Na topie

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Chłodzenie

Kategoria: Komputery Podzespoły Chłodzenie Procesory Tematyka: Chłodzenie procesora Producenci: be quiet!

Wymiana pasty termoprzewodzącej pozwoli chłodzeniu procesora wrócić do dawnej sprawności

 • Jak zmienić pastę termoprzewodzącą? | zdjęcie 1
 • Jak zmienić pastę termoprzewodzącą? | zdjęcie 2
 • Jak zmienić pastę termoprzewodzącą? | zdjęcie 3
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Coraz więcej osób zwraca uwagę na dobór odpowiedniego chłodzenia do procesora, ale zapomina już o innym bardzo ważnym elemencie – paście termoprzewodzącej. Co to jest i dlaczego należy wybrać odpowiednią pastę?

Co to jest pasta termoprzewodząca i jakie są jej rodzaje?

Pasta termoprzewodząca to substancja o wysokiej przewodności cieplnej, która wypełnia nierówności powierzchni styku układu elektronicznego (np. procesora) i chłodzenia, co z kolei pozwala uzyskać lepsze właściwości w przekazywaniu i odprowadzaniu ciepła. Wprawdzie nie jest ona niezbędna do działania komputera, ale brak pasty, stara pasta czy nawet niewłaściwa aplikacja nowej pasty może doprowadzić do głośnej pracy układu chłodzenia i/lub niestabilnej pracy całego komputera.

Najtańsze pasty wykorzystują związki na bazie sylikonu lub ceramiki, ale można również spotkać się z pastami z dodatkiem metalu (najczęściej srebra) lub nawet syntetycznych diamentów – oferują one lepszą przewodność cieplną, ale ich cena jest odpowiednio wyższa. Niegdyś sporą popularnością cieszyły się też związki na bazie ciekłego metalu, które oferowały znakomite parametry, ale nierzadko okazywały się bardzo problematyczne – nie można było ich stosować do coolerów z aluminiową podstawą i przy nieostrożnej aplikacji mogły doprowadzić do zwarcia elektrycznego.

Pasta termoprzewodząca be quiet! DC1

Producenci zwykle dodają do swoich chłodzeń małą porcję pasty termoprzewodzącej, ale można też ją kupić osobno – koszt dobrej pasty to około 20-30 złotych, przy czym standardowe opakowania wystarczą na kilka aplikacji. Zapobiegliwi lub składający komputery mogą zakupić większe pakiety.

Pasta termoprzewodząca be quiet! DC1

W naszym poradniku wybraliśmy pastę be quiet! DC1, która charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • przewodność cieplna 7,5W/mK
 • brak przewodności elektrycznej
 • skład: 60% związki tlenków metali, 30% związki tlenków cynku i 10% związki krzemu
 • zakres temperatur pracy: od -50° C do +150° C

Szpatułka do nakładania pasty termoprzewodzącej

Strzykawka ma pojemność 3 g, co powinno wystarczyć na 5-9 aplikacji. W zestawie znajduje się też szpatułka, która ułatwi rozprowadzenie pasty po procesorze.

Wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze

Jak często wymieniać pastę? To zależy od jej typu, ale gorsze mieszanki tracą swoje właściwości już po kilku miesiącach. Jeżeli więc odnotowaliśmy głośniejszą pracę chłodzenia i/lub znaczny wzrost temperatur procesora, oprócz wyczyszczenia coolera, dobrze właśnie wymienić pastę termoprzewodzącą. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane zadanie jakby mogło się wydawać i poradzą sobie z nim nawet mniej doświadczeni użytkownicy komputera.

Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć komputer od zasilania i ustawić go w dobrze oświetlonym miejscu (np. na stole). Podzespoły wewnątrz obudowy są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, a wiec powinniśmy również wyrównać potencjały – najłatwiej zrobić to dotykając ręką kaloryfera.

stara pasta na procesorze

Po zdjęciu bocznej osłony obudowy, odnajdujemy chłodzenie procesora i je demontujemy. Standardowe chłodzenie Intela zdejmujemy poprzez przekręcenie czterech kołków zgodnie z zaznaczonymi strzałkami (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), natomiast zestaw AMD zdejmujemy poprzez odbezpieczenie dźwigni. W przypadku zestawów niereferencyjnych najlepiej zerknąć do instrukcji obsługi, a także poruszać radiatorem na boki. Nie zapomnijcie też o odłączeniu przewodu zasilającego od płyty głównej.

wyczyszczony procesor ze starej pasy

Następnie należy oczyścić podstawę radiatora i procesor ze starej pasty termoprzewodzącej –dobrze wspomóc się tutaj alkoholem izopropylowym lub preparatami na bazie acetonu (np. zmywaczem do paznokci).

