Telewizory

Telewizor premium - co to tak właściwie znaczy?

z dnia 2019-09-23
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Telewizor to urządzenie stanowiące centrum domowej rozrywki. Przeciętny Polak spędza przed jego ekranem ponad 4,5 godziny każdego dnia. Warto więc zadbać o to, by czas ten przeżywać w jak najbardziej komfortowych warunkach. Na to pozwala telewizor premium.

Co to jest telewizor premium?

Telewizor premium to określenie, jakiego używa się w przypadku urządzeń oferujących ponadprzeciętnie wysoką jakość obrazu i dźwięku, ale też pozytywnie wyróżniających się pod względem funkcjonalności. Aktualnie do wyboru są dwa typy: OLED i QLED. Choć nazwy brzmią podobnie, są to zupełnie inne technologie.

Co oferuje telewizor OLED?

OLED to technologia, w której wykorzystane są organiczne diody LED. Takie panele nie wymagają dodatkowego podświetlenia, co sprawia, że na liście atutów tego rozwiązania znajdują się: głęboka czerń i jasna biel oraz niemal nieskończony kontrast. W przypadku telewizorów OLED można liczyć także na bardzo wysoką płynność obrazu (co docenią kibice), krótki czas reakcji (co docenią gracze) i dobrą widoczność pod kątem (co docenią osoby oglądające TV w gronie rodziny czy znajomych).

LG OLED55C9

Niedawno testowaliśmy na przykład telewizor LG OLED55C9, który wśród modeli premium plasuje się mniej więcej w środku stawki. Szybko doceniliśmy to, jak dobrze reprodukuje kolory, jak głęboką czerń oferuje i jak dobrze wyglądają treści HDR dzięki dużej jasności. Sprawdź pełną recenzję tego sprzętu.

A co do zaoferowania ma QLED TV?

QLED z kolei to technologia bazująca na panelach LCD, ale wyposażona dodatkowo w warstwę kropek kwantowych (Quantum Dot) – stąd „Q” w nazwie. Cechy charakterystyczne telewizorów QLED to przede wszystkim wierne odwzorowanie kolorów, bardzo wysoka jasność (sięgająca nawet 1500 nitów), brak problemów znanych z OLED-ów (takich jak wypalanie) oraz szerszy wybór przekątnych: od modeli poniżej 50 cali aż do prawdziwych olbrzymów.

Samsung QLED QE65Q80R

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Kategorię tę reprezentuje między innymi Samsung QLED QE65Q80R, na którego liście cech charakterystycznych odnajdujemy na przykład 100% Natężenie Kolorów, Quantum HDR 1500 (HDR10+) czy Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie 6X poprawiające kontrast. 

I OLED-y, i QLED-y mają swoje zalety

Fakty są takie, że obie technologie mają swoje plusy i minusy. OLED-y zachwycają głęboką czernią, kontrastem i brakiem degradacji kolorów pod kątem, QLED-y zaś – jasnością, żywotnością i rozpiętością oferty. 

Jakość obrazu to jedno, ale jedne i drugie to najlepiej wyposażone telewizory na rynku. Oferują na przykład dostęp do rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, dzięki którym treści na ekranie zawsze prezentują się właściwie, a obsługa jest intuicyjna i dziecinnie prosta, choćby za sprawą głosowego wyszukiwania.

Telewizory premium zapewniają też możliwość korzystania z rozmaitych usług, dzięki którym zawsze jest coś ciekawego, do obejrzenia – sprawdź co nowego na Netflixco nowego na HBO GO.

Jak kupić telewizor premium i przeżyć?

Faktem jest, że telewizory premium kosztują niemało – trudno jednak, żeby było inaczej. Ich zakup nie musi jednak wcale wiązać się z budżetową katastrofą. Jedną z możliwości są raty, ale warto też zwrócić uwagę na ofertę w sklepie Media Expert – telewizory OLED i QLED można kupić tam w taki sposób, że połowę ceny płacimy od razu, a resztę dopiero za pół roku. Jeśli jesteście zainteresowani, szczegóły znajdziecie na stronie.

Media Expert telewizory premium

Jesteście ciekawi jaki udział na rynku mają telewizory premium? Otóż (jak podaje IHS Markit) w 2018 roku na świecie sprzedało się łącznie prawie 221,5 miliona telewizorów. OLED-ów i QLED-ów wśród nich było natomiast tylko nieco ponad 5 milionów – 2,5 miliona tych pierwszych i 2,7 miliona drugich.

Informacja: benchmark.pl współpracuje z Media Expert w ramach afiliacji.

marketplace

Komentarze

14
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tymczasem w sztabie duzej firmy RTV:
  - Szefie, nie ma jak sprzedawac nowych TV bo te sprzed roku maja te same parametry i jeszcze nie chca sie psuc. Co robic, jak zyc?
  - NP, nazwijcie te nowe jakos chwytliwie. TV gamingowe albo biznesowe i cyk cena 50% do gory za to samo.
  - TV gamingowe? przeciez to glupie. Moze TV Premium?
  Zaloguj się
 • avatar
  Premium, gaming itp kojarzy mi się tylko i wyłącznie niestety z wysoką ceną...
  Zaloguj się
 • avatar
  Aby był sens kupowania premium TV, warto by jeszcze mieć premium dom. W moim 88 mkw każda ściana jest zastawiona. Na suficie go powieszę??? Jeśli dobrze zrozumiałem, minimum to 50 cali? Zresztą, mam starego Samsunga 32 cale z roku modelowego 2013 i z tym da się żyć. Może nie ma HDR i 4K, ale życie to nie tylko TV, do ****y!!!
  Zaloguj się
 • avatar
  To dokładnie jak z Fiatem 126p (staruszkowie pamiętają) Już tłumaczę i objaśniam: 1/2 samochodu 6-sześciokrotnie Przepłacona. Podobnie z TV. Szpan tez podobny...
 • avatar
  Przy dobrym TV taki Warszawiak musi mieć i dobre dodatki. Dobre mocowanie by można było go na ścianie zawiesić i przydałby się montaż anteny w Warszawie by satelite sobie mógł odbierać.
 • avatar
  W 2016 roku kupiłem TV LG IPS UF950F55 SUPER UHD z segmentu premium, z którego został mi tylko niezły dźwięk bo matrycę szlag trafił 3 miesiące po upływie gwarancji co wpłynęło na moją opinię na temat produktów "premium" oraz marki LG.
  Zaloguj się
 • avatar
  QLED i premium