miejsc pracy zabiorą, a ile pomogą utworzyć?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Sztuczna inteligencja i roboty są często w stanie szybciej i taniej wykonywać obowiązki, jakie dziś spoczywają na ludzkich pracownikach. Jak wiele osób pozbawią one pracy, a jak wielu ją zapewnią?

  • Roboty - ile miejsc pracy zabiorą, a ile pomogą utworzyć?
A A

Coraz częściej da się słyszeć głosy, że roboty zabiorą nam pracę. Cytujący raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) serwis BBC przyznał, że to prawda – maszyny sprawią, że do 2022 roku na świecie zniknie około 75 mln miejsc pracy zajmowanych obecnie przez ludzi. Ale…

Choć nie brzmi to zbyt pozytywnie, ze wspomnianego raportu wynika, że równocześnie robotyzacja pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy i to niemal dwa razy więcej niż zabierze. Konkretnie mówi się o ponad 130 milionach nowych etatów.

Roboty (i sztuczna inteligencja) zabiorą pracę przede wszystkim pracownikom pocztowym, kasjerom i osobom zatrudnionym w fabrykach, a zatem ludziom wykonującym powtarzalne czynności. Zwiększoną szansę na zatrudnienie mają mieć natomiast nauczyciele, programiści i inni specjaliści IT oraz lekarze.

Robot praca

Według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego sztuczna inteligencja i roboty sprawią też, że praca ludzka będzie lżejsza i bardziej efektywna. Nie tylko bowiem będą zastępować pracowników, ale w wielu przypadkach zaoferują im wsparcie (tym samym ich odciążając). 

Pomimo że wnioski z raportu pozwalają patrzeć w przyszłość raczej optymistycznie, zniknięcia miejsc pracy liczone w dziesiątkach milionów to coś, na co należy przygotować społeczeństwo. Dlatego właśnie WEF wzywa równocześnie rządy do opracowywania programów wsparcia dla osób przekwalifikowujących się.

Źródło: BBC, WEF. Foto/ilustracja: Pixabay (CC0) – jarmoluk (1), mohamed_hassan (2)

Odsłon: 2878 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. Warmonger
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-09-18 12:25

    Dziś wyczytałem w GW, że Chiny nie tylko doganiają Polskę pod względem płac, ale też mają dramatyczną przewagę w robotyzacji. Nie chodzi tylko o kupienie i postawienie robota, ale też o model biznesowy z punktu widzenia przedsiębiorcy i umiejętność obsługi z punktu widzenia pracownika.

    Skomentuj

    1. albi37
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-09-18 14:11

      Dziś wyczytałem w GW...

      Skomentuj

    2. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-09-18 16:53

      Porównywanie Polski z Chinami... no to chyba tylko w GW ;)

      Skomentuj

  2. .Alx.
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-09-18 12:31

    Ten "raport" to totalna bzdura !

    Gdyby każdy miał zrobić dla siebie robota, to może faktycznie...

    ...ale roboty są i będą dziełem korporacji, gdzie tysiące specjalistów będą konstruować modele, które wyprodukują w milionach sztuk inne roboty w prawie bezludnych fabrykach.

    Ludzie będą skazani państwowy social i najistotniejsze, nie będą potrzebni...

    Skomentuj

    1. derunim
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-22 18:05

      Dokładnie.
      Ilu potrzeba ludzi do produkcji robotów, konstruowania czy serwisu?
      Zdecydowanie mniej, niż będzie tych robotów. A każdy z tych robotów eliminuje gdzieś co najmniej jednego pracownika.

      Skomentuj Historia edycji

  3. Wiedzmin69
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2018-09-18 14:02

    Czyli moja praca jest bezpieczna kolejne 1000 lat xD

    A tak na serio, oby te roboty nie wyszly bokiem, komputery kwantowe juz potrafia namierzac i przejmowac auta samosterujace. Skynet nadchodzi tylko glupi sie nie boi!

    Skomentuj

    1. albi37
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-09-18 14:12

      Nie sądzę, że komputery kwantowe to potrafią - pokaż jakiś program co to umożliwia, a później plotkuj...

      Skomentuj

      1. Gregorio
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-09-18 17:43

        Nie sadze, ze komputery kwantowe istnieja.

