Ciekawostki

Samochody Toyota bez Androida Auto - powód: troska o prywatność użytkowników

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-04-20

Przedstawiciele firmy Toyota twierdzą, że system Android Auto zagraża prywatności użytkowników, dlatego też nie zamierzają instalować go w swoich samochodach.

Kolejni producenci czynią z obecności systemu Android Auto w swoich samochodach istotny atut. Toyota nie jest jednym z nich – wręcz przeciwnie: Japończycy w ogóle nie będą go instalować, ponieważ mają pewne wątpliwości co do tego, czy prywatność kierowców i pasażerów byłaby wtedy odpowiednio zabezpieczona.

„Jesteśmy konserwatywną firmą i chcemy, by wszystko było w porządku. Zamierzamy chronić prywatność naszych klientów i wierzymy w słuszność tego, co robimy” – tak decyzję o odrzuceniu systemu Android Auto tłumaczył Mark Dejongh z Toyoty.

Argumentem dla Toyoty jest przede wszystkim raport opublikowany przez Motor Trend, z którego wynika, że Google gromadzi więcej informacji niż jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania systemu. Choć gigant z Mountain View zaprzeczył temu, Japończycy są najwyraźniej nieprzekonani.

O jakie informacje chodzi? Między innymi o prędkość, z jaką porusza się samochód i obroty jego silnika czy też temperaturę płynu chłodniczego i oleju – oficjalnie: dla poprawy systemu nawigacyjnego. Tymczasem Apple CarPlay (który jest obsługiwany w modelu Avalon) pobiera jedynie informację o tym, czy samochód jest w ruchu. Nie jest jednak powiedziane, że ten drugi system będzie wykorzystany także w innych pojazdach tego producenta.

Źródło: Motor1, 9to5Google, The Inquirer. Foto: Android Auto

marketplace

Komentarze

6
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tiaaaa mam Toyotę z fabryczną nawigacją jej jednorazowa aktualizacja to kosz 2 nowych z dożywotnimi mapami.

  I tyle w temacie troski
 • avatar
  przecież to Toyota może zdecydować jakie informacje chce udostępniać systemowi a nie google, skąd ich system będzie wiedział jaka jest temperatura oleju czy obroty jeśli tego nie udostępnią?
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Jasne... Prywatnosc... Rok temu jak sie do wtedy wchodzacej nowej wersji yarisa przymierzalem (tzw. dni otwarte) to trafilem na szczerego dealera ktory po moim pytaniu w tym temacie jasno powiedzial ze chodzi tylko i wylacznie o kase i jesli dali by AA to im spadnie sprzedaz navi. :)