Na topie

Blockchain może zabezpieczyć najbliższe wybory na Ukrainie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Blockchain

Oleksandr Stelmakh, dyrektor ukraińskiej Państwowej Centralnej Komisji Wyborczej, jest za tym, by w najbliższych wyborach na Ukrainie wykorzystana została technologia blockchain. Testy są już za nami.

 • Blockchain może zabezpieczyć najbliższe wybory na Ukrainie
A A

Nawet jeśli w przyszłości zapomnimy o bitcoinach, to będąca ich podstawą technologia blockchain zostanie z nami pewnie na dłużej. Ze względu na praktycznie niemożliwe sfałszowanie informacji zapisanych w oparciu o „łańcuch bloków”, ma ona olbrzymi potencjał w sektorze finansowym i może też być wykorzystana podczas wyborów.

Blockchain - co to daje w wyborach?

Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, czym w ogóle jest blockchain. Otóż jest to technologia pozwalająca na zapis informacji w rozproszonej bazie danych. W efekcie próba modyfikacji jej części prowadzi do utraty spójności i jest natychmiastowo wykrywana.

Wykorzystanie technologii blockchain podczas wyborów – teoretycznie – pozwala więc na przeprowadzenie ich w taki sposób, by jakakolwiek próba sfałszowania ich wyników nie była możliwa. – „Wdrożenie blockchain pozwoli zmniejszyć skuteczność cyberprzestępczych ataków i będzie stanowić gwarancję przejrzystości gromadzenia danych”, czytamy w oświadczeniu Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznych.

Wybory blockchain

Wybory w oparciu o blockchain

Pod koniec zimy mogliście u nas przeczytać o testach technologii blockchain przeprowadzonych przy okazji wyborów w Rosji. Wówczas jednak nie miały one na celu zabezpieczania głosów, lecz deklaracji sondażowych jeszcze przed faktycznymi wyborami. Tego, na co nie odważyła się Rosja, być może spróbuje się jednak na Ukrainie. 

Z powodzeniem przeprowadzono tam testy blockchainowego systemu. Wykazały one, że koszty jego wdrożenia nie byłyby zbyt wysokie – jeden węzeł (pozwalający na uzyskanie łączności z danym punktem oddawania głosów) to nieco ponad 1 dolar. Ukraińska Państwowa Centralna Komisja Wyborcza (a właściwie jej dyrektor, Oleksandr Stelmakh) twierdzi, że to „niewielka cena za bezpieczeństwo głosowania” i trudno się z nim nie zgodzić. 

Źródło: Toshi Times. Ilustracje: Pixabay (CC0) - PaliGraficas (1), Tumisu (2)

Odsłon: 3044 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-08-18 14:31

  Do stawienia tego blockchaina nie trzeba czasem ogromnej ilości komputerów żeby to wyliczyły i zabezpieczyły łańcuchy bloków?

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-08-18 16:16

   Nie, nie trzeba.
   W przypadku kryptowalut wprowadzono sztuczne ograniczenia, które zapewniają mniej więcej stały dopływ "gotówki" niezależnie od wykorzystywanej mocy obliczeniowej. Niestety jest to ogromne marnotrawstwo.

   W przypadku bazy przechowującej pewną skończoną ilość danych węzły będą jedynie wyliczały kolejne ciągi kluczy, którymi podpiszą zbierane dane. Tutaj nie będzie wyścigu kto wykopie więcej. Do tego najpewniej potwierdzanie autentyczności bloków będzie odbywało się w specjalnie wydzielonych i z góry określonych węzłach. Nie będzie można dodawać nowych i generować sztucznego ruchu.

   Skomentuj

 2. Michał 06
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-08-18 15:14

  Ukrainie już nic nie pomoże

  Skomentuj

  1. sn00p
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-08-18 17:29

   Prawda! Wszyscy Ukraińcy są w Polsce :)

   Skomentuj

  2. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-08-18 17:48

   06 zobowiązuje.

   Skomentuj

 3. BitBaron
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-08-18 20:43

  zobaczymy jak nowe karty 2080/2080Ti poradza sobie z krypto :) mysle nad 6x 2080 :)))

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!