Ciekawostki

Shell chce wyposażyć Europę w szybkie ładowarki EV

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-11-28

Shell zapowiedział utworzenie europejskiej sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Polska jest uwzględniona.

W dziesięciu europejskich krajach Shell postawi swoje stacje ładowania samochodów elektrycznych (EV). Do 2019 roku sieć ma liczyć 80 punktów, w których akumulatory będą „napełniane” w bardzo krótkim czasie – tak, by komfort był niewiele niższy niż w przypadku korzystania z typowej stacji.

Te kraje to Belgia, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Austria, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia i – co szczególnie cieszy – Polska. W nich przywracanie energii samochodom na stacjach Shell będzie (w części przypadków) trwało zaledwie 5-8 minut. 

Tym samym koncern chce rozwiązać dwa spośród największych problemów uniemożliwiających popularyzację samochodów elektrycznych na Starym Kontynencie. Pierwszym z nich jest zbyt mała liczba stacji, drugim – zbyt długi czas ładowania.

Aby zrealizować swój projekt Shell połączył siły z Ionity, czyli joint venture, do którego należą BMW, Mercedes, Ford i Volkswagen. Ci producenci również zamierzają zadbać o to, by nie brakowało stacji ładowania w naszej części świata (a przede wszystkim za naszą zachodnią granicą). 

Źródło: Reuters, Autoblog

marketplace

Komentarze

6
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawa inicjatywa, tylko rzeczywiście ile trafi do polski? 5, 10? Jakby te 80 punktów było w samej Polsce to byłoby super.
 • avatar
  Ciekawe czy prąd do ładowania furek będą też mieli chrzczony :D jak paliwo :)
 • avatar
  Nawet jak te 80 punktów byłoby tylko w polsce - to będzie coś w tym stylu:

  Warszawa/Kraków/Łódź/Wrocław/Poznań - dostaną po 10 stacji

  a cała reszta polski po jednej/dwie na miasto o wielkosci rzedu (od 200k do 500k mieszkanoców).
  Zaloguj się