Na topie

W Niemczech nie można już sprzedawać gier bez podania dokładnej daty premiery

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Gracze powinni wiedzieć, kiedy pojawi się zamawiana przez nich gra. Pomysł ma wielu sympatyków, ale nowy przepis można bardzo łatwo obejść.

  • W Niemczech nie można już sprzedawać gier bez podania dokładnej daty premiery
A A

Niektórzy gracze określają się mianem wielkich przeciwników przedpremierowych zamówień gier. Ofert tego typu jest jednak mnóstwo, a to najlepiej pokazuje, że omawiane rozwiązanie ma też sympatyków. Obydwie strony zainteresować powinny zmiany, jakie zachodzą właśnie na niemieckim rynku.

W życie wchodzą tam nowe przepisy, na mocy których nie można już sprzedawać gier bez podania dokładnej daty premiery. Stosowne orzeczenie wydał sąd w Monachium, ku uciesze wszystkich walczących o takie właśnie rozstrzygnięcie.

„Jeśli konsumenci zamawiają towary w Internecie, dostawcy muszą określić, kiedy dokładnie towary zostaną dostarczone.” - Wolfgang Schuldzinski, CEO Düsseldorf Consumer

Niemcy gry pre-order

Problem w tym, iż przepis wymaga doprecyzowanie. Niemieccy sprzedawcy mogą podać bowiem „graniczną datę premiery”. Przykład? Jeśli poszukacie Cyberpunk 2077 na niemieckim Amazonie znajdziecie kartę gry z datą premiery... 31 grudnia 2099 roku.

Sam pomysł, jak wiele innych, ma zwolenników oraz przeciwników. Po stronie których się opowiadacie?

Źródło: dualshockers, ausgamers

Odsłon: 3086 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. Chong-li
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2018-07-19 23:15

    Od jakiegoś czasu nie kupuje już gier przed premierą bo na filmikach,zdjęciach i gadaniu jaka to gra będzie dobra można się tylko przejechać,wychodzi gra i się okazuje zupełnie co innego niż było nam mówione.
    Wole poczekać dwa tygodnie po premierze i poczytać recenzję graczy lub obejrzeć co i jak na you tube i dopiero wtedy sięgam po portfel.

    Pod koniec lat 90 zawsze mieliśmy wersję demonstracyjne i mogliśmy sobie zobaczyć co w trawie piszczy.

    Jedyne gry jakie kupuję w ciemno to kolejne dodatki do world of warcraft produkcji Blizzarda i gry wydane przez CD-Project lub Techland bo jak na razie nigdy się na tych firmach nie zawiodłem a granie sprawiało mi przyjemność.

    Skomentuj Historia edycji

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-07-19 23:30

      ja nie kupuje na premiere jeśli tytułu nie jestem pewien. Nie zbawi mnie jak zagram tydzień później. I tak czasu na granie mniej niż kiedyś.

      Kiedys nie było internetu tak powszechnego wiec wersje demonstracyjne to jedyne medium jakie było.
      Dzis mamy gameplaye, jutuby i inne miejsca gdzie można zobaczyć gre nie tylko w wersji finalnej ale i podczas tworzenia znacznie wcześniej.
      Nawet jak jest demo to najczęściej nie chce mi się sciagac i grac powiedzmy 2-3h żeby zobaczyć. Najpierw zasięgam jakiejś recenzji w necie ludzi którzy już grali i wiem na co zwracać uwagę. Jak jestem dalej zainteresowany to sciagam demo i tyle.
      Tak wiec sa plusy i minusy, ale z preorderow to ja nie wiem kiedy ostatnio cos kupiłem.

      Skomentuj Historia edycji

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-23 13:20

        a ja zwykle kupuję dosyć długo po premierze. zwykle cena podstawki przed premierą lub w momencie premiery jest taka, jak cena już poprawionego i stabilnego tytułu wraz z zestawem DLC nieco dłużej po premierze. Pół roku jeszcze nikogo nie zbawiło :)

        Skomentuj

  2. Cacek93
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-20 09:56

    Niepotrzebny przepis, którego właśnie można ominąć podając abstrakcyjną datę premiery. Ewentualnie zamiast zakupu gry będzie widniał napis "access to pre alpha" :) Gdyby ludzie się przejechali na tym kilka razy to by się sami nauczyli i przestali tak kupować.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-23 13:43

      pewnie ten przepis uzupełnią, że data sprzedaży nie może być dłuższa niż rok :) akurat niemcy potrafią dbać o swoich klientów. przykładem są bardzo atrakcyjne promocyjne towary. u nas jest na 1wszej stronie, i wszyscy się rzucają jak muchy nie powiem na co. w niemczech tak nie ma, i muszą podać albo ilość sztuk jeśli jest tego mało, albo muszą zapewnić sprzedaż przez cały czas obowiązywania promocji terminowej.

