Na topie

Jak zwolnić miejsce na iPhone?

Autor:
Patryk Szczepaniak

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Telefony Tablety Smartfony Tematyka: Apple iOS iPad iPhone Producenci: Apple

Kiedy po raz pierwszy na ekranie telefonu zobaczycie komunikat "Brak miejsca na iPhone’ie." nie będzie to niczym przyjemnym. Doradzamy jak zwolnić pamięć na iPhone oraz iPadzie.

 • Jak zwolnić miejsce na iPhone? | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Jedną z największych bolączek telefonów z nadgryzionym jabłkiem w logo jest brak slotu kart pamięci. Podczas zakupu telefonu decydujemy się na wybraną pojemność (od 8 do 512 GB zależnie od modelu). Ta pojemność zostanie z nami dopóki nie zdecydujemy się zmienić całego telefonu. Do iPhone nie można w żaden sposób "dołożyć" lub “dokupić” pamięci (wyjątkiem może być "pendrive do iPhone"). O ile w przypadku większych pojemności, pamięci nie powinno zabraknąć, to jeżeli posiadacie iPhone z od 8 do 64 GB może pojawić się problem.

iPhone 5C
Hipsterski iPhone 5C był oferowany w wersji z 8 GB pamięci

Przygotowałem poradnik dzięki któremu dowiecie się jak zwolnić miejsce na swoimi iPhone'ie lub iPadzie. Po przejściu wszystkich kroków na Waszych telefonach powinno pojawić się kilka wolnych gigabajtów pamięci. Zaczniemy od podstaw, a skończymy na nietypowych metodach.

Zrób porządek w zdjęciach

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest przeniesienie zdjęć z iPhone na komputer. Wystarczy podłączyć telefon, zapisać fotki w pamięci komputera, a następnie usunąć je z telefonu. Jeżeli nie chcecie usuwać wszystkich zdjęć dokonajcie selekcji tych, które macie. Skasujcie duplikaty i zdjęcia seryjne, które iPhone często sam tworzy.

Zgrywanie zdjęć z iPhone
Zgrywanie zdjęć z iPhone

Znacznie więcej niż zdjęcia zajmują filmy, zwłaszcza jeśli kręcicie w rozdzielczości 4K. iPhone pozwala wygodnie przejrzeć, które z plików wideo zajmują najwięcej miejsca. Wejdźcie w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone) -> (poczekajcie chwilę aż się załaduje) -> "Zdjęcia", a następnie "Przejrzyj osobiste pliki wideo". Tutaj pojawią się filmy posegregowane wg ilości zajmowanego miejsca. 

Oszczędzanie pamięci Iphone

Boicie się, że pamięć iPhone ponownie wypełni się bardzo szybko? Może warto zmniejszyć trochę jakość wideo nagrywanych w przyszłości. Wideo kręcone w rozdzielczości 1080p w 60 kl/s zajmują znacznie mniej pamięci niż te 4K w 60 kl/s. Prawie 3x mniej! Do "domowego użytku" spokojnie wystarczą nagrania o rozdzielczości 1080p lub nawet 720p.

Ostatnio usunięte - iphone

W zdjęciach na iPhone jest również coś w rodzaju "kosza", który znacie z Windowsa, OSXa lub Linuxa. Znajdują się w nim zdjęcia i filmy usunięte w ciągu ostatnich 30 dni. Po tym czasie kasują się automatycznie. Miejsce na iPhone zwalnia się dopiero po usunięciu ich z wcześniej wspomnianego kosza. Na szczęście nie trzeba czekać tych 30 dni na zwolnienie miejsca. Wejdźcie w Zdjęcia, wybierzcie zakładkę Albumy, a następnie "Ostatnio usunięte". W tym miejscu możecie usunąć na zawsze lub przywrócić usunięte fotki i filmy.

Skorzystajcie z biblioteki iCloud

Jeżeli chcecie zachować ulubione zdjęcia na swoim telefonie, warto skorzystać z Biblioteki zdjęć iCloud. Wejdźcie w Ustawienia -> Twoje imię i nazwisko -> iCloud -> Zdjęcia. Następnie włączcie Bibliotekę zdjęć iCloud oraz zaznaczcie opcję "Optymalizuj dysk iPhone'a". Dzięki temu na telefonie będą przechowywane zdjęcia i wideo w niższej jakości, a oryginalne pliki będą przetrzymywane na serwerach Apple i dostępne w razie potrzeby.

iCloud

Biblioteka zdjęć iCloud w wersji darmowej pozwala przechowywać 5 GB danych. To już spora oszczędność pamięci zwłaszcza w modelach iPhone'a z 8 GB. Jeżeli opcja się spodoba, można zwiększyć ilość pamięci Biblioteki zdjęć iCloud do 50 GB w cenie 3,99 zł, 200 GB w cenie 11,99 zł lub do 2 TB w cenie 39,99 zł (miesięcznie). Ceny są dość atrakcyjne - 50 GB kosztuje tyle co pół piwa w barze, a zdecydowanie odciąży pamięć telefonu pozwalając zachować dostęp do danych. 

