Płyty główne

VIA EPIA-P900: miniaturowa płyta z 2-rdzeniowym CPU

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2011-11-10

VIA wprowadziło do swojej miniaturową płytę główną VIA EPIA-P900 formatu PicoITX, która jest pierwszą tego typu konstrukcją z 2-rdzeniowym procesorem.

Tajwańska firma VIA słynie z produkcji procesorów, układów graficznych oraz miniaturowych płyt głównych. Jakiś czas temu w ofercie producenta pojawił się 64-bitowy procesor VIA Eden X2 o taktowaniu 1 GHz, który miał być najbardziej energooszczędnym układem spośród 2-rdzeniowych konstrukcji x86. Warto również wspomnieć, że model ten został wykonany w 40-nanometrowym procesie technologicznym i oferuje wsparcie dla wirtualizacji oraz szyfrowania AES. Po kilku miesiącach VIA postanowiło wykorzystać owy procesor do budowy pierwszej płyty głównej formatu PicoITX, oferującej 2-rdzeniowy układ zgodny z rodziną architekturą x86.


Energooszczędny procesor VIA Eden X2 - jego wymiary to 21 x 21 mm

 VIA EPIA-P900 wykorzystuje niewielki laminat o wymiarach 10 x 7,2 centymetra, na którym oprócz procesora VIA Eden X2 zamontowano także układ VIA VX900H. Wykorzystany w nim silnik VIA ChromotionHD 2.0 radzi sobie z dekodowaniem materiałów H.264, MPEG-2, VC-1, WMV9 oraz płynnie wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p (bez nakładania dużego obciążenia na procesor). Warto również wspomnieć, że VIA VX900H obsługuje do 4 GB pamięci DDR3 oraz wyjścia wideo HDMI, VGA i LVDS. O odpowiednią jakość dźwięku dba 10-kanałowy kodek dźwiękowy VIA Vinyl VT2021, który wspiera formaty Blu-ray and HD DVD Audio Content Protection.

płyta główna VIA EPIA-P900 bez chłodzenia i dodatkowej płytki ze złączami
Mały układ po lewej to procesor VIA Eden X2, a większy po prawej to chipset VIA VX900H

 Oprócz tego na laminacie znalazło się jeszcze:

 • siedem portów USB 2.0 (pięć z nich do wyprowadzenia przez złącza pinowe)
 • złącze LPC
 • złącze SMBus
 • złącza audio (do wyprowadzenia ze złącz pinowych)
 • dwa gniazda SATA
 • złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej
 • wyjścia wideo - HDMI i D-SUB

płyta główna VIA EPIA-P900

Miniaturowa płyta główna VIA EPIA-P900 głównie ma znaleźć zastosowanie w opiece zdrowotnej oraz logistyce, ale jej cena nie jest jeszcze znana.
 

Więcej o produktach firmy VIA:

Źródło: VIA

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Całkiem fajne ustrojstwo :) ciekawe jaka cena... i można będzie zrobić własny odtwarzacz multimedialny.
 • avatar
  VIA pozostanie , a AMD nie będzie?

  Na xbitlabs liszą że niejasna jest przyszłość produkcji procesorów AMD w segmencie wysoko wydajnym. Fanboye Intela się ucieszą, ale dostana po kieszeni. AMD ma się zająć procesorami do netbooków i małych laptów - platforma Bobcat. Przyszłość klasycznych procesorów AMD jest niejasna

  http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20111109134220_AMD_s_Project_Win_Strategy_to_Remain_Mystery_for_Three_Months.html

 • avatar
  gdzie sie do tego podlacza pamiec ram ?
  Zaloguj się
 • avatar
  jak na takiego malucha radiator pokaznych rozmiarow
 • avatar
  Cudenko. Jakis maly Linux i naprawde swietna sprawa. Oby tylko cena byla ponizej 500PLN to chyba bede sie za taka rozgladal.
  Zaloguj się
 • avatar
  SSD i juz widze ladne sprzet do auta :)