Na topie

Seagate Multi Actuator Technology - nadchodzi rewolucja w wydajności dysków HDD

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD HDD Tematyka: Na Topie Producenci: Seagate

Nowe rozwiązanie pozwoli znacznie zwiększyć wydajność dysków twardych. Początkowo będzie ono jednak stosowane w dyskach dla centrów danych.

 • Seagate Multi Actuator Technology - nadchodzi rewolucja w wydajności dysków HDD
A A

Centra danych nadal korzystają z tradycyjnych dysków twardych, ale ich osiągi powoli okazują się niewystarczające – szczególnie teraz, gdy producenci wprowadzają technologie zwiększające upakowanie danych, ale też zmniejszające osiągi nośników. Firma Seagate postanowiła temu zaradzić i opracowała technologię Multi Actuator, która pozwoli podwoić wydajność i tym samym poprawić atrakcyjność dysków HDD.

Budowa obecnych dysków twardych nie jest zbyt skomplikowana. Głównym elementem są talerze magnetyczne – nad i pod nimi znajdują się ramiona z głowicą do zapisywania lub odczytywania danych. Co prawda każdy talerz dysponuje swoimi ramionami i głowicami, ale wszystkie z nich i tak są poruszane za pomocą jednego serwomechanizmu. Niestety, w takim przypadku w danym momencie może działać tylko jedna para głowic, co niekorzystnie wpływa na czas dostępu do danych.

Seagate postanowił wprowadzić tutaj małą rewolucję, bo zastosował niezależne siłowniki (Multi Actuator Technology). Obecna wersja technologii zakłada, że połowa ramion jest obsługiwana przez jeden, a druga połowa przez drugi serwomechanizm – mamy zatem do czynienie z niezależną pracą dwóch zespołów, co podobno pozwala podwoić wydajność nośników.

Na tym plany producenta się nie kończą, bo w przyszłości planowane jest dalsze zwiększanie liczby serwomechanizmów. Idealną sytuacją byłoby zastosowanie osobnego zespołu dla każdej głowicy - wydajność takich dysków wzrastałaby liniowo wraz ze zwiększaniem liczby talerzy, co zapowiada niezłe perspektywy dla rynku „twardzieli”. Z drugiej strony będziemy mieli do czynienia z dużo bardziej skomplikowaną budową HDD.

Kiedy zadebiutują pierwsze dyski oparte Multi Actuator Technology? Niestety, póki co producent nie ujawnił tutaj żadnych konkretnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że początkowo będzie ona stosowana w konstrukcjach dla centrów danych - w połączeniu z HAMR (Heat-assisted Magnetic Recording) pozwoli utrzymać wysoką wydajność i dużą pojemność dysków.

Źródło: Seagate, ComputerBase

Odsłon: 5365 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. PIRAT_PL
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-12-19 23:57

  Rozwiązanie brzmi obiecująco zobaczymy jak pod względem architektury i rzeczywistej wydajności to wyjdzie.
  Co do ankietowej odpowiedzi HDD do lamusa no nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie bo SSD nie służy jako magazyn danych tylko dysk do danych szybkiego dostępu a zazwyczaj programów, systemu itd.
  Jeśli zaczęlibyśmy składować i przerzucać dane z/na SSD dość szybko dotarlibyśmy do wartości granicznej wytrzymałości dysku określanej przez producenta (może być tak że dysk podziała dużo dłużej) ale SSD nie jest dyskiem do magazynowania danych a przynajmniej teraz nie jest do tego stosowany.
  Poza tym przy warunkach domowych 7200 obrotów daje dobre parametry zapisu/odczytu przy sprawnym dysku.
  Jedynie duże ilości danych przesyłamy dłużej więc tutaj podwojenie tych parametrów byłoby wystarczające na warunki domowe a profesjonalnych/serwerowych oszczędziło by sporo czasu przy backupach zwłaszcza. Więc pomysł jak najbardziej dobry, zobaczymy jak z wykonaniem...

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-20 15:55

   Od zawsze sie zastanawialem dlaczego jest tylko jeden serwomechanizm skoro jest sporo miejsca nawet na osobne dodatkowe ramie z glowicami.
   Apropo HAMR to jeszcze dobrze sie nie zadomowilo a juz bedzie wyparte przez lepsze rozwiazanie MAMR :) bazujace na ultradzwiekach a nie na cieple.