nakładanie nowej pasty

Następnie nakładamy nową pastę termoprzewodzącą. Jak tego dokonać? Metod jest wiele – można po prostu wycisnąć na środek procesora porcję pasty wielkości ziarnka grochu lub nanieść nieduży znak „X”. W takim przypadku dobrze dociśnięte chłodzenie rozprowadzi mieszankę po całej powierzchni styku.

rozprowadzanie nowej pasty

Można też nanieść porcję pasty i rozprowadzić ją po całym odpromienniku ciepła za pomocą plastikowej karty lub właśnie szpatułki. Wszystkie metody są dobre, pod warunkiem, że nie naniesiemy zbyt małej ilości pasty (nie pokryje ona całej powierzchni procesora) lub nie będzie jej zbyt dużo (będzie się „wylewać” spod chłodzenia).

zakłądanie chłodzenia

Pozostało jeszcze zamontować chłodzenie na procesorze, podłączyć przewód zasilający do płyty głównej, założyć boczną osłonę obudowy i podłączyć komputer. Niektóre pasty do osiągnięcia pełnej sprawności muszą się jeszcze wygrzać, ale nie musimy się tym specjalnie martwić, bo wystarczy do tego kilka godzin normalnej pracy przy komputerze.

Odsłon: 77216 Skomentuj artykuł
Komentarze

60

Udostępnij
  1. severian
   Oceń komentarz:

   12    

   Opublikowano: 2015-07-13 15:59

   Mój Intel chodzi od 4 lat na box'ie i nic mu nie jest.

   Skomentuj

  2. Wasek
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2015-07-13 16:13

   Zdziwiłbyś się. Używam boxowego chłodzenia + SilentiumPC Pactum PT-1 razem z i5-4690K (moje chłodzenie poszło na gwarancję) i temperatury podczas grania to ok. 63°C, a w czasie normalnego użytkowania to 38°C. Wcale nie najgorzej. Chłodzenie, które dostajemy razem z CPU są o wiele lepsze w porównaniu z tym co było kilka lat temu. Bardzo ważna uwaga (byłem bardzo zaskoczony) wiatrak podczas obciążenia jest całkowicie bezgłośny. A ja jestem maniakiem ciszy więc wiem co mówię i żaden inny podzespół mi go nie zagłusza. Nawet ucho do przyłożyłem bliżej to tylko słyszałem przepływ powietrza.

   Skomentuj

   1. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-07-13 16:41

    No tak .............. kolega na takim samym procku po 3 dniach stwierdziła że hałas podczas obciążenia na boxie jest nie akceptowalny żadną miarą, a ma dobrze chłodzonego LianLi. Decyzja o wymianie na Macho podjął bez najmniejszego problemu, a uprzedzałem go już przy zakupie CPU aby rozważył od razu taką możliwość, ale chłop się naczytał na forach jak to boxy sobie świetnie dają radę (przy przeglądaniu internetu to może i dają radę, ale przy pracy nie ma takiej opcji).

    Skomentuj

    1. Wasek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2015-07-14 23:23

     A co to ma do mojej wypowiedzi? I skąd te minusy? Przecież chłodzenie wiadomo, że mam inne ale skoro jest na gwarancji to nie będę kupował na miesiąc nowe tylko będę używał boxowego. Podczas grania w Wiedźmina 3 na maksymalnych ustawieniach mam 60+ stopni i ciszę w obudowie. Chyba nie podejrzewacie, że będę kłamał bezcelowo w takiej sprawie? Widać trafiła mi się dobra sztuka. ;)

     Skomentuj

     1. artur04c
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-07-15 00:11

      Ja na i5 4690k mam boxowe chłodzenie i przy obciążeniu mam ciszę ;) być moze spowodowane to tym, że obudowa ma dobrą wentylację (zalman z3 +)

      Skomentuj

     2. Wasek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-07-15 13:14

      Widać nie wierzą, że bez OC można mieć przyzwoite temperatury na boksie i ciszę. ;)

      Skomentuj

   2. TMStoke
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-07-13 17:52

    Jeżeli trafił Ci się procek z równym IHS, to "boxowe" chłodzenie będzie dość wydajne, a nawet cicho pracujące - bez OC. Niestety jest to loteria - poszukaj w sieci po hasłem "CPU lapping" :)
    Niestety powtarzalność jakości "glutowanego" IHS pozostawia wiele do życzenia i z pewnością są tutaj tacy, co już ten problem u siebie przerabiali...

    Skomentuj

 1. victorator
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2015-07-13 14:55

  Wymiana pasty to pikuś. Przydałby się poradnik o delidowaniu 3770k 4770k i 4790k. W sumie jutro będe robił to drugi raz na 4790k to może wrzucę jakieś fotki.

  Skomentuj

  1. DrathVader
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-07-13 17:46

   Wątpię, żeby taki poradnik miał duże "branie" bo to mimo wszystko wyższa szkoła i raczej mało kto się na to zdecyduje, a jeśli już ktoś taki się znajdzie to najprawdopodobniej wie jak to zrobić.
   Przydałby się za to poradnik o szlifowaniu podstawy chłodzenia i IHSa.

