Procesory

Podsumowanie

z dnia 2014-06-24

Procesory Intel Pentium G3258 oraz Core i5-4690K wyróżniają się odblokowanym mnożnikiem, a więc powinny zainteresować zwolenników dodatkowego przyspieszania podzespołów komputera.

Pentium został wyposażony w dwa rdzenie i słabszy układ graficzny, a jego wydajność w zadaniach wykorzystujących jeden wątek jest stosunkowo dobra. Gorzej wypada w zastosowaniach wielowątkowych, a takich jest i będzie coraz więcej. Głównym atutem procesora jest jednak wysoki potencjał na podkręcanie. Nam udało się zwiększyć jego taktowanie o 50%, co bez wątpienia jest bardzo dobrym rezultatem – tak wysoka częstotliwość pozwoliła mu dogonić modele wyposażone w 2 rdzeni i 4 wątki. Warto jednak zauważyć, że mocniejsze podkręcanie wymaga zastosowania wydajniejszego systemu chłodzenia, a ten też kosztuje. Do niedawna możliwość przyspieszenia była dostępna tylko na droższych płytach chipsetami Z87 i Z97, ale kolejni producenci wprowadzają tę opcję również do tańszych modeli z układami H81, B85, H87 i H97. Tańsze płyty ze słabą sekcją zasilania posiadają jednak ograniczone możliwości podkręcania.

Core i5-4690K to następca popularnego Core i5-4670K, a więc modelu, który sprawdzi się w każdych zastosowaniach - zarówno tych domowych, jak i półprofesjonalnych. Procesor dysponuje czterema mocnymi rdzeniami oraz stosunkowo wydajnym układem graficznym. Dodatkowo można go jeszcze przyspieszyć, choć tutaj dużym ograniczeniem są wysokie temperatury – nie obejdzie się zatem bez dobrego chłodzenia. Jeżeli jednak uda się je okiełznać, to „i-piątka” podkręcona do 4,6 – 4,7 GHz zostawia w tyle topowe układy konkurencji i nierzadko również droższe modele z serii Core i7 – wyposażone już w 4 rdzenie i 8 wątków.

Pentium G3258 pod względem opłacalności teoretycznie wygląda bardzo korzystnie – na naszym rynku powinien on kosztować około 260 złotych, a więc dużo mniej niż jego konkurenci. W praktyce do jego ceny należy jeszcze doliczyć dobry cooler, a wtedy ta już wzrasta do 350 – 400 złotych. Za taką kwotę bez problemu można kupić model AMD A10, AMD FX-6350 lub Intel Core i3, które zaoferują podobną wydajność co Pentium po OC – tyle, że bez kombinowania z podkręcaniem. Z pewnością jest to łakomy kąsek dla osób chcących zbudować komputer dla gracza oparty na procesorach klasy Pentium. Należy jednak pamiętać, że samo zwiększenie taktowania to nie wszystko, bowiem coraz więcej gier będzie domagać się większej ilości wątków. Przypominamy, że testom z zewnętrznymi kartami grafiki poświęcimy oddzielny artykuł.

Core i5-4690K zastąpi popularnego Core i5-4670K i będzie kosztować około 850 – 900 złotych. Procesor konkuruje z modelami AMD FX-8320 lub FX-8350, które są tańsze o około 200 – 300 złotych i w profesjonalnych, wielowątkowych zastosowaniach oferują nieco lepszą wydajność. Z drugiej strony wypadają gorzej w testach jednowątkowych i nie mają zintegrowanej grafiki. Core i5-4690K nie należy do najopłacalniejszych modeli, ale z pewnością i tak znajdą się chętni, aby sobie sprawić dobrego 4-rdzeniowca i dodatkowo go podkręcić - o nieco więcej niż model 4670K - w tym przypadku jednak dobre chłodzenie powietrzem lub nawet cieczą jest wręcz wskazane.

  Intel Pentium G3258
  plusy:
odblokowany mnożnik
wysoki potencjał na OC
dobra wydajność pojedynczego wątku
bardzo niski pobór mocy
stosunkowo niska cena
  minusy:
tylko dwa rdzenie
cena z coolerem na tle modeli Intel Core i3 oraz AMD A10 i FX-6350
Orientacyjna cena: ok. 260

 

  Intel Core i5-4690K
  plusy:
odblokowany mnożnik
dobry potencjał na OC
wysoka wydajność w zastosowaniach jedno- i wielowątkowych
niski pobór mocy
wydajny układ graficzny
  minusy:
mocne OC wymaga dobrego chłodzenia
stosunkowo wysoka cena
Orientacyjna cena: ok. 870 zł

marketplace

Komentarze

31
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Uderzenie w 2 i 4 jaja? ... no przepraszam ale to żenujący tytuł.
  Zaloguj się
  16
 • avatar
  hehe FX 8350 na 32nm nadal wysoko :)
 • avatar
  No bo Silikon czy Pasta Silikonowa to też POLIMER! a reklamuja to pewnie jako material następnej generacji...
  Zaloguj się
 • avatar
  FX dalej się wysoko trzyma. Jestem pod wrażeniem że i5 intela jeszcze nie przebiły tego heh.
 • avatar
  Ja poprosze informacje o przewodnosci NGPTIM. Bo mi sie zdaje ze to marketingowy bełkot ktory wskazuje na o wiele lepsza przewodnosc cieplna niż lut pod IHS

  "Modele te zostały jednak wyposażone w nowy materiał termoprzewodzący na bazie polimerów (NGPTIM - Next-Generation Polymer Thermal Interface Material)"
 • avatar
  Porownanie starego i nowego modelu nie ma za bardzo sensu bo nowy jest lekko szybszy. Zrobcie porownanie zegar w zegar. Cos mi sie wydaje, ze nowy od starego rozni sie tylko glutem i iloscia kondensatorow.

  Jakie temperatury i na jakim chlodzeniu mieliscie po OC?

  Moj 4670k@4.5GHz przy 1.176V i chlodzeniu NH-D14 maksymalnie widzi 75*C w OCCT
  Zaloguj się
 • avatar
  Mniejsza z newsem, tytuł rozwalił system. Już dawno nic mi tak nie poprawiło humoru :)
 • avatar
  Fajne procesory :D
 • avatar
  Kiedy będą w sklepach polskich ??? Np. taki Overclockers.co.uk dostał tydzień temu kilkanaście sztuk 4790K i rozeszły się jednego dnia. Wczoraj dostali kolejne kilkanaście (wersja OEM tym razem ale co tam) a wersja BOX zawita do nich ponownie dzisiaj.
  Tymczasem u nas bida, chyba nie ma żadnego sklepu PL który by miał te procki ?
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  4,5GHz na 1.35V... tragedia. A jak dokładnie z temperaturami? Bo na I5 3570K na 1.29V i 4,6GHz z Fortisem mam 68*C po godzinie w OCCT.
 • avatar
  Do mnie Devil's-y nie przemówiły. Moja i7-ka 4770K kręci się do 4.5 GHz stabilnie i dodatkowe 100-200 MHz wiele mi nie da.
  Zaloguj się
  -5
 • avatar
  Dalej nie ma informacji a myślę że jest dość frapująca część potencjalnych nabywców - działa na płytach z chipsetem Z87????
  Zaloguj się
 • avatar
  Dodalibyście kilka procesorów mobilnych do porównania.