Dawid Kosiński | 2011-06-15

Ubuntu 11.04 - darmowy i funkcjonalny system operacyjny

kategoria: system operacyjny

Producenci: ATi

 

Pingwin rośnie w siłę

Ubuntu jest obecnie najpopularniejszym linuksowym systemem operacyjnym. Miliony ludzi pokochało go za dobrą intuicyjność obsługi, wysoką szybkość działania i niskie wymagania sprzętowe. Oprócz tego nie możemy zapominać, że system jest darmowy, dzięki czemu każdy może go legalnie wypróbować bez konieczności wydawania kilkuset złotych.

Logo Linux Ubuntu

W artykule pokażemy Ubuntu w wersji 11.04, co oznacza, że została ona wydana w kwietniu 2011 roku. Nowa wersja Ubuntu wychodzi dwa razy do roku, w kwietniu i październiku. Łatwo możemy się domyśleć więc, że następnej odsłony tego systemu możemy się spodziewać dopiero w trzecim kwartale i będzie ona miała numerek 11.10.

Obecna wersja Linux Ubuntu nazywa się Natty Narwhal. Każda odsłona systemu Canonical bierze nazwę od zwierzęcia i pasującego do niego przymiotnika. Oba słowa mają się zaczynać na tę samą literę. Ponadto każda następna wersja Ubuntu musi mieć nazwę zaczynającą się od kolejnych liter alfabetu. Przykładowo, poprzednia wersja Ubuntu (10.10) nazywała się Maverick Meerkat, teraz mamy do czynienia z następną literą, więc otrzymaliśmy Natty Narwhal (Zgrabnego Narwala).

Ubuntu Natty Narwhal

Ubuntu swoją pozycję w świecie Linuksów zawdzięcza bardzo łatwej obsłudze, którą zrozumie nawet komputerowy laik. Będzie mógł bez problemu zainstalować system i korzystać z niego. Zaangażowanie użytkownika w działanie oprogramowania jest tu jeszcze mniejsze niż w przypadku Windows.

Jednak mimo to użytkownicy niezbyt pewnie podchodzą do Linuksa i uważają go za system przeznaczony dla specjalistów i entuzjastów. Dlatego by zachęcić każdego zjadacza bajtów do korzystania z Linuksa, należy użyć pewnego oczywistego fortelu, a mianowicie nie mówić mu, że ma do czynienia z Linuksem. :-)

Linux Ubuntu

Tą drogą idzie Canonical, które o swoim systemie mówi po prostu Ubuntu. Dla użytkownika ma nie być on Linuksem, a po prostu systemem operacyjnym, w obsłudze równie banalnym jak Windows czy Mac OS X. O tym, czy najnowsza wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego spod znaku pingwina faktycznie taka jest, przeczytacie na następnych stronach.odsłon: 170660


Ostatnie komentarze do artykułu

prutek

2012-09-20 21:36:28

Szkoda,że po angielsku. Jest gdzieś może wersja polska ? Czy warto zmieniać z W7 starter na ubuntu ?

ryan19877

2012-02-10 02:26:49

hej ludzie pomozcie:)) zaistalowalem ubintu na osobnej partcji 20gb sformatowaloem ja ex4 i swietnie dziala iprocz tego ze... windows wcale... nawet nie wykrywa dysku gdy pribuje zaintsalowac syatem od nowa, co robic!!!!?????...

latawiec

2011-07-09 19:01:01

Normalnie kokosy zbijasz.

zobacz wszystkie komentarze (114)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP-10 kwiecień 2014
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP-10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 17
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 33
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 56