Na topie

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? TOP 5

Autor:
redakcja

więcej artykułów ze strefy:
Oczyszczacze powietrza

Mieszkańcy większych miast (choć nie tylko) mają na głowie potężny problem w postaci smogu. Z tym problemem można walczyć na wielu frontach, ale zanim zostanie on zlikwidowany lub przynajmniej zniwelowany, warto zaopatrzyć się w domowy odświeżacz powietrza.

 • Jaki oczyszczacz powietrza kupić? TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Jeśli twoi "somsiedzi" zaczęli już sezon na palenie śmieciami w piecach i czujesz, że jakość powietrza znacząco się pogorszyła, to chyba ostatni moment na inwestycję w oczyszczacz powietrza. Przypominamy, że możesz sprawdzić sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza za pomocą aplikacji na smartfony. Jeśli szukasz również czujnika czadu, zobacz nasze polecane modele.

Z czym sobie radzą oczyszczacze powietrza?

Przede wszystkim z pyłami, dymem, lotnymi związkami organicznymi (np. złuszczony naskórek zwierząt), nieprzyjemnymi zapachami, kurzem, alergenami oraz mikroorganizmami (bakteriami i wirusami).

Co jest istotne przy wyborze oczyszczacza?

Przede wszystkim powierzchnia którą chcesz oczyszczać. Oczyszczacze mają określoną wydajność, która będzie się sprawdzać na powierzchni określonej w specyfikacji urządzenia. Istotna jest również głośność pracy (zwłaszcza jeśli chcesz, by pracował nocą np. w sypialni) i skuteczność danego rozwiązania - przy czym należy wziąć pod uwagę, że najczęściej używanym trybem pracy będzie najprawdopodobniej tryb oszczędzania energii, w którym urządzenie będzie pracować z niższą wydajnością. Bardziej zaawansowane oczyszczacze mogą być wyposażone w automatyczny tryb pracy, który dopasowuje się do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Niektóre mogą się również pochwalić wyświetlaczami, które informują w czasie rzeczywistym o poziomie cząsteczek zanieczyszczeń w powietrzu.

Który oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybór oczyszczacza powietrza nie jest prosty, bowiem ceny tych urządzeń zaczynają się od 200 zł, a kończą na 5000 zł. Oczywiście im urządzenie droższe, tym teoretycznie wyposażone w lepsze systemy oczyszczania, jak i również takie dodatki jak nawilżacze, czy jonizatory powietrza. Jonizatory powietrza są skuteczne w walce z bakteriami i wirusami, natomiast nawilżacze powietrza przydadzą się oczywiście zimą, kiedy w domu mamy włączone ogrzewanie. Nie należy też zapominać o okresowej wymianie filtrów, co oczywiście też wiąże się z kosztami. Same filtry do oczyszczaczy również mogą występować w różnych odmianach.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się również produkty Xiaomi, jak choćby Air Purifier Pro. Na razie nie jest on dostępny u naszych partnerów, ale wciąż pracujemy nad dodaniem do naszego marketplace kolejnych sklepów.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacze powietrza TOP 5

PHILIPS AC3829/10

Philips AC3829/10 to oczyszczacz powietrza z opcją nawilżania (2w1). Wedle producenta urządzenie poradzi sobie z oczyszczaniem powierzni do około 80 metrów kwadratowych. Wbudowany wyświetlacz informuje nas o natężeniu alergenów (IAI) jak i cząsteczek (PM2.5). Usuwa cząsteczki o wielkości 0,3 µm, filtruje bakterie i wirusa H1N1. Oczyszczaczem można sterować zdalnie za pomocą smartfona. Nawilżacz może działać w trybie automatycznym, wystarczy ustalić docelowy stopień np. 40 lub 60%. Urządzenie jest wyposażone w trzy tryby pracy automatycznej, oraz cztery ręczne ustawienia prędkości wentylatora.

Najważniejsze cechy

Wydajność
310 m3/h
Moc
45 W
Rodzaj filtrów
HEPA, Mikrofiltr, węglowy
Poziom hałasu
32 dB
Nawilżanie powietrza
tak
Wydajność nawilżacza
600 ml/h

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sharp KCD60EUW

Sharp KC-D60EUW to również oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, ale jest wyposażony również w jonizator (technologia Plasmacluster). Dzięki temu oczyszczacz poradzi sobie z zanieczyszczeniami o wielkości powyżej 0,01 mikrona i zneutralizuje wirusy, bakterie, zarodniki grzybów pleśniowych, jak i alergeny. Wedle danych producenta urządzenie poradzi sobie z oczyszczaniem pomieszczeń o powierzchni do 48 metrów kwadratowych. Głośność pracy oczyszczacza wynosi od 23 do 55 dB.