   Skomentuj

   1. mesjan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-07-14 11:55

    Bo niby ci co wymieniają pastę dar ten nabyli wraz z genami? Zobaczyłem raz jak to kumpel robi i od 10 lat sam nakładam pastę na procek (jedyne co zmieniłem to to że rozciągam ją po procku nie łopatką a kartą np. bankomatową). Artykuł na pewno jest potrzebny tylko brakuje w nim zdjęcia odpowiednio rozprowadzonej pasty.

    Skomentuj

  2. victorator
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-07-14 07:02

   OK. Dla zainteresowanych tutaj screeny przed i po delidzie 4790k. Robiłem to wczoraj drugi raz więc mam jako takie doświadczenie. Cała akcja trwała jakieś 15 minut (poprzednio w pocie czoła około godziny).

   Niestety tym razem trafiła mi się gorsza sztuka 4790k, która z defaultu podczas stressu ustawia się na 1.285 (poprzednia działała na 1.165).

   Różnica w temperaturach jest kolosalna.

   Przedtem rdzenie wahały się między 85-90 w turbo (z maksymalną temperaturą przekraczającą 94c), teraz jest to między 62-65 z chwilowymi skokami powyżej 70, które zdarzają się bardzo rzadko. Mówie tutaj o teście w AIDA, który według mnie jest najlepszym sprawdzianem.

   Podczas lekkich operacji typu cinebench, temperatura rdzeni nie przekracza 60c nawet po wielokrotnym uruchomieniu.

   Podczas delidowania 4790k uważajcie na potencjalne uszkodzenie złota od spodu (jest bardzo bardzo delikatne i łatwo je po prostu wytrzeć) oraz przede wszystkim na rezystory obok procesora.

   Do delidowania użyłem zwykłego wysuwanego nożyka. Nadmiaru silikonu pozbyłem się przy pomocy karty ze stacji BP oraz wódki weselnej Stock 0.7litra

   Jako materiał przewodzący zastosowałem Liquid Pro pod czapą oraz arctic mx2 na czapie.

   Powodzenia!

   https://drive.google.com/folderview?id=0B-XA6iTiPMhufmdUSnFnR2RkX2k5ZmNiM0k0eDVsWGxnS1ZJdXdTRFJoSmtlSWxlc0EzUWc&usp=sharing

   Skomentuj

   1. Daniel303
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-07-14 14:33

    Link nie działa :(

    Skomentuj

   2. kokakoala
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-23 19:56

    Pozdrawiam kolegę "dellidowca", mój 3770K poszedł pod żyletkę tydzień od zakupu, doś dawno temu. Mój leci bez IHS, blok bezpośrednio na rdzeniu.

    Skomentuj

 2. Yansi
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2015-07-13 14:58

  "Wprawdzie nie jest ona niezbędna do działania komputera,"

  Że co proszę? No to życzę powodzenia np. podczas gry. :P

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2015-07-13 14:59

   Wszystko zależy od procesora, chłodzenia i temperatury otoczenia, ale komputer bez pasty bez problemu będzie działać - tyle, że procesor będzie miał wyższą temperaturę i może niestabilnie pracować.

   Skomentuj

   1. Yansi
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-07-13 15:10

    Myślę, że podczas gry lub odpalenia benchmarka osiągnie taką temperaturę, że zabezpieczenia procesora go wyłączą, a co za tym idzie cały komputer. A starsze procesory, te z krzemem na wierzchu i bez zabezpieczeń termicznych po prostu się spalą.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
     Oceń komentarz:

     -5    

     Opublikowano: 2015-07-13 15:27

     Tak jak napisałem wyżej - wszystko zależy od konkretnego modelu procesora i chłodzenia, a także temperatury otoczenia, bo pasta wspomaga przekazywanie ciepła i nie jest niezbędna do poprawnego działania komputera.
     Jeżeli więc założymy kolosa pokroju Noctuy NH-D15, be quieta! Dark Rock Pro 3 lub Phanteksa PH-TC14PE na procesor o współczynniku TDP 35 W bez pasty, to nawet z uruchomionym Linpackiem procesor będzie mieć stosunkowo niskie temperatury. Oczywiście, w przypadku wydajniejszych układów i chłodzeń z niezbyt dobrze wyszlifowaną podstawą, brak pasty może powodować problemy ze stabilnością działania komputera.

     Skomentuj

     1. Yansi
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-07-13 15:49

      Jakby była zbędna do sprawnego działania PC-ta to producenci by jej nie dawali na procesory ze względu na koszty, a dają nawet te procesory z 35 W TDP. I nie ma znaczenia czy jest cooler boxowy czy wieża Noctuy.

      A jak chce się udowodnić na siłę, że pasta niepotrzebna to można dać i termopada, też będzie działać.

