Na topie

| 2012-04-13

Przetwornica samochodowa - co to jest i kiedy się przydaje?

kategoria: akcesoria

Producenci: Digital Lex

 

Mini przegląd rynku sprzętów D-LEX

Czy jadąc kiedykolwiek samochodem w dłuższą trasę nie doświadczyliście sytuacji, w której nagle przydałaby się możliwość skorzystania z gniazdka sieciowego? Takie sytuacje zdarzają się, gdy telefon komórkowy się rozładowuje, a mamy jedynie ładowarkę podpinaną do zwykłej sieci energetycznej. Podobnie sprawa ma się z zasilaczami do laptopów, czy też innych urządzeń elektrycznych.

Przetwornice DC/AC

W czasach, gdy coraz więcej osób polega na elektronice użytkowej, rozwiązaniem problemu wyładowujących się baterii może być zakup i przewożenie w samochodzie przetwornicy napięcia. Pozwoli ona na korzystanie z wielu urządzeń, podobnie jak ma to miejsce w domu czy biurze, gdzie mamy dostęp do gniazdek sieciowych.

Samochodowe przetwornice napięcia to urządzenia, których zadaniem jest zmiana napięcia występującego w samochodowej instalacji elektrycznej prądu stałego 12 V na 230 V prądu zmiennego, akceptowane przez wszelkiego rodzaju zasilacze sieciowe.

  przetwornice
  D-LEX LXDA-203 - dowód na to, że przetwornica może ciekawie wyglądać. :-)

Przetwornice przeznaczone są dla osób podróżujących samochodami i to niekoniecznie często i na długich trasach. Bywają sytuacje, gdy niemal natychmiast potrzebujemy skorzystać z gniazdka sieciowego, a takowego może zabraknąć w lesie, na pikniku, nad jeziorem, w górach, na autostradzie, czy też innym odludnym miejscu. Posiadanie takiego urządzenia w bagażniku nie stanowi problemu, gdyż są to konstrukcje kompaktowe i niezbyt ciężkie.

Oprócz wymienionych wcześniej ładowarek do telefonów komórkowych i smartfonów, a także zasilaczy laptopów, możemy podładować akumulatory w odtwarzaczach audio, aparatach cyfrowych, latarkach na ogniwa AA lub inne, a nawet podłączyć telewizor LCD (42-calowe obecnie pobierają maksymalnie do 100 W). Wielbiciele muzyki mogą podpiąć boomboksa, którego baterie się rozładowały, wzmacniacz do gitary (jeśli lubimy pomuzykować w plenerze), maszynkę do golenia, kamerę wideo lub inne urządzenie, które nie pobiera więcej energii niż może dostarczyć konwerter. Jak więc łatwo sobie wyobrazić, o ile przetwornica sama w sobie nie jest sprzętem bardzo ciekawym i atrakcyjnym z wyglądu, może zapewnić naprawdę wysokie korzyści. 

 odsłon: 101771


Ostatnie komentarze do artykułu

Maciej Lewczuk

2012-04-17 08:25:24

O skrzyniach pisałem - niektóre nie lubią zapalania na pych, nie pisałem, że wszystkie komputery się rozładują - niektóre - nie da się wymienić wszystkich samochodów czy modeli bo nie wystarczy tu miejsca, a i wyszukanie wszystkich jest...

klosz007

2012-04-17 00:08:41

No właśnie - jak czytam o tych monstrualnych konsekwencjach rozładowania akumulatora to chce mi się śmiać albo płakać i dochodzę do wniosku, że auta które mają takie problemy są chyba zbyt skomplikowane. Co w takim razie robi się z takim...

dysan112

2012-04-16 20:30:42

Temat i test ciekawy szkoda że tak trochę pobieżnie pokazany na przykładzie prostych przetwornic samochodowych niewielkich mocy. Należy podkreślić że są odpowiednie modele ich jak i ogólnie przetwornicą jest tez prostownik czy...

zobacz wszystkie komentarze (55)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57