Ciekawostki

Nigdy więcej obracania wtyku USB - nadchodzi nowe, smuklejsze złącze

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2013-12-04

Nadchodząca wersja wtyku i gniazda USB ma za zadanie zaspokoić aktualne potrzeby i wymagania rynku.

USB złącze

Specyfikacja USB 3.1 została zatwierdzona pod koniec lipca bieżącego roku. Jak dotąd jednak nie pojawiły się na rynku urządzenia wykorzystujące ten standard. Temat powoli cichł i cichł, aż tu nagle stowarzyszenie USB 3.0 Promoter Group poinformowało, że trwają prace nad nowym wtykiem, który – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – uzupełni specyfikację oznaczoną właśnie symbolem 3.1.

Nadchodząca wersja wtyku i gniazda USB ma za zadanie zaspokoić aktualne potrzeby i wymagania rynku. W związku z tym otrzymać mamy smuklejsze i ogólnie mniejsze złącza USB, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie jeszcze cieńszych urządzeń. Nowy projekt ma być podobny pod względem wielkości do aktualnego standardu Micro-B USB 2.0, co oznacza dość spore zmniejszenie w stosunku do aktualnej wersji. 

Jak się jednak okazuje to nie jedyna nowość. Jeszcze bardziej interesująca wydaje się zapowiedź, jakoby nowy projekt wtyku USB miał działać niezależnie od orientacji. Oznacza to zlikwidowanie problemu z obracaniem przewodu czy urządzenia w celu znalezienia odpowiedniej pozycji. Zatem nigdy więcej:

USB nie pasuje 9gag

Zmniejszenie wymiarów powinno też za sobą pociągnąć ujednolicenie portów – takie same będą się znajdować w komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu zniknie – miejmy nadzieję –  OTG i nie będziemy już musieli dokupować dodatkowych akcesoriów, aby podłączyć urządzenie do smartfona. Dodatkowo ładowanie urządzeń mobilnych przez nowe USB ma być znacznie szybsze.

Nowy standard złącza USB zostanie oznaczony, jako „typ C”. Nieznana jest jego oficjalna premiera. Twórcy ujawnili jednak, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, specyfikacja USB 3.1 zostanie o niego rozszerzona już latem przyszłego roku.

Źródło: SlashGear, USB

marketplace

Komentarze

27
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  albo zapomnial sie przelogowac :-D
 • avatar
  Mam nadzieje, że w końcu będzie można podłączyć dysk 3.5" bez dodatkowych zasilaczy.
  Zaloguj się
 • avatar
  Drodzy państwo i tym sposobem rozwiązuje się jeden z głównych problemów krajów I świata. Chwalmy Pana bo jest Dobry!
 • avatar
  Po pierwsze, będzie pewnie tak: up to 2 A at 5 V (for a power consumption of up to 10 W) and optionally up to 5 A at either 12 V (60 W) or 20 V (100 W). Tak więc odpali się i dysk 3,5" i monitor i co nie które drukarki.

  Po drugie, aby się przyjęło kontroler musi być tani.
  Po trzecie, gdyby nie było kompatybilne z USB2.0/3.0, to musiało by być bardzo tanie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Hmmm- jeśli ktoś jest "bardziej świadomy" to niech mnie poprawi, ale:
  Bodajże ~miesiąc temu czytałem chyba w jakimś numerze "Uważam Rze", albo na jakiejś stronie internetowej, że jakiś polski student jednej z naszych politechnik opracował właśnie takie cudeńko które można by określić USB pasującym "all the time" i że bodajże miało być kompatybilne z już istniejącymi wejściami 2.0 i 3.0 :S
  Zaloguj się
 • avatar
  Ech... Mniejsze złącze, mniejsza powierzchnia styku pin-pin, większa delikatność mechaniczna, mniejsza odporność EM. Po co? Dokąd to wszystko zmierza.....
 • avatar
  Pozytywna wiadomość bo technika idzie naprzód, lecz trzeba będzie kupować przejściówki, jeżeli będzie się miało sprzęt, który ma jedynie takie porty.
 • avatar
  Według mnie to głupi pomysł. Mniejszy oznacza prawdopodobnie, że będzie mniej wytrzymały. I kompatybilność będzie zachowana tylko przez przejściówki. Wolałbym to rozwiązanie wymyślone przez Polaka, o którym niedawno pisaliście na bmk.