Na topie

Wiedźmin jako serial od Netflix - Bagiński wśród reżyserów [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: film Na Topie Netflix

Cóż za wiadomość! Sapkowski, Netflix i Platige Image wspólnie tworzą serial, będący adaptacją sagi o Wiedźminie.

  • Wiedźmin jako serial od Netflix - Bagiński wśród reżyserów [AKT.]
A A

Aktualizacja [22.05.2017]: Na łamach Gazety pojawił się obszerny wywiad z Tomaszem Bagińskim na temat serialu Wiedźmin (choć niekoniecznie taki właśnie musi być ostateczny tytuł). Czego się dowiadujemy?

Wiedźmin – dlaczego serial jest lepszy niż film?

Przede wszystkim Bagiński potwierdza, że serial powstanie zamiast, a nie oprócz filmu pełnometrażowego. Filmu, nad którym pracował zresztą już od dłuższego czasu. Skąd ta zmiana? Ano stąd, że historie opisane przez Sapkowskiego są wystarczająco rozbudowane, by doskonale wypełnić kilkanaście albo i kilkadziesiąt godzin. A że Netflix wyraził zainteresowanie, to żal było nie skorzystać.

Według Bagińskiego seriale lepiej sprawdzają się przy opowiadaniu takich historii, jak ta z książek Sapkowskiego – „o niezwykłej głębi moralnej, intelektualnej”. Dodatkowo dają one autorom większą wolność twórczą. Tymczasem jest to niezwykle istotne, bo – jak mówi reżyser – „Wiedźmin nie jest jednak dla mnie końcem drogi. Pod wieloma względami będzie jej początkiem”.

Bagiński przyznał w wywiadzie, że nie może na razie zbyt wiele powiedzieć na temat scenariusza czy realizacji. Nie mógł też odpowiedzieć na pytanie, czy (a jeżeli tak, to w jakim stopniu) Wiedźmin będzie kręcony w Polsce. Nie zdradza także, kto pojawi się w obsadzie (i nie, Karolak, raczej to nie będzie).

Wierność oryginałowi jest najważniejsza

Po samym serialu możemy spodziewać się wierności pisanemu oryginałowi. Bagiński przyznaje, że spędził sporo czasu z Sapkowskim, by odkryć jeszcze więcej warstw historii, która daleko wybiega poza prostą opowiastkę fantasy. Reżyser ceni autora, dlatego też zapowiada, że serial będzie „bliżej literackiego pierwowzoru”, niż miało to na przykład miejsce w przypadku gier.

Ze słów Bagińskiego można wywnioskować, że będzie chciał on zachować słowiańskiego ducha, a jednocześnie robić kino na rynek międzynarodowy. Oby też tak się stało.

Źródło: wywiad na Gazeta.pl

News [17.05.2017]: Jedno z najznakomitszych uniwersów wykreowanych przez Polaka i jeden z najzdolniejszych polskich reżyserów młodego pokolenia. Ekipa Platige Image zapowiedziała, że w serwisie Netflix już niedługo pojawi się serial na podstawie wiedźmińskiej sagi Andrzeja Sapkowskiego, nad którym pracuje między innymi Tomasz Bagiński.

Netflix + Sapkowski + Platige Image = serial Wiedźmin

„Andrzej Sapkowski stworzył bogaty i niezapomniany świat – z jednej strony pełen magii, a zarazem tak znajomy. Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że będziemy mogli pokazać ten świat naszym użytkownikom” – komentuje Erik Barmack z Netfliksa.

Sam Sapkowski również jest nastawiony entuzjastycznie: „cieszę się, że Netflix stworzy adaptację moich opowiadań dla fanów, zachowując wierność materiałowi źródłowemu i motywom, pisaniu których poświęciłem ponad trzydzieści lat. Jestem niezmiernie zadowolony z naszej współpracy i zespołu, któremu przypadło zadanie ożywienia bohaterów moich książek”.

Sapkowski zwraca uwagę na serialową wierność opowiadaniom. O nią zadba między innymi sam autor, który współpracuje przy tworzeniu tej produkcji. Jej producentami wykonawczymi są Sean Daniel i Jason Brown. Wśród twórców znajdują się też Jarosław Sawko i Tomasz Bagiński (znany głównie z Katedry i Legend Polskich Allegro). Zadbają oni o efekty specjalne, ale ten drugi wyreżyseruje też część odcinków.

