Na topie

Wielka Brytania otwiera się na autonomiczne pojazdy

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

W 2021 roku w Wielkiej Brytanii wystartuje przynajmniej kilka projektów związanych z samokierującymi się pojazdami. Władze są otwarte na tę rewolucję.

  • Wielka Brytania otwiera się na autonomiczne pojazdy
A A

W 2021 roku w Wielkiej Brytanii na dobre mają ruszyć usługi transportowe wykorzystujące pojazdy autonomiczne, jak informują BBC i The Guardian.

Po pierwsze: za 3 lata w Szkocji pojawią się samokierujące się autobusy Stagecoach, które każdego tygodnia odbywać mają nawet 10 tysięcy podróży między Fife i Edynburgiem. Taka liczba wyraźnie pokazuje więc, że władze kraju myślą o tym rozwiązaniu na poważnie (nawet jeśli początkowo będą wymuszać obecność ludzkiego kierowcy tak „na wszelki wypadek”). 

Podobnie sprawa ma się w Londynie, gdzie prywatne przedsiębiorstwo taksówkarskie Addison Lee otrzymało zgodę na przejazdy autonomicznych taksówek w całym Greenwich od wspomnianego 2021 roku. Równocześnie na drogi angielskiej stolicy wyjechać ma 6 samochodów Land Rover Discovery bez kierowców – na potrzeby „transportowej usługi premium”.

Brytyjskie władze najwyraźniej chcą wziąć aktywny udział w transportowej rewolucji. – „Autonomiczne pojazdy zmienią sposób, w jaki podróżujemy. […] Wielka Brytania opiera się na swoim motoryzacyjnym dziedzictwie i wspiera rozwój nowych pojazdów i technologii, a od 2021 roku społeczeństwo będzie mogło samo zakosztować tej przyszłości”, powiedział Greg Clark, minister biznesu, innowacji i zdolności.

Jak myślicie – kiedy w Polsce doczekamy się autonomicznych usług transportowych?

Źródło: BBC, The Guardian. Foto: luxstorm/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3135 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
  1. x7nofate3
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-24 20:35

    Wielka Brytania potęga

    Skomentuj

    1. dariosata
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-11-25 09:28

      Bylem w UK i nigdy tam nie wroce! Jedno z najbardziej ponurych, brudnych i nudnych krajow swiata!

      Skomentuj

      1. Michał 06
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-11-25 23:14

        I jeszcze śmierdzi wilgocią i grzybem szczególnie w Londynie ,wiem to od cioci bo tam mieszka

        Skomentuj Historia edycji

        1. Marucins
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2018-11-26 09:37

          A ciocia już zaczęła nosić burkę?

          Skomentuj

  2. saturn64
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-24 22:52

    Ciekaw jestem kto będzie odpowiadał za spowodowanie wypadku (gdy system czegoś nie przewidzi bądź się akurat zepsuje). Co się stanie gdy inny pojazd zachlapie takie auto błotem - czy będzie to jeździło normalnie? Takie pojazdy z czasem mogą nawet stać się celem ataku hakerów, bądź znanych nam wyznawców allaha, którzy będą przejmowali kontrolę nad takim autem i Bóg wie do czego go wykorzystają. Wolę sam prowadzić auto.

    Skomentuj

    1. sliderek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-11-25 01:01

      Rozumiem Twoje obawy, jednak czy rzeczywiście kierujesz się bezstronnym porównaniem opartym na analizie, czy tylko własnym odczuciem?
      Czy samochód prowadzony przez Ciebie nie będzie narażony na wyznawców? Kto będzie odpowiedzialny, to chyba zależy od sytuacji, która zostanie rozpatrzona, ale zauważ, że w przypadku autonomicznych aut, będą dostępne dokumentacje i dowody prawdziwego przebiegu zdarzeń, na co zapewne ciężko liczyć, gdy Ty będziesz brał udział w wypadku swoim nieautonomicznym autkiem... Nie tylko system może się zepsuć, organiczny kierowca też, jak pokazują statystyki większość wypadków jest ich winą. Wystarczy popatrzeć, jak bezmyślnie ludzie kierują i jak się wpychają, żeby niby gdzieś dotrzeć szybciej, tworząc problemy i efekcie nie tylko spowalniając siebie ale i dziesiątki/setki innych...

      Skomentuj

      1. saturn64
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-11-26 15:43

        Nie zgodzę się z kolegą.
        Rozważmy 2 sytuacje. Ja kieruję autem a innym autem kieruje wyznawca Allaha i dochodzi do wypadku.
        W tym przypadku dojdzie do wypadku nawet wtedy gdy będę posiadał pojazd autonomiczny (ponieważ na inny samochód nie mamy wpływ)
        Drugi przypadek jest taki, że mój samochód zostaje przejęty przez przez wyznawców Allaha i sam wjeżdża w inny pojazd lub grupę ludzi. Najgorzej jak dane przejęcia auta zostaną wykasowane ( a firma posmaruje komu trzeba by nie psuć sobie reklamy i ja zostanę obarczony odpowiedzialnością).
        Wszystkie sprawy innowacje które mogą powodować zbieranie danych z jazdy można zrobić również w pojazdach nieautonomicznych. Więc drugi argument obalony. Już dzisiaj można by to sprawdzić (zresztą samoloty również mają czarne skrzynki)
        Jak patrzę na awaryjność samochodów obecnie to boję się żyć z myślą, że jakiś kierowca używa 10 letni samochód autonomiczny :). Chociaż psują się nawet nowe auta. Myślę, że więcej jest napraw aut niż wypadków spowodowanych przez ludzi.

        Skomentuj

          1. odkupiciel375
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-11-27 16:08

            Ile samochodów ma asystę kierowania/parkowania? jaki procent ze wszystkich poruszających się np w takim UK stanowią takie samochody? 10%? byłem w UK zarówno w Londynie jak i mniejszych miejscowościach i samochody ktr się tam poruszały nie należały do najnowszych a już na pewno nie stanowiły on większości.
            Z tego tez powodu takowy atak obecnie nie ma sensu, bo jest ciężki do przeprowadzenia ze względu na mała ilość potencjalnych "broni" na drogach. Wychodzenie z założenia że skoro jeszcze nic takiego się nie stało albo ze skoro teraz mamy system mniej/bardziej podatny na błędy (np człowieka) to nie powinniśmy się tym przejmować jest niedorzeczny... pracuje w firmie it i zawsze systemy muszą przechodzić rożne, czasem brzegowe przypadki ataków czy błędów. Jestem pewien że gdyby bank ci powiedział że nie zrobili zabezpieczeń przed hakerami "bo jeszcze nikt do tej pory ich oraz innych banków nie zhakował" to byś im nie zaufał więc czemu chcesz upraszczać zabezpieczenia gdy chodzi o życie twoje oraz innych?
            Owszem samochody autonomiczne to świetna technologia otwierająca wiele nowych możliwości jednak by móc jej zaufać musi być ścisłe określona normami, wymaganiami itd, szczególnie gdy dojdzie do jakiegoś wypadku/błędu w oprogramowaniu - a wiemy że takie przypadki mogą się zdarzyć.