Na topie

Sonda Rosetta pokazuje po raz pierwszy tak dokładne zdjęcia komety

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Nauka

Kategoria: Foto Ciekawostki Nauka Tematyka: astronomia ESA Na Topie NASA

Po 10 latach podróży, sonda ESA dotarła do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zostanie tam co najmniej rok i zbada całą kometę.

Rosetta obrazek

AA

Ostatnie dni w historii astronomii na pewno zostaną zapamiętane jako moment, gdy po raz pierwszy doszło do bardzo bliskiego spotkania komety z sondą badawczą. Szczęśliwym wybrańcem okazała się krótkookresowa kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko, której okres orbitalny wynosi 6,45 roku. Sonda Rosetta wśród 21 instrumentów naukowych, w tym 10 na lądowniku, dysponuje także powstałym w Centrum Badań Kosmicznych narzędziem MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science), które pomoże zbadać własności powierzchni i wnętrza komety.

Komety to bardzo ciekawe obiekty. W dawnych czasach budziły grozę, potem gdy już myśleliśmy, że wszystko o nich wiemy pojawiły się wątpliwości. Te ciała niebieskie uznawane są za źródło wody na Ziemi, choć także ta kwestia w świetle ostatnich badań sugerujących istnienie podziemnych rezerwuarów wody nie tylko na odległych księżycach planet gigantów, ale także i na naszej planecie, także wymaga ponownego przemyślenia. Zostawmy jednak te kwestię na później, a przyjrzyjmy się jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym, w historii zdjęciom jądra komety. Wykonała je Rosetta, którą ESA wystrzeliła w lutym 2004 roku. Dotarcie do komety i zajęcie odpowiedniej pozycji, która umożliwi pozostawanie przez rok z towarzystwie komety i zrzucenie próbnika na powierzchnię, zajęło zatem aż 10 lat. To nie pierwsza sonda ESA, która spotkała się z kometą. To miano przysługuje Giotto, który w 1986 minął kometę Halleya w odległości 596 kilometrów. Jednak pierwsza sonda, która podleciała tak blisko (prędkość względna w stosunku do komety zmniejszona została w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z 775 m/s do 1m/s) i pierwsza, która pozostanie w sąsiedztwie komety na dłużej. Co najmniej do sierpnia 2015 roku, kiedy to kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko znajdzie się najbliżej Słońca. Choć i tak będzie to nadal daleko - gdzieś pomiędzy orbitami Ziemi i Marsa.

67P/Czuriumow-Gierasimienko
Wymiary komety to mniej więcej 4 x 3,5 kilometra

67P/Czuriumow-Gierasimienko
Kometa widziana z innej perspektywy

Na zdjęciach wykonanych 3 sierpnia z odległości 285 kilometrów wąskokątną kamerą CCD instrumentu OSIRIS (o rozdzielczości 2048 x 2048 pikseli) pokazuje obiekt o kształcie kości. Oryginalny choć już wcześniej spotykany przez astronomów, na przykład podczas rozszerzonej misji NASA Deep Impact (EPOXI) podczas badań komety Hartley 2. Rozdzielczość zdjęć wynosi 5,3 metra na piksel. A to nie koniec, sonda podleci na około 50 kilometrów od powierzchni, a w końcu (w listopadzie) opuści lądownik Philae na jej powierzchnię. Ten także wykona zdjęcia (za pomocą kamery CCD o rozdzielczości 1024 x 1024 piksele), w trakcie opadania jak i podczas pobytu na powierzchni. Wcześniej jednak Rosetta wykona dokładne obserwacje by wybrać jak najlepsze miejsce lądowania. Kontrola misji liczy, że w przyszłości uda się nawet wprowadzić sondę na jeszcze ciaśniejszą kołową orbitę wokół komety. Wspomniane 50 km zredukowane zostanie do 30 i mniej kilometrów od powierzchni. Tymczasem Rosetta kontynuuje sesję foto komety. Kolejne zdjęcia wykonano z odległości już tylko 130 kilometrów z rozdzielczością 2,4 metra na piksel oraz 120 kilometrów z rozdzielczością 2,2 metra na piksel.

Kometa widziana ze 130 km
Temperatura powierzchni komety wynosi około -70 stopni C, co wskazuje, że jest ona pokryta w dużym stopniu przez pył.

Kometa widziana ze 120 km

O tym jak  będzie przebiegała część fotograficzna misji, zdecyduje sprawność sprzętu, w tym zainstalowanej migawki. Planowane jej obciążenie to co najmniej 50 tysięcy cykli. Pozwoli ona wykonywać zdjęcia w tempie maksymalnie 1 kl/s. Czasy naświetlania mogą być zmieniane od 1/100 sekundy do 100 sekund.

To co nas także cieszy, to nie tylko fotografie, ale też fakt, że mimo tak długiego okresu przebywania w przestrzeni kosmicznej nie wydarzyło się nic co znacząco zaszkodziłoby misji. Instrumenty działają bez zarzutów. To zasługa między innymi tej oto grupy ludzi. A przed nimi jeszcze długa praca. Kometa będzie coraz aktywniejsza, warto zatem zadbać by te 1,3 miliarda euro - koszt całej misji - się nie zmarnowało.

Rosetta centrum kontroli nawigatorzy

A już za niespełna rok Układ Słoneczny ujawni nam kolejny ze swych sekretów. W połowie lipca (14.07.2015) w pobliżu Plutona i jego księżyców przeleci sonda New Horizons. Po prawie 10 latach od startu. To spotkanie, choć dużo krótsze niż Rosetty z kometą, będzie nie mniej ekscytujące. Zobaczymy bowiem po raz pierwszy dokładnie powierzchnię obiektu (kiedyś uznawanego za planetę), którą obecnie widzimy w najlepszych instrumentach jedynie jako mocno spikselizowany obraz.