   Skomentuj

 2. rahl_r
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-12-20 00:32

  Szkoda, że nie opatentowałem tej idei 20 lat temu. Na pytanie w tej sprawie w czasie prezentacji GMR ówczesny przedstawiciel od Fujitsu powiedział, że to zbyt skomplikuje budowę dysku, byli tam obecni ludzie od Seagate.

  Skomentuj

  1. KENJI512
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-12-20 11:31

   "Obecna wersja technologii zakłada, że połowa ramion jest obsługiwana przez jeden, a druga połowa przez drugi serwomechanizm – mamy zatem do czynienie z niezależną pracą dwóch zespołów, co podobno pozwala podwoić wydajność nośników.

   Na tym plany producenta się nie kończą, bo w przyszłości planowane jest dalsze zwiększanie liczby serwomechanizmów. "

   Ten drugi akapit: A teraz co 2-3 lata będą dawać +1 serwomechanizm i wow wow nowość rewolucja, kupcie nowy dysk, zamiast stworzyć już jeden dobry konkretny :) Pewnie piona z Intelem na przywitanie :)

   Skomentuj

  1. benzene
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-12-20 07:26

   Kilka lat temu na jakimś forum zadałem pytanie dlaczego nie robi się HDD z dwoma ramionami (dyski musiałby być większe niestety) to mnie zalała taka fala hejtu, że już nigdy do tego tematu nie wróciłem. Argumentem było właśnie ładowanie nadmiernej ilości zawodnej(?) mechaniki. No proszę Ty masz ten sam argument czyli albo masz wiedzę lepszą od inżynierów Seagate albo to tylko wishful thinking.

   Skomentuj

   1. Felek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-21 11:25

    Pójdę dalej i zaproponuję 4 mechanizmy z głowicami na jedną powierzchnię talerza :) W razie gdy padnie jeden, pozostałe 3 wciąż będą odczytywać dane.

    Skomentuj Historia edycji

 3. Betonowy Druid
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-12-20 07:49

  Pierwsi nie będą:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Conner_Peripherals_%22Chinook%22_dual-actuator_drive.jpg

  Kolejna sprawa że zwiększy to głównie IOPS, liczba głowic zostaje taka sama. Dla zwykłego użytkownika więcej przyniesie SAS, albo prosty stripe na zwykłych HDD.
  SSD jeszcze długo nie zastąpią mechaników jako magazyny, zwłaszcza jak gry powoli zaczynają iść pod 100GB.

  Skomentuj

  1. KENJI512
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-20 11:34

   No właśnie tylko hałas... jak wszystko zostawią ciche to ok, jak nie to tylko serwerownie i NASy, dla użytkownika domowego większy sens ma SSD + wolny HDD na magazyn.

   Skomentuj

   1. sambaverde
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-20 13:16

    25 tysięcy obrotów na minutę?
    Nie ma szans, żeby było ciche - słyszałeś Seagate Cheetah? A to "tylko" 15 tysięcy obrotów :D

    Skomentuj

 4. burak230
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-12-20 11:45

  Walić HDD ^^ ludzie kiedyś siedzieli na fdd i było gites ^^ .

  Skomentuj

 5. sambaverde
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-12-20 13:14

  Nie ma to jak zamknąć macierz RAID 0 w jednej obudowie :D
  Może być nawet całkiem szybkie - pytanie tylko o niezawodność. Seagate to nie jest szczyt precyzji i jakości wykonania ;)

  Skomentuj

 6. kokosnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-12-20 13:29

  nic nowego, wiadomo było o tym od dawna, tylko nikomu się nie chciało implementować 2 i więcej niezależnych mechanizmów pozycjonujących głowice.

  Potencjał ma to dość spory, bo obecnie gęste 8 talerzowe dyski wyciągają pod 250MB/s, a będzie to rosnąć liniowo.

  Następną rewolucją jeśli o szybkość HDD chodzi może być dodanie większej ilości głowic, choć wątpię, aby ktoś się na to zdecydował.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!