Systemy operacyjne

Zainteresowanie iOS w Polsce spada, Android to prawdziwy hegemon

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2016-10-06

Apple iOS nigdy nie był w Polsce najpopularniejszy, w ciągu ostatnich dwóch lat odnotował dodatkowo wyraźny spadek rynkowych udziałów.

Być może nie wszyscy, ale zapewne zdecydowana większość z Was korzysta z urządzeń mobilnych. Odnieść można to także do ogółu Polaków, którzy zdają się sympatyzować w coraz mniejszym stopniu z propozycjami pracującymi pod kontrolą systemu Apple iOS.

Opracowane przez Spicy Mobile zestawienie jest bardzo wymowne. Nie dość, że Apple iOS nigdy nie był w Polsce najpopularniejszy, w ciągu ostatnich dwóch lat odnotował dodatkowo wyraźny spadek rynkowych udziałów. Obecnie wynoszą one zaledwie 13,20%, podczas gdy jeszcze w styczniu 2014 roku sięgały 24,31%. Rynkowe udziały systemu Google Android w ciągu trzech lat utrzymują się natomiast powyżej 70%, systematycznie rosnąc. W lipcu br. wzrosły do rekordowych 80,99%.

zainteresowanie iOS w Polsce spada

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odnotowano także wyraźny wzrost udziału ruchu z mobilnych systemów operacyjnych, które dostarczają już coraz większy odsetek całego ruchu internetowego. Począwszy od 9,8% (w styczniu 2014) do 31,8% (w lipcu 2016). Co nie zaskakuje, w głównej mierze jest to zasługą użytkowników Androida.

„Z czego może wynikać spadek popularności systemu iOS na polskim gruncie? W pewnym momencie system iOS przestał być już tak bardzo atrakcyjny zarówno dla developerów aplikacji, jak i ich użytkowników. Pojawił się na rynku system Android, który powoli zaczął wprowadzać więcej udogodnień, więcej możliwości personalizacji, więcej bezpłatnych aplikacji. Produkty iOS kompatybilne tylko z wybranymi programami, nie podołały otwartości systemu z zielonym robocikiem.” - Małgorzata Wołejko, Mobile Audience Measurement Director w Spicy Mobile

Jak popularność iOS w Polsce wypada na tale innych państw? W Słowacji, Bułgarii, Chorwacji i Czechach rynkowe udziały tego systemu nie wynoszą więcej niż 19%. Na Węgrzech oraz w Rumunii również popularniejszy jest Android, a udział systemu marki Apple osiągnął nieco powyżej 20%. Dla porównania w Danii i Belgii system iOS jest bardzo popularny. Belgowie cenią sobie system iOS i Android w równym stopniu. Statystyki są tam bardzo zbliżone. 48,70% udziału zyskuje Android, a 49,59% system iOS. Natomiast w Danii znacząco wygrywa system marki Apple, w sierpniu br. udział tego oprogramowania w ruchu z urządzeń mobilnych w tym kraju wynosił 72,81%, Android uzyskał 26,02%.

Popularność systemu operacyjnego w danym kraju może zależeć od różnych czynników, chociażby od funkcjonalności czy dostępności do wybranych usług. Nie da się jednak zaprzeczać, że znacznie odgrywają tu także ceny, które w przypadku urządzeń Apple są zazwyczaj bardzo wysokie.

Źródło: Spicy Mobile, pcadvisor - foto

marketplace

Komentarze

43
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nie są złe, ale cena trochę przesadzona.
 • avatar
  Ciężko wytłumaczyć racjonalnie politykę cenową Apple. Absurd polega na tym że, im biedniejszy kraj, tym IPhone są droższe. Oto ceny IPhone 6s ze stycznia 2016

  Najtaniej:
  Canada: $636.18
  United Arab Emirates: $707.64
  Hong Kong: $717.52
  Russia: $730.27
  Taiwan: $731.17

  Najdrożej:
  Czech Republic: $847.84
  Hungary: $858.02
  Sweden: $873.63
  Brazil: $973.61
  Turkey: $1029.41
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe czy stosunek cena/zarobki w Polsce mają cokolwiek z tym wspólnego.

