Karty graficzne

Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam. Stworzono narzędzie do monitorowania złącza 12VHPWR

przeczytasz w 2 min.

Informacje na temat problemów z nowym złączem dla kart graficznych - 12VHPWR - wciąż się pojawiają w sieci. Choć spór o to, po czyjej stronie leży wina wciąż trwa, to niektórzy po prostu szukają rozwiązania dla tego problemu. Na jeden z takich wpadł pewien programista…

NVIDIA forsując standard 12VHPWR w swoich kartach graficznych, wciąż spotyka się z sytuacjami, w których dochodzi do spalenia złącza oraz uszkodzenia GPU i/lub zasilaczy. Niedawno dowiedzieliśmy się, iż ma się pojawić nowy standard 12V-2×6, który oferowałby podobne możliwości, ale miałby być lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami. Jednak to dopiero przyszłość, dotycząca nowego standardu ATX 3.1PCI-Express 6.0. Pewnie jeszcze trochę minie czasu, zanim odpowiednie podzespoły zostaną wprowadzone do sprzedaży. W związku z tym niektórzy szukają rozwiązań na „teraz”. Taką właśnie osobą jest pewien użytkownik platformy Reddit.

Monitoring the temperature of the 4090 connector before it melts
by u/mamolengo in cablemod

Persona kryjąca się pod nazwą u/mamolengo, stworzyła autorski program do monitorowania temperatury złącza kart graficznych wyposażonych w wejście 12VHPWR. Oprogramowanie wykorzystuje fizyczny czujnik 10k, który mierzy temperaturę złącza, aby ostrzec użytkownika przed jego potencjalnym uszkodzeniem. Samą sondę można zakupić za jakieś 30 – 60zł, a większość płyt głównych ma odpowiednie instrukcje i złącze do jego obsługi. Wspominany użytkownik Reddita podłączył czujnik do swojego modułu Corsair iCUE Commander PRO.

12VHPWR 600W

Malmolego tłumaczy w swoim poście, że jego program odczyta dane z sondy i można skonfigurować/dodać odpowiednie linijki kodu w taki sposób, aby uruchamiał „polecenie bezpieczeństwa”, gdy temperatura złącza osiągnie „pewny poziom”. Na przykład aplikację można zaprogramować tak, aby zmniejszała limit mocy GPU (przy pomocy MSI Afterburner), zamknęła obciążającą GPU aplikację/grę lub wyłączała komputer.

Gamers Nexus już ponad pół roku temu testowali złącze 12VHPWR

Chociaż ten system nie rozwiąże w pełni problemu 16-pinowych złącz na kartach graficznych, może przynajmniej ostrzec nas z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom GPU bądź zasilacza. A jak Wam podoba się rozwiązanie przedstawione przez Malmolego? Czy Waszym zdaniem powinno zostać wprowadzone jako naturalny mechanizm ochronny złącza? Sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji!

Źródło: tom'sHARDWARE

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Bonaducci
    4
    To już trochę bezsensowne rozwiązanie. Takie żerowanie na problemie. Jeśli już ktoś by chciał zrobić coś rozsądnego, to po prostu czujniki z banalnie prostym układem, które przy przekroczeniu bezpiecznej temperatury odłącza sense i po problemie. To nie jest coś, co trzeba monitorować i regulować programowo. Albo działa, albo nie.
    To tak, jakby ktoś OCP w zasilaczu zaprogramował tak, żeby zmniejszała częstotliwość pracy GPU czy CPU. Tu nie ma co zmieniać, jak coś jest przeciążone czy przekracza bezpieczne limity, to wyłączasz i szukasz przyczyny. To jakby kierowca jeździł tylko 40km/h, bo ma gulę na oponie i powyżej tego wibracje rozkręcają mu samochód.
    • avatar
      lester77
      2
      Nie jestem grammar nazi i zazwyczaj ignoruję takie błędy, ale czytanie tego tekstu po prostu boli w oczy.

      »Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.«
      Nie, zleć to komuś, kto rozumie co pisze. "Jeżeli chcesz by coś było zrobione dobrze, zrób to sam."

      »Pewnie jeszcze trochę minie czasu«
      Język polski potrafi być bardzo elastyczny w mowie, szczególnie jeśli chodzi tylko o przekazanie znaczenia, to jednak pewnych reguł należy dochować podczas pisania. "Pewnie jeszcze trochę czasu minie."

      »W związku z tym niektórzy szukają rozwiązań na „teraz”. Taką właśnie osobą jest pewien«
      Jeżeli niektórzy szukają, to drugie zdanie powinno brzmieć: "Jedną z takich osób jest pewien (...)"

      »u/mamolengo« tak to brzmi oryginalnie, a poniżej...
      »Malmolego tłumaczy w swoim poście«
      »A jak Wam podoba się rozwiązanie przedstawione przez Malmolego?« To bardzo nieładnie przekręcać czyjeś nicki. Poza tym użytkownik podpisuje się z małej litery, nie widzę więc powodu, by to zmieniać.

      »gdy temperatura złącza osiągnie „pewny poziom”«
      Pewny to ja jestem, żeś waćpan maturę z polskiego napisał na minimum. "pewien poziom"

      »Chociaż ten system nie rozwiąże w pełni problemu 16-pinowych złącz na kartach graficznych, może przynajmniej ostrzec nas z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom GPU bądź zasilacza.«
      Ale o czym ma nas ostrzec?
      • avatar
        vacotivus
        0
        > Choć spór o to, po czyjej stronie leży wina wciąż trwa
        Jeżeli tak łatwo doprowadzić do uszkodzeń, złącze jest źle zaprojektowane, nie wiem, o co miałby ten spór trwać...