Google Drive
Google Drive to również dobry pomysł na oszczędzenie miejsca

Kolejnym pomysłem na zachowanie w miarę wygodnego dostępu do zdjęć i wideo na iPhone’ie (o ile macie szybki internet), a przy tym zaoszczędzenia sporej ilości miejsca, jest dowolny dysk internetowy z wygodną aplikacją. Przykładem jest Google Drive. Na dysk Google możecie wrzucić za darmo nawet 15 GB danych, a aplikacja pozwala w miarę wygodnie je przeglądać (choćby dzięki kompresji w celu szybszego wczytywania itd.).

Spotify, Tidal, Deezer zajmują dużo miejsca

Aplikacje streamujące muzykę lubią zapisywać dane na naszym telefonie. Z jednej strony jest to dobre, bo w ten sposób ograniczają zużycie transferu, ale z drugiej zajmują bardzo dużo miejsca. W moim przypadku korzystania z Tidala było to aż ponad 4 GB danych. Wyobraźcie sobie teraz, że macie iPhone z 8 GB pamięci. Sam Tidal w takim przypadku zająłbym ponad połowę wolnego miejsca. 

Tidal
Tidal zajmował u mnie ponad 4 GB

Większość aplikacji strumieniujących muzykę pozwalają ograniczyć ilość wykorzystywanej pamięci. Warto skorzystać z tej opcji. Najczęściej znajduje się ona w ustawieniach samej aplikacji.

Usuńcie nieużywane gry i aplikacje

Aplikacje i gry zajmują mnóstwo miejsca na iPhone. Gry często posiadają tekstury bardzo wysokiej jakości i mogą zajmować nawet kilka gigabajtów! Nie sugeruję, aby usuwać nagle wszystkie, ale mam na to pewien patent. Wejdźcie w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone) -> (poczekajcie chwilę aż się załaduje). Tutaj znajdziecie listę gier oraz aplikacji posegregowaną według ilości zajmowanej pamięci.

gry na iphone
Gry zajmują dużo miejsca

Dla mnie decyzja które z nich usunąć, a które zostawić, opiera się na pytaniu "Czy używałem tej gry / aplikacji w ciągu ostatniego miesiąca chociaż raz?". Jeżeli używałem to ją zostawiam, a jeżeli nie to usuwam. Nie oszukujcie ;-)

Jak usunąć grę, żeby nie stracić save’ów?

Często mam tak, że nie gram już w jakąś grę od dawna (Plants vs Zombies), ale nie chcę jej kasować ze względu na swój progress i dobre statystyki. Potem musiałbym przechodzić od początku. Jakiś czas temu w iPhone pojawiła się możliwość usunięcia gry lub aplikacji bez usuwania jej zapisanych danych. Pozwala to zachować nasze ustawia, save'y z gier itd., a usunąć samą aplikację. Potem po ponownym zainstalowaniu aplikacji wróci nasz progress. Jest to bardzo przydatne. 

Plants vs Zombies

Aby usunąć aplikację w ten sposób należy wejść w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone), a następnie wejść w wybraną aplikację. W ten sposób możemy wybrać czy chcemy zachować dane aplikacji po jej usunięciu. Usuwanie aplikacji w “standardowy sposób” (przytrzymanie palcem, a następnie kliknięcie w czerwony krzyżyk) sprawi, że dane aplikacji nie zostaną zachowane.

Wyczyśćcie dane Safari oraz wiadomości

Domyślnie iPhone przechowuje pełną historię wiadomości SMS oraz iMessage. Jeżeli wysyłacie sam tekst - bez treści multimedialnych, to nie ma problemu. Jeśli jednak lubicie dorzucać do wiadomości nagrania głosowe, zdjęcia, filmy lub naklejki, to warto uruchomić automatyczne usuwanie wiadomości po pewnym czasie. Do wyboru mamy trzy opcje: zachowaj na zawsze, usuwaj po roku lub usuwaj po 30 dniach. Aby zdecydować jak długo mają być przechowywanie wiadomości wejdźcie w Ustawienia -> Wiadomości -> Przechowywanie wiadomości.

iphone sms - naklejki
Naklejki w iPhone również potrafią zająć wiele pamięci

Kolejnym krokiem w zwiększaniu ilości wolnego miejsca jest wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki internetowej Safari. W tym celu kliknijcie w Ustawiania -> Safari -> Wyczyść Historię oraz Dane Witryn. Wyczyszczenie cache może zwolnić od kilku do kilkuset megabajtów na iPhone.