        Skomentuj

        1. sebmania
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-09-19 10:00

          https://quantumexperience.ng.bluemix.net/qx/experience

          IBM udostępnił chyba 4 qbity do zabawy

          Skomentuj

        2. sebmania
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-09-19 10:00

          https://quantumexperience.ng.bluemix.net/qx/experience

          IBM udostępnił chyba 4 qbity do zabawy

          Skomentuj

  4. Kwarkon
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-09-18 14:07

    @.Alx.
    za czasów przemysłowej rewolucji mówili to samo :) zwykły strach przed zmianami

    .Alx. masz nieco naiwne wyobrażenie na to co to są roboty, jak działa automatyzacja oraz tym bardziej jak działa rynek pracy i usług.

    Skomentuj Historia edycji

    1. .Alx.
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-09-18 20:26

      Naprawdę chcesz postawić znak równości między rewolucją przemysłową, której podstawą był wykwalifikowany pracownik obsługujący maszyny, a rewolucją, która dokonuje się teraz, gdzie maszyny wymagające obsługi człowieka, zastępuje się robotami ?!

      I to niby ja mam "nieco naiwne wyobrażenie"...

      Skomentuj

      1. patol1984
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-09-29 11:55

        Tam gdzie stawiają robota to przeważnie praca taśmowa, bez potrzeby myślenia, ludzie, którzy pracują przy takiej pracy przeważnie się uwsteczniają, są nieszcześliwi, zgorzkniali do tego na starość powoduje to wiele kontuzji i schorzeń. Na ich szczęście roboty ich zastąpią i dadzą im motywacje do zajęcia się czymś bardziej dla ludzi. Taśma jest dla robotów. Ludziom wyjdzie to na dobre.

        Skomentuj Historia edycji

    2. derunim
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-22 18:07

      Uważasz, że tak będzie, bo "podobnie" było w przeszłości?
      Na jakiej podstawie??????????????????????????

      Skomentuj

  5. albi37
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-18 14:16

    Od prawie 200 lat marksistwo powtarza, że automaty zabiorą ludziom pracę, a to nie była nowa koncepcja...

    Takie raporty tworzom nieudacznicy co nic w życiu nie potrafią (nic pożytecznego, bo gdyby potrafili to by się tym zajęli) tylko piszą debilne raporty, prognozy, żeby wymyślić problem, żeby móc potem go rozwiązywać.

    Tyle w temacie, bo nie ma co strzępić ryja na idiotyzmy.

    Skomentuj

    1. Kwarkon
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-09-18 15:41

      jeśli wierzyć benchmarkowi to ten raport akurat zwraca uwagę na to że część pracowników powtarzalnych prac będzie musiało się przekwalifikować przez automatyzację a nie że niby w ogóle stanowisk będzie mniej ( przytoczone liczby sugerują ze ostatecznie będzie o 1/3 więcej miejsc pracy)

      Skomentuj

      1. albi37
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-09-18 16:03

        Oczywiście, że będzie - jak piramidy budowano rękoma to masa osób pracowała w budowlance w Egipcie - dziś technologia budowania się rozwinęła i mimo wszystko w budowlance i branżach pośrednich (wytwarzanie komponentów oraz narzędzi) z pewnością pracuje więcej osób - bo buduje się więcej.

        Rumiem, że artykół traktuje o tym, że mimo wszystko zapotrzebowania na pracę będzie więcej - tylko inną, lżejszą, wymagającą myślenia, a nie siły (z tym myśleniem też bym nie przesadzał, że wszyscy będą musieli być inżynierami czy uczonymi), ale fakt kwalifikacje potrzebne są coraz większe, choć nie zdziwiłbym się, jakby ludzie 200 lat temu sobie nie wyobrażali, że każdy będzie umiał czytać.

        Problem z tymi artykułami jest taki, że wchodzą one w polemikę z idiotami - a z idiotami się nie dyskutuje...

        Skomentuj

        1. Kwarkon
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-09-18 23:56

          robot to tylko wyspecjalizowana maszyna którą się projektuje do wykonania konkretnych czynności

          roboty nie eliminują udziału człowieka, tylko przenoszą go z bezpośredniej produkcji na projektowanie, utrzymywanie i modernizowanie linii produkcyjnej

          Zarówno wtedy jak i teraz efektem jest że mniejsza ilość ludzi jest w stanie zapewnić wykonanie większej ilości pracy,
          dokładnie to samo co za czasów rewolucji przemysłowej

          no i masz ten sam strach ludzi pracujących fizycznie przed utratą pracy i koniecznością przekwalifikowania...

