Ciekawostki

Elektryczne auto z „solarami” nowej generacji - Toyota sprawdza, czy to ma sens

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-07-06

Jak sprawić, by samochody elektryczne były jeszcze bardziej ekologiczne, a do tego mogły jeździć dłużej pomiędzy ładowaniami? Właściwie wszyscy producenci próbują coś wymyślić. Toyota na przykład chce postawić na panele słoneczne.

Firma Toyota testuje bardzo ciekawe rozwiązanie. Wyposażyła mianowicie swój elektryczny samochód Prius w panele słoneczne, dzięki którym możliwe jest ładowanie akumulatorów bez konieczności podłączania auta do ładowarki. Wprawdzie nie jest to pierwszy tego typu eksperyment, ale dzięki rozwojowi technologii teraz taka opcja zdaje się mieć sens.

Japoński gigant motoryzacyjny postawił bowiem na panele słoneczne nowej generacji, które charakteryzują się skutecznością przetwarzania energii słonecznej na poziomie 34 proc. To spory wzrost w porównaniu do poprzedniej wersji, która oferowała jedynie 22,5 proc. Nie jest to jednak jedyna różnica. Kolejną ciekawostką jest to, że system jest teraz w stanie pracować także wtedy, gdy samochód jest w ruchu.

Toyota Prius Solar wygląd

Toyota wierzy, że nowy system pozwoli uzyskać dodatkowe 44 kilometry zasięgu po całym dniu spędzonym na stanowisku parkingowym, a do tego dostarczyć energię potrzebną do działania poszczególnych systemów pokładowych. Efektywność ma być jeszcze większa dlatego, że wykorzystano film o grubości zaledwie 0,03 mm, co pozwoliło na pokrycie większej powierzchni samochodu.

Testy w Japonii rozpoczną się pod koniec lipca. Toyota ma nadzieję na potwierdzenie szacunkowych wyników, jak również na udowodnienie, że także przy mniej korzystnych warunkach pogodowych system będzie miał rację bytu. 

Źródło: TechCrunch. Foto: Toyota

Warto zobaczyć również:

marketplace

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Staram się bardzo zrozumiem dlaczego nie zajmą się głównym problemem? Baterie w obecnej formie są drogie w produkcji, problematyczne z uwagi też na zanieczyszczenia które są wynikiem ich produkcji, czy ich efektywność jak i utylizacja. Same problemy a nowych projektów w tym temacie i to z testowanymi projektami jest sporo...
  Zaloguj się
 • avatar
  Nic nie pisza o cenie, a więc jest srogo :)
 • avatar
  Rozwiązania toyoty w kwestii ograniczenia emisji spalin jak i całej tej elektromobilności z dnia na dzień zaskakują. Jest top jakieś rozwiązanie, które może wydłużyć zasięg takiego auta
 • avatar
  Nie wiem dlaczego dopiero teraz się domyślili żeby do auta elektrycznego dodać panele fotowoltaiczne. Dużo to może nie da ale dobre jak samochód dzięki temu przejechałby kilka kilkanaście kilometrów więcej. d
  Dla niektórych by się okazało że w lato nie trzeba ładować czy tam doładowywać samochodu w ogóle bo doładowuje go słońce. Dobre ii to jakby dzięki temu wydłużył się zasięg o 2-5 procent zawsze to jakiś postęp.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Nie jest to piękne, ani efektywne, a na dodatek narażone na uszkodzenia - ale tak będzie wyglądała przyszłość. Nie ma alternatywy dla energii odnawialnej.
 • avatar
  Beznadzieje auto. Brzydkie bezużyteczne i z pewnością drogie. W imię czego mamy się tak męczyć? CO2 to mniej niż 0,5 promila całej ziemskiej atmosfery. Do tego człowiek produkuje tylko ułamek z tej wartości. Można być głupim żeby wierzyć w antropogeniczne pochodzenie zmian klimatycznych albo się ocknąć i nie dać się okradać rządom i firmom w imię wyimaginowanych problemów.
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  Trzeba będzie polerować żeby się nie zabrudził bo z energii słońca będą nici.
 • avatar
  solary na samochodzie jako opcja. a na serio, to solary powinny być na wyposażeniu każdego parkingu, aby zasilały ładowarki samochodów. pewnie kiedyś tam, przy każdym miejscu parkingowym będzie dedykowane gniazdko do ładowania, a koszt parkowania wliczony w cenę ładowania.
  Zaloguj się