Na topie

Co to jest WiFi ax i dlaczego ma znaczenie?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie Vademecum Wi-Fi

Użytkownicy wymagają dziś szybkiego dostępu do Internetu z niezliczenie wielu urządzeń równocześnie. Aby było to możliwe rozwijany jest standard WiFi ax – jakie konkretnie korzyści wiążą się z jego wdrożeniem?

 • Co to jest WiFi ax i dlaczego ma znaczenie?
A A

WiFi ax – tak nazywa się kolejny standard łączności bezprzewodowej, który ma sprostać wymaganiom stawianym dziś przez użytkowników. Ma zapewniać odpowiednią szybkość i pełną niezawodność, czego można i należy oczekiwać w erze urządzeń stale połączonych z Internetem. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego standardu, który ma być krokiem naprzód w stosunku do coraz częściej spotykanego WiFi ac.

Co to jest WiFi ax?

WiFi ax (czy też IEEE 802.11ax) to najnowszy standard łączności bezprzewodowej – kolejny po WiFi ac, czy wcześniej: n, g, b i a. Niezmiennie, standard ax będzie działał w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, ale ma być znacznie szybszy, a przede wszystkim: lepiej przystosowany do współczesnych realiów, czyli sytuacji, w której z Internetem łączy się nie jeden komputer, lecz praktycznie każde urządzenie w domu (i nie tylko w domu). 

Jak wynika z szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, liczba urządzeń podłączonych do Internetu w przeciętnym mieszkaniu może wzrosnąć do 2022 roku z obecnych 10 nawet do 50. Większość z nich będzie łączyć się z siecią bezprzewodowo, walcząc o miejsce w tym samym paśmie. Właśnie dlatego ważne jest, by w tym ostatnim było sporo miejsca i o to przede wszystkim zadbać ma WiFi ax.

WiFi IoT

Pierwsze urządzenia obsługujące nowy standard Wi-Fi powoli pojawiają się na rynku i w niedalekiej przyszłości powinny stać się standardem. Czego można się spodziewać i jakie będą realne korzyści dla użytkowników?

Jaka będzie szybkość WiFi ax?

Wraz z WiFi ac wysoko zawieszono poprzeczkę – udało się osiągnąć bardzo wysoką szybkość i pod tym względem właściwie niewiele jest do poprawy. Mimo to standard ax ma być od 4 do nawet 10 razy szybszy od poprzednika. Podczas gdy w ac przyjmuje się wartość transferów na poziomie 1,3 Gb/s (867+433 Mb/s), ax ma pozwolić osiągnąć prędkości rzędu 6 Gb/s (4804+1148 Mb/s) – jak w przypadku najnowszego routera ASUSa, a nawet większe, oscylujące wokół 10 Gb/s.

W typowych warunkach bez większych problemów nowy standard Wi-Fi powinien zaoferować prędkości na poziomie 1 – 1,5 Gb/s, co byłoby wyśmienitym wynikiem. Coś innego będzie jednak w tym przypadku najważniejsze… 

Nowości WiFi ax to więcej niż szybsze transfery

Największym atutem standardu IEEE 802.11ax będzie znacznie większa przepustowość, dzięki której bardzo duża liczba urządzeń na niewielkim terytorium ma bez większych przeszkód mieć bardzo szybki dostęp do Internetu. Krótko mówiąc: na dworcach, w centrach konferencyjnych czy na stadionach szybkie Wi-Fi ma być czymś zupełnie normalnym. Jak to możliwe?

Tak jak w przypadku WiFi ac możliwe będzie wykorzystanie 4 strumieni MIMO (multiple input / multiple output), jednak tym razem przy użyciu techniki OFDMA (orthogonal frequency division multiple access). Ta ostatnia (będąca też jednym z największych plusów LTE) sprawia, że każdy kanał radiowy jest dzielony na kilkadziesiąt lub kilkaset subkanałów (pracujących na nieco innych częstotliwościach). Efektem ma być nawet 10-krotne zwiększenie efektywności widmowej.

WiFi autostrada

Mówiąc najprościej: sieć będzie mniej zatłoczona, a użytkownicy nie będą musieli czekać na swoją kolej, lecz efektywnie i wspólnie korzystać z łącza. Z kolei kodowanie 1024 QAM (również zawarte w specyfikacji ax) zwiększa ilość danych na pakiet.