      Skomentuj

     2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-07-13 18:26

      Nie napisałem, że jest zbędna, tylko nie jest niezbędna - to już jest różnica ;)

      Skomentuj

  2. entropic
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-07-13 15:18

   zawsze mozesz uzyc nutelli
   https://www.youtube.com/watch?v=EwBfet9_v4A

   Skomentuj

   1. Yansi
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-07-13 15:22

    Tylko ciekawe jak nutella się sprawuje po miesiącu od zaaplikowania?

    Skomentuj

  3. randallandhopkirk
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2015-07-13 16:33

   Jak masz źle nałożyć pastę to de facto lepiej jej w ogóle nie nakładać - będzie o niebo lepsze odprowadzanie ciepła. Często panuje zupełnie dla mnie nie zrozumiały przesąd że należy nałożyć bardzo dużo pasty pomiędzy radiator a CPU - tylko że wtedy robi się idealny izolator cieplny - taki procesor bez problemu się przegrzeje nawet przy najlepszym coolerze.

   Skomentuj

  4. DrathVader
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-07-13 17:41

   Nie jest, info z pierwszej ręki ;)

   Skomentuj

 3. krzysiek010
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-07-13 15:02

  Jestem świeżo po wymianie pasty ale pod IHS (i5-4670k). Spadek o ok. 10-15*C w porownaniu do tej co była domyślnie ;) Metoda imadło + młotek. Pasta MX-2. Myślałem nad CLU/CLP, ale problem z nakładaniem. Do tego nadmiar może dostać się w okolice rdzenia, no i droga. Polecam też przykleić z powrotem odczepiony IHS na silikon wysokotemperaturowy. Przykleić po rogach, zostawić do wyschnięcia i problem z przesuwaniem się IHS podczas zamykania w socket mamy z głowy. Pozdro :]

  Skomentuj

  1. m2434
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2015-07-13 15:38

   A nie lepiej użyć Gelid GC-Extreme ?

   http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy

   Skomentuj

   1. krzysiek010
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-07-13 18:58

    Ja MX-2 wybrałem ze względu na:
    - znikomą różnicę w wydajności - ok. 1-3*C
    - cenę, Gelid jest trzykrotnie droższy

    Skomentuj

    1. kokakoala
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-02-23 20:02

     Potwierdzam. I nie polecam go pod IHS, rysuje rdzeń.

     Skomentuj

   2. Patriota
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-07-13 21:57

    Polecam Gelida, chu... sie go naklada, tą łopatką to moża sobie jogurt najwyżej zjeśc, ale jak juz czlowiekowi sie uda... efekt swietny. W laptopie mam 75st zamiast 95 i trottlingu.

    Skomentuj

 4. CESARZ987655
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 15:19

  Ja akurat mam laptopa na gwarancji,a bez zerwania plomby nie ma mowy o wymianie pasty.

  Skomentuj

  1. sebastianzola
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-07-13 16:37

   Ja znowu mogę zmienić pastę, rozkręcać bez utraty gwarancji.

   Skomentuj

 5. Balrogos
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-07-13 15:23

  Niegdyś sporą popularnością cieszyły się też związki na bazie ciekłego metalu, które oferowały znakomite parametry

  i nadal się cieszą... i takiej pasty nie trzeba wymieniac nie degraduje nie wysycha zachowuje swoje wlasciwosci fizyczne przez dziesiatki lat :)

  Pasty CLP/CLU naklada sie nawet latwiej niz te "pasty" nie slyszalem nigdy zeby ktos doprowadzil do zwarcia uzywajac tej pasty.

  CLP uzywalem na GPU/CPU w dekstopach a takrze w laptopach co znacząco obniza temperature nawet o 10C bo zdecydowanie poprawia odbiór ciepla i transfer niz standardowa pasta jakakolwiek tam jest.

  Skomentuj

  1. kokakoala
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-02-23 20:06

   Wszystko powyższe, plus, nie wymaga dużego docisku i nie wypompowuje się z czasem. To ostatnie bardziej tyczy się użycia na rdzeniu i w związku z tym, jest jedyną sensowną opcją w takiej aplikacji.

   Skomentuj

 6. Pan Piksel
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2015-07-13 15:26

  polerowanie ihs tez duzo daje.
  Niezebym sie czepial ale sa lepsze i tanie pasty jak noctua nt- h1 czy mx-2 lub mx-4

  Skomentuj

 7. maker
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-07-13 16:11

  Jeżeli chodzi o nakładanie pasty wszystko zależy od jej składu, także sugeruje skorygować artykuł bo z reguły sam producent pasty podaje jak ją poprawnie nakładać na procesor, aby rozprowadzała się prawidłowo i zachowała jak najlepsze właściwości termo-przewodzące.

  Skomentuj

 8. PL_SBX
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 16:20

  Znalazłem nie dopatrzenie!