          Skomentuj

      2. Lister
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-09-18 23:33

        A zwróciłeś uwagę na co mają się przekwalifikować sprzątaczki, tokarze, monterzy okien, itp? Na informatyków i lekarzy? Serio? Ktoś piszący ten raport chyba dał sobie kopa dopalaczem :>

        A poza tym, czy nie o to ostatecznie chodzi, by ludzie w końcu przestali pracować i by robili tylko to, na co mają ochotę? Jeśli ktoś nie odpali atomówek to właśnie do tego powinna dążyć ludzkość, czego ja raczej nie doczekam, ale obecne maluchy w kołyskach, kto wie...
        A póki co, etap pośredni - stopniowa robotyzacja najprostszych prac, która w pewnym momencie doprowadzi do wymyślenia nowej ekonomi, wymuszonej licznymi ulicznymi burdami, i dopiero potem powiększanie pola przejmowania prac przez automaty i uwalniania ludzi od tego przymusu ekonomicznego...

        Skomentuj

        1. albi37
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-09-19 09:49

          Kolejne bezpodstawne, głupie wizje, które szaleńcy snują od kilkuset lat.

          Kim mają być sprzątaczki? Pewnie sprzątaczkami, jakoś nie widać, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat rola sprzątaczek się zmniejszyła (wręcz przeciwnie, dziś dbamy o czystość tam gdzie nasi dziadkowie by nie pomyśleli), tyle, że dziś sprzątaczki mają lepszy sprzęt, ich praca jest lżejsza i bardziej efektywna.

          Czy widziałeś zakład gdzie są obrabiarki CNC? W małych zwykle jest jeden inżynier, projektant, a reszta to pomocnicy - obrabiarka robi praktycznie wszystko za człowieka, ale ktoś musi to obsługiwać.

          Z montażstami, stolażami, kowalami nie ma żadnego problemu, bo im jesteśmy bogatsi tym więcej chcemy ręcznej roboty.

          Podobnie usługi - kto 20 lat temu jeździł na all inclusive lub chociaż do SPA - dziś stać sprzątaczkę, żeby pojechać na wakacje, czy wypad do SPA.

          Skomentuj

  6. kkastr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-18 20:51

    Ilość miejsc pracy - chyba najmniej istotny parametr w tym całym zagadnieniu. Przecież gdyby wszystkie żony przestały pracować, a wszyscy mężowie zaczęli zarabiać 2x więcej to ilość miejsc pracy by spadła o połowę, ale zamożność by się nie zmieniła. Tzn. trochę by wzrosła, bo żony by mogły się zająć czymś innym niż dziś i społeczeństwo jako całość miałoby więcej wolnego:) Tak czy siak analiza samej tylko liczby miejsc pracy, w oderwaniu od całej struktury społecznej, jest kompletnie bez znaczenia.

    Skomentuj

    1. Sora_
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-09-18 22:17

      Wybacz ale nie masz racji.

      Mowimy tutaj o dosyc naglej zmienia (dekada moze dwie) gdzie bedzie spora grupa ludzi ktora nie da rady sie przekwalifikowac (no nie czarujmy sie nie kazdy moze byc DOBRYM programista) i bedzie miala problem ze znalezieniem sie w nowej rzeczywistosci.
      Tacy ludzie beda potrzebowali pomocy socjalnej i tutaj jest wlasnie problem. W pierwszym etapie automatyzacji, ilosc miejsc pracy bedzie malec, ilosc ludzi wymagajacych pomocy socjalnej bedzie rosla. To bedzie kilka lat w zaleznosci od tego jak rzady sobie z tym poradza (a wszyscy wiemy ze nasi rzadzacy so specjalistami najwyzszej klasy...). Przekwalifikowanie sie z operatora maszyny na inzyniera to jest kilka lat (2-3 minimum) i to sa koszty, ktos te koszty musi poniesc...
      Jak narazie nie widze zeby korporacje byly chetne placic podatek 'od robotow'. Wrecz przeciwnie, 'mysla' ze utrzymaja swoje obecne ceny a znaczaco obniza koszty.

      W ciagu powiedzmy 20-30 lat to sie wyrowna i powstana te magiczne nowe miejsca pracy, ale niestety bedzie to kosztem pokolenia ktore nie 'dalo rady' sie przystosowac.

      Skomentuj

  7. Kwarkon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-18 23:54

    [usuniete] - znowu sie zle wiadomosc wkleila