Komputery

Podsumowanie

z dnia 2011-06-14

Czyszczenie

Niewątpliwe zalety letnich porządków to:

 • znacząca poprawa estetyki komputera
 • zdecydowany wzrost szybkości pracy
 • spadek temperatury
 • odciążenie komputera

Wymienione wyżej pozytywne strony czyszczenia zdecydowanie świadczą o tym, że warto wykonywać opisywane procesy.

Nawet ograniczone fundusze nie stanowią przeszkody w okiełznywaniu nieładu. Można zrezygnować z zakupu sprężonego powietrza i ręcznie wyciągać kłęby kurzu.

Zdecydowanie warto jednak zainwestować w pianki do czyszczenia sprzętu oraz specjalne - do monitorów. Niewskazane jest też oszczędzanie na paście termoprzewodzącej. Droższe modele nie wymagają kilku dni rozgrzewania się, zanim zaczną poprawnie działać, a dołączone do nich pędzelki ułatwiają nakładanie.

Przydatne okazują się też filtry na wentylatory, które ograniczają wciąganie kurzu. Należy jednak pamiętać, że i te wymagają czyszczenia co jakiś czas.

Regularne porządki mogą znacznie przedłużyć żywotność komputera. A o jego kondycję warto dbać – nie tylko latem.

Przeczytaj także:
Wiedźmin 2 w 3D Dysk SSD Intel HTC Flyer
Wiedźmin 2 w 3D - wideo, galeria, testy i wrażenia Intel SSD 320 - 25 nm, wysoka wydajność i szyfrowanie danych HTC Flyer - test tabletu dla fana multimediów

 

marketplace

Komentarze

79
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  W drugim zestawie z Athlonem zanotowano bardzo niskie temperatury w spoczynku: 18 przed czyszczeniem i 15 stopni po. Testy wykonane były w jakimś mocno klimatyzowanym pomieszczeniu?
  Zaloguj się
 • avatar
  do zmywania resztek pasty to denaturat, a spirytus lepiej wykorzystać w celach "leczniczych" xD
  mniej wprawnym użytkownikom do monitora polecam nasączone odpowiednie ściereczki, niestety miałem okazję już widzieć monitory w których powstały zacieki od wewnątrz, gdy ktoś nie dopilnował i część płynu zdążyła się dostać do warstw matrycy, czyli wyciekła za ramkę, nie da się później tego usunąć, a paskudnie to wygląda

  ja raz do roku rozkręcał do żywego całą budę biorę ją do wanny i dokładnie myję :) tak samo czyszczę ściereczką każdą łopatkę wentylatora i pędzelkiem z włosia wszystkie zakamarki na podzespołach, szmatką przecieram każdy kabelek i płaszczyznę do której mam dostęp
  a co miesiąc czyszczę jedynie filtry i przedmuchuję zabrudzenia, w moim wypadku takie podejście się sprawdza :)
 • avatar
  ciekawe
  1x 100 mm wentylator z przodu bez filtra - łapie kurz do środka obudowy !!
  1x 120 mm wentylator z tyłu (założony filtr) - chomikuje kurz w środku i ogranicza przepływ i wydmuch ciepłego powietrza
  1x 200 mm wentylator z boku - i to samo co wyżej czyli łapie kurz do środka obudowy !!

  nie jet ro mądre posuniecie moim zdaniem

  ja mam filtr na wentylatorze przednim aby ograniczyć przenikanie kurzu do środka obudowy, a czyszczenia filtra założonego z przodu jest proste zdejmuje przednią cześć obudowy i czyszczę.
  Fakt faktem że nie daje to 100% ochrony przed kurzem przeciągu długiego okresu ale ja 1 na tydzień filtr czyszczę aby ograniczyć kurz i zwiększyć przepływ powietrza do obudowy.

  wentylator z tyłu ma zadanie wyciągania powietrza ogrzanego a filtr mu to utrudnia jeśli jest brudny kurzem