  Warto dopisać że w przypadku AMD trzeba pokręcić chłodzeniem a nie ściągnąć jak w przypadku intela.
  Takie działanie może doprowadzić do wyciągnięcia procesora razem z chłodzeniem i prawdopodobnie może to spowodować uszkodzenia.

  Skomentuj

  1. PL_SBX
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2015-07-13 16:20

   Ahh no tak jestem ślepy, możecie zminusowac? :D

   Skomentuj

   1. Paweł Maziarz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-07-13 18:27

    Trzymaj minusa %-)
    (żartowałem)

    Skomentuj

 9. dysan112
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2015-07-13 16:51

  Mnie najbardziej wkurza fakt tych kołków na chłodzeniu Intela. Kiedy w końcu dadzą normalny zaczep na śrubę i gwintem a nie kołek plastikowy.

  Takie mocowanie jest w praktyce jednorazowe przy plastikowych kołkach. Coś jak kołek rozporowy z tą różnicą że nawet śruba w tym kołku jest plastikowa. I tak jak kołek rozporowy jest to jednorazowy

  Kupujesz procesor z chłodzeniem dajesz ponad 500 czy więcej zł i nie dają śrub i mocowania na gwint.

  W tym jednym aspekcie AMD bije mocowaniem procesora Intela jak chce, zwykła zasada dźwigni i normalny koszyk który w razie uszkodzenia można spokojnie wymienić na allegro za 5 zł.

  Sam BOX intela jest lepszy od AMD ale sposób mocowania nie zmienił się od ponad dekady jak śrub i gwintów niema tak niema nadal

  Skomentuj

 10. Kirito.
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-07-13 17:16

  Fajnie, że wspomnieliście o tym, że są różne sposoby nakładania pasty i idzie osiągnąć różne temperatury na tej samej paście w zależności od sposobu jej nałożenia, tak samo, że pasta paście nie równa i nałożenie ziarnka grochu pasty "x" pokryje całą powierzchnię procesora a pasty "y" zaledwie małą jej część.
  https://www.youtube.com/watch?t=91&v=EyXLu1Ms-q4

  Skomentuj

 11. carbo888
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 17:46

  Kiedyś kupowałem pasty dosyć drogie ok 20-30 zł za 3g niby super z dodatkami srebra, wydajne itd. Ostatnio składałem komputer do firmy potrzebowałem jakiejś pasty na chwilę, sprzedawca polecił mi ceramiczną za 5zł! Jak na razie same plusy ceramicznej, szybko schodzi (nie brudzi jak z srebrem), moim zdaniem jest wydajniejsza od srebrnej (o ok. 5C) i przede wszystkim tania. Nie ma sensu przepłacać i kupować coś co trzeba wymieniać regularnie minimum co 2 lata, a jak częściej katowany komputer to co rok. To tak jak różnica pomiędzy Pb 95 a 98, tylko w cenie.

  Skomentuj

  1. randallandhopkirk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-07-13 20:46

   Ceramiczne zostawiają dość mocne ślady, nie da się ukryć że była nakładana pasta. Dużo lepiej sprawują się pasty typu Zalman STG 2 - tutaj rzeczywiście nawet po bardzo długim czasie nałożenia na obiekt nie ma żadnych śladów, pasta też nie dyfunduje w metal, wada jest natomiast taka że dość ciężko się ją nakłada i rozprowadza ale już łatwo usuwa - najczęściej schodzi w postaci jednego cieniutkiego plasterka.

   Skomentuj

  2. randallandhopkirk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-07-13 20:50

   No i pasty ceramiczne dość szybko wysychają na pięknie izolującą kredę (nie lubią wysokiej temperatury), stąd często są stosowane w urządzeniach audio-video ale w komputerach zwłaszcza mocno obciążonych sprawują się bardzo kiepsko na dłuższą metę.

   Skomentuj

 12. Aquagen
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 19:38

  Pozostając w temacie past i chłodzenia, ale grafiki. Karty graficzne Titan X z referencyjnym chłodzeniem nie posiadają płytki backplate na rewersie, którą można dokupić (ustalmy może, że chodzi o kartę EVGA Titan X SuperClocked z referencyjnym chłodzeniem i backplate tejże samej firmy).

  Teraz powstaje kilka pytań:

  1. Płytka backplate jest dostarczana z naklejonymi podkładkami-przewodnikami tzw. thermal pads. Czy użycie dobrej pasty termoprzewodzącej zamiast tych podkładek lub lepszych podkładek pozwoli zbić temperaturę bardziej niż 3 stopnie z opisu producenta. Najlepsze podkładki jakie udało mi się znaleźć w necie to: http://www.digikey.com/product-detail/en/EYG-A121802DM/P14965-ND/2781074 Mają one przewodność cieplną na poziomie 1850 W/mK, czyli prawie tyle co moja pasta z CPU IC Diamond 7 Carat 2000-2500 W/mK. Czy taka podmiana coś realnie zmieni?