  Nah, na pewno to nie to.
 • avatar
  Cena odstrasza. Jakby taki iPhone kosztował max 2000zł to można zaryzykować. A tak za klamę dawać 4000zł? Robi coś więcej ponad dzwonienie, smsowanie, chatowanie, focenie, muzowanie czy granie? Rozumiem, że płynnie, bo soft dobrze podpasowany pod sprzęt, ale bez przesady. Z drugiej strony, gdybym był szefem Apple, robiłbym dokładnie tak samo - tanio produkował, drogo sprzedawał. Konsumenci lubią dymanko. Widać to po ich wyborach :/
 • avatar
  Kasa kasą ale wybór takiego a nie innego telefonu/systemu to po prostu pragmatyzm. My jako Polacy mamy to we krwi. Inne kraje, które kiedyś znajdowały się w takim a nie innym jedynie słusznym bloku też to mają i wybierają androida :) To widać w tym wpisie.
  Lubimy narzekać na brak slotu na karty, brak możliwości wymiany baterii itd. No ale właśnie to wynika z pragmatyzmu. Cały dawny wschodni blok tak ma i niech ma jak najdłużej.

  U mnie w pracy więcej spotkam flagowych smartfonów z androidem niż z jabłkiem. Ceny praktycznie te same co apple. Więc argument, że nas nie stać nie jest do końca prawdą.
 • avatar
  niestety ios wcale nie jest taki wspanialy jak piszecie. mam iph6 i od czasu do ios10 zdazaja mi sie takie chwile ze ekran nie reaguje nawet 10s. taki sam szajs jak zielony ludek. symbian nie miał zawieszek
 • avatar
  "Produkty iOS kompatybilne tylko z wybranymi programami, nie podołały otwartości systemu z zielonym robocikiem.”
  Ta pani plecie bzdury. W Polsce i innych krajach bloku wschodniego kwestią jest cena, tylko i wyłącznie. Najlepszym dowodem jest popularność iOSa na rynkach "bogatszych"…
 • avatar
  Ja tam od 7 lat chwale i używam symbiana - najlepszy system mobilny ever! (p.s. z internetu przez komórke nie korzystam- zbędny bajer dla mnie) także symbian najlepszy - wirósów zero, reklam zero, bateria trzymie długo, nie potrzebuje mocnych podzespołów, które żrą baterie, no i najważniejsze - telefony z symbianem mają ludzkie wymiary (do 60mm szerokośći!) - a nie to co 95% współczesnych 70 i więcejmm szerokich dachówek , a 65mm jest uważany za mały telefon! - do czego to doszło :(
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Zaloguj się
  -10
 • avatar
  Troche dźwnę, bo wg mnie liczba osób z urządzeniami Apple ciągnie rośnie. Wydaje mi się że statystki są troche oszukane. Dlatego że na bazie Androida działa też wiele urządzeń z branży przemysłowej, reklamy cyfrowej, automatyki, itd. Więc zawsze będzie tego znacznie więcej niż łączna liczba urządzeń z IOS - tablety i telefony. Wg mnie te statystyki są przekłamane a powinno się porównać np. tylko telefony komórkowe i sprawdzić trend. Tutaj wg. mnie liczba by rosła. Chodźby w firmie gdzie pracuje 150 osób. Kiedyś garsta miała iPhona, teraz co drugi z nas ma ten telefon.
  Zaloguj się
 • avatar
  Artykuł jest bzdurny, a wypowiedź Pani Małgorzaty Wołejko woła o pomstę do nieba. Czy któryś redaktorzyna zastanowił się nad tym co pisze? - tak udział w rynku spada ponieważ urządzenia Apple są na nasze warunki BARDZO DROGIE niemniej jednak jest coraz więcej urządzeń z IOS (ilościowo na 100% jest ich znacznie więcej niż kilka lat temu). U operatorów można już tylko otrzymać smartfony czyli 99% ludności w Polsce wybiera Androida z najtańszej półki i podbija statystyki.. ot cała ukryta prawda niczym telenowela w TV
 • avatar
  Apple leje na Polskę. Do tej pory nie zrobili Siri w naszym języku. Jestem ich fanem od dawna ale zaczynają mnie po prostu wkurzać.
 • avatar
  Miałem styczność z 5s i i zaczął przycinać interfejs po chwili. Mam LG g2 i w zasadzie wszystko byłoby ok (świetny sprzęt), gdyby nie fakt, że co chwile mam problemy z aplikacjami i interface. Potrafi się wieszać, klatkować, czasami jakaś aplikacja potrafi wywalić...
  Miałem WP8.1 i 10. O ile W10 chodził mi bardzo słabo, to W8.1 uważam za doskonały system. Ma wszystko czego ja potrzebuję i na 2GB ramu chodzi sympatycznie.

  A tak w ogóle to symbian FTW!
  Zaloguj się