Na topie

Udział Windows 8 w rynku systemów rośnie, spada ogólny udział systemów Windows

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Wraz z końcem miesiąca doczekaliśmy się pierwszego raportu dotyczącego udziału poszczególnych systemów operacyjnych w rynku.

windows 8 raport netapplication udział systemów w rynku apple mac os x linux

AA

Kolejny miesiąc już za nami, przyszła więc pora na małe podsumowanie sytuacji, jaka miała miejsce na światowym rynku desktopowych systemów operacyjnych. Jak się okazuje, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych miesiącach swój udział w rynku powoli, ale systematycznie zwiększa Windows 8, który już zdołał prześcignąć systemy Apple Mac OS X. Co ciekawe w dalszym ciągu widać trend wzrostu dla Windows 7 i Linuksa oraz spadek udziału Windows XP.

Jak co miesiąc, firma analityczna Net Applications opublikowała raport dotyczący udziału poszczególnych systemów operacyjnych w światowym rynku. Sierpień nie był żadnym przełomowym okresem, jednak w badaniu Netmarketshare doszło do ciekawej zmiany. Chodzi o najnowszy system giganta z Redmond, który mimo bardzo powolnego zdobywania udziałów w rynku zdołał właśnie wyprzedzić systemy Apple Mac OS X, a dwa miesiące wcześniej prześcignął cieszący się nie najlepszą opinią system Windows Vista.

Wchodząc w szczegóły, w dalszym ciągu liderem na rynku systemów operacyjnych w kategorii desktop pozostał Windows 7 z wynikiem 45,63 procent, którego udział zwiększył się o 1,14 puntu procentowego. Za nim z wynikiem 33,66 procent znalazł się nieco już leciwy system Windows XP, który w sierpniu zanotował spadek o 3,53 puntu procentowego. Na najniższym szczeblu podium zameldował się system Windows 8, który w sierpniu wypracował udział w rynku na poziomie 7,41%, co stanowiło wzrost o 2,01 puntu procentowego. Według ekspertów system swój nagły wzrost w ostatnich miesiącach zawdzięcza kampanii marketingowej Microsoftu, który usilnie promował w tym okresie aktualizację Windows 8.1.

Pozwoliło to wyprzedzić w czerwcu system Windows Vista, którego udział ponownie się zmniejszył, dokładnie o 0,13 puntu procentowego osiągając udział na poziomie 4,11%. W


Systemy z rodziny Mac OS X, razem osiągnęły udział na poziomie 7,28 procent, co stanowiło nieznaczny wzrost o 0,09 puntu procentowego - stawiałoby to systemy Apple tuż za podium, z którego spadły na skutek ekspansji Windows 8. Jeżeli jednak rozbijemy udział systemów Mac OS X na poszczególne wersje, to okazuje się, że żaden z nich nie przekroczył 4% udziału. Będąc szczegółowym, OS X 10.8 osiągnął 3,42%, OS X 10.7 odnotował 1,65%, OS X 10.6 wypracował również 1,65%, OS X 10.5 osiągnął 0,39%, OS X 10.4 osiągnął 0.09% zaś OS X 10.9 zaledwie 0,05%.

Nieznaczny wzrost, zaliczyły systemy z rodziny Linux, które wypracowały 1,52% udział w rynku co stanowi wzrost o 0,27 puntu procentowego. Mimo wszystko systemom Windows towarzyszy od kilku miesięcy niewielki trend, w którym z miesiąca na miesiąc z łącznej puli uciekają ułamki procentów, w tym miesiącu było to 0,37 puntu procentowego, którym podzieliły się systemy Linux i OS X.

Warto również zwrócić uwagę, że jest to jedynie jedno z wielu badań i niekoniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistość, szczególne, że w poprzednich miesiącach inne analizy prezentowały nieco inne wyniki. Niestety nie dysponujemy jeszcze alternatywnymi wynikami, dlatego z ich zestawieniem musimy jeszcze nieco poczekać.

Źródło: Netmarketshare, techspot

Odsłon: 16194 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
 1. KarielG0
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-09-03 08:10

  Zgadzam sie z ostatnim zdaniem, ogolnie jesli chodzi o glowny system operacyjny to mysle ze Linux ma jakies 5%.

  Skomentuj

 2. piccardo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-09-03 08:27

  Ooooo win 8 procentowo konkuruje z równie pro systemem a w zasadzie z wszystkimi ostatnimi MAC OS ale zacięta walka... Win 8 to kolejny sys za który microsoft może się wstydzić... A wystarczyło by przecież dodać ten skubany pasek START! Od samego początku i nie było by tragedii a nie zmuszać ludzi do czegoś czego nie chcą...

