Na topie

Gigabyte GA-H81M-HD3 - najlepsza z najtańszych płyt pod LGA 1150?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Płyty główne

Kategoria: Komputery Podzespoły Płyty główne Producenci: Gigabyte

Czy za 200 zł można kupić funkcjonalną płytę pod LGA 1150?

  • Gigabyte GA-H81M-HD3 - najlepsza z najtańszych płyt pod LGA 1150?  | zdjęcie 1

94%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

cztery wyjścia obrazu dla zintegrowanej grafiki (VGA, DVI-D, HDMI i DisplayPort), cztery porty USB 3.0 na tylnym panelu, optyczne wyjście audio S/PDIF, niska cena

Minusy

tylko jedno złącze PCIe x16 i PCIe x1, tylko dwa złącza dla wentylatorów

A A

Sporo osób poszukuje topowej płyty głównej, która pozwoli na solidne podkręcenie procesora, połączenie kilku kart graficznych oraz wykorzystanie kilku dysków twardych HDD lub SSD – wszystko oczywiście w jak najefektowniejszym wzornictwie, bo to przecież domena konstrukcji z górnej półki. Jednakże przeważająca ilość osób nie potrzebuje aż tak „wypasionych” płyt i zadowoli się tańszymi wersjami, które nie oferują wielu funkcjonalności z droższych modeli, lecz wystarczają do codziennego użytkowania i są dostępne w znacznie niższej cenie.

Przykładem takiej płyty może być Gigabyte GA-H81M-HD3, a więc jedna z najbogatszych konstrukcji z podstawką LGA 1150 i chipsetem Intel H81 pod procesory Intel Haswell, ale nadal mieszcząca się w najniższym pułapie cenowym - do około 200 złotych. Co otrzymujemy w tej cenie i jak się sprawuje ten model? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Specyfikacja techniczna

  Gigabyte GA-H81M-HD3
Podstawka CPU Intel LGA 1150
Chipset Intel H81
Technologie multi-GPU brak
Możliwość wykorzystania zintegrowanej grafiki tak (VGA, DVI-D, HDMI i DP)
Sloty RAM 2 x DDR3
Maks. taktowanie RAM 1600 MHz (wsparcie dla XMP)
Maks. ilość RAM 16 GB
Sloty PCIe x16 1 (2.0 x16)
Sloty PCIe x4 brak
mini PCIe brak
Gniazda wentylatorów 2
Porty SATA II (3 Gb/s) 2
Porty SATA III (6 Gb/s) 2
eSATA (6 Gb/s) (tylny panel) brak
IEEE 1394a (tylny panel) brak
Gigabit LAN 1 (Realtek GbE LAN)
USB 2.0 (tylny panel) 6 (2)
USB 3.0 (tylny panel) 6 (4)
Gniazda zasilania 1 x 24-pin + 1 x 8-pin
Audio Realtek ALC892
Dodatkowe technologie Ultra Durable 4 Plus, UEFI DualBIOS, ESD Protection
Format Micro ATX (24,4 x 19 cm)

Gigabyte GA-H81M-HD3

Gigabyte GA-H81M-HD3 dotarł do nas w niedużym opakowaniu, utrzymanym w ciemnej kolorystyce, a na dodatkowe wyposażenie składają się tylko najpotrzebniejsze dodatki – dwa przewody sygnałowe SATA, zaślepka tylnego panelu I/O, płyta ze sterownikami i oprogramowaniem oraz instrukcje obsługi.

Gigabyte GA-H81M-HD3 slot na procesor

Płyta bazuje na ciemnobrązowym laminacie formatu mATX (jest on nieco krótszy od typowego mATX), na którym zastosowano komponenty i technologie zgodne z autorskim standardem Ultra Durable 4 Plus – są to m.in. kondensatory polimerowe, tranzystory Low RDS(on) MOSFET o podwyższonej żywotności, a także dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią, brakiem zasilania i wyładowaniami elektrostatycznymi.

Gigabyte GA-H81M-HD3 sloty ram

Tuż obok gniazda LGA 1150 znalazła się 3-fazowa sekcja zasilania bez dodatkowego chłodzenia. Nie jest tajemnicą, że nie pozwala ona na zbyt spektakularne możliwości podkręcania procesora, ale z drugiej strony na płycie z tego segmentu cenowego raczej nikt takich możliwości nie oczekuje, choć oczywiście UEFI DualBIOS daje takie możliwości. Przy dolnej krawędzi udostępniono dwa banki pamięci, które obsługują 2-kanałowe zestawy DDR3-1333/1600 o łącznej pojemności do 16 GB.

Gigabyte GA-H81M-HD3 sloty pcie

Płyta oferuje po jednym złączu PCI-Express 2.0 x16 i PCI-Express 2.0 x1 oraz dwa PCI. Bez problemu można tu zatem zainstalować np. kartę graficzną i dodatkowe karty rozszerzeń (w tym te starszego typu). Na uwagę zasługuje też możliwość wyprowadzenia złączy RS232 i LPT, a dla wentylatorów udostępniono dwa 4-pinowe złącza – szkoda, że producent nie pokusił się o przynajmniej jeszcze jedno takie złącze.

Gigabyte GA-H81M-HD3 sekcja chłodzenia

Poniżej umieszczono mostek Intel H81 z niewielkim radiatorem, który niestety dosyć mocno się nagrzewa. Układ ten odpowiada za dwa gniazda SATA II 3 Gb/s, dwa gniazda SATA 6 Gb/s oraz pinowe złącze do wyprowadzenia dwóch portów USB 3.0. Oczywiście nie mogło również zabraknąć zapasowej kości BIOS, a więc już w zasadzie standardu jeżeli chodzi o tego producenta.

Gigabyte GA-H81M-HD3 tylny panel

Tylny panel jest tak bogaty, że mogłaby się go powstydzić niejedna płyta główna ze znacznie wyższej półki cenowej. Mamy tutaj bowiem jeden port PS/2 dla myszki lub klawiatury, dwa porty USB 2.0, cztery porty USB 3.0 (z zewnętrznego kontrolera VIA VL805), złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej oraz aż cztery wyjścia wideo – VGA, DVI-D, HDMI i DisplayPort. Za dźwięk odpowiada 8-kanałowy kodek Realtek ALC892, z którego wyprowadzono sześć wyjść minijack oraz optyczne S/PDIF. Warto zauważyć, że jest to jedna z najtańszych płyt głównych z wyjściem DisplayPort i optycznym S/PDIF.

Odsłon: 59052
Komentarze

14

Udostępnij