Źródło: ESA

Odsłon: 10633 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
 1. Bruce
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2014-08-07 01:26

  Druga fota "Kometa widziana z innej perspektywy" znajdz twarz kosmity :)

  Skomentuj

  1. evo78
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2014-08-07 02:48

   jest tez poland-ball

   Skomentuj

  2. Wasek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2014-08-07 06:08

   Czwarte zdjęcie wygląda jak dwa monstra podczas pocałunku.

   Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-08-07 04:22

  No wreszcie piszecie o bliższych nam sprawach, a nie jakichś hamburgerach...

  Skomentuj

 3. barwniak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-08-07 07:05

  Ciekawe dlaczego temperatura komety wynosi -70 stopni C. Przecież nie ma atmosfery, pierwotnego ciepła wewnętrznego. Chyba, że zasuwa szybko po elipsie ciężkiego ciała i jego pole grawitacyjne cyklicznie ją deformuje.

  Osobiście to czekam na misję na księżyc Europa. Aby dać dowód eksplicite wszystkim szamanom.
  Choć wygląda na to, że szybciej na ziemi uda się zbudować jednokomórkowca w labie (są już spore postępy).

  Skomentuj

  1. kult5
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2014-08-07 08:12

   Gdyż ponieważ powierzchnia komety jest wściekle atakowana fotonami z gwiazdy zwanej Słońcem.

   Skomentuj

   1. barwniak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-08-07 08:30

    Temperaturę na powierzchni ciał w odległości od Słońca powyżej 1 j.a. to utrzymują (w układzie słonecznym) procesy o których napisałem wyżej.
    Zajrzałem, ta kometa jest za daleko Słońca i porusza się po diabelnie jajowatej elipsie. Ale mija bardzo blisko Jowisza i to pewnie Jowisz nadając jej pęd zwiększa temperaturę. Ale to tylko hipoteza.

    Może by mi autor wyjaśnił jaki mechanizm działa w tym przypadku. Jak coś tak małego, tak daleko od słońca, ma tak wysoką temperaturę?

    Skomentuj

    1. Irrlicht
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-08-07 09:49

     To klasyczne zadanie z fizyki/astronomii. Potrzebujesz: 2x prawo Stefana-Boltzmanna, kształt obiektu (kula jest naprawdę bardzo dobrym przybliżeniem ;-) ) i dość naturalne założenie, że rumowisko skalno-lodowo-pyłowe jest kiepskim przewodnikiem ciepła.

     Te same obliczenia zastosowane do Ziemi dają pieruński mróz. Jedynie efekt cieplarniany (którego główna przyczyną jest para wodna) sprawia że nie trza palić węgla w piecu cały rok.

     Skomentuj

     1. barwniak
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2014-08-07 10:07

      Nie zrozumiałeś. Odpowiadasz nie na to pytanie.
      Pytnie brzmi dlaczego jest tam aż -70 stopni C, a nie tylko -70 stopni C, na które pytanie odpowiadasz.

      Skomentuj

     2. Irrlicht
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-07 10:59

      OK, więc po raz kolejny w życiu zapisałem na kartce wzory, o których pisałem i wyszło mi, że w dużym uproszczeniu kometa ta powinna mieć *średnią* temperaturę pomiędzy 150 K (w aphelium) a 250 K w peryhelium. Teraz zmierza ku peryhelium, więc raczej się zaczęła podgrzewać. Żeby policzyć to dokładniej to trzeba by oczywiście znać współczynnik odbicia i emisji, zacząć wnikać w różnice między dniem a nocą (współczynnik przewodnictwa gruntu by się tu przydał) itd itp.

      Tak, czy siak -70°C nie odstaje od tych szacunków na tyle żeby szukać grzania pływowego, nadwyżki uranu czy innych takich.

      Skomentuj

    2. gboor
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-08-07 13:41

     "Jowisz nadając jej pęd zwiększa temperaturę", hahaha, zapewne w wyniki zwiększenia tarcia przy przedzieraniu się przez otaczającą próżnię :-D

     Skomentuj

     1. Yaceek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-08-07 22:09

      Jemu pewnie chodziło o to że podczas zbliżania się do Jowisza, promieniowanie tej planety nagrzewa powierzchnie komety a nie sama grawitacja, która na nią działa :P

      Skomentuj

     2. maroo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-09 00:16

      Podczerwień jest - ale Jemu chodziło o tarcie związane z odkształcaniem poprzez oddziaływanie grawitacyjne.

      Skomentuj

 4. sethendral
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-08-07 09:17

  W przyszłym roku satelita doleci do plutona, stwierdzimy, że to tak naprawdę przekaźnik Charona, a potem przylecą Turianie :).

  Skomentuj

  1. djtiger
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-08-08 01:39

   Bardziej obawiałbym się najazdu Kroganinów, po tym jak genofagium zostało wyleczone.

   Skomentuj

 5. jewgienij
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-08-07 13:24

  Gdy bylem nastolatkiem, przez kilka miesiecy bylo wyraznie widac komete, (nawet w miastach). Kto by pomyslal, ze z komety bliska krzywe takie i brzydkie...

  Skomentuj

 6. cura666
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-08-10 18:51

  Wygląda jak prehistoryczne skrzydełko z KFC. Powinni to wykorzystać do reklamy ;-)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!