  2. Założenie płytki backplate wymaga odkręcenia bodajże 8 śrubek na rewersie karty. Czy odkręcając je nie poluzuję połączenia pomiędzy samym GPU i nie powinienem odnowić połączeń na awersie karty i nanieść nową pastę na GPU.
  Czy po odklejeniu całego chłodzenia z awersu karty powinienem wymienić też podkładki, które musiały ulec odklejeniu?

  3. Powyżej rozważałem tylko modyfikacje referencyjnego chłodzenia typu "blower + drum fan". Czy instalacja 2-3 kart z chłodzeniem wodnym, ale jednym radiatorem 120mm ma w ogóle sens i da lepsze rezultaty (nie mam miejsca na nic większego, bo całą górę 3 x 120 zajmuje mi chłodzenie CPU). Chodzi mi o taką wydajność, która pozwoli na ciągłą pracę przy 100% obciążeniu przez 2-3 dni.

  Skomentuj

  1. Balrogos
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2015-07-14 15:18

   Przewodzenie temo padów i tej pasty to bujda przewodnosc cyny lutowniczej to kolo 80 W/mK

   Chodzi o to ze nie wypisuja tam przewodnosci pasty czy tetmopada tlyko skladnika ktory przewodzi sam czysty diament ma przewodnosc cieplna 2000 W/mK srebro 400 W/mK czyli 100% substacji natomiast w paście tyle nie ma bo musiala by być stała, dlatego rzekome pasty 90% srebrne nie przewodzą tak dobrze jak CLP.

   Skomentuj

  2. kokakoala
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-02-23 20:23

   Gruba i gęsta chłodnica 120mm, jak Alphacool NexXxoS Monsta Single 120mm (push/pull z wysokim ciśnieniem), powinna dać radę z dwoma TX-ami, bez OC, a miże nawet z OC. Gdzieś w necie widziałem wodne AiO - dwie bloko-pompki i jedna, gruba chłodnica 120. Nie pamiętam co to było dokładnie, od Asetek-a bankowo. Ciszy tym sposobem nie uzyskasz, ale temperatury ogarniesz.

   Skomentuj

 13. Overclocker
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-07-13 19:43

  Spodziewałem się bardziej porównywania past i testy a nie artykułu "sponsorowanego" :)

  Skomentuj

 14. MarTum
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 21:27

  Taki " poradnik" w 2015 roku? Serio ?

  Skomentuj

 15. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-13 23:56

  3 uwagi do artykulu dla majsterkowiczow :)

  1) Uziemienia dokonuje sie KAZDORAZOWO (fizyka!) przed dotykaniek komponentow. Chyba, ze sie ma opaske ESD na rece/nodze. Szczegolnie, jak kladzie sie komputer "na stole", to w wiekosci polskich domow rozumie sie, ze na podlodze jest wowczas dywan, a jak sie chodzi bez ciapow po domu = to katastrofa jest w zasiegu reki. Sa komponenty szczegolnie wrazliwe na ESD, ktore nawet przy lutowaniu (montaz) trzeba brac w odpowiedni sposob - sa to na przyklad regulatory napiecia. Gdzie takie wystepuja w komputerze - mozna samemu sie domyslic.

  2) Paste naklada sie roznie, w zaleznosci od pasty (grubosc) oraz ksztaltu podstawki ukladu chlodzenia. Przykladowo pasty AS5 nie lubia zbyt mocnego kladzenia, a do okraglych podstawek lepiej stosowac metode kropelki - w odroznieniu od kwadratow, gdzie lepiej sprawdza sie metoda X.

  3) NIE UZYWAC zmywaczy do paznokci na bazie acetonu, jesli maja one dodatki MINERALNE, WITAMINY itp. TO badziewie nie przyczyni sie do poprawy chlodzenia.

  Skomentuj

 16. sluka1
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2015-07-14 03:07

  Jak zregenerować pastę wyschniętą pastę po zdjęciu radiatora? Wystarczy tycia kropelka oleju mineralnego. Rozmieszać to z pozostałościami i powstanie pasta. Nawet lepsza niż oryginał, bo już nie powinna wyschnąć.

  Skomentuj

  1. zibiaszek
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2015-07-14 07:41

   @sluka1-kretynizm do potęgi,jeżeli wiesz co potęga?

   Skomentuj

   1. sluka1
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2015-07-14 12:36

    Jeśli chodzi o kretynizm to choroba, na którą może ty cierpisz. I wtedy rzeczywiście dla ciebie może być szczytowym osiągnięciem intelektualnym poznanie co to "potęgą", chociażby jednego z jej aspektów.
    Tak się składa misiu buraczany, że co nieco wiem o wytwarzaniu past i smarów. Często sam dla własnych potrzeb je wykonuje i bardzo się cieszę, że nie jestem tak głupi jak ty. Nie myśl, że cię tu obrażam. Głupi oznacza osobę nie posiadającej wiedzy, której ty wyraźnie nie posiadasz.

