Konsole do gier

SONY PlayStation 3

przeczytasz w 2 min.

PlayStation 3 to z kawał porządnego sprzętu. Wyjątkowy procesor, wydajny chip graficzny, czytnik Blu-Ray, obsługa HDMI.

Procesor główny:Cell, oparty na PowerPC,
7 synergistycznych jednostek przetwarzania (SPE),
zegar: 3,2 GHz
Procesor graficzny:"Reality Synthesizer" - RSX (oparty na NVIDIA G70)
Rozmiar pamięci:256MB XDR (systemowa);
256MB GDDR3 (zegar 550 Mhz)
Nośnik danych:Blu-Ray
Komunikacja:wbudowane WiFi, Bluetooth 2.0
Wejścia/wyjścia:4 x USB 2.0, 1 x A/V, 1 x HDMI (v1.3), 1 x wyjście optyczne, 1 x RJ-45 (1 GBps)
Max liczba kontrolerów 
(np. gamepadów):
7
Obsługiwane rozdzielczości:HDMI / Component: 576p, 720p, 1080i, 1080p;
inne: 480i, 576i, 576p

Blisko rok po premierze udanej konsoli nowej generacji Microsoftu, którą był XBOX 360, również pozostali dwaj wielcy producenci pod koniec 2006 zaprezentowali swoje dzieła. Nintendo pokazało Wii, konsolę z relatywnie słabą grafiką, bez obsługi rozdzielczości HD, która jednak dzięki nowatorskiemu sposobowi sterowania (pilocie z czujnikiem ruchu), szybko stała się hitem. Sony, wielki potentat na rynku gier dzięki dwóm popularnym konsolom PlayStation, zaprezentował ich następczynię - PlayStation 3. Do Europy dotarła ona pod koniec marca.

Z początku konsolę można było kupić w dwóch wersjach - 20 GB oraz 60 GB. Ta pierwsza pozbawiona była chromowanego wykończenia, wyjścia HDMI oraz czytników kart flash. Wciąż sprzedawana jest w Japonii, w Europie postawiono natomiast na bardziej kompletną i przynoszącą Sony mniejsze straty wersję 60 GB (konsole sprzedawane są poniżej kosztów produkcji, co koncern odbija sobie później na sprzedanych grach). Jej oficjalna cena w Polsce to na dzień dzisiejszy (połowa lipca) 2399 złotych. Pojawiają się co prawda plotki o tym, że Sony planuje obniżyć cenę, ale nie jest to pewne. Na razie są za to zapowiedzi wprowadzenia zestawu składającego się z konsoli, dwóch padów i dwóch gier - a wszystko to za 2399 złotych.

W redakcji benchmarka miałem przyjemność testować najpopularniejszą i jedyną sprzedawaną obecnie w Europie 60 GB wersję PAL. Ciekawi jesteście, co znajduje się w pudle z konsolą? Proszę bardzo, już wymieniam. Po pierwsze główna bohaterka recenzji, czyli czarna PlayStation 3, starannie owinięta w płachtę pianki ochronnej. Po drugie bezprzewodowy pad SIXAXIS, sztuk jeden. Po trzecie różne dodatki w postaci instrukcji (jak przystało na Sony, bardzo ładnie wydanej, 30 stron po polsku, pozostałe w innych językach), książeczki gwarancyjnej, kabla USB (przyda się do podładowania akumulatora w padzie), całkiem długiego przewodu Ethernet, kabla zasilającego i... no cóż, nie mogliśmy uwierzyć i trochę oniemieliśmy, kiedy okazało się, że do konsoli nowej generacji, która wyróżnia się od swoich poprzedniczek możliwością wyświetlania obrazu HD, znalazł się kabel composite A/V, pozwalający jedynie na korzystanie z trybów SD!
Zapomnijcie więc, że po przyniesieniu PlayStation 3 do domu będziecie mogli cieszyć się wysoką rozdzielczością (720p i więcej) na swoim telewizorze LCD. Nic z tego, Sony każe Wam iść jeszcze raz do sklepu po kabel HDMI (ewentualnie komponentowy). Moim skromnym zdaniem to mały skandal, tym bardziej, że rok wcześniej Microsoft nie popełnił takiego błędu i dodaje kabel komponentowy HD do konsoli XBOX 360 Premium (jedynie w przypadku tańszej wersji Core trzeba dokupić go oddzielnie).

Poszliśmy więc do sklepu, kupiliśmy pierwszy lepszy kabel HDMI, podłączyliśmy, działa. Nie można było tak od razu?