  Skomentuj

  1. Krypi
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-09-03 13:35

   Laptop - Windows 7 - zainstalowany
   Netbook - Windows 7 - z tym był kupiony
   Stacja robocza - Windows 7 - zainstalowany

   Stacja Media/Magazyn - Ubuntu 13.04 (robi za dysk sieciowy i odtwarzanie filmów na TV)

   To tyle jeżeli chodzi o same PC jeżeli wkleimy w to odtwarzacze wideo jakie mam :) to

   Projektor - Linux XBMC
   TV - Linux XBMC

   Wiec statystyka 25% dla Linux lub 50% Linux u mnie w domu zależności jak liczyć.

   Jako ...Ciekawostka ...

   Projektor - Linux XBMC

   Projektor 1280x800 za 390zł staroc ale działa z allegro niewiele takich
   140zł Odtwarzacz Raspberry PI 256mb+ XBMC
   42zł HDMI DSUB z przesylką http://www.aliexpress.com/snapshot/232857399.html
   34zł karta WiFI

   Płynne odtwarzanie na TV przez WIFI filmów z magazynu o 2x1080p ok 19GB
   2x1080p to dwa obrazy jeden nad drugim dla 3d ... nie mylić z 3d half 1080

   A co wy używacie w domu Windows / Linux

   Skomentuj

 3. deel77
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-09-03 08:45

  To tylko statystyka i jest dokładnie taka jaka miała być (tzn. taka jaką ktoś zamówił). Po publikacji przecież można dodatkowo coś jeszcze iterpretować, np. Windows 8 pobił w końcu MacOSX, ale dlaczego MacOSX łącznie? Przecież Win 8 ma 2 razy większy udział niż najliczniejszy MacOSX. Dlaczego Linux jest jeden - powinno być kilka (różniących się szczegółami, ale to przecież szczegóły - np. przycisk START - powoduje że Win 8 jest bee i jest inny niż Win7).

  Skomentuj

  1. webmaniack
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2013-09-03 10:48

   To nie przycisk start, a "moda na hejtowanie" Windowsa 8. Tak na prawdę można z niego korzystać prawie identycznie jak z W7, tylko wszystko działa znacznie wydajniej. W Windows 8.1 ma być możliwość wyłączenia niektórych opcji, które denerwują siódemkowiczów. Osobiście nie potrafię zrozumieć, co się im nie podoba w systemie, który na dobrą sprawę ma tylko usprawnienia, a nawet jakby mi się nie podobał fakt, że nie ma Menu Start (choć to tylko propaganda), to wolałbym siedzieć na nowszym, szybszym systemie i zainstalować sobie jeden z programów przywracających Menu Start (a nawet poszerzających jego możliwości), a dodatkowo zawsze masz możliwość skorzystania z Modern UI (podkreślam MOŻLIWOŚĆ, nikt Cię do tego nie zmusza).
   Także wszelkie argumenty przeciwko Windows 8 to tylko propaganda i głupia moda. Zresztą, jak ktoś jest tępy, to nawet obsługi kalkulatora nie ogarnie.

   Skomentuj

   1. rrrrrr
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-09-03 11:16

    "prawie" robi całkiem sporą różnicę w tym przypadku.

    Skomentuj

   2. Flynn
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-09-03 11:31

    Wszyscy biorący stronę Win8 zawsze używają słów "propaganda", "moda na hejt", a potem obrażają osoby, które nie potrzebują Win8 do życia. "Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą" - Joseph Goebbels. W tym przypadku kłamstwem jest cudowność "8". Wszyscy nagle gotowi na ustępstwa - wydajność kosztem użyteczności. Co z tego, że działa żwawiej skoro wszystkie animacje i inne efekty spowalniają pracę? Co ja tam wiem? W końcu korporacja, w której pracowałem i korporacja w której pracuję aktualnie prędzej przesiądą się an MacOS niż na Win8, który po prostu do pracy się nie nadaje. I tutaj rodzi się problem - co potem? Co gdy "7" utraci wsparcie? Przestawienie się z taką mnogością softu na MacOS czy na Linux jest niemożliwe w krótkim czasie.

    Aha i do korzystania z ModernUI M$ zmusza - nie można go wyłączyć, zawsze się wyświetli. Nie mówię tu o modowaniu systemu. System powinien być użyteczny takim jakim jest.

    Ja rozumiem, że Win8 może się podobać - bo ładny jest. Może robić wrażenie - bo szybko startuje (chociaż z tym troszkę inaczej jest...). Chwalą go jednak najczęściej tylko Ci co sobie na nim grają, podłubią w PS, poprzeglądają "niusy" na onecie. Nie znam nikogo kto zarabiając na chleb komputerem przesiadłby się na Win8 z własnej, nieprzymuszonej woli. Z resztą popularność systemu odzwierciedla to - udział rośnie, bo nie da się już w zasadzie kupić komputera z Win7. No i oczywiście M$ wlicza sobie do statystyk tablety i telefony o czym wszyscy zapominają ( nie wiadomo jak ta firma analityczna to potraktowała).