    Skomentuj

  2. prime27pl
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-07-14 08:49

   :D a nie lepiej dać te 20 zeta i mieć pewny towar a nie jakiś cyrk ?

   Skomentuj

   1. sluka1
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-07-14 12:27

    A po co mi ten "pewny towar"? "Pewnym towarem" było to pierwotnie maźnięte i wyschło. Czyli pasta nie była taka pewna. Baza olejowa fabrycznej pasty była kiepska, gdzie w ramach oszczędności zamiast oleju były stosunkowo łatwo parujące rozpuszczalniki. Został tylko wypełniacz, który po dodaniu odrobinki oleju zamienił się ponownie w pastę. Za 20 zika to kilka browarów mogę kupić, a nie przewartościowane G.

    Skomentuj

    1. prime27pl
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2015-07-14 13:20

     a ja tam wole porządny towar a nie jakiś cyrk .

     Skomentuj

 17. Aquagen
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-14 16:30

  Dzięk Balrogosi, bardzo słuszny komentarz, rzeczywiście tak jak napisałeś przewodnictwo tych środków jest niższe.

  Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że sporo przepłaciłem za moją obecną pastę i ta podana w artykule jest dużo lepsza:
  be quiet! DC1 - 7,5 W/mK,
  IC Diamond 7 Carat - 4,5 W/mK,
  czyli be quiet! DC1 ma równo o 40% lepsze przewodnictwo niż IC i o zgrozo aż o 15 PLN tańsza (np. Komputronik). Do tej pory nie interesowałem się tym szczególnie i składając mój ostatni komputer oszukałem się sam, sugerując się pastą używaną przez Linusa (LinusTechTips). Co potrafi zdziałać marketing...

  Wracając do chłodzenia kart. Chcę dokupić 2 Titany X i za pomocą Nvidia DIGITS 2 zapoznać się z Deep Learningiem w praktyce. Jest tylko następujący problem z temperaturami.
  Na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=dgxe15vCR7s&feature=youtu.be około 2:55 można zobaczyć jak temperatura po dosłownie paru minutach osiągnęła poziom 80 stopni Celsjusza, a co dopiero jak chciałbym zostawić go na pełnym obciążeniu przez parę godzin a nawet dni.

  W związku z powyższym mam pytanie do Balrogosa i innych, którzy się znają trochę na modyfikacjach chłodzenia - który wariant wybrać:

  1. Referencyjne chłodzenie i bez modyfikacji. Mam płytę
  Asus X99 Deluxe, więc te 2 dwuslotowe karty nie
  wylądują jedna przy drugiej, tylko będą miało 1 slot
  przerwy.

  2. Do referencyjnego chłodzenia dodać tylko backplate,
  który rzeczywiście jest potrzebny do obniżenia
  temperatury kości pamięci z rewersu.
  Czy będzie to coś więcej niż zabieg kosmetyczny?

  3. Zainstalować chłodzenie wodne i pojedynczy radiator
  120mm w zupełności wystarczy. (Nie mam miejsca na nic
  większy, bo na górze mam 3x120mm od CPU).

  4. Wymiana na chłodzenie typu Open Air np. ACX 2.0+,
  które ciepłe powietrze wyrzuca wewnątrz obudowy.
  (Najmniej jestem przekonany do tego rozwiązania,
  ponieważ obawiam się, że temperatury GPU osiągające
  85 stopni i więcej, spowodują szybsze zniszczenie
  dysków SSD (temp. pracy 0-70).

  Co byście wybrali do pracy ciągłej?

  Skomentuj

 18. sluka1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-07-14 17:54

  Co do samego art, to jest w nim błędy.
  Pierwszy to poleganie na samym przewodnictwie cieplnym. Owszem im większe tym lepsze, ale pasty ma być jak najmniej, ma ona wypełniać tylko powietrzne przestrzenie pomiędzy radiatorem a procesorem. Jeśli pasta da się rozprowadzi cieniej, czyli ma mniejszą lepkość i łatwiej ustępuje pod naciskiem, to jej przewodnictwo może być słabsze, ale i tak będzie lepsza od gęstej pasty tworzącej grubą warstwę pomiędzy procesorem a radiatorem. Jeśli "rzadka" o małym przewodnictwie cieplnym będzie tworzyć pod identycznym naciskiem 3x cieńsze warstwy od tej lepszej z dużym przewodnictwem cieplnym, to może mieć przewodnictwo 3x mniejsze. Tak samo szybko strumień ciepła będzie odprowadzany na radiator.
  Kolejny ważny czynnik, o którym producenci mazideł nie wspominają, to utrata przewodnictwa cieplnego w czasie. Bo utrata przewodnictwa przez mazidła wysychające może być dość duża. Bo jak się okazuje to baza tych mazideł, a nie tylko dodatki tlenkowe czy metaliczne ma bardzo duży udział w przewodnictwie. To głownie baza mazidła styka się z procesorem i radiatorem. Dodatki ją tylko wypełniają i poprawiają przewodnictwo w grubszych miejscach. Kiedy baza mazidła ma tendencję do odparowania to pozostaje wiele pustych powietrznych przestrzeni, przez co przewodnictwo pasty się osłabia.