The Witcher to serial z szansą na sukces

Mnóstwo materiału, zabawni i zaskakujący bohaterowie oraz fascynujący świat – te cechy sprawiają, że twórcy już teraz planują wydanie nie jednego, a kilku sezonów serialu, który „opowiada o niekonwencjonalnej rodzinie, która jednoczy się w walce o prawdę w niebezpiecznym świecie”. Bagiński dodaje, że „to opowieść o dzisiejszych czasach i ich wyzwaniach skryta pod płaszczykiem fantasy. To opowieść o nas – o potworze i bohaterze tkwiącym w każdym z nas”.

Uspokajająco działają także informacje o budżecie. Twórcy otrzymać mają podobno nawet 20 lub 30 milionów dolarów na każdy kolejny sezon (o ile pierwszy, na który Netflix przeznaczy „kilka" milionów, się spodoba).

Premiera serialu produkowanego w Europie odbędzie się w 2018 roku.

Źródło: Netflix, Platige Image, Puls Biznesu. Ilustracja: Aleksander Stepczenkow/Flickr (CC BY-SA 2.0)

[ost. aktualizacja: godz. 14.20 - korekta informacji o budżecie plus informacja o dacie premiery]

Odsłon: 7688 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. kosq83
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-17 14:14

    Ale jak to, seriale, tak jak gry komputerowe, to już nie są dla debili? Wiecie co mam na myśli?

    Skomentuj

    1. Dawid0ss_z
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-05-18 13:40

      Najwyraźniej tutaj zaproponowali porządne sianko ;-)

      Skomentuj

      1. WhiteDrag0n
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-05-18 16:20

        Tam też zaproponowali, po prostu wytargował sobie dużo gorszą ofertę. :D

        Skomentuj

  2. coldfusion
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-05-17 14:15

    6 milionów złotych to chyba mało jak na cały sezon?

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-05-17 14:18

      Wkradł się błąd, przepraszam, ale są różne przekazy. Zaufajmy PB: na pierwszy sezon "kilka" milionów dolarów, na kolejne 20-30 mln. Łącznie na cały serial może być około 100 mln. :)

      Skomentuj Historia edycji

    2. Pogromca blacharni Pro
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2017-05-17 14:21

      Jesli beda krecili ten serial na zielonych ekranach z obsada z ulicy i woznym z pobliskiej szkoly, to moze zmieszcza sie w budzecie.

      Ale lubie materialy Baginskiego i obejrzalbym ten serial tylko ze wzgledu na jego ''oko''.

      Skomentuj

  3. Diwad
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-05-17 14:18

    Po co robić nowy serial, jak nie tak dawno był robiony z Żebrowskim:/









    :D

    Skomentuj

    1. xchaotic
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-05-17 14:22

      Szacun dla Netflixa, ze zobaczyli serial ktory juz powstal i nie uciekli z krzykiem...
      Mi w z tego serialu pamieci utkwila tylko jakas scena na polanie a w tle jedzie furgonetka...

      Skomentuj

      1. Diwad
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-05-17 14:27

        Co ty gadasz?:D Kurcze, nie mogę jej znaleźć.

        Skomentuj

    2. Pogromca blacharni Pro
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2017-05-17 14:22

      Tak, ale to bylo okolo sto milionow lat p.n.e. wiec gimby nie znajo, a chodzi o to, zeby nakrecic nowy fejm, bo to sie sprzedaje - rzecz jasna.

      Skomentuj

    3. XaRaDaS
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-17 14:28

      No i po co przypominałeś, mam z powrotem traumę ;)

      Skomentuj

  4. Skeletor
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-17 14:41

    Zrobić serial z THORGALEM!

    Wiesio jest passé.

    Skomentuj

    1. Sethis
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-18 08:13

      Thorgal +1.

      Świetny komiks.

      Skomentuj

  5. Ben_Dover
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-05-17 16:08

    Sapkowski bierze się za współpracę? Przecież wyśmieją go znajomi, z kręgu tych inteligentnych, co to serialami gardzą. Ciekawe czy budżet amerykański pozwoli na polskie akcenty i dodatki, np. czy Percival Schuttenbach dostanie szansę na stworzenie muzyki? Notabene, zespół który został nazwany po jednej z postaci z Wiedźmina tworzy muzykę do gry na podstawie tej właśnie sagi. Przypadek?