    Użytkownicy zdecydowali, Win8 leży i kwiczy, M$ sam się gubi. Wszystkim, którzy twierdzą, że to "efekt propagandy" polecam "maść na ból d..y".

    Tak BTW gdyby to był efekt propagandy, to osobę, która to zaczęła trzeba by zamknąć na 7 spustów, bo jak widać ma ona wpływ na miliony ludzi na świecie (Goebbells przy tej osobie to przewodniczący komitetu rodzicielskiego w przedszkolu);).

    Skomentuj

    1. K8v8M
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2013-09-03 16:18

     Nikt by nikogo nie obrażał, gdyby głupcy siedzieli cicho i nie wykazywali się swoją głupotą. Niestety windows 8 krytykują osoby które nie zapoznały się z tym systemem. Uznały, że skoro coś nie jest tak jak w starym to jest źle.
     Potem wymyślają bzdurne teksty jak ten Twój jakoby animacje spowalniały pracę. Mogę się założyć, że 90% różnych zadań związanych z obsługą systemu (a więc zmian konfiguracji, odinstalowania oprogramowania itp) zrobię na windows 8 szybciej niż Ty na windows 7. I wcale nie dlatego, że windows 8 działa szybciej, ale dlatego, że znacznie poprawiono jego ergonomię. W zasadzie prawie każde ustawienie mam w zasięgu 2 maks 3 kliknięć myszy. No ale jest wielki problem by się dowiedzieć gdzie te dwa kliknięcia zrobić. Istny koszmar dla kogoś kto latami dochodził do tych spraw w windows 7 i teraz musiałby się tego uczyć od nowa.

     Jakoś nikt, absolutnie nikt nie chce napisać, przyznać, że Windows 8 to najszybciej sprzedający się jak dotąd system Microsoftu. Obecnie ma dwukrotnie większy udział w rynku niż Vista mimo, że jest sprzedawany dopiero ok 10 miesięcy, a Vista od kilku dobrych lat.

     No ale to wielka porażka sprzedać tylko 150 milionów kopii, bo przecież najnowszy OSX ma doskonałe 0,05 udziału w rynku i bije windowsa 8 na głowę.

     Skomentuj

     1. K8v8M
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2013-09-03 20:10

      Kolego sprzedaż jest zbliżona do Windows 7, może nawet ciut wyższa. Przy spadku rynku PC to sukces.

      Skomentuj

     2. Krypi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-09-04 07:50

      "który chciał nas przekonać ze seria intella iiX duzo gorsza od CPU AMD " mógłbyś rozwinąć temat bo ciekawy lub linka podesłać :)

      ps...

      Dla przeciętnego użytkownika AMD jest super i aż więcej niż wystarczający :) Jest lepszy od Intela pod warunkiem jeżeli patrzymy na cenę do jego umiejętności :) hehe a przeciętny użytkownik i tak intela i5 lub i7 nie wykorzysta :)

      Jeżeli kryterium jest wydajność , instrukcje szyfrowania do odciążenia proca itd ... no to lipa :( intel bije na głowę AMD :)

      Intele są podstawą w laptopach z powodu szyfrowania. Wszystkie laptopy u nas mają szyfrowane dyski. Na intelach nie odczuwa się tego że proc musi wykonać dodatkową prace z rozkodowaniem badziewia :).

      Troszkę odbiegnę od tematu..... na przykładzie szyfrowania

      Kiedyś było sporo wpisów na forum co lepsze AMD x6 1100T czy droższy 2500K

      Dla normalnego użytkownika nie robi co ma :) ... jeden lepiej w renderingu idzie a drugi w grach nie wnikam. To był czas gdzie AMD nie miało szyfrowania AES w Procku i wynikiem tego bylo:

      1100T szyfrowanie 810 MB/s - proc zawalony na maxa ..... ok 610zł kiedyś
      2500k szyfrowanie 2700 MB/s - i był obciążony 25-30%... około 1056zł

      pytanie ilu z was używa szyfrowania o takich przepustowościach?
      nie mówię szyfrowanie po WIFI gdzie szybkość co kot napłakał :)

      W tamtych czasach to było 400 zł różnicy ... nie było tego AES warte i kilku drobiazgów :)

      Skomentuj

 4. Vyzygota
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-09-03 08:59

  Pan Damian jak widzę komentuje statystykę po raz pierwszy chyba. Ewidentnie brakuje zwrotu "o punktu procentowego".
  Też się kiedyś dziwiłem o co chodzi ale czytając taki tekst wszystko jest jasne.
  "(...) Windows 7 z wynikiem 45,63 procent, którego udział zwiększył się o 1,14%"
  skoro tak to poprzedni wynik to 45,12, a przecież autorowi chodzi o zwiększenie się o 1,14 punktu procentowego, czyli z 44,49 na 45,63.