  Kolejny błąd, to zdjęcia pokazujące nakładanie pasty. Wystarczy 1/3 tego co na zdjęciach położona na rdzeń radiatora. Po przyłożeniu rozejdzie się i wyjdzie jeszcze na brzegi. Taka metoda zabezpiecza przed powstawaniem pęcherzy powietrznych. Pasta wyciskają się od środka do brzegu wyciśnie całe powietrze. Niestety przy mazianiu powierzchniowym, zwłaszcza kiedy istniej kilka wierzchołków utworzonych z pasty prawdopodobieństwo, że zostanie uwięziony bąbel powietrza jest dość duże.

  Jedno wyjaśnienie dlaczego smarować po radiatorze - akurat w tym przypadku rdzeń radiatora ma mniejszą powierzchnię niż rozpraszacz ciepła na CPU.

  Skomentuj

 19. archi133
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-07-15 10:13

  Tutaj macie jaka technika jest najlepsza do nakładania pasty:) http://proline.pl/?n=nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-na-procesor-najlepsza-metoda, wszyscy co wielce uważają jak to nie nakładać pod ihs, albo polerować ihs, albo stosować agresywne pasty, przypominam, że niektórzy mają drogie procesory z kilkuletnią gwarancją....i tam zabawa musi się zakończyć na wymianie pasty między radiator a procesor, no chyba, że ktoś kupuje procesor za ok 2 tyś. i rozbebesza go...celem polepszenia kilku stopni...pozdrawiam. Jeśli chodzi o boksowe chłodzenie....radzę go zatrzymać pomimo wymiany, bo w przeciwnym razie gwarancja w duszę! Najlepsze są wywody jak to by tu niektórzy zastosowali chłodzenie jak w elektrowni atomowej...tylko po co? wystarczy dobra pasta i chłodzenie powietrzem, jeśli ktoś ma procesor, który musi na tyle podkręcać, żeby zastosować chłodzenie wodne....jaki to ma cel? najwyższa pora zainwestować kasę z chłodzenia wodnego na nowy procesor. Chyba, że ktoś się zajmuje moddingiem albo jest profesjonalnym OC, ale dla przeciętnego kowalskiego wystarczy dobre chłodzenie powietrzem i pomyślunek przy lokowaniu sprzętu w obudowie, aby cyrkulacja powietrza była jak najlepsza.

  Skomentuj

 20. archi133
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2015-07-15 10:27

  Do tego dodam, że zazwyczaj trzeba zmienić procesor co 2-5 lat, jeśli ktoś się interesuje temperaturami, czyli zależy mu na wydajności, w grach, programach. Zwyczajnie procesor kilku letni jest mało wystarczalny, technika idzie do przodu, a przez te kilka lat, pasta wystarczy z powodzeniem. jeśli ktoś planuje mieć w posiadaniu 10 letni procesor i stosować chłodzenie wodne i inwestować w niego, tylko po to aby mieć te płynne 30 fpsów...ok, ale nikt mi nie powie, że to normalne, wiadomo, powiecie, nie każdego stać, tylko wymiana pasty i zastosowanie trików przy chłodzeniu i podkręcaniu niczego nie zmieni. Dziś sprzęt komputerowy jest na max 5 lat, potem przeżytek. Taka prawda, ale jeśli kogoś to boli, można uderzyć w konsolę. U mnie do tej pory po kilku latach sypały się podzespoły i jak mam wymienić jedną część a potem modlić się o kompatybilność z innymi, albo spowalniać nowy podzespół innymi, wolę zainwestować i mieć spokój na kolejne lata. A chłodzenie wodne celem wydajności w grach, moim zdaniem mija się z celem. Powietrze wystarczy z powodzeniem.

  Skomentuj

 21. Patryk Cichocki
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-15 17:27

  "Wprawdzie nie jest ona niezbędna do działania komputera, ale brak pasty, stara pasta czy nawet niewłaściwa aplikacja nowej pasty może doprowadzić do głośnej pracy układu chłodzenia i/lub niestabilnej pracy całego komputera."


  W moim rozumieniu: niestabilnie działający komputer - nie działa.
  Więc to zdanie jest wewnętrznie sprzeczne.

  Skomentuj

 22. znik70
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-28 12:32

  jak zwykle jednostronne podejście do tematu. nie pomoże żadna pasta, nie pomoże żaden super radiator, jak gorące powietrze nie jest od razu wydmuchiwane poza obudowę. generalnie to mnie poraża niska jakość obudów pod tym względem, a większość chłodzeń po prostu mieli gorące powietrze w środku budy, przegrzewając wszystko co się da.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!