    Skomentuj

    1. stach122
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-17 18:10

      No cóż, jak to się mówi. Hajs musi się zgadzać

      Skomentuj

  6. Tassador
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-17 20:36

    i wyjdzie ala Herkules z Sorbo ;P trzymam kciuki coby nie pojechali po bandzie

    Skomentuj

    1. chrisplbw
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-17 21:23

      Za to Xena dawała radę :P

      Skomentuj

  7. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-17 21:23

    Netflix jak Netflix ma produkcje lepsze i gorsze, za to Bagiński i Platige Image to pewnego rodzaju gwarancja jakości.
    Wystarczyłoby coś pokroju Legend Polskich czy reklamy pewnego piwa, a i tak będzie dużo lepsze niż szmaciano-drewniane twory ubite przez Żebrowskiego :D
    Ciekaw jestem obsady, ale z przyjemnością zobaczyłbym Mads Mikklesena, Viggo Mortensena czy Eva Green w rolach głównych

    Skomentuj

  8. Marucins
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-18 07:09

    Netflix robi dobre seriale ale martwię się że będzie ostro poprawny polityczne a tam pełno czarnuchów, gejów i lesbijek. /popatrzcie na obecne produkcje/

    Skomentuj

    1. projectdarkstar
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-05-18 08:24

      Gra (3ka bodajże) zebrała bęcki od pożytecznych idiotów a.k.a. SJW za "brak różnorodności". I kij tam że świat bazuje na słowiańskiej mitologii. Nieważne. Muszą w niej być kolorowi i romanse homo.
      Inaczej nie jesteś "postępowy".

      Skomentuj

      1. Smuga
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-05-19 15:32

        To już jest zaraza. Od jakiegoś czasu oglądam serial The 100. Oczywiście wzorem dzisiejszej mody takie wątki obowiązkowo muszą się pojawiać na pierwszym planie. Tylko, że tam akurat jeden z nich ma na prawdę wielki sens (i aż się o to prosiło pomiędzy pewnymi paniami...) i daje ciekawe fabularne możliwości. I z tym problemu nie ma. Ale jest też pełno typowych i bezsensownych wstawek typu "patrzcie przez te 3 sekundy, jesteśmy homo, nic to nie wniesie ale trzeba zaznaczyć!". To jest żałosne i wszyscy wiemy skąd się bierze.

        Skomentuj

      2. Marucins
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-21 11:14

        Tak jak polskie metro zbyt zbyt uporządkowane, zbyt czyste, zbyt białe...

        Skomentuj

  9. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-18 08:22

    A za kilka lat Sapkowski będzie marudził, że serial narobił mu "smrodu i gówna" :)

    Skomentuj

  10. Tyskie89
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-18 09:45

    juz to widze: adamczyk jako wiedzmin i karolak jako jaskier, heheheh i pozamiatane na wieki.

    Skomentuj

  11. Fiona
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-18 10:27

    Wiedźmin jest zbyt niepoprawny politycznie....

    Do tego biały, pies na baby - przeleci wszystko włącznie z pralką frania...
    Gejów traktuje na równi ze strzygami.
    Jęzor niewyparzony, mówi to co myśli, a nie to co poprawność nakazuje....
    Klnie jak szewc...
    I w pewnych sytuacjach nie rysowałby kredkami po asfalcie tylko sięgnął po miecz....

    Także to się nie uda......

    Ale nawet taka pro polska namiastka gry o tron byłaby świetna....
    Bagiński - póki co jedna wielka niewiadoma przy tak dużej produkcji.... Może jako drugi reżyser, albo pierwszy doradca.... (bez urazy)

    Ale trzymam kciuki żeby nie wyszedł z tego Herkules, albo Xena, czy inny badziew - wiem panom Xena się podobała ;P

    I żeby zostały polskie akcenty, a nie żeby to się działo w Nibylandii np.

    Skomentuj

  12. Ghola
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-18 11:15

    Jaram się jak czarownica na stosie ;)

    Skomentuj

  13. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-05-22 17:09

    Wywiad to można było obejrzeć na żywo 5 dni temu w WP TV :)