  DODAM ŻE TO JEST MOJE ZDANIE I NIK SIĘ NIE MUSI Z TYM ZGADZAĆ I NIE KARZE !!!
 • avatar
  Dla wszystkich właścicieli zwłaszcza pazurkowatych drapieżników: zrobić sobie filtr na wentylatory (z tkaniny, którą stosuje się na ekrany kolumn) - doskonale filtruje powietrze, minimalnie zmniejsza przepływ powietrza. Wewnątrz komputera nie znajdziemy wtedy sierści, jedynie drobny kurz. Oczywiście trzeba zasłonić takim filtrem wszelkie otwory wentylacyjne, nawet jeśli nie ma w nich wentylatorów.

  Takie zgrubne czyszczenie klawiatury ? To nie wystarczy. Raz zna dłuższy czas demontujemy klawisze i czyścimy to, co znajduje się pod spodem.
 • avatar
  Rozumiem, że testy procesora AMD były testowane na syberii? 15*C na chłodzeniu powietrznym w lecie? To jest fizycznie niemożliwe.
 • avatar
  +

  W tym komputerze jest jak w starym zamku ;) - tu pajęczyna, tam ... :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja używam do czyszczenia sprężarki i jak do tej pory jestem zadowolony, trzeba tylko uważać żeby woda nie trysnęła razem z powietrzem bo można się zdziwić.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja też robiłem porządki w tym roku w kompie i uwaga temp. procesora w czasie ciepłych dni spadła z 50*C do 38*C oczywiście podkręconego C2D E4500 do 3GHz na Fryzjerze 7 pro, używam odkurzacza do czyszczenia kompa.
 • avatar
  Dam plusa choć trochę naciąganego.
  Ja gdy chcę wyczyścić komputer biorę go do garażu i wydmuchuję co się da - ciśnienie 5 barów w zupełności wystarczy.
  Co do monitora - wystarczy spray do mycia szyb i wilgotna szmatka :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Do czyszczenia kompa używam odkurzacza i pędzla malarskiego. Do obudowy wilgotnej szmatki. Monitor czyszczę płynem do szyb i ręcznikiem papierowym.
  Zaloguj się
 • avatar
  Oglądając stronę benchmark z uwagi na białe tło nie trudno zauważyć plamy na monitorze :) Zatem biorę ściereczkę do lcd bo aż wstyd patrzeć na upaćkany ekran :)

  Co do samego czyszczenia wnętrza obudowy i jej komponentów to rzeczywiście sprężone powietrze wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Ja natomiast wykonuję tę czynność w bardzo prosty sposób: Uruchamiam odkurzacz, a kurz wydobywam pędzelkiem :) Taka operacja również zdaje rezultat
 • avatar
  Oczywiście,najlepszy odkurzacz i jakis pedzelek, ewentualnie patyczek do czyszczenia uszu;p - przydaje sie do czyszczenia łopatek wentyli.

  Generalnie filozofii nie ma, jednak czasem trzeba zajrzeć do obudowy, szczególnie jak ma się pomocowało dodatkowe wentyle.

  Respekt dla kolegi za zdjecia komputera nieczyszczonego od czasów prehistorycznych.

  Mój kuzyn ostatnio przyszedł do mnie abym mu ''sprawdził coś w biosie'', bo jego zdaniem dlatego wyłaczal sie komputer po jakims czasie...
  Jak się okazało jego leciwy Athlon miał przy taktowaniu 2.2GHZ w spoczynku 56 stopni.

  Jak zapytałem czy czyścił kompa stwierdził że tak, ja po tym co zobaczyłem w obudowie stwierdzam że sprzątał, ale w 2000r.
  Dodam że gość ma 32 lata.,
  Zaloguj się
 • avatar
  Przyznaję rację, że kwota którą przeznaczasz na sprężone powietrze to żaden wydatek natomiast jeśli chodzi o moją metodę i kolegi wyżej to naprawdę jest okey. Jak się ostrożnie wykonuję takie czynności to nic złego się nie powinno stać. Chyba że komuś bardzo drżą dłonie tudzież ma jakieś problemy z nadpobudliwością ruchową :P Ale to oczywiście żartobliwie :)
 • avatar
  Z powietrzem jest taki problem że zakurzysz całe pomieszczenie w którym czyścisz komputer, w przeciwienstwie do odkurzacza.