Najważniejsze cechy

Wydajność
396 m3/h
Moc
80 W
Rodzaj filtrów
HEPA, Mikrofiltr, węglowy
Poziom hałasu
55 dB
Nawilżanie powietrza
tak
Wydajność nawilżacza
660 ml/h

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

ELECTROLUX EAP450

Electrolux EAP450 pozwoli na oczyszczanie pomieszczeń o powierzchni do 103 metrów kwadratowych. Wyposażony w system Pure Source zapewnia pięciostopniowy tryb oczyszczania. Nie zapomniano o czujnikach jakości powietrza, jak i pilocie. Oczyszczacz wyposażono w system jonizujący PlasmaWave, który chroni przed mikroorganizmami bez wytwarzania szkodliwego ozonu. Zastosowane filtry zapewniają ochronę przed pyłami PM10 i P2.5, Producent wyposażył urządzenie w tryb nocny, w którym hałas obniżany jest do 27 dB.

Najważniejsze cechy

Wydajność
335 m3/h
Moc
35 W
Rodzaj filtrów
HEPA, węglowy
Poziom hałasu
60 dB
Nawilżanie powietrza
nie

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

BEKO ATP8100

Oczyszczacz Beko ATP8100 został wyposażony w trzy filtry, które mają nas chronić przed szkodliwymi gazami, nieprzyjemnymi zapachami, szkodliwymi cząsteczkami i kurzem, czy sierścią. Wedle producenta sprawdzi się on w oczyszczaniu pomieszczeń o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Dzięku czujnikowi światła urządzenie może automatycznie zmieniać tryby pracy - jest tu między innymi tryb cichy, dzięki któremu urządzenie nie będzie zakłócać snu domownikom.

Najważniejsze cechy

Wydajność
480 m3/h
Moc
71 W
Rodzaj filtrów
HEPA, Mikrofiltr, węglowy
Poziom hałasu
46 dB
Nawilżanie powietrza
nie

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Philips AC1217/10

Philips AC1217/10 jest około dwa razy tańszy od wymienionego na początku modelu AC3829/10 i wedle producenta nadaje się do oczyszczaczania pomieszczeń o powierzchni do 62 metrów kwadratowych. Urządzenie ma specjalny tryb do monitorowania powietrza nocą, jak i usuwania alergenów. Urządzenie automatycznie poinformuje o potrzebie wymiany filtra, jak i poziomie zanieczyszczeń. Poziom głośności oczyszczacza Philips AC1217/10 określono na 33 dB.

Najważniejsze cechy

Wydajność
260 m3/h
Moc
50 W
Rodzaj filtrów
HEPA
Poziom hałasu
33 dB
Nawilżanie powietrza
nie

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

 

Odsłon: 21999 Skomentuj artykuł
Komentarze

27

Udostępnij

Oczyszczacze powietrza w marketplace

 1. Zwierzak
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-10-26 10:07

  Zabawne jest to, że te filtry to nic innego jak odkurzacz o małej mocy dzięki czemu są ciche. Filtr węglowy do odkurzacza również można dokupić. Odkurzacz kosztuje 300 zł, filtr 2000 zł.

  Skomentuj

  1. Abgan
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-26 11:34

   Masz rację. Różnica między filtrem a odkurzaczem jest taka, że filtr chodzi 24/7, a odkurzacz ze 2 godziny w tygodniu (jeśli odkurzasz 2 razy na tydzień) lub mniej.

   Skomentuj

   1. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-10-26 11:44

    Nie o tym mowa. Co za problem do odkurzacza dać silnik 50W, nawet obudowa może być podobna i najprostszy filtr gotowy w cenie 300 zł. Dołożenie czujnika światła, czasówki itp kolejne pieniądze i dużo poniżej tysiąca jest filtr gotowy. Zasada działania ta sama, różnica w wydajności i hałasie. Marketing i ekoterroryzm powoduje że cena filtra musi być +1000 zł.

    Jednak aby filtr spełniał swoją rolę, powinieneś spać z dala od okien a blisko filtra, bo zanieczyszczone powietrze cały czas dostaje się do mieszkania.

    PS. U mnie odkurzacz działa codziennie :)

    Skomentuj

    1. Zero-Cool
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-08 22:41

     oczywiście że wszystko jest proste jak chce się samemu rzeźbić, można sobie samemu zbudować klimatyzator używając (jeśli dobrze pamiętam) wiadra z zimną wodą długą rurkę miedzianą, wiatrak i chyba napowietrzacz akwariowy i masz za 150 zł urządzenie które kosztuje 1500zł w sklepie, co prawda nie takie kompaktowe ale za to tanie.

     Dochodząc do mojej konkluzji nie płacisz za materiały wykorzystane do produkcji, płacisz za modernizacje linii produkcyjnej towaru który trafi do małego grona odbiorców, płacisz za myśl technologiczną producenta, płacisz za różne inne pierdoły (czujniki jakości powietrza, jonizatory, programy, fakt że w oczyszczaczu nie siedzi silnik odkurzacza tylko pewnie zwykły prosty cichy wiatrak o dużej średnicy).

     Ktoś musi oddać producentowi za kase wydaną na dział rozwoju firmy...

     Co do filtrów to co prawda HEPA13/14 zawsze była droga ale z tymi węglowymi to wydaje mi się że pojechali producenci w kosmos, chociaż jeżeli Sharp ma filtr węglowy na 10 lat czy coś takiego to raczej nie jest to zwykły węgiel aktywny...

     Skomentuj

  2. musslik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-28 09:29

   1kg węgla do filtrów to koszt około 17zł
   mata węglowa do filtra to 10zł

   Skomentuj

 2. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-26 21:52

  Używanie takich urządzeń jest bezsensowne. Przecież każdy budynek musi mieć wentylacje, jeśli chcemy w nim przebywać. Wentylacja zawsze składa się z kratek wywiewnych i nawiewników zamontowanych najczęściej na oknach lub w ścianach. Jeśli chcemy mieć czyste powietrze w budynku wystarczy zamontować dobre filtry na nawiewnikach.

  Skomentuj

  1. musslik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-28 16:12

   Chyba, że masz mechaniczną wentylacje ale tam filtr już jest wbudowany w instalację :)

   Skomentuj

   1. ggrzes1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-31 14:13

    Ja mam w domu tzw. rekuperację, czyli wentylację mechaniczną i owszem są filtry, ale węglowego brak(a tylko taki zapewnia filtrowanie "zapachów"). Trzeba samemu dokładać w instalacje...

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-10-31 19:57

     Jest tak jak niektórzy mówią, że taka wentylacja jest słyszalna zwłaszcza w nocy?

     Skomentuj

     1. DoradcaOnlineZepter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-08 23:31

      Jeżeli urządzenie posiada specjalny tryb pracy w nocy to nie wytwarza uciążliwego hałasu i można bez problemu przy nim spać. W taki system jest wyposażone nasze urządzenie dzięki czemu masz możliwość nawet w nocy wdychać w pełni czyste powietrze bogate w jony ujemne.
      Pozdrawiam
      Paweł
      Doradca Online Zepter International Poland

      Skomentuj

     2. maniek0
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-10 14:55

      Jeżeli mam uzyskać świeże powietrze przez lekki szum to wybaczam ;] nawet można powiedzieć ,że szum uspokaja jak morze

      Skomentuj

     3. DoradcaOnlineZepter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-13 21:27

      Niektóre osoby jednak drażni nadmierny hałas w nocy dlatego też nasze urządzenie posiada odpowiedni tryb pracy tak aby każdy mógł cieszyć się czystym powietrzem nawet w trakcie snu! :)
      Paweł
      Doradca Online Zepter International Poland
      doradca@zepter.com.pl

      Skomentuj

     4. maniek0
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-02 21:02

      Tryb nocny? Jest cichy? A wydajny tak samo?

      Skomentuj

     5. DoradcaOnlineZepter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-04 19:36

      Urządzenie automatycznie przełącza się w tryb cichy,
      tworząc przyjemną atmosferę w nocy. Wydajność w tym trybie pozwala na oczyszczanie powietrza na tyle skutecznie, że z całą pewność prześpisz noc oddychając czystym powietrzem!
      Paweł
      Doradca Online Zepter International Poland
      shop.zepter.com.pl
      doradca@zepter.com.pl

      Skomentuj

     6. benjamina
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-09 21:49

      @doradcaonlinezepter a czy oczyszczacz od zeptera także nawilża powietrze ?
      @doradcaonlinezepter zastanawiam się, jaką kubaturę jest w stanie oczyścić jedno urządzenie? Mniej więcej ile mk2, zakładając standadowe budownictwo blokowe ?

      Skomentuj

     7. DoradcaOnlineZepter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-10 18:59

      System oczyszczania i uzdatniania powietrza wewnątrz pomieszczeń THERAPY AIR ION nie nawilża, posiada za to generator jonów ujemnych. Jeżeli chodzi o wielkość pomieszczeń z jakimi radzi sobie urządzenie to szerzej problem został opisany przeze mnie poniżej w odpowiedzi do @wercia.

      Paweł
      Doradca Online Zepter International Poland
      shop.zepter.com.pl
      doradca@zepter.com.pl

      Skomentuj

     8. maniek0
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-25 09:44

      Przebywałem w mieszkaniach gdzie było takie urządzenie, konkretnie gdzie był Therapy Air Ion i zimą oczyszcza z smogu-fakt jest przyjemniej, suche nagrzewane powietrze już tak nie męczy, za to teraz oczyszcza z pyłków. Swietna sprawa!

      Skomentuj

  2. Darkseeder
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-08 21:00

   Są już nawiewniki z filtrami (również węglowymi), nazywają się URBINO i produkuje je firma z Krakowa. Sprawdzone

   Skomentuj

  3. Zero-Cool
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-08 22:58

   Jeżeli masz wentylację mechaniczną z filtrami w nowym domu to oczyszczacze nie mają sesnu, jeżeli jesteś alergikiem i masz wentylację grawitacyjną (albo mieszkasz w cudzie budowlanym komunistycznej Polski gdzie kratki wentylacyjne są tylko w kuchni i łazience) to zimą co prawda mógłbyś korzystać z jakiś filtrów na kratkach wentylacyjnych ale wiosną/latem wentylacja grawitacyjna w ogóle nie działa (taka jej uroda) i trzeba wietrzyć pomieszczenia więc tutaj takie urządzenie przydaje się do filtrowania pomieszczenia z pyłków, już nie wspominając o starych budynkach z grzybem w ścianach.

   Skomentuj

 3. rqtdev
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-09 18:04

  Mam oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2 za jakieś 600 zł + co roku wymiana materiału filtrującego za 150 zł. Działa, ma czujnik zanieczyszczenia powietrza i jest w miarę tani.

  Skomentuj

 4. Abigail
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-12 13:10

  A coś na filtrach ULPA polecacie ?

  Skomentuj

 5. tomasztomaszewski007
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-20 09:32

  Polecam głosować na dany oczyszczacz, proste i skuteczne

  http://twojranking.pl/najlepszy-oczyszczacz-powietrza/189

  Skomentuj

 6. DoradcaOnlineZepter
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-08 23:28

  Witajcie!
  W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką oczyszczaczy powietrza Zepter. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

  Paweł
  Doradca Online Zepter International Poland
  shop.zepter.com.pl
  doradca@zepter.com.pl

  Skomentuj

 7. werciia
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-06 13:26

  @Doradca postanowiłam sobie że teraz na kolejny sezon jesienno-zimowy kupię sobie oczyszczacz powietrza. Teraz tylko pytanie jaki ? Jaki poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w domu o powierzchni prawie 100 m2 dodatkowo z dwoma psami i dziećmi ? :) jest mi Pan w stanie coś polecić ?

  Skomentuj

  1. DoradcaOnlineZepter
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-09 19:11

   Wercia,
   Urządzenie Zepter THERAPY AIR ION jest w stanie oczyścić w okresie jednej godziny do 328m3. Co więcej oczyszczacz możesz swobodnie przenosić z pokoju do pokoju w związku z czym mogę z cała pewnością stwierdzić, że nasz produkt poradzi sobie z efektywną pracą na powierzchni o którą pytasz. Do tego jest wyposażony w odpowiednie filtry, które poradzą sobie z alergenami i kurzem unoszącym się w powietrzu.
   Paweł
   Doradca Online Zepter International Poland
   shop.zepter.com.pl
   doradca@zepter.com.pl

   Skomentuj

 8. werciia
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-10 18:04

  @Doradca czyli jeden oczyszczacz poradzi sobie w moim domu :) a jak z żywotnością filtrów co ile trzeba je wymieniać ?

  Skomentuj

  1. DoradcaOnlineZepter
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-10 18:57

   Filtry należy wymieniać co 12 miesięcy. Wyjątek stanowi filtr antybakteryjny, który należy wymienić co pół roku oraz filtr antystatyczny, który należy czyścić raz na 2-4 tygodnie. Proszę pamiętać także, że częstotliwość wymiany filtrów może różnić się w zależności od ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniu.
   Paweł
   Doradca Online Zepter International Poland
   shop.zepter.com.pl
   doradca@zepter.com.pl

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!