Kolejnym plusem, jaki ma przyjść wraz z WiFi ax, będzie wydłużenie czasu pracy urządzeń. Ma to być możliwe do osiągnięcia dzięki TWT (target wake time), a więc rozwiązaniu, które przekazuje np. smartfonowi, kiedy „pójść spać” i kiedy się „wybudzić”.

Zgodność WiFi ax z poprzednimi standardami

Standard ten jest owocem ewolucji, a nie całkowitą nowością, dlatego też nie występują żadne problemy z kompatybilnością. Mówiąc prościej: WiFi ax jest zgodne z wcześniejszymi wersjami 802.11. Oczywiście korzystanie ze starszego standardu nie pozwoli wykorzystać korzyści płynących z zastosowania najnowszych technologii.

Źródło: Digital Trends, Wi-Fi Alliance, Intel, The Verge, IDG. Foto/ilustracje: Pixabay (CC0) – StockSnap (1), jeferrb (2), Bertsz (3)

Odsłon: 11476 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
 1. KENJI512
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-03-08 12:30

  Oby działało na dwóch pasmach jednocześnie, 5GHz blisko routera i prędkość, 2,4GHz dalej, by nie gubić zasięgu.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-03-08 13:02

   W teorii każda karta Wi-Fi, router i system powinien obsługiwać roaming, co pozwala łączyć się z "lepszą" siecią. Niestety w praktyce działa to jak chce i ciężko osiągnąć przewidywalne rezultaty.

   Mocno liczę na to, że zmiany w nowym standardzie faktycznie zmniejszą problem z zakłócaniem się urządzeń na tym samym kanale.
   U mnie w bloku, gdzie sieci 2.4 GHz widać ok. 30, dużo lepiej się sprawuje 5 GHz, mimo kilku ścian i pozornego gorszego poziomu sygnału (na 2.4 GHz mimo doskonałego poziomu sygnału mam przerwy (dużo strat) ze względu na pokrycie w każdym kanale przez kilka sieci).

   Skomentuj

   1. musslik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-03-08 16:05

    Eter nie jest z gumy, pasmo się nie "rozciągnie" i cudów bym się nie spodziewał w blokach gdzie każdy Janusz z Grażyną musi koniecznie mieć ustawiony ruter na 30 metrowym mieszkaniu na maksymalną moc :)

    Skomentuj

 2. Gucio podroznik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-03-08 13:12

  tylko kabel

  Skomentuj

   1. chotnik2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-08 19:42

    O ile dobrze wiem, to tak. Nie zrobili jeszcze takiego bez zadnego gniazda na kabel.

    Skomentuj

 3. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-03-08 14:07

  Super wiadomość! Nie mogę się doczekać routerów z takim standardem. Nie dlatego, że potrzebuje szybszego połączenia Wi-Fi, ale dlatego, że może w końcu powstaną routery z szybszymi portami WAN/LAN niż 1Gb/s. To jest kpina, żeby przez 12 lat od zatwierdzenia standardu 10 GBASE-T, nie został on wprowadzony na rynek konsumencki.
  Nie podobno, żebyśmy mieli absurdalną sytuacje w której router oferuje po Wi-Fi 6Gb/s, a po kablu 1Gb/s haha. Chociaż w dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-03-08 18:42

   Który domowy router osiąga ponad 1 Gbps po Wi-Fi w rzeczywistym użytkowaniu? Odpowiem za ciebie, żaden.
   Naczytałeś się Waćpan, tabelek reklamowych z artykułu, przepisujesz z nich głupoty i tyle. A te 6 Gbps to jest suma na dwóch zakresach, czyli z założenia bzdura.

   Po drugie, są urządzenia 10 Gbps, ale są drogie, więc o co ci chodzi? Kup takie i nie narzekaj, aczkolwiek z drugiej strony po co, skoro operatorzy nie sprzedają takich łącz konsumenckich (są dla firm, ale to też koszty).

   Skomentuj Historia edycji

   1. Silver
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-08 19:05

    Do coraz większej liczby mieszkań oferowany jest internet 500mb/s a powoli także i szybsze łącza. Idąc dalej tą drogą to jaką gwarancję mamy, że ów 1Gb zostanie przepuszczony przez dane urządzenie? Żadną. USB 2.0 na papierze ma 480Mbps co daje 60MB/s a w rzeczywistości... nie poleci więcej niż 35MB/s - czyli nieco ponad połowa. Rzec by można, że lepiej jakby po USB 3.1 puścić sygnał, bo kontroler tańszy a do 10Gb.

