Gry

Ile gier na Steamie korzysta z AI? Zdziwisz się

przeczytasz w 1 min.

Steam wymaga od twórców gier, by ci opisywali, w jaki sposób wykorzystano AI w procesie produkcji. Ile takich gier znajduje się na wspomnianej platformie? Szczerze to sądziłem, że mniej. Dużo mniej.

AI w grach jest już faktem. W kierunku sztucznej inteligencji spoglądają giganci branży tacy jak Microsoft czy Ubisoft oraz mniejsi, niezależni deweloperzy. Słowem: AI zyskuje na popularności, co zmusiło Valve do wprowadzenia zmian.

Steam otwiera się na gry AI

Nowe zasady Steam zakładają, że deweloperzy muszą opisać, w jaki sposób AI przyczyniło się do powstania gry (o ile w ogóle twórcy czerpali z AI). Mowa tu o treściach generowanych wcześniej oraz treściach generowanych w czasie rzeczywistym w trakcie rozgrywki. Wobec tego, ile takich gier znajduje się na Steamie?

Według ustaleń Totally Human Media, takich gier na Steamie jest co najmniej 1000. Czy możemy więc powiedzieć, że AI stworzyło 1000 gier? Absolutnie nie, ponieważ w wielu przypadkach wkład AI był znikomy (ale był).

Nie tylko mniejsze produkcje

Wśród takich gier znajdziemy skromne produkcje jak The Great Rebellion, Atman: Rebel Flame, RetroMaze, ale nie brakuje też większych tytułów jak Tribes 3: Rivals czy znane i lubiane The Finals autorstwa byłych twórców serii Battlefield.

W tym miejscu warto spytać was, czyli graczy, co o tym wszystkim sądzicie. Czy AI w grach ma dla was jakiekolwiek znaczenie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Totally Human Media, zdjęcie otwarcia: Steam

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vacotivus
  1
  A co mnie to obchodzi, czy gra była tworzona z użyciem AI, czy nie? Liczy się końcowa jakość i grywalność produktu.
  • avatar
   Karaimi
   0
   AI to na razie jest takie jak internet w 97’. Poczekajmy z 10 lat na prawdziwe rewolucje.
   • avatar
    sabaru
    -1
    Strasznie mnie to bawi jak ludzie dają się nabierać że coś zostało stworzone przez AI. A jeszcze bardziej jak, np. do jakiegoś programu dodadzą nową funkcje czy ulepszą i od razu jest napisane że to AI. Normalnie beka na całego. Tak że co do pytania to mam to gdzieś. Czy to stworzyło to udawane AI czy człowiek za pomocą jakiegoś programu. Choć szkoda że ludziom znudziło się czepianie twórców, którzy używają, np. jakiegoś programu do stworzenia jakieś grafiki i potem się chwalą że to ich dzieło. Na jedno wychodzi.
    • avatar
     jacekwr
     0
     Miałoby, gdyby działając lokalnie odpowiadało za fajnych komunikatywnych NPCów.
     Jeśli ma tylko udział w produkcji, to mi to lotto - chyba, że (przy zachowaniu jakości) dzięki temu np. obniży cenę gry o xdziesięt procent. :)