  I jak sądzę dotyczy to każdej komentowanej tu zmiany.

  Skomentuj

 5. VEN1963
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-09-03 09:28

  a co w tym dziwnego że udział 8 rośnie - przecież ludziska kupują nowy sprzęt i niema alternatywy co do systemu ( nie można kupić niczego nowego z 7) ale myślę że jeśli była by alternatywa - że można na nowym lapku mieć albo win7 albo win 8 to te rosnące tendencje mogły by się bardzo wypłaszczyć :-)

  Skomentuj

  1. Krypi
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-09-03 13:45

   Racja :)

   choć przyznaje że miałem zamiar kupić Windows 8 ale tylko z jednej przyczyny.

   OEM jest bardzo dobry pozwala na przenoszenie miedzy komputerami.Tak jak kiedyś tylko BOX.

   Laptopy prawie zawsze maja system - więc Twój laptop się zepsuje to nie wyrzucaj go. Kup nowego bez systemu i użyj klucza ze starego laptopa.

   Lub Kup stacjonarny i tam wgraj Windowsa. A nie jak kiedyś Ze system tylko z laptopem i bez niego jest nic nie wart. Bo przypisuje się do sprzętu lub inny badziew.

   Skomentuj

   1. Krypi
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-09-03 13:49

    Opcja 2 ... kup bez systemu i osobno kup Windows 8 OEM wtedy masz pewność że ta wersja Windowsa nie jest przypisywana do marki sprzętu. NP HP lub Lenovo. i będziesz mógł ja swobodnie przenosić . Nie dajcie się kroić :)

    Choć ta opcja jest zazwyczaj o 100zł droższa Windows kosztuje 348zł a z laptopa opuszczają średnio 250zł bez systemu lub z tak zwanym freeDOS.

    Każdy sam musi podjąć decyzje.

    Skomentuj

  2. K8v8M
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-09-03 16:22

   Ale czy kiedyś było inaczej? Zwróć uwagę, że sprzedaż sprzętu komputerowego spada od ostatniego roku. A jednak windows 8 sprzedaje się w ogromnej liczbie. Poza tym to nie jest prawda. Można kupić bez problemu sprzęt bez widnows i osobno kupić windows 7 czy nawet XP. I niektórzy tak robią.

   Skomentuj

  1. K8v8M
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-09-03 16:27

   Producenci są wściekli bo nowy windows ma mniejsze wymagania sprzętowe niż stary i użytkownik zamiast kupić nowy sprzęt często kupuje nowego windows i dysk SSD. Tak zrobił mój znajomy i twierdzi, że nigdy nie odczuł takiego przyspieszenia działania komputera. A ma 4 letni lapek HP kupiony za 3 tys wtedy.
   A co do użytkowników. Oni się raczej nie skarżą. Skarżą się Ci którzy ósemki nie znają, nie używają i co najwyżej odpuścili gdy nie wiedzieli gdzie znaleźć opcję wyłączenia systemu. Dostosowanie się do zmian jest dla nich trudne więc będą marudzili, mimo, że bez wielkiego wysiłku mogą za darmo sobie ten przycisk start przywrócić, a kafelek nie używać. No ale im żal wydać te 230 zł na upgrade więc wolą pisać bzdury na forach.
   Nigdy nie byłem bardziej zadowolony z przesiadki na nowego windowsa jak w przypadku ósemki.

   Skomentuj

  1. grewest
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2013-09-03 17:17

   tragedia nie mogłem gry które chodzą na windowsie
   zgadłem ?
   Jak tak to sie nie wypowiadaj !!

   Skomentuj

   1. chem97
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-10-12 21:49

    Bardzo łatwo da się instalować aplikacje na Ubuntu. Po prostu klikasz na pakiet, wpisujesz hasło roota i jest. A co do gier z Windy polecam aplikację PlayOfLinux.

    PS: Mi też się Ubuntu nie podoba dlatego mam openSUSE :)

    Skomentuj

    1. chem97
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-10-12 21:51

     Oj, wybacz nie tu odpowiedź dałem co trzeba ;)

     Skomentuj

  2. chem97
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-10-12 21:53

   To zainstaluj openSUSE z KDE, o wiele bardziej ergonomiczne niż Ubuntu, a gry z Windy pójdą w aplikacji PlayOnLinux.

   Skomentuj

 6. Konradzinski
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-09-03 17:33

  Google powinno intensywniej wprowadzac Androida na PC. Majac tak duzy udzial w systemach mobilnych latwo byloby im skubnac spora czesc PC'towego rynku systemow operacyjnych.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!