      Skomentuj

  3. kkastr
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-20 10:50

    Ta sprawa ma dwa oblicza. Po pierwsze jak widać głupota ustawodawców jest obecna w każdym kraju. Jaki jest sens tworzenia prawa, które każdy może tak łatwo obejść? Jedyne uzasadnienie jest chyba takie, że się za to dostanie wynagrodzenie, albo premię, ale przecież nie po to powinno być tworzone prawo. Po drugie przecież nikt nikogo nie zmusza do kupowania gier przed premierą, więc problem jest całkowicie fikcyjny.

    Skomentuj

    1. xbk123
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-20 12:51

      Z tym zmuszaniem to też jest kilka oblicz sprawy. Czy ktoś kogoś zmuszał do kredytów frankowych? Czy ktoś kogoś zmuszał do lokowania w Amber Gold? A później `shit hits the fan` i wszyscy nagle wieszają psy na państwie, oczekują ochrony z jego strony i rekompensaty kosztem całej reszty. Co nie zmienia faktu, że ten przepis faktycznie wydaje się mało przydatny w praktyce.

      Skomentuj

      1. owatanka
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-07-20 15:41

        Dodatkowo w dzisiejszych czasach jak nie zrobisz preordera to edycji kolekcjonerskiej raczej nie kupisz chyba ze od janusza z allegro za 4 razy tyle lub jesli kolekcjonerek jest tak duzo ze nie ma problemu z zakupem po premierze.

        Skomentuj

  4. Smuga
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-20 10:57

    Nie kupuję gier przed premierą bo nie wiem co mi to w ogóle ma dać. Jakieś preorderowe dodatki? Zazwyczaj i tak są w pudełkowych wersjach (a takie kupuję przede wszystkim jeśli są dostępne bo lubię kolekcjonować) pomijając jakieś szczególne przypadki (FarCry5). Preordery to dla mnie największa bzdura w branży. Nie daje to absolutnie NIC.

    Skomentuj

  5. miedzianek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-20 12:41

    Gry są za drogie w momencie premiery. Lepiej poczekać na obniżkę/wersję GOTY/patche-nawet rok nie zbawi, a przynajmniej jest szansa, że nie nadziejemy się na gamebreaking babola

    Skomentuj

    1. xbk123
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-20 12:58

      Przede wszystkim preorder nie ma sensu bo to nie jest towar, którego może zabraknąć. Wyjątek stanowią fizyczne wersje kolekcjonerskie w ograniczonym nakładzie. Zawsze lepiej poczekać do premiery, obejrzeć gameplay, poczekać aż spłyną recenzje itd. Preorder to zła praktyka bo im więcej ich będzie tym producent będzie jeszcze więcej ładował w marketing, podrasowane trailery, nierealistyczne zapowiedzi tego co w grze będzie itd.

      Skomentuj

  6. hink1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-20 14:04

    Omg, ludzie kupuja mieszkania za setki tysiecy zanim budynek wyjdzie z ziemi, a tu sie nad grami za pare zlotych zamartwiaja.

    Skomentuj

  7. xfire25
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-07-20 16:15

    No dobra, a kto ochroni teraz klienta jak kupi sobie Cyberpunk 2077 w amazonie, a sprzedawcą mu tej gry podczas jej premiery nie wyśle bo napisał jasno i wyraźnie, że premiera w 2099 roku. Niemcy chcąc zakopać jeden dół rozkopali ich kilka.

    Skomentuj

    1. miedzianek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-25 10:19

      Przestań, żaden poważny sprzedawca nie będzie się w takie coś bawił, za duża renoma

      Skomentuj

  8. KORGAN
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-21 09:52

    Kiedyś było to dla mnie nie do pomyślenia, ale teraz już stało się normą. Kupuję gry w rok-dwa lata po premierze. Wtedy kiedy gra jest już w 100% grywalna. Do teraz nie grałem w np. Dishonored 2.