Czekamy na Wasze porady!

To już wszystkie sposoby jakie przygotowałem dla Was, aby zaoszczędzić trochę miejsca na telefonach Apple. Mam nadzieję, że poradnik pozwolił Wam zwolnić chociaż kilka gigabajtów. Jeżeli znacie inne sposoby na zaoszczędzenie miejsca na iPhone lub iPadzie podzielcie się z nami w komentarzach.  
 

Odsłon: 4071 Skomentuj artykuł
Komentarze

19

Udostępnij

Mobile w marketplace

 1. aendrju
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-09 09:20

  Jak to jak? Kupujesz ajfona z większom pamięciom.

  Skomentuj

 2. kombajn
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-09 10:57

  Trolling lvl hard
  "Jak zwolnić miejsce na iPhone?" Bardzo prosto sprzedać iPhona i kupić normalny telefon, w miejsce drogiej niszowej zabawki. ;)

  Skomentuj

 3. calvo_cvo
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-02-09 11:02

  idąc tym tropem, niebawem pojawią się poradniki pt. "jak włączyć telefon" lub "jak schować telefon do kieszenie".

  Skomentuj

  1. sceri
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2019-02-09 15:25

   Skoro pojawił się motyw jak trzymać iPhone'a podczas rozmowy by nie tracił zasięgu, możemy spodziewać się wszystkiego ;)

   Skomentuj

 4. Dragonik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-09 12:34

  W przypadku elytarnego telefonu to nie śmieszne skoro ten telefon sam się wygina, źle się go trzyma dlatego nie ma zasięgu i inne takie.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-02-09 14:46

   Kupujesz telefon produkcji Chińskiej, to akceptujesz tamtejszą jakość.

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-02-09 14:48

    A tak całkiem poważnie, to jako, że nie jestem posiadaczem, to nie znam takich przypadłości, ale co udało mi się zaobserwować, to to, że Iphony są zwykle ze zbitym ekranem, bo właścicieli nie stać na wymianę.

    Skomentuj

 5. kokosnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-09 13:45

  Jest taka opcja, co zwalnia masę miejsca: Ustawienia -> ogólne -> wymaż zawartość i ustawienia -> wymaż teraz.

  Skomentuj

 6. owatanka
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-09 17:28

  A to nie mozna poprostu wlozyc karty SD na dodatkowe dane?

  Skomentuj

  1. MarTum
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-02-10 13:36

   Człowieku, IPhone jest zbyt elitarny, żeby współpracować z prymitywnymi kartami SD dla plebsu!

   Skomentuj

   1. owatanka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-10 17:15

    haha a no tak zapomnialem :)

    Skomentuj

 7. ophiuchus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-09 23:44

  Tytuł jest o "na" a artykuł o "w". Oba się wykluczają i dotyczą czego innego... Dziwne że autor o tym nie wie.

  Skomentuj

 8. Barubar24
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-10 15:04

  Proponuję kupić normalny telefon, gdzie takimi pierdołami nie zawracamy sobie głowy.

  Skomentuj

 9. raczek70
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-02-10 17:45

  Po niedawnym artykule o tym, że właściciele urządzeń Apple są "piękniejsi, inteligentniejsi, bogatsi, itd." aż trudno uwierzyć, że trzeba im tłumaczyć tak podstawowe rzeczy...

  Skomentuj

 10. vvinci
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-11 08:38

  szkoda tylko, że na głównym zdjęciu okienko komunikatu ze starego androida...

  Skomentuj

 11. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-11 10:28

  Oczywiście że nie brakuje. Już nie mam ajfona.

  Skomentuj

 12. axelbest
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-11 12:58

  "Skasujcie duplikaty i zdjęcia seryjne, które iPhone często sam tworzy."

  Ciekawe :) Iphone sam robi fotki? Kiedy? Jak śpię, czy jak jestem na dyskotece... a może jak się kąpię?

  A może iphone po prostu robi duplikaty i zdjęcia seryjnie, gdy my naciśniemy nieodpowiedni przycisk w appce?

  Skomentuj

 13. TitoBandito01
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-02-11 16:03

  Jak to jak? Wypierd...ć go przez okno i już mamy więcej miejsca.

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-02-12 07:00

   Ale to miejsce pojawia się :
   A)tylko w kieszeni
   B)również na koncie bankowym po zakupie nowego telefonu w miejsce zniszczonego

   Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!