  Nie każdy chce, czy też może poodłączać wszystkie kable i wynieść komputer na dwór lub balkon, dlatego użyty ostrożnie odkurzacz wcale nie nie jest gorszą, lecz nawet lepszą opcją.

  Jednak najlepiej jak użyje się wszystkich metod za jednym razem:)

 • avatar
  gdy wyczyszczę monitor CPU będzie chłodniejsze?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja tam czyszczę w garażu, stary polski odkurzacz (rakieta taka z kawałka rury:P)wąż wtykam w drugą dziurę i dmucha elegancko... w pokoju nie radzę bo zadyma jak cholera:P. Odnośnie monitora klawy i myszki to mam zawsze czyste bo chyba bym oszalał jak by mi się klawa kleiła od brudu a w szczególności czysty musi być monitor, wystarczy mokra ircha.
 • avatar
  Ja muszę czasami klawiaturę i myszkę raz na dzień przeczyścić (klawisze, przyciski), bo gdy dłużej posiedzę to taki osad się na nich robi (na tych klawiszach, które często używam, np. WASD podczas gry). Nie wiem czy to od potu, czy jakaś sól się ze mnie wydziela i osiada na tych przyciskach czy co. :D
  Zaloguj się
 • avatar
  + dla laików, ale przydatne :) pozdrawiam Kobietkę z Bydgoszczy :)
 • avatar
  Według mnie bardzo fajny poradnik ale osobiście najczęściej czyszczę tylko zasilacz bo tam mam najwięcej kurzu.
  Buda jest zawsze otwarta:)

  I oczywiście "+".
 • avatar
  Ja stary 120mm wentylator umyłem bezpośrednio pod kranem po czym zostawiłem na 2 dni żeby wysechł, działa. Pacjent ma się dobrze:P
  Zaloguj się
 • avatar
  No akurat przeczyścić kompa nie zaszkodzi czasem;) Chociaż według mnie nie ma co przesadzać. Raz na pół roku czy nawet rok spokojnie starcza (każde otwieranie komputera i wyciąganie części to jednak zawsze jakieś ryzyko uszkodzenia).
 • avatar
  Jak wyczyscic laptopa, kalmuki?
  Zaloguj się
 • avatar
  Tak zasyfionego monitora, to ja jeszcze nie widziałem ;) .
 • avatar
  Odkurzacz i pędzelek styknie. Ilość kurzu w obudowie też zależy jak sprzątasz swój pokój xD Jak dbasz tak masz hehe ;D
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja kompa czyszcze co pore roku ( 3 miech. ), dlatego zawsze jest czysty . Oprócz miejsc trudno dostępnych, bez tych śmieci .
 • avatar
  Ja dzisiaj właśnie "wyprałem" oba komputery w domu. Sprężarka i aerograf się przydaje nie tylko do malowania czołgów. Byłem zaskoczony, że aż tyle syfu zbiera noctua w środku pomiędzy żeberkami, grafa też z resztą. Referenta trochę ciężko wyczyścić. Ale trochę syfu wylazło z radosława i geforca.
 • avatar
  Artykuł fajny, ale za "zwarcie" należy się pała! Ładunek elektrostatyczny może spalić delikatne układy, ale nie jest zwarciem. Zwarcie jak sama nazwa mówi jest efektem połączenia kilku różnych obwodów. Mało tego, aby zwarcie miało negatywne skutki obwody muszą być pod napięciem. Proszę o poprawę tekstu i zamianę stwierdzenia:
  "i - w efekcie - zwarciu"
  na
  "i - w efekcie - uszkodzeniu delikatnych podzespołów"
  lub czegoś podobnego.
  W zasadzie błędem jest również polecenie wymiany pasty termoprzewodzącej w przypadku, gdy przeciętnie dostępne pasty są gorszej jakości niż pasta nałożona przez producenta, a dobrych past kosztujących po kilkadziesiąt lub kilkaset złotych nie kupuje przeciętny użytkownik komputera, a raczej pasjonat i hobbysta.
  Jednakże, ogólnie dobry artykuł, życzę powodzenia :).
  Zaloguj się
 • avatar
  Kompika się rozkręca na części pierwsze, odkurzaczyk z miękką końcówką, póżniej balkonik suszarka żony (może być mamy:d) suszareczką jakieś niedostępne miejsca zasilacza czy czego tam się chce - wydmuchuje i spokój. Do monitora jakiś środek do monitorków a do wycierania kupiłem sobie już drugi raz taką niebieską szmatkę na orlenie przy puławskiej w wawie nigdzie indziej tego nie widzialem. Szmatka jest fajna bo póżniej monitor kurzu tak szybko nie zbiera nie wiem jak to działa ale jest spoko. Co do czyszczenia klawki to mam ciekawy sposób - kupuje się klawke rozsądną cenowo trzeba dostosować do swoich możliwości i mnije wiecej co rok samemu albo ktoś pomga ci ją zalać i z bani.
 • avatar
  Osobiście preferuje rozsmarowywanie pasty na CPU/GPU stara karta kredytowa ;D
 • avatar
  jiizus... ale ktos zapuscil tego kompa w srodku! ;) Masakra ;)
 • avatar
  Jak mogliście tak zaniedbać te kompy :P
 • avatar
  Od kiedy mam obecnego Cooler Mastera mimo "filtrów" komputer zasysa mnóstwo syfu do środka.

