Na topie

Elektryczne samochody Uber Green w Krakowie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Samochody elektryczne Uber

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, w którym uruchomione zostały przejazdy samochodami elektrycznymi Uber Green.

 • Elektryczne samochody Uber Green w Krakowie
A A

Aktualnie niespełna 1 procent samochodów w Polsce to auta elektryczne. Ten fakt nie może dziwić: nie dość, że jest to nowa technologia, to do tego dość droga, a infrastruktura nie jest rozwinięta na tyle, bo korzystanie z niej było w pełni komfortowe. Ich zeroemisyjność jest jednak pożądana przez Polaków i dlatego też Uber chce promować taki środek transportu. Powitajcie Uber Green.

Uber Green to pilotażowa usługa przejazdów realizowanych w elektrycznych samochodach. Obecnie działa w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Lizbonie, Porto, Bukareszcie, Kijowie, Monachium i ...Krakowie. Stolica Małopolski (której problem smogu nie jest niestety obcy) wydłużyła listę w tym tygodniu, będąc na niej pierwszym polskim miastem. 

Uber Green auto
W Porto samochody Uber Green pozwoliły zaoszczędzić 23 tony CO2, które potencjalnie trafiłyby do atmosfery.

„W związku z tym, że elektromobilność odgrywa ważną rolę w naszej wspólnej walce z zanieczyszczeniem powietrza, Uber Green, który właśnie debiutuje w Krakowie, jest ważnym krokiem we właściwym kierunku. […] Wierzymy, że Uber Green będzie doskonałym ambasadorem elektromobilności, przybliżając ją każdemu, kto odwiedzi Kraków. Mamy też nadzieję, że usługa zawita niebawem do innych miast” – skomentował Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Korzystanie z Uber Green oznacza także inne korzyści, wynikające z tego, że przejazd jest realizowany w samochodzie elektrycznym. Po pierwsze: poruszanie się po mieście może być szybsze, dzięki korzystaniu z buspasów. Po drugie: możliwe jest dojechanie do samego celu, dzięki zwolnieniu z zakazu wjazdu na Kazimierz czy w okolice Rynku Głównego. Minusem zaś może być cena (zbliżona do tej w opcji Select).

Uber Green aplikacja
Jak widać, cennik Uber Green jest zbliżony do Uber Select.

„Wierzymy, że przyszłość transportu to współdzielenie przejazdów, najlepiej samochodami elektrycznymi. Decydując się na wprowadzenie pilotażowej usługi Uber Green w Krakowie, mieliśmy jeden cel – udostępnienie możliwości przejazdu pojazdami elektrycznymi większej liczbie osób” – podsumował Ash Kebriti, General Manager w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Źródło: Uber

Odsłon: 6242 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Marek2704
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-24 14:45

  Tiaaa... Zaczynacie zatrudniać gimnazjalistów, jak Wyborcza? Bo jak inaczej skomentować informację, że 16,06 zł jest ceną zbliżoną do 16,06 zł...? No chyba, że to wina krakowskiego smogu... :P

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-24 14:49

   W tym przypadku akurat ceny się zrównały, ale Biuro Prasowe Ubera podaje, że "Cena za przejazd elektrycznym samochodem Uber Green będzie zbliżona do tej, którą zapłacimy za kilometr przejechany w opcji Uber Select".

   Skomentuj

 2. xxx.514
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-24 21:15

  Czy zostało przekalkulowane, że taki pojedynczy samochód elektryczny w dalszym ciągu emituje CO2 pośrednio, czyli w elektrowni? Osobiście bym tak szumnie nie szafował tym zwrotem, choć przyznać muszę, iż nie mam pojęcia, czy mniej szkodliwe jest opalanie elektrowni i ładowanie samochodu czy spalanie benzyny/ropy/gazu ani jak wygląda bilans przeliczenia samej energii w obydwu przypadkach.

  Skomentuj

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-25 20:06

   W przypadku miast chodzi o zmniejszenie emisji lokalnej i to nie tylko dwutlenku węgla. Elektrownie znajdują się przeważnie daleko od centrów populacji i są raczej mało uciążliwe dla mieszkańców miast.

   Skomentuj

   1. Mavis
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-28 09:11

    Zapraszam na YT.
    ZacharOFF - z Autocentrum robił krótkie zestawienie i podliczenie emitowanych cząstek do atmosfery.
    Nie jest to może poziom "amerykańskich naukowców", ale na pewno daje już fajny pogląd na ich ekonomiczność, która wbrew pozorom nie jest taka duża na samym początku - brał tutaj też pod uwagę wyprodukowanie akumulatorów :)

    Skomentuj

 3. Lister
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-25 00:48

  Może i mało jest aut elektrycznych, ale w Wawie od kilku lat jeździ jedno korpo na elektrykach. Ceny zdaje się, że jak u reszty korporacji, ale głowy nie dam.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)