    Skomentuj

   2. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-08 20:44

    @Kenjiro
    Przeczytaj jeszcze raz artykuł, potem mój komentarz i będziesz miał odpowiedź na pierwszą część swojego komentarza.
    Potem poczytaj sobie o takich urządzeniach jak np. serwer NAS i będziesz miał odpowiedź na drugą cześć swojego komentarza.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2018-03-10 18:37

     Przecież właśnie w drugim akapicie ci odpowiedziałem na twój pierwszy, są rozwiązania, ale drogie, kup i nie narzekaj. Chciałbyś mieć coś lepszego, ale w cenie poprzednika? Od kiedy żyjesz na świecie, od wczoraj?
     A twój drugi akapit to brednie w czystej postaci, na które nie da się inaczej odpowiedzieć, jak roześmiać w twarz...

     Skomentuj

  2. tommo1982
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-08 23:15

   Ten router oferuje 6Gbps w idealnych warunkach, czyli w laboratorium. Ciekawe czy uwzględnione są straty na protokół i kodowanie sygnału, czy podano tylko maksymalny możliwy transfer danych.
   W domu nie osiągniesz takich prędkości bezprzewodowo, na kablu już tak. Jest on odizolowany od otoczenia, nawet taki CAT5e, wystarczająco aby nie tracić dostępnego pasma na specjalne kodowanie sygnału czy korekcję błędów.

   Skomentuj

   1. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-09 00:20

    To przecież oczywiste, że w warunkach domowych router po Wi-Fi nie osiągnie deklarowanej prędkości. Taki jest urok sieci bezprzewodowych. Mimo wszystko na pudełku będzie napisane:
    Wi-Fi: 6Gb/s
    LAN: 1Gb/s
    I to będzie sytuacja absurdalna jeśli LAN nie zostanie zwiększony. W praktyce również będzie śmiesznie, bo jeśli będzie tak jak pisze w artykule, to będziemy mieli do czynienia z prędkościami 1-1,5Gb/s na Wi-Fi, czyli szybciej niż po LAN.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2018-03-10 18:50

     Sytuacja z napisami na pudełkach od zawsze była absurdalna, a tych, którzy się dają na takie bzdury nabierać, wcale mi nie żal.

     A realnie (czyli poza testami w laboratorium) owo Wi-Fi nie osiągnie nawet 1 Gbps przepustowości, a pozostałymi parametrami (np. opóźnienie, czy stabilność) nadal będzie daleko w tyle. Ot tyle warte te bajki.

     Skomentuj

    2. darry dooman
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2018-03-12 14:02

     wyobraź sobie, że takie Xiaomi ma w swojej ofercie router AC1200 z portami LAN 100MB...:D

     Skomentuj

 4. kamild1996
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-03-08 14:40

  Spośród wszystkich zilustrowanych urządzeń podłączonych do chmury na infografice najbardziej mnie chyba nurtuje ta wiertarka...

  Skomentuj

  1. anglik666
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-08 15:07

   Poprzez czujniki wbudowane w wiertło p przekazywane do mobilnej aplikacji, wiertarka sama dobiera szybkość obrotów i siłę udaru ;) Teraz jasne ? A po za tym jak ją zostawisz w kiblu, to smartwonik i już wiesz gdzie jest ;)

   Skomentuj Historia edycji

  2. xchaotic
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-03-08 18:12

   Nie wiem lak ludzie sobie radzili bez wiertarki i miksera podlaczonych do internetu...

   Skomentuj

 5. kokosnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-08 14:44

  Najważniejsze to wprowadzenie uziemionych portów 10 GBASE-T i MU-MIMO, wszystko inne może poczekać, bo to brak MU-MIMO na paśmie 2.4GHz jest największa bolączką dla mnie.

  Skomentuj

  1. chotnik2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-03-08 19:44

   Bo przeciez LTE ma 5 metrow dzieki OFDMA...

   Skomentuj

 6. pikolo000
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-03-08 23:15

  Jeszcze po drodze było 802.11ad na 60 GHz!!! 10 Gb/s Ethernet powoli i nieśmiało pojawia się w urządzeniach SOHO - Asus ma fajny przełącznik i kartę Aquantia a i ostatnio Netgear również zaoferował switcha w tym standardzie. Ale tak jak napisał AndreoKomp urządzeń powinno być więcej, więcej i dużo więcej.

  Skomentuj

  1. kokosnh
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-03-09 14:34

   60GHz było martwe już jako koncepcja, choć są routery co je już mają, to chyba nikt świadomy ich nie kupi.

   Skomentuj

 7. 12345luhm
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-05-15 19:46

  a

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!