  Cóż 5 wentyli 120mm i kilka mniejszych robią niezły przeciąg. Szkoda tylko że koszt niższych nawet o 10*C temperatur muszę komputer czyścić raz na dwa miesiące...
 • avatar
  grafika czyżby od palita (ew gainward)? Coś ten radiator czarny na niej nie daje mi spokoju. Czekam na artykuł: Czyścimy laptopa. Dla przykładu podać jakiegoś acera aspire (np 7551g), wtedy to sobie można poradnik napisać jak zdjąć klawke (wyjąć dysk, dvd), pół obudowy beż wyłamania zatrzasku, odłączyć touchpada i inne pierdoły, odkręcić płyte główną. A to wszystko żeby się dobrać do układu chłodzenia, bo klapki serwisowej z dostępem brak. Wersja dla hardkoróff, pojawi się w benchmark.pl po 2012 :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Najlepsza metoda na porządek w kompie to kupowanie co pół roku nowego stuffu ^^ nie zdąży się zakurzyć.

  Powietrze ze zdjęcia wygląda znajomo, ActiveJ... ;)

  Te fotki już pewno każdy kiedyś widział:
  http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=324249

 • avatar
  A nie latwiej napuscic wody do wanny ,wlac jakis plyn do mycia i wrzucic tam caly zestaw az sie wymoczy i wszystko zejdzie?Po co wydawac kase na jakies pasty czy sprezone powietrze? :P
 • avatar
  Tekst o tym, jak czyscic komputer. Rozumiem, ze nastepny bedzie o myciu podlog i gotowaniu?

  Chociaz... przed komputerem siedza same niedorajdy zyciowe, ktore faktycznie moga nie wiedziec, jak wyczyscic komputer...

  Dla mnie LAMERSTWO, i tak.
  Zaloguj się
 • avatar
  procesor który ma 15 stopni? jaka w takim razie była temperatura otoczenia?
  Zaloguj się
 • avatar
  15 stopni w idle - LOL , na lekcji fizyki chyba się ktoś obijał
 • avatar
  Ja czyszczę PC odkurzaczem i pędzelkiem co 2 miesiące i wszystko jest czyściutkie a co 6 miesięcy odkręcam połowę części i ładnie śmiga.
 • avatar
  Chętnie przeczytałbym wersję tego artykułu z wykorzystaniem laptopa
 • avatar
  Czyszczenie